Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024  (Przeczytany 2343 razy)

Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Sierpień, 2024, 18:57 »
Chciałbym na chwilę w ogóle pominąć to ich kolejne proszenie czy też naciskanie na kasę i spojrzeć na to z innej strony - mianowicie, że te 13 czy nawet 15 złotych na głosiciela miesięcznie to są tak ogólnie śmieszne pieniądze.

Ludzie wydają dużo więcej "na głupoty" i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Tutaj natomiast mówimy o jedynej prawdziwej religii, przedłużeniu Ręki Bożej na ziemi, ścieżki wiodącej do wybawienia itd. itp. Jak zatrzymam się na Orlenie i kupię kawę, a dziecku jakiś soczek, bo wyprosi, to dam więcej niż 15 złotych. Jak pójdę w 3 osoby na lody i każdy weźmie po gałce, to też będzie 15 złotych. Jak wybiorę droższy abonament, bo jaram się bezsensownie na jakiś telefon, to też wydam więcej niż 15 złotych. Jak mam karnet na siłownię to dokładnie tak samo. Można też być osobą starszą i mieć stosunkowo niewiele pieniędzy - paradoks polega na tym, że tym ludziom odkładanie pieniędzy najczęściej przychodzi jeszcze łatwiej i może nie jest łatwo im kupić sobie nowego iPhone, ale oni też nie mają takich potrzeb i dla nich - znów - odłożenie tych pieniędzy do skrzynki jest najmniejszym problemem. Starsi ludzie, których znałem, a którzy byli w organizacji, często żyli za absurdalnie niskie pieniądze, często byli w stanie sobie coś wynająć tylko dlatego, że ktoś po znajomości dał im niską cenę najmu, a i tak do skrzynki leciało 50 złotych miesiąc w miesiąc, bo dla nich to był priorytet.

No nie chcecie chyba mi powiedzieć, że dla np. 4 osobowej rodziny, z 800+, najczęściej z dwiema wypłatami, problem stanowi wrzucenie do skrzynki 60 złotych miesięcznie? Mój telefon kosztuje mniej, ale znam mnóstwo ludzi, którzy zarabiają dużo mniej ode mnie i mają abonament powyżej 100 złotych, tylko na jeden telefon, bo musi być iPhone.

Także umówmy się, że to powinny być śmieszne i niestanowiące żadnego problemu pieniądze dla ludzi, którzy wierzą, że to jest właśnie Prawda.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Sierpień, 2024, 19:08 »
To nie jest dużo 15 zł na osobę miesięcznie, przy założeniu że dają to dwie osoby pracujące, nie mające 4-6 dzieci.
Także przy założeniu, że nie dają nic więcej do skrzynek, czy przez przelewy.
Zdaję się, że jeszcze coś dla NO się zbiera. ;)

Dlatego trzeba całą kwotę miesięczną podać: dla zboru i organizacji. :)


Offline cichybob

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Sierpień, 2024, 07:27 »
Ta kwota to jest tylko na "ogólnoświatową działalność" czyli haracz liczony przez "kierownictwo".
A przecież jeszcze trzeba rachunki opłacić miejscowej Sali.

Nikt już nie pamięta "o darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". Albo, że Bóg kocha "rozradowanego dawcę". Tutaj jest przykaz, że co miesiąc haracz się płaci i koniec. Co jest wstrętne. Zamiast takiej rezolucji można by co roku przeczytać przypomnienie, żeby "dać coś na ogólnoświatową działalność jak dyktuje serce".
Sami na siebie bata kręcą. Ale to przecież w sumie dobrze :D


Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Sierpień, 2024, 07:43 »
No to zaokrąglijmy to do 50 zł na osobę dorosłą w orgu, co pokryje te 15 zł i jeszcze będzie na lokalne rachunki. Naprawdę uważam, że te 50 zł to dziś nie są duże pieniądze, a weźcie jeszcze pod uwagę, że jest tam sporo ludzi, którzy zarabiają mimo wszystko dobrze i ich datki idą powyżej tych kwot.

50 zł to w ogóle ja pamiętam sprzed około 10-15 lat temu, gdy moja babcia żyjąca wtedy za rentę około 1000 zł, dawała co miesiąc taką kwotę. Mniej więcej w tym samym czasie widywałem inne starsze osoby, które też nie dawały mniej. Wtedy te 50 zł było warte prawie tyle, co dzisiejsze 100 zł uwzględniając inflację.

Także na pewno uważam za złe to proszenie o pieniądze, a w zasadzie częste naciski, żeby dawać, ale z drugiej strony te kwoty są niskie. Najniższa krajowa wynosi w tej chwili 3260 zł netto. 50 zł z tej kwoty to 1,5%. Także nie zrozumcie mnie źle - organizacja jest straszna w tym, jak się zmieniła na punkcie pieniędzy, bo jeszcze nie tak dawno to się nie działo, ale to jednak nadal nie jest zdzierstwo dla ludzi, którzy "dają Jehowie".
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Sebastian

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Sierpień, 2024, 09:15 »
u adwentystów "musieliby" dawać 10% :) a tutaj (wg wyliczeń donadamsa) tylko 1,5% :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Fantom

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Sierpień, 2024, 10:10 »
u adwentystów "musieliby" dawać 10% :) a tutaj (wg wyliczeń donadamsa) tylko 1,5% :)
U Adwentystów można to jeszcze naciągnąć Biblią. U ŚJ już nie.
 ''Zasada ta odnosi się zarówno do publikacji, jak i do zebrań. Ani w zborach, ani też na zgromadzeniach nie słychać żarliwych wezwań do płacenia składek. Nie chodzi się z tacą na datki, nie wręcza kopert na pieniądze, nie rozsyła się listów nagabujących współwyznawców o wsparcie finansowe.'' Żarliwych może nie, ale jednak są. Nie rozsyła się listów? Starsi co dostają? Listy z informacją o rezolucji, czyli jak wspomnieć o wsparciu  finansowym.
 ''Nie płacą oni dziesięciny ani nie mają obowiązku składać innych datków o określonej wysokości i w narzuconym terminie.'' Faktycznie, nie mają obowiązku, czyli nie są obowiązkowe narzucone odgórnie. Głosiciele sami się deklarują, że datki o określonej kwocie będą wpłacać dobrowolnie, a nie pod przymusem-obowiązkiem. No tak, czy kiedyś głosiciele sami wyszli z taka inicjatywą stałych datków, czy inicjatywa przyszła z USA? Można powiedzieć, że zamachowiec samobójca sam zdecydował się na samobójczą śmierć. Jego decyzja. Tylko ta decyzja jest wynikiem czego? Wcześniejszego urabiania tych na górze. Głosiciel oczywiście powie, ze to jego decyzja. Nie wspomni tylko o tym, że taką decyzję podjął dopiero po odpowiednim przygotowaniu gruntu przez Braci Króla. A co z narzuconym terminem? Czy faktycznie ŚJ nie mają narzuconego terminu co do datków o określonej wysokości? Oczywiście, że mają. Robią to w miesięcznym rozliczeniu.  Sumując: sugerowana wysokość datków nie wyszła od głosicieli. Termin został im narzucony.
 I  w tym artykule sami sobie strzelili w kolano: '' Charles Taze Russell nie chciał iść za tym przykładem. Napisał: „Naszym zdaniem wypraszanie pieniędzy różnymi metodami w imieniu naszego Pana jest dla niego nie do przyjęcia, wręcz obraźliwe, i nie zapewnia jego błogosławieństwa ani dawcom, ani wykonywanemu dziełu”.(podkreślenie moje). Czy CK przypadkiem nie wyprasza pieniędzy różnymi metodami?:) Cytaty z: https://www.jw.org/pl/biblioteka/ksi%C4%85%C5%BCki/%C5%9Awiadkowie-Jehowy-g%C5%82osiciele-Kr%C3%B3lestwa-Bo%C5%BCego/Spo%C5%82eczno%C5%9B%C4%87-braci/Jak-to-wszystko-jest-finansowane/
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień, 2024, 10:14 wysłana przez Fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Sierpień, 2024, 11:07 »
u adwentystów "musieliby" dawać 10% :) a tutaj (wg wyliczeń donadamsa) tylko 1,5% :)

To uwzględniając w ogóle te 50 zł na głowę, a zobowiązują się w sumie do niższej kwoty w tej rezolucji, więc to będzie w zasadzie poniżej 1% najniższej krajowej. Nawet jednak 50 zł to znacząco poniżej wysokości dniówki w najniższej krajowej.

Organizacja brzydzi mnie tymi swoimi zakusami na pieniądze przy jednoczesnym zapewnianiu, że jest inaczej, ale żeby jednej dniówki w miesiącu nie "dać Jehowie"? To jakie priorytety mają słudzy Boży? Mam nadzieję, że mniej więcej rozumiecie, co chcę tym powiedzieć.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Sierpień, 2024, 12:57 »
U adwentystów daje się tę dziesięcinę wg sumienia. Nie trzeba pokazywać kwitka z wypłaty. ;D

Dlatego są problemy z wyegzekwowaniem odpowiednich kwot: ;)

   „(...) choć w roku 2014 oddano prawie 2,5 mld dolarów dziesięcin i 89 mln na rzecz światowej misji, to pieniądze te pochodzą jedynie od ok. 5 proc. wyznawców Kościoła, wiernych w »dziesięcinach i daninach«. 40 proc. wszystkich dziesięcin oddawane jest w Ameryce Płn.” (Głos Adwentu wrzesień-październik 2015, s. 4).

Jest 2,5 miliarda, a co by było jakby płaciło 100% wyznawców, a nie 5%?


Offline BetMan

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Sierpień, 2024, 13:11 »
Teraz pomnóżcie to przez liczbę zborów w Polsce i wychodzi niezła sumka wysyłana do BO w Nadarzynie i dalej za Ocean i tak co miesiąc!
Strzygą owieczki aż miło... To już nie religia, a niezły biznes i to nieopodatkowany, też bym chciał trzepać w ten sposób kasę pod pozorem pobożności >:D


Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Sierpień, 2024, 14:08 »
Niezła sumka? No ja bym nie powiedział :)
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Sierpień, 2024, 14:12 »
Niezła sumka? No ja bym nie powiedział :)
Ale popatrz. ŚJ nie są tak otwarci jak adwentyści.
A ich sumka jest naprawdę duża:

"2,5 mld dolarów dziesięcin i 89 mln na rzecz światowej misji".

Może ŚJ nie mają tyle, ale za coś budują te Betele, sale Zgromadzeń, ośrodki szkoleniowe, plany filmowe itp. ;)


Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Sierpień, 2024, 15:40 »
No jasne, że za coś to się buduje, tylko miałem na myśli to, że jak pomnożyć te załóżmy 15 zł na głosiciela razy 120 000 głosicieli (już z nadwyżką) to wychodzi raptem 1 800 000 zł, czyli jakieś 470 000 dolarów. To dużo? No jak by miał mi ktoś tyle przelać na konto, to bym nie pogardził, wiadomo, ale rozmawiamy o rzekomo potężnej korporacji, która solidnie uzależniła od siebie kilkadziesiąt tysięcy ludzi w tym kraju, a może nawet faktycznie ponad sto tysięcy i to mają być duże pieniądze? No to jak na mój gust to bieda i to straszna.

Wiadomo, że tam dochodzą też inne pieniądze, ale są też określone koszty, które jednak istnieją i to nie jest tak, że te 1 800 000 zł miesięcznie to jest "czysty zysk". Teraz jakie rzeczywiście są koszty pozyskania tych pieniędzy, to ja nie wiem - pewnie stosunkowo niskie, ale jednak jakieś tam są.

Także oddzielmy kwotę, która jest spora dla zwykłego zjadacza chleba, a która jest rzekomo spora dla takiej organizacji. Tak w ogóle mając 1 800 000 zł można kupić sobie kawalerkę w Warszawie z miejscem parkingowym i jeszcze dokupić do tego samochód z salonu (bez przesady, ale jednak nowy). Gdyby jednak chcieć kupić "normalne" mieszkanie, takie w którym można by wychować dwójkę dzieci i mieliby mieć swoje pokoje, no to te pieniądze na rynek Warszawski mogą być za małe. Wiadomo, nie trzeba mieszkać w Warszawie, ja bym tego nie zniósł, ale w określonych warunkach to nawet nie są jakieś potężne pieniądze dla zwykłych ludzi, a co dopiero dla takiej organizacji.

No ja to tak oceniam.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline cichybob

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Sierpień, 2024, 16:20 »
No jasne, że za coś to się buduje, tylko miałem na myśli to, że jak pomnożyć te załóżmy 15 zł na głosiciela razy 120 000 głosicieli (już z nadwyżką) to wychodzi raptem 1 800 000 zł, czyli jakieś 470 000 dolarów. To dużo? No jak by miał mi ktoś tyle przelać na konto, to bym nie pogardził, wiadomo, ale rozmawiamy o rzekomo potężnej korporacji, która solidnie uzależniła od siebie kilkadziesiąt tysięcy ludzi w tym kraju, a może nawet faktycznie ponad sto tysięcy i to mają być duże pieniądze? No to jak na mój gust to bieda i to straszna.

Wiadomo, że tam dochodzą też inne pieniądze, ale są też określone koszty, które jednak istnieją i to nie jest tak, że te 1 800 000 zł miesięcznie to jest "czysty zysk". Teraz jakie rzeczywiście są koszty pozyskania tych pieniędzy, to ja nie wiem - pewnie stosunkowo niskie, ale jednak jakieś tam są.

Także oddzielmy kwotę, która jest spora dla zwykłego zjadacza chleba, a która jest rzekomo spora dla takiej organizacji. Tak w ogóle mając 1 800 000 zł można kupić sobie kawalerkę w Warszawie z miejscem parkingowym i jeszcze dokupić do tego samochód z salonu (bez przesady, ale jednak nowy). Gdyby jednak chcieć kupić "normalne" mieszkanie, takie w którym można by wychować dwójkę dzieci i mieliby mieć swoje pokoje, no to te pieniądze na rynek Warszawski mogą być za małe. Wiadomo, nie trzeba mieszkać w Warszawie, ja bym tego nie zniósł, ale w określonych warunkach to nawet nie są jakieś potężne pieniądze dla zwykłych ludzi, a co dopiero dla takiej organizacji.

No ja to tak oceniam.

A ja to widzę tak:
Każdy kraj ma inną ustaloną zalecaną kwotę na głosiciela (USA czy kraje zachodniej Europy mają śmiało x4 co u nas i więcej z uwagi na sam fakt, że mają EUR albo USD jako walutę). Jak na polskie warunki i fakt, że hajs idzie do Polskiego BO (nie wiemy ile dają dalej Ameryce) to są to duże pieniądze. BO ZA NIC.
I dodajmy, że to jest MINIMALNA kwota jaka do nich spływa. Każda pomyłka, że ktoś wrzucił do "ogólnoświatowej" też idzie do nich. Nawet jakby władował 10 tysięcy za jednym razem, to bracia od konta nie pozwolą zmienić skrzynki. A wtedy to jest już coś.

O tym ile korpo zarabia na pracy darmowych ochotników nawet nie ma wspominać ;)
I 1.8mln może to nie jest dużo przyjmując, że tyle wynosi ta kwota miesięcznie, ale jednak to jest miesiąc w miesiąc. Zakładając, że na wydatki bieżące + do USA leci 1.5m, to mogą 300 tysięcy odłożyć. W skali roku 3.6 mln, co daje kilka ładnych inwestycji, które za kilka lat się sprzeda z zyskiem ;)

Oczywiście dokładnych liczb nie znamy, ale KAŻDA kwota jaką dostaje ten kult, to kwota za duża.


Offline donadams

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Sierpień, 2024, 16:36 »
Wiesz, z tego punktu widzenia to można tę kwotę dowolnie zmniejszyć i powiedzieć, że zostaje im 50 tys. złotych miesiąc w miesiąc ZA NIC i to też pozwala na jakąś inwestycję, albo dać jeszcze mniejszą kwotę i to też by była prawda. Znam osobiście kilku ludzi, którzy nie musieli przez ponad 100 lat budować misternego systemu z Biblią w ręku, żeby zarabiać podobne pieniądze, a znam też ludzi, którzy mówią, że "ZA NIC", chociaż ja się z tą oceną nie zgadzam.

Więc moje posty nie miały na celu wykazać, że oni są biedni, a może jeszcze muszą dokładać do tego biznesu, tylko że to nie sa wcale duże pieniądze. No na litość boską, jeśli z tych 120 000 głosicieli w Polsce 2/3 z nich zarabia najniższą krajową, to miesięcznie jest to ponad 260 milionów złotych. Z moich doświadczeń wynika, że w każdym zborze jest osoba lub dwie, które prowadzą też firmy i zarabiają znacznie więcej niż ta najniższa krajowa. Więc szacowałbym, że miesięczne przychody głosicieli w Polsce mogą przekraczać 300-400 milionów złotych. Naprawdę nie uważam, żeby w tym kontekście kwota 1,8 mln złotych, stanowiąca około 0,5 % była czymś spektakularnym. Wręcz uważam, że to śmiesznie mało i nie ma o co bić piany jeśli chodzi o liczby bezwzględne.

Podejrzewam, że w wielu wypadkach operator sieci komórkowej, w której głosiciel ma abonament na telefon, ma z tego głosiciela więcej niż Nadarzyn. Także serio jakoś mnie to nie powala i myślę, że gdyby zestawić świadków Jehowy z wieloma innymi popularnymi religiami, to mogłoby się okazać, że przechodzi przez nich mniej pieniędzy (w przeliczeniu na aktywnego głosiciela) niż w wielu innych grupach.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: OGŁOSZENIA I PRZYPOMNIENIA - Sierpień 2024
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Sierpień, 2024, 17:08 »
W USA może większy procent ludzi bogatych wśród ŚJ, niż w Polsce.
U nas raptem bogacenie się od 1989 r,, a tam od czasów kowboi. ;)