Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ŚJ obowiązuje Dekalog?  (Przeczytany 1353 razy)

Offline Roszada

Czy ŚJ obowiązuje Dekalog?
« dnia: 22 Listopad, 2015, 14:44 »
Towarzystwo Strażnica, jak i ci co po części popierają jego nauki, czepia się np. katolików, że źle stosują się do Dekalogu.
Powinni raczej instruować ich, że wcale nie podlegają pod Dekalog, tak jak pod 10 przykazań nie podlegają jego ŚJ. :)

Oto jak Towarzystwo zachęca innych do wierności Dekalogowi ;):

Śmierć Jezusa położyła kres Prawu, łącznie z Dziesięcioma Przykazaniami, które Izraelici otrzymali przy górze Synaj” (Strażnica Nr 22, 1989 s. 6).

Dekalog nie obowiązuje chrześcijan” („Wnikliwe poznawanie Pism” t. 1, s. 528).

Zdaje się, że Towarzystwo nie wie, że katolicy nie interpretują Dekalogu tak jak Mojżesz, tylko wg interpretacji z NT.
Np. Justyn Męczennik (ur. 100), polemizując z Żydami na temat Wj 20:4, napisał, że zakaz tworzenia wyobrażeń nie dotyczy przedmiotów związanych z Bogiem prawdziwym:

„Otóż powiedzcie mi, czy Bóg przez Mojżesza nie przykazał, by nie czynić żadnego obrazu ani podobieństwa zgoła niczego, co jest w górze, na niebie, ani na ziemi? A przecież On sam na pustyni przez Mojżesza kazał zrobić węża miedzianego i postawił go na znak, na znak zbawienia dla pokąsanych przez węże – i jednak nie jest winien niesprawiedliwości” („Dialog z Żydem Tryfonem” 94:1).

„Jednakże wy, wyjaśniając te rzeczy jedynie na przyziemny i płytki sposób, wręcz przypisujecie Bogu słabość, skoro jedynie tak ich słuchacie i nie podejmujecie wysiłku, by dogłębnie zbadać to, co zostało powiedziane. W ten sposób nawet Mojżesz okazałby się przestępcą wobec Prawa, ponieważ to on zakazał tworzyć cokolwiek na podobieństwo istot niebieskich, ziemskich lub morskich, a potem sam wykonał mosiężnego węża i ustawił go na wysokim palu, i nakłonił tych, którzy zostali ukąszeni, aby na niego spoglądali, a oni kiedy spojrzeli na niego, zostali ocaleni. A wąż jak to już wcześniej powiedziałem miał zostać przeklęty przez Boga i ścięty za pomocą wielkiego miecza, jak powiada Izajasz, jakże więc mógł on być wówczas rozumiany jako zbawienie dla ludu? I tak, przy tego rodzaju interpretacji waszych nauczycieli otrzymujemy niedorzeczne wnioski, gdyż nie dostrzegamy w nich znaków. Czyż więc nie dostrzeżemy raczej w wysokim słupie podobieństwa do ukrzyżowanego Jezusa, skoro również Mojżesz przez swe wzniesione ręce wraz z tym, który otrzymał imię Jozue, odnieśli zwycięstwo dla waszego ludu?” („Dialog z Żydem Tryfonem” 112:1-2).


Offline Noc_spokojna

Odp: Czy ŚJ obowiązuje Dekalog?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad, 2015, 15:51 »
Dobrze Włodek, że poruszasz ten temat, bo SJ wiele nauk biblijnych przedstawiają w fałszywym świetle. Nie wiem tylko, czy wynika to ze złego zrozumienia CK, czy ze złej woli CK.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Tusia

  • Gość
Odp: Czy ŚJ obowiązuje Dekalog?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad, 2015, 16:49 »
Dobrze Włodek, że poruszasz ten temat, bo SJ wiele nauk biblijnych przedstawiają w fałszywym świetle. Nie wiem tylko, czy wynika to ze złego zrozumienia CK, czy ze złej woli CK.

Moim zdaniem ze złej woli CK. Szeregowi ŚJ są tylko ofiarami.