Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Najważniejsza historia biblijna  (Przeczytany 3913 razy)

Offline Roszada

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #75 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 12:39 »
Się z Tobą zgadzam, Biblia ogólnie jest nie pełna nie ścisłości.
Z tym Twoim zdaniem zgadzam się jak najbardziej. ;D

Poza tym refleksja.
A kto powiedział, że w Biblii musi mieć przez parę tysięcy lat spójność?

Jak rozmawiałem z hinduistą i powiedziałem mu o niespójności ich świętych ksiąg to się roześmiał.
Powiedział mniej więcej tak:
Proszę pana góra jest z każdej strony inna, ale to nie oznacza, że jest sama sprzeczna w sobie.
Poza tym święte księgi mają to do siebie, że są pisane:

dla różnych epok
dla różnych obszarów geograficznych
dla różnych narodów
dla różnych języków
dla różnych kategorii ludzi


Offline Stanisław Klocek

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 13:20 »
Komentarze wyszły poza ramy tematu wątku. Aby nie wylądowały na CMENTARZ, gdzie niema możliwości komentowania. Wobec tego przenieśmy się na Śmietnik <-- (kliknij). Tam i ja się odniosłem w należnym miejscu o tym i owym.



Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 371
  • Polubień: 2359
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #77 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 14:09 »
No to jak wiesz wszystko lepiej, to po co ten wątek? ;D

Biorę przykład z autorów Biblii.
Mimo, że wiedzieli lepiej to jednak pisali.

Lem sam sporo napisał. Więc w niepisaniu nie jest autorytetem. 8-)

Zapewne jakieś tam doświadczenie w niepisaniu miał, wszakże kiedyś był niepiśmienny.


Offline Roszada

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #78 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 14:17 »
Najgorzej jak ktoś chce opisy teologiczne historii biblijnej odczytywać wyłącznie historycznie.
Tak samo jak ktoś teksty teologiczne odczytuje historycznie.
Wtedy wpada w swoje własne sidła. :)

Nigdy nie miałem z tym problemów. Wiedziałem że Biblia jest księgą bosko-ludzką.
No ale ŚJ nie uczą teologii i dla nich wszystko jest historią i stąd później problemy exŚJ ze zrozumieniem przekazu Biblii.
Jedni chcą by była podręcznikiem biologii, inni księgą kucharską, jeszcze inni medyczną, historyczną, wojenną, itd. ;)
A Biblia to księga o Bogu i przekaz teologiczny, a nie ateistyczny. :)
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec, 2024, 14:19 wysłana przez Roszada »


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 371
  • Polubień: 2359
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 14:54 »
Kiedyś przyjmowałem, że to co w Biblii to prawda, że te historie wydarzyły się naprawdę.
Tak zostałem wychowany.


Offline Sebastian

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #80 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 15:05 »
ja także od lat nastoletnich (gdy w 14 rż. zetknąłem się ze świadkami Jehowy) traktowałem WSZYSTKO w Biblii jako 100% prawdę... I to skłoniło mnie (około 40stki) do refleksji, że Biblia zawiera różne bzdury.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gostek

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #81 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 16:06 »
ja także od lat nastoletnich (gdy w 14 rż. zetknąłem się ze świadkami Jehowy) traktowałem WSZYSTKO w Biblii jako 100% prawdę... I to skłoniło mnie (około 40stki) do refleksji, że Biblia zawiera różne bzdury.



W wieku około 40tki stwierdziłeś,że to bzdury czy to stan na dzień dzisiejszy ali czy wczoraj jeszcze myślałeś inaczej .?


Offline Roszada

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #82 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 16:18 »
Kiedyś przyjmowałem, że to co w Biblii to prawda, że te historie wydarzyły się naprawdę.
Tak zostałem wychowany.
Jakby wszystko było ludzką historią, to by napisano książkę Historia Izraela, a nie Pismo Święte. Przecież np. Psalmy czy przypowieści nie są historią ;)
Poczytaj Józefa Flawiusza Dawne Dzieje Izraela, tam masz historię napisaną przez Żyda dla Rzymian. :)


Offline Gostek

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #83 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 16:42 »
Ktoś tu kiedyś napisał,że Biblia jest jak bigos.😏
Myślałem nad tym i stwierdziłem ,że coś jest na rzeczy .😁


Offline Roszada

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #84 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 16:55 »
Ktoś tu kiedyś napisał,że Biblia jest jak bigos.😏
Myślałem nad tym i stwierdziłem ,że coś jest na rzeczy .😁
Masz rację, w tym bigosie mało kto się umie odnaleźć. :-\
Ale bigos jest smakowity. :D

Przez to, że taki bigos, tyle się sekt narodziło.
Wątpię czy w islamie jest tak dużo. ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec, 2024, 17:37 wysłana przez Roszada »


Turbulent_Business

  • Gość
Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #85 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 17:19 »
Ktoś tu kiedyś napisał,że Biblia jest jak bigos.😏
Myślałem nad tym i stwierdziłem ,że coś jest na rzeczy .😁

Bigos w ktorym jeden kęs jest słony, drugi słodki a trzeci kwasny. Normalny czlowiek nie da rady pogodzic tych smakow ale zawsze znajdzie sie jakis kucharz ktory powie ze gowno sie czlowiek zna, i slodkie to nie slodkie, kwasne to nie kwasne, bo on wie lepiej i albo sie sluchasz i jesz ze smakiem albo cie ugrilujemy. Ot religia w pigulce.


Offline Storczyk

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #86 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 19:24 »
Bigos w ktorym jeden kęs jest słony, drugi słodki a trzeci kwasny.

I taki  jest prawdziwy staropolski  biogs,
Boczek słony ,kapusta kwaśna a śliwka słodka... ;)
Wszystko zależy od ciebie, co nadziejesz na widelec ;)


Offline Sebastian

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 19:38 »


W wieku około 40tki stwierdziłeś,że to bzdury czy to stan na dzień dzisiejszy ali czy wczoraj jeszcze myślałeś inaczej .?
około 40stki stwierdziłem że to bzdury. Mam 52 lata i od kilkunastu lat nadal uważam że to bzdury.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline janeczek

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 20:15 »
Z Biblią i co w niej jest, zależy do kogo kierowana.
Są instrukcje obsługi konsumenckie, ale jest też instrukcja serwisowa.
Jaka różnica wielkość i szczegółowość do BMW widziałem serwisową, ponad 1000 stron A4 jest wszystko jak rozpiąć wiązkę jakiego klucza użyć.
Oczywiste że zwykły kierowca niewiele z tego zrozumie bo trzeba znać mechanikę, instrukcja serwisowa jest do ASO nawet zwykły warsztat nie otrzyma bo za łatwo by mógł naprawić.
To co czytamy powszechnie dostępna Biblia nie zawiera pełnej wiedzy z oryginału była by za brutalna, i wprowadzała zamieszanie tam nie ma jednego boga są postaci większe mniejsze.
Ten filmik nie zawiera oczywiście pełnej wiedze ale pokazuje jak ukryto niefajne tematy będące w oryginale, mówi instrukcja serwisowa istnieje.
To długie i rozwlekłe najważniejsze jest około godziny 1,20 postaci z pism, stał się jak my Adam.
To jest ten haczyk jacy MY

PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Gostek

Odp: Najważniejsza historia biblijna
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Czerwiec, 2024, 22:15 »
około 40stki stwierdziłem że to bzdury. Mam 52 lata i od kilkunastu lat nadal uważam że to bzdury.


Wszystko jasne,czyli od 12 lat jesteś wybudzony.Gratulacje ! Bo w sumie w tamtym okresie mało było takich ,co to im klapki z oczu spadły..W tamtym okresie organizacja nie była tak bardzo radykalna w swym przekazie odnośnie lojalności i służalczości do CK jak to robi dzisiaj.