Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zapytania o "nowe światła"  (Przeczytany 135248 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #630 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 10:10 »
Tusia a masz może ten tekst w przekładzie  linearnym Grecko Angielskim wydanym przez WTS ?

Mam. Przecież podałem link, a tam masz wszystko  8-)

Kol 1, 16-17


Tutaj masz interlinię na strażnicowej stronie:

https://wol.jw.org/en/wol/publication/r1/lp-e/int/E/1985



Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #631 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 11:05 »
Najpierw to.
Jeżeli p r o s z ę o wyjaśnienie pewnych zagadnień,czy odpowiedzenia na zadane pytania ,to proszę odpowiedzieć,jak ja staram się odpowiadać na wasze.
I tak proszę odpowiedzieć na pytanie,za co nasz zbawiciel został wywyższony,przez kogo i po co?
patrz Filipian 2:8 w powiązaniu z wer.9
A jeżeli idzie np.Jana 1:3:
 "Wszystko przez niego się stało...",to masz odpowiedź w stwierdzeniu " p r z e z niego".
Czy twoje "za jego p o ś r e d n i c t w e m".
Idzie oczywiście o wszystkie rzeczy stworzone poza nim samym [zrodzonym],niemniej powstałym itp.
To nasz zbawiciel jest ,że tak powiem narzędziem wykonawczym ojca [za jego pośrednictwem],a nie ż r ó d ł e m,którym jest ojciec.
patrz. 1 Kor.8:6
"...ojciec o d którego wszystko pochodzi...[ i syn] p r z e z którego wszystko się stało"
I nie idzie o to,że nic nie zostało stworzone z myślą o synu,tylko,że wszystko.
Tak jak wielu z nas czyni wszystko z myślą o swoich dzieciach itp.

W języku greckim z zasady źródło o d którego to,czy tamto pochodzi oddawane jest przy pomocy zaimka [hypo] tj.przez,albo [ek.ex] tj.z.
Natomiast narzędzie wykonawcze z reguły oddawane jest przyimkiem [dia] tj. przez.
Ewentualnie używany jest gr. przyimek [en][ oznaczający i to i to,a o jego oddaniu decyduje kontekst.
Chociaż najczęściej oznacza ono "w".
I tak w Jana 1:3,czy 1 Kor.8:6,jak i Kol.1:15-17 użyto przyimka [dia].
We wszystkich tych miejscach idzie o narzędzie wykonawcze.

Tak naprawdę gr. [hypo] z tego co mi wiadomo nigdy nie jest stosowane na określenie dzieła [słowa jako słowa gr.logos].

Tak naprawdę pełny obraz źródła i wykonawcy jest podany w 1 Kor.8:6
"Wszystko jest z [gr.ex] ojca i wszystko jest p r z e z [gr. dia] syna.
Tak to [logos] był narzędziem ojca przez które ojciec stworzył wszystko.






« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień, 2017, 11:30 wysłana przez robbo1 »


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #632 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 11:38 »
Robbo pisze:
Cytuj
Najpierw to.
Jeżeli p r o s z ę o wyjaśnienie pewnych zagadnień,czy odpowiedzenia na zadane pytania
Chłopie ty pytasz laików?
Toć ty Newtona czytasz, czytasz kard. Newmana, czytasz Benedykta 16, czytasz największych uczonych, to u nich szukaj a nie tu. ;D


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #633 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 11:48 »
Czytam kogo czytam.
A oczekuję odpowiedzi od was ,jak wy ode mnie.
A wracając do tematu ,to o słowie czytamy,że s t a ł o się ciałem a,nie ,ze zamieszkało w ciele.
Już to wykazywałem.
Proszę przeczytać moje wcześniejsze wypowiedzi.
Przestało być ,czym było ,jakie było ,tym czym było,i s t a ł o się ciałem gr.sarx [mięsem].
Nie ma tam mowy,że pozostało tym,czym było i dodało do swej natury ludzką,co uczyniłoby go mieszańcem.
Tylko,że :
"słowo stało się ciałem".
Poza tym jak czytamy w Filipian 2:15 oczekiwano od wiernych ,żeby byli "bez skazy",to jest "niezmieszani".
Tak jak niezmieszany był nasz zbawiciel.



« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień, 2017, 11:51 wysłana przez robbo1 »


Offline MX

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #634 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 12:00 »
(...)
Tak to [logos] był narzędziem ojca przez które ojciec stworzył wszystko.
Zawsze pytam, że nawet gdyby tak stwierdzić - "Narzędzie". To co to oznacza? Jak Ojciec używa tego "Narzędzia" ? Co "Narzędzie" czyni ? Itd. ? Nikt z SJ mi nie odpowiedział jak narazie. Chętnie poczytam odpowiedz.

Dziwi mnie też twoje wymaganie aby ci coś wytłumaczyć. Według NT poznanie kim jest Ojciec i kim jest Syn zależne jest od Nich, a nie od innych ludzi. Mat.11.27

Jeżeli już od ludzi, to nie lepiej poczytać obiektywnie różne opracowania bez szukania potwierdzeń swoich założeń ? Te opracowania o wiele lepiej przedstawiają problem niż próba dyskusji o tym na forum. To są tak rozległe zagadnienia, że trudno wymagać od innych rozpisywania się tak jak sobie to wyobrażasz. Życia by nie starczyło na pisanie doktoratów, habilitacji tutaj na forum. Wymagasz czegoś co fizycznie praktycznie nie jest możliwe. Zapisz się gdzieś na naukę greckiego antycznego. Pisz do teologów co całe życie temu poświęcili. A może osiągniesz to czego chcesz.



MX - koniec - MX


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #635 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 12:14 »
Cytuj
A wracając do tematu ,to o słowie czytamy,że s t a ł o się ciałem a,nie ,ze zamieszkało w ciele.
A dla nas od I wieku to oznacza że Słowo zamieszkało w ciele.
Słowem było zanim ciało miało i Słowem było gdy było na ziemi i po zmartwychwstaniu, jak czytamy w Biblii:

"Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli".  J 1:10-11


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #636 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 12:16 »
Ucieczka od odpowiedzi to jedno.
Ich oczekiwanie ode mnie to drugie.
Ja czytam "obiektywnie różne opracowania".
Czytam na pewno.
Tylko jeżeli jest to [forum] to jest to zebranie,konsultacja,dyskusja,naradzanie się,negocjacje,rozmowy itp.

Zadajecie pytania ,stosujecie zarzuty,ja odpowiadam,zechciejcie i wy.
Tak jak umiecie,jak to rozumiecie.
Mam podręczniki do nauki języka greckiego np."Hellenike Glotta".

Jeżeli powołaliście f o r u m to jest to miejsce do prowadzenia dyskusji,a nie tylko wyjawiania zarzutów itp.
Ja zamierzam z wami dyskutować mając na sercu 1 Pt.3:15-16

Zrozumcie wypowiadacie się przeciw naszemu wyjaśnieniu, tłumaczeniu itp .Fil.2:3-11
A ja wykazuję,że mamy do tego prawo.
Nie jest ono doskonałe,niemniej właściwe,a na pewno dopuszczalne.




Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #637 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 12:24 »
Oczywiście,że było na świecie.
Tylko,że słowo stało się ciałem,to znaczy przestało być tym czym było,jakie było.
Niemniej nie stało się inną osobą,ale tą samą osobą w innej naturze,przestało być istotą duchową ,i pozostając tą samą osobą,stało się istotą ludzką [człowiekiem].
Jako osoba zostało przeniesione z istnienia na poziomie duchowym do istnienia na poziomie ludzkiej.
To w praktyce oznacza "stało się ciałem".
I niczym więcej.
Jak to oddawał M.Luter "Menchwerdung",co dosł.oznacza "stanie się ciałem".


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #638 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 18:04 »
Cytuj
Tylko,że słowo stało się ciałem,to znaczy przestało być tym czym było,jakie było.
Kto to powiedział?
Ty?
Jeśli tak to śmieszny jesteś. ;D
To Jehowa jak przyszedł do Sodomy to tez przestał być Jehową?
Bredni nie opowiadaj. Ucz tak swoje dzieci a nie nas. :-\


Offline MX

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #639 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 18:28 »
(...)
Ja czytam "obiektywnie różne opracowania".
(...)
Bez urazy, ale watpię.
Raczej z tego co czytam twoje wypowiedzi to jest to czytanie w celu znalezienia poparcia dla określonego poglądu (poglądu propagowanego przez CK SJ). Ciężko nazwać to obiektywnym czytaniem.

Nie jesteś pierwszą osobą SJ, który wyczytuje to co chce wyczytać i sobie udowodnić. Sam chyba w jednym z postów cytowałeś Newmana na poparcie swoich tez w sytuacji gdzie Newman był gorliwym obrońcą katolicyzmu.



MX - koniec - MX


Tusia

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #640 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 22:31 »
Bredni nie opowiadaj. Ucz tak swoje dzieci a nie nas. :-\

Nie namawiaj go do tego. Szkoda dzieci.


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #641 dnia: 04 Wrzesień, 2017, 11:18 »
Widzę,że ponownie zamiast rzeczowych argumentów używacie zdań pozbawionych dowodów.
I tak to nie rozumiecie oczywistych rzeczy,ewentualnie odrzucacie pomimo zrozumienia.
Przyjrzyjcie się swojej argumentacji.
Tak to możesz uczyć swoje dzieci.
Nazwanie tego co napisałem niedorzecznością,nie uczyni z tego co napisałem bzdury i odwrotnie.
Już wykazywałem,że nasz zbawiciel nie złączył się z ciałem,nie przysposobił sobie ciała
"za ubranie" tylko "słowo stało się ciałem".
Nie umieliście mi wykazać ,że nie piszę prawdy.
Umieliście  i chcieliście ją odrzucić i odrzuciliście.
Na to tylko było was stać.
Człowieku ja "piszę"w takich miejscach oczekując rzeczowej wymiany zdań,gotowy na przyjecie oczywistych wywodów,jeżeli okażą się przekonujące.
Niestety najczęściej dostrzegam u niektórych z was rozczarowanie przerodzone w rozgoryczenie.
To nie czyni was obiektywnymi ludźmi.
Szkoda ,że zamiast rzeczowych wywodów stosujecie ich unikanie i wypominanie mi ,nam itp.

Niestety każdy może nie przyznać innemu racji,napisać,że inny jej nie posiada.
I nic więcej.
I nic z tego nie wynika.
Na pewno nie to,że jej nie mam.
Wykażcie,że tak jest.

Człowieku zakupuję wiele książek ,które z zasady stają w obronie prawd,których nie uznajemy,tylko,po to,żeby poznać cudzy punkt widzenia.
Ważę dowody po to,żeby opowiedzieć się za "cięższymi".
Tak ,jest,było i zapewne pozostanie.

A tego,że w wywodach innych znajduję potwierdzenie swoich przekonań, mi nie wypominaj.
Jak i tego,że czytam książki typu "Historia prawdy" Adam Schaff świadomy,że znajdę w nich tego co szukam.
Zmienności w opisie dziejów,tego powody,czy usprawiedliwienie.
To pewne.






« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2017, 11:26 wysłana przez robbo1 »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #642 dnia: 04 Wrzesień, 2017, 11:31 »
Człowieku zakupuję wiele książek (...)

Jesteś taki zajebisty!


PS. nie przeczytałem całego postu, bo mam kaca.


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #643 dnia: 04 Wrzesień, 2017, 12:28 »
Cytuj
Widzę,że ponownie zamiast rzeczowych argumentów używacie zdań pozbawionych dowodów.
Ponieważ twoje posty są głupawe, to my też się bawimy, tak jak ty. ;D
Przecież ty serio nie piszesz, tylko cudujesz. :)


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #644 dnia: 04 Wrzesień, 2017, 13:08 »
Jesteś taki zajebisty!


PS. nie przeczytałem całego postu, bo mam kaca.
Wypij 2KC

A jeżeli idzie o pozostawanie przy dowodach,to widzę,że posiadacie wiele powodów porzucenia prawdy,niż dowodów,że powinno się tak uczynić.

Prawda  jest taka,że niewłaściwie rozumiecie wywody z Filip.2:3-11,czego dałem wyraz we wcześniejszych komentarzach.
Tego,że się mylę [mylimy] nie potrafiliście mi udowodnić,jak i zbić moje argumenty.
Odrzucić tak,to wam wyszło ,to się wam udało.

I tak uważam,że niektórzy z was przynajmniej szukają odpowiedzi na ważne pytania.
Inni nie.
Zamiast tego szukają uznania.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2017, 14:34 wysłana przez robbo1 »