Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii  (Przeczytany 6471 razy)

Offline M

Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« dnia: 15 Październik, 2015, 13:43 »
Czytałem sobie dzisiaj hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii i muszę przyznać, że apologeci WTS-u mają tam silny wpływ. W dyskusji hasła widać, że wywalili z artykułu wiele źródeł bo uznano je za "nierzetelne" (powód: pochodzą ze stron internetowych publikowanych przez osoby prywatne lub niezależne grupy). W związku z tym czytelnik tego hasła ma niepełny obraz tej organizacji. Pomyślałem sobie, że warto by to hasło uzupełnić, jednak przejść przez cenzurę wikipedystów nie będzie łatwo, dlatego apel do wszystkich was - zbierzmy tutaj materiały, które naszym zdaniem powinny się na tej stronie Wikipedii znaleźć. Jest jeden warunek - każdy argument i każde stwierdzenie musi być poparte źródłem - albo z publikacji WTS-u, albo z wiadomości, albo z publikacji naukowych.

Ja już mam pomysł na jedną zmianę - w sekcji o wykluczeniu/odłączeniu nie ma mowy, że można zostać odłączonym za przyjęcie krwi. To stwierdzenie akurat łatwo poprzeć stosowną publikacją.


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik, 2015, 13:53 »
Mieliśmy kiedyś aż trzy linki na wiki w haśle Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata (dwa moje, jeden Piotra i był też jakiś ang.):

np. http://www.piotrandryszczak.pl/biblia_swiadkow_jehowy.html

Wszystko z czasem usunięto.
W zarządzie wiki jest jakiś ŚJ. To pewne info.
Nawet podawano mi nazwisko, ale nie pamiętam już.
Kiedyś był tam specjalny podrozdział: strony krytyczne.
Usunięto.

To walka z wiatrakami.
Ale jak co, to pomogę znajdywać odpowiednie sprawy.
Ale nie będę już sam nic wstawiał
.

Warto by sobie ktoś z tego zrobił misję dla siebie. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2015, 13:57 wysłana przez Roszada »


Offline M

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik, 2015, 13:59 »
Wiem, czytałem dyskusję do hasła. Wojny tam były nieziemskie :).

Wikipedia rządzi się swoimi prawami, których trzeba przestrzegać, jeśli chce się coś tam zamieszczać. Tak jak napisałem powyżej, są zasady których trzeba przestrzegać, inaczej edycja poleci:

- każde stwierdzenie i każdy argument powinien być poparty źródłem
- źródło musi być "wiarygodne". Co to oznacza? Sama Wikipedia odpowiada: "Ostrożność należy zachować korzystając z informacji umieszczanych w Internecie, ograniczając się w miarę możliwości do stron publikowanych przez instytucje naukowe, państwowe i budzące zaufanie stowarzyszenia. Nie należy wykorzystywać w roli źródeł stron osób prywatnych i anonimowych.".
- wszystko musi być napisane zgodnie z zasadami NPOV, czyli neutralnym punktem widzenia. Wikipedia to encyklopedia, więc treści do niej dodawane nie mogą zawierać osądów i ocen, a jedynie suche fakty.

Biorąc pod uwagę powyższe zasady myślę, że jesteśmy w stanie coś ugrać i to hasło ulepszyć, ale trzeba to zrobić z głową.

Roszada: Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ja mogę zająć się samym wstawianiem tego do artykułu.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Październik, 2015, 15:15 »
Możnaby zamieścić informację, że w zborach nie ma miejsca na niezależne myślenie, na co akurat legalnych źródeł WTS jest zatrzęsienie. Poza tym, można zamieścić informację o braku wzrostu w Polsce od 10 lat, oraz o zarzutach o pedofilię badanych przez Royal Commission w Australii i zasądzonych kwotach w ostatnich przegranych przez WTS sprawach w Kalifornii i Londynie. Same legalne źródła.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2015, 15:17 wysłana przez Abba »


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Październik, 2015, 18:33 »
Roszada: Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ja mogę zająć się samym wstawianiem tego do artykułu.
Ja sam nie zacznę. Do tego trzeba mieć koncepcję i plany.
Ja takich nie mam.
Jak coś, to mogę pomóc.

Sam zabrałem się za ang. wersje Rok 1925 i Miliony... więc mam co robić, ale pomóc pomogę, bo to nie jest nóż na gardle.
To nudna robota więc od czasu do czasu coś mogę wesprzeć.

Fajnie by było gdyby się pojawił ktoś, kto jakby poczuł misję do tej pracy na wiki. :)


Offline Puszek

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Październik, 2015, 19:27 »
Kiedyś był tam specjalny podrozdział: strony krytyczne.
Usunięto.

Pamiętam ten podrozdział, jakieś kilka lat temu jeszcze jak byłem mocno aktywnym ŚJ, oczywiście byłem tym mocno oburzony. Po moim przebudzeniu identycznie jak M ciekawość mnie z powrotem zaprowadziła na wiki na temtykę ŚJ i zdziwiony jestem tym, że krytyka zniknęła. Jak to się mówi największym wrogiem ŚJ są ich publikacje, więc warto je wykorzystać.
"I chodź ucieknijmy stąd, nie chcę już oddychać tym zatrutym powietrzem! Chodź ucieknijmy stąd, nikt nie będzie mówił nam co dla nas jest najlepsze..."


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Październik, 2015, 19:51 »
Ja to, że moje art. o Biblii ŚJ były tam, uważałem za swój największy sukces. ;)
Wiedziałem, że tam zagląda wielu ŚJ pyszniących się swoją Biblią, a tu krytyka. :-\
I to w zasięgu ręki. ;D


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Październik, 2015, 10:43 »
Robimy próbkę.
M wrzuć tu ich tekst z hasła ŚJ o CK, a ja napiszę co bym dodał.
Niech to będzie praca edukacyjna dla naszych forumowiczów.
Oczywiście każdy może coś dodać i wtedy Ty wrzucisz to po zredagowaniu.

Później następne tematy.
Zobaczymy czy da się coś zrobić.


Offline M

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Październik, 2015, 12:19 »
Tekst o CK jest długi, nie ma sensu wrzucać go tutaj całego. Całe hasło jest dostępne tutaj: Ciało Kierownicze Świadków Jehowy—Wikipedia

Wydaje mi się że to hasło akurat jest dość nudne i nie wiem co tu można by dodać, ale jak masz jakiś pomysł to dawaj :).
« Ostatnia zmiana: 16 Październik, 2015, 12:28 wysłana przez M »


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Październik, 2015, 13:14 »
No np. to:

   W początkowych latach istnienia tej instytucji nawet Jezus Chrystus był zaliczany do członków Ciała Kierowniczego:

Jedynym członkiem ciała kierowniczego, który w ciągu wszystkich dziewiętnastu stuleci się nie zmienił, jest główny członek, mianowicie niewidzialny, nieśmiertelny Jezus Chrystus. Inni członkowie ciała kierowniczego mogą w ciągu lat zmieniać się, ponieważ Bóg układa w swej organizacji członków tak, jak mu się podoba; lecz wymogi teokratyczne, stawiane ciału kierowniczemu nie doznają żadnej zmiany” (Strażnica Nr 10, 1948 s. 12, art. „Organizacja teokratyczna i jej ciało kierownicze” [ang. 01.12 1947 s. 363]).


Offline M

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Październik, 2015, 13:16 »
No np. to:

   W początkowych latach istnienia tej instytucji nawet Jezus Chrystus był zaliczany do członków Ciała Kierowniczego:

Jedynym członkiem ciała kierowniczego, który w ciągu wszystkich dziewiętnastu stuleci się nie zmienił, jest główny członek, mianowicie niewidzialny, nieśmiertelny Jezus Chrystus. Inni członkowie ciała kierowniczego mogą w ciągu lat zmieniać się, ponieważ Bóg układa w swej organizacji członków tak, jak mu się podoba; lecz wymogi teokratyczne, stawiane ciału kierowniczemu nie doznają żadnej zmiany” (Strażnica Nr 10, 1948 s. 12, art. „Organizacja teokratyczna i jej ciało kierownicze” [ang. 01.12 1947 s. 363]).

Czy masz tę strażnicę w oryginale? W razie czego przydałoby się zrobić jej skan i umieścić gdzieś, żeby potwierdzić że tak faktycznie napisali. W przypadku Strażnic po 1950 problemu nie ma, bo są w Watchtower Library, ale to jest niestety starsze.

No i pytanie czy ta nauka nie zmieniła się od tego czasu?


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Październik, 2015, 13:16 »
Aby ukazać wyższość Ciała Kierowniczego nad zarządem, tak oto jedno z czasopism opisało zależność zarządu Towarzystwa Strażnica od wspomnianego Ciała:

„Nie chcą się przyczyniać do zaistnienia sytuacji, która by choć w najmniejszym stopniu nasuwała myśl, że »organ administracyjny« włada i kieruje swym mocodawcą, którym jest ciało kierownicze, reprezentując całą klasę »niewolnika wiernego i rozumnego«. Inaczej mówiąc nie dopuszczają do tego, żeby ogon merdał psem, podczas gdy ma być na odwrót” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 7 s. 20).


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Październik, 2015, 13:18 »
Prócz tego nadal podkreślano ważność osoby prezesa Towarzystwa Strażnica i to, że część członków Ciała Kierowniczego stanowi nadal zarząd wspomnianego Towarzystwa:

„Przez wiele lat prezes korporacji pensylwańskiej był zarazem najważniejszym członkiem Ciała Kierowniczego” (Strażnica Nr 2, 2001 s. 29).

„Pamiętają czasy, gdy w zborach zamiast grona starszych był sługa zboru, w poszczególnych krajach zamiast Komitetu Oddziału — sługa oddziału, a kierunek działalności był wytyczany nie przez ogólnie znane Ciało Kierownicze Świadków Jehowy, ale przez prezesa Towarzystwa Strażnica” (Strażnica 15.07 2015 s. 9).


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Październik, 2015, 13:25 »
Czy masz tę strażnicę w oryginale? W razie czego przydałoby się zrobić jej skan i umieścić gdzieś, żeby potwierdzić że tak faktycznie napisali. W przypadku Strażnic po 1950 problemu nie ma, bo są w Watchtower Library, ale to jest niestety starsze.

No i pytanie czy ta nauka nie zmieniła się od tego czasu?
Odwołania nauki nie było.
Andryszczak dotychczas nie wstawiał nigdzie skanu.
Ang. Strażnica jest pewnie łatwo dostępna.
Ja polską mam.


Offline Roszada

Odp: Hasło "Świadkowie Jehowy" na Wikipedii
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Październik, 2015, 13:27 »
Prócz tego do roku 1944 nie istniała nawet nazwa „Ciało Kierownicze” dla nazwania zarządu Towarzystwa Strażnica:

„W roku 1944 zaczęły się w tym czasopiśmie Strażnica ukazywać wzmianki o ciele kierowniczym zboru chrześcijańskiego” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 7 s. 15).

„Oddani Bogu i ochrzczeni chrześcijanie, znani dziś jako świadkowie Jehowy, posiadają na wzór apostolski z pierwszego wieku n.e. Ciało Kierownicze, o którym wyraźne wzmianki ukazują się od roku 1944” (jw. s. 17).

Świadkowie Jehowy przyznają nawet, że nie zawiera tego określenia Biblia:

„Samego określenia »ciało kierownicze« nie znajdziemy w Piśmie świętym” (Strażnica Rok XCIV [1973] Nr 5 s. 23).