Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka 24-03-2024?  (Przeczytany 1711 razy)

Offline woszcand

Pamiątka 24-03-2024?
« dnia: 17 Marzec, 2024, 18:07 »
Pytanie: Proszę o zwięzłe podanie, jeśli mogę tak ująć – krok po kroku – sposobu jakim Badacze Pisma Świętego wyliczają, określają datę śmierci Pana Jezusa Chrystusa przypadającą w danym roku, np. 2024, w oparciu o 2 Mojżeszową 12 rozdział, ewentualnie na podstawie innych wersetów Pisma Świętego.

odpowiedz
Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że uroczystość Pamiątki śmierci Pana Jezusa Chrystusa powinna być obchodzona co roku, dnia 14 nisan wg hebrajskiej rachuby (przełom marca i kwietnia w naszym kalendarzu). Jest to święto ustanowione przez Pana Jezusa w miejsce dawnej, obchodzonej przez Żydów Paschy. Nie mamy dokładnej, szczegółowej informacji biblijnej, jak ten 14 nisan powinien być wyznaczany. Wiemy jednak, że miesiąc w kalendarzu hebrajskim rozpoczyna się od nowiu Księżyca.

Idziemy za tą wskazówką, a poniżej są nasze wyliczenia, które prowadzą do ustalenia, kiedy 14 nisan przypada w roku 2024. Zaznaczamy, że grupy badaczy Pisma Świętego różnią się w kwestii wyznaczania daty 14 nisan. Różnica dotyczy np. tego czy do wyznaczenia 1 nisan posłużyć się nowiem astronomicznym czy tzw. nowiem białym, a także tego czy powinien to być nów najbliższy wiosennej równonocy czy następujący po niej. W naszym zborze przyjmujemy nów astronomiczny oraz nów najbliższy równonocy (poprzedzający lub następujący po niej, zależnie od tego, który jest bliżej równonocy). Mimo różnic w wyznaczaniu daty, wierzymy, że najważniejszy jest duch, nastawienie, z jakim podejdziemy do obchodzenia święta.

Sądzimy, że Bóg patrzy na serca i na nasze pragnienie upamiętnienia tego najważniejszego wydarzenia w historii świata, a także na nasze pragnienie okazania przez nasz udział w Pamiątce najwyższej oceny dla okupowej ofiary Jezusa Chrystusa za nas.

Wyliczenia:

Data Pamiątki śmierci naszego Pana w roku 2024

Piątek, 22 marca, po zachodzie słońca

(w Bydgoszczy spotykamy się o godz. 19:00 w sali przy ul. Zduny 10a)

Metoda używana do wyznaczenia daty Pamiątki wyjaśniona jest poniżej.

Kalendarz i święta żydowskie

Sposoby wyliczania daty corocznej Pamiątki różnią się pośród badaczy Pisma Świętego i innych grup chrześcijańskich. Nie naciskamy na to, że metoda, której używamy jest jedyną możliwą. Jest to jedynie sposób, którym posługujemy się w bydgoskiej społeczności.

Aby wyznaczyć datę Pamiątki, potrzebujemy następujących danych astronomicznych (wg czasu uniwersalnego na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich):

    Daty i godziny wiosennej równonocy w danym roku.
    Daty i godziny nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc.
    Daty i godziny nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy.
    Daty i godziny nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy.

Aby wyznaczyć 1 Nisan konieczny jest jeszcze dodatkowy krok:

    Dodanie 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski

Czasami istnieją drobne różnice w tablicach astronomicznych, od kilku sekund do kilku minut. Najczęściej jednak nie mają one znaczenia w ogólnych obliczeniach.

Dane na rok 2024 są następujące:

    Data i godzina wiosennej równonocy:
    20 marca, 03:07
    Data i godzina nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc:
    10 marca, 08:59
    Data i godzina nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy:
    8 kwietnia, 18:21

A więc:

    Data i godzina nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy:
    10 marca, 08:59

Do tej ostatniej daty i godziny:

    Dodajemy 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski

Mamy więc 10 marca, 11:20.

Wynika z tego, że 1 Nisan wypada w tym roku od 9 marca po zachodzie słońca do 10 marca do zachodu słońca (w hebrajskim kalendarzu doby liczone są od zachodu słońca do zachodu słońca, a nie od północy do północy jak w powszechnie używanym kalendarzu). Po dodaniu do 9 marca, po zachodzie słońca, pełnych trzynastu dni, dochodzimy więc do początku 14 Nisan, czyli odpowiedniego momentu na obchodzenie Pamiątki.

W 2024 roku będzie to piątek, 22 marca po zachodzie słońca (a nasza uroczystość rozpocznie się o godz. 19:00).

https://badaczebiblii.pl/data-pamiatki-smierci-pana-jezusa-chrystusa-w-roku-2024/

Moje  Pytanie

czemu jest rożnica 48 godzin i kto się pomylił w wyliczeniach??


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec, 2024, 20:25 »
Nie obchodzę już oraz nie planuję. A do tego nie wiem  ;)

A tak na poważnie: rok temu był na forum temat o Pamiątce 2023 oraz komentarze kto idzie a kto nie idzie. W tym roku nikt nie założył takiego tematu więc znaczy, że nikt się nie wybiera.
Ja nie idę. Już mniej boję się tego co inni o mnie pomyślą.


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marzec, 2024, 20:35 »
(mtg): tylko (Ww), popiera rok rocznie teorie spiskowe o UFO (FFF)


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marzec, 2024, 20:39 »
Bez tej dokładnej daty można żyć. :)

Zmiana daty Pamiątki

   Towarzystwo Strażnica zmieniło datę obchodzonej Pamiątki.

„Do roku 1919 namaszczeni chrześcijanie określali datę 14 Nisana w oparciu o kalendarz żydowski” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„W ostatnich latach ciało kierownicze świadków Jehowy ustala (...) w taki sposób, jak to miało miejsce w czasach biblijnych, mianowicie na podstawie faktycznego uwidocznienia się nowego księżyca w Jerozolimie. Z tego też względu powstawała niekiedy różnica jednego lub dwóch dni między datą obchodzenia Pamiątki u świadków Jehowy, a datą 14 Nisana w aktualnym kalendarzu żydowskim” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„Święcili ją w dniu, na który według kalendarza żydowskiego przypadał 14 Nisan, dzień śmierci Jezusa. Z biegiem lat udoskonalono sposób wyznaczania owej daty.*
*Porównaj Strażnicę z marca 1891, strony 33 i 34; z 15 marca 1907, strona 88; z 1 lutego 1935, strona 46; z 1 lutego 1948, strony 41-43” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 242).

   Przykładowo we wskazanej Strażnicy z roku 1935 napisano, że wtedy pewne kwestie ustalano ‘na oko’:

„Według liczenia astronomicznego miesiąc wschodzi przynajmniej 16 godzin przedtem, zanim może być widziany naturalnem okiem człowieka. Mojżesz swego czasu liczył od takiej godziny, od kiedy mógł zobaczyć księżyc swem gołem okiem, i to jest słuszny sposób dla nas liczyć czas” (Strażnica 01.03 1935 s. 77).


Offline Fantom

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Marzec, 2024, 01:07 »
 Pytanie jak ''Pamiątka'' będzie mogła wyglądać w 2025r. gdy ''rydwan'' osiąga już prawie prędkość światła:). Być może będzie zgoda na tatuaże i zobaczymy pomazańców spożywających ''emblematy''. Tak mi żartem zasugerował jeden z ŚJ.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline janeczek

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marzec, 2024, 21:20 »
Oczekujesz logiki ale to całkowita uznaniowość światków Jehowy a w zasadzie CK  pełnia się liczy księżyca jak my ją rozumiemy.
Jak Roszada pisze Bez tej dokładnej daty można żyć, to wie co pisze.
Nie zrozumiesz o co im chodzi i jak wyznaczają, bo sensu niema w żadnym logicznym kombinowaniu.
Tak jest i tyle jedyne co znalazłem to następne.
Kiedy odbędą się kolejne Pamiątki?
2024: niedziela 24 marca
2025: sobota 12 kwietnia
2026: czwartek 2 kwietnia

Badacze Biblii mają inne zdanie piszą co i jak ale też piszą

Data Pamiątki śmierci naszego Pana w roku 2024
Piątek, 22 marca, po zachodzie słońca
Aby wyznaczyć datę Pamiątki, potrzebujemy następujących danych astronomicznych (wg czasu uniwersalnego na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich):
Daty i godziny wiosennej równonocy w danym roku.
Daty i godziny nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc.
Daty i godziny nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy.
Daty i godziny nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy.
Aby wyznaczyć 1 Nisan konieczny jest jeszcze dodatkowy krok:

Dodanie 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski
Czasami istnieją drobne różnice w tablicach astronomicznych, od kilku sekund do kilku minut. Najczęściej jednak nie mają one znaczenia w ogólnych obliczeniach.
Dane na rok 2024 są następujące:
Data i godzina wiosennej równonocy:
20 marca, 03:07
Data i godzina nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc:
10 marca, 08:59
Data i godzina nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy:
8 kwietnia, 18:21
A więc:

Data i godzina nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy:
10 marca, 08:59
Do tej ostatniej daty i godziny:
Dodajemy 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski
Mamy więc 10 marca, 11:20.
Wynika z tego, że 1 Nisan wypada w tym roku od 9 marca po zachodzie słońca do 10 marca do zachodu słońca (w hebrajskim kalendarzu doby liczone są od zachodu słońca do zachodu słońca, a nie od północy do północy jak w powszechnie używanym kalendarzu). Po dodaniu do 9 marca, po zachodzie słońca, pełnych trzynastu dni, dochodzimy więc do początku 14 Nisan, czyli odpowiedniego momentu na obchodzenie Pamiątki.
W 2024 roku będzie to piątek, 22 marca po zachodzie słońca.


Na tyle ile znam organizacje strażnica światków Jehowy, nie chcą się ośmieszycie i nie podają wyliczenia bo jest jak pisałem ich własna, a już wielokrotnie na oszołomów wyszli i obecnie swoje durnoty ukrywają.
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec, 2024, 14:11 »
(mtg):
Wiara w to że jakieś kosmiczne żydowskie ZOMBI może dać wieczne życie, jeżeli symbolicznie zjesz jego ''ciało'' i telepatycznie powiesz mu, ze akceptujesz go jako swego ZBAWICIELA po to, aby usunął grzech ''pierworodny''  z Twojej duszy, który to grzech ludzkość posiada ponieważ stworzona z żebra kobieta została namówiona przez gadającego węża do zjedzenia owocu z magicznego drzewa.

Bajka równa geniuszu jak w ''Baśnie z 1001 nocy'', lub braci Grim (FFF)
Ps. takimi bzdurami raczyłem wierzyć przez szereg lat, będąc w (Ww), jedząc ten suchar i łykałem ''Alpagę''. pośród naocznych świadków wzbudzając u nich szacunek i uznanie jako ''brat króla''


Offline Estera

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec, 2024, 14:57 »
   DLACZEGO ŚJ SWOJĄ PAMIĄTKĘ OBCHODZĄ 24 MARCA?

   Według informacji zawartych w internecie pełnia księżyca w tym roku wypada 25 marca.
   Dlaczego świadkowie Jehowy swoją pamiątkę obchodzą 24 marca?
   https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=pe%C5%82nia+ksi%C4%99%C5%BCyca+w+marcu+2024&ie=UTF-8&oe=UTF-8
   A nie zgodnie z kalendarzem, kiedy wypada 14 Nisan?
   Ktoś ma jakiś pomysł?
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec, 2024, 15:52 »


Offline Reskator

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec, 2024, 16:26 »
   DLACZEGO ŚJ SWOJĄ PAMIĄTKĘ OBCHODZĄ 24 MARCA?

   Według informacji zawartych w internecie pełnia księżyca w tym roku wypada 25 marca.
   Dlaczego świadkowie Jehowy swoją pamiątkę obchodzą 24 marca?
   https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=pe%C5%82nia+ksi%C4%99%C5%BCyca+w+marcu+2024&ie=UTF-8&oe=UTF-8
   A nie zgodnie z kalendarzem, kiedy wypada 14 Nisan?
   Ktoś ma jakiś pomysł?

Bo może w Jerozolimie jest pełnia 24.03.


Offline Reskator

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec, 2024, 18:32 »
Pełnia trwa 3 dni.Teraz jak patrzę 23.03 o godz 18.31 przez lornetkę to jest już pełnia.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec, 2024, 19:38 »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Marzec, 2024, 20:53 »
Właśnie spotkałem uduchowiona siostrę. Zostałem zaproszony na pamiątkę na godz. 18.00
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec, 2024, 21:09 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Sebastian

Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Marzec, 2024, 21:40 »
Właśnie spotkałem uduchowiona siostrę. Zostałem zaproszony na pamiątkę na godz. 18.00
czy siostra miała tak przekonujące usta i przekonujący biust i przekonującą sylwetkę, że dałeś się skusić? :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Pamiątka 24-03-2024?
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Marzec, 2024, 21:56 »
czy siostra miała tak przekonujące usta i przekonujący biust i przekonującą sylwetkę, że dałeś się skusić? :)
[/b]
Cóż, moją głowę zaprzątają Midianitki. ;) ;) ;) Nawet siostra w stroju Ewy by mnie tam nie zaciągnęła, na Pamiątkę (chyba, że to byłaby siostra..... >:D >:D >:D).
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec, 2024, 22:12 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,