Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Gdzie jest Eden?  (Przeczytany 681 razy)

Offline karyma

Gdzie jest Eden?
« dnia: 12 Październik, 2023, 10:58 »
Gdzie jest Eden ?

Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie może znajdować się biblijny Eden, wspaniały ogród z którego óg niegdyś wypędził Adama i Ewę ?
Na Ziemi jest wiele pięknych zakątków (Syr 39:16). Być może mieszkasz w którymś z nich, jednak żaden z nich nie przypomina biblijnego Ogrodu Eden . Gdzie on jest ? Sprawdźmy co o tym mówi Biblia.

Biblia podaje kolejność stwarzania. Formując planety Bóg Jahwe najpierw tworzył morza (tam gdzie one występują) i suche lądy, nazywając suche lądy ziemią. (Rdz 1.9-1.10). Wprawdzie Biblia nie podaje liczby mnogiej odnosząc się do liczby światów, ale zważywszy że już teraz naukowcy odkrywają tysiące planet poza naszym układem planetarnym,, można przyjąć że opis stworzenia tyczy się wszystkich planet. Po stworzeniu planet Bóg tworzył gwiazdy i księżyce,(Rdz 1.14-1.16)a następnie rośliny i zwierzęta (Rdz 1.20-22). Dzięki rozwojowi nauki wiemy że Bóg stworzył faunę i florę tylko na wybranych planetach.  W końcu Bóg stworzył pierwszego człowieka (rdz 1.26 ) z błogosławieństwem i przyzwoleniem zapanowania nad ziemią czyli częścią suchą planety na której się znajdował (Rdz 1.28). Bóg stworzył dla człowieka Ogród Eden. Przyprowadził Adamowi wszelkie zwierzęta aby Adam mógł je nazwać (Rdz 2.20-21). Sugeruje to że ta planeta była raczej małych rozmiarów i nie było na niej zbyt dużo gatunków zwierząt.
W Biblii jest podana lokalizacja Edenu (Rdz 2.10-14). Różni badacze próbowali umiejscowić Eden na naszej planecie gdzieś na terenie współczesnego Iranu lub okolicach, jednak liczba rzek nigdy się nie zgadzała z opisem biblijnym. Ponadto po wypędzeniu ludzi z raju Bóg ustanowił pewne zabezpieczenia aby człowiek już nigdy nie mógł wejść z powrotem do Raju. (Rdz 3.24). Ludzie zajrzeli w każdy zakątek naszej planety  i całą ją zaludnili. Nikt nigdy nie napotkał Cherubów strzegących wejścia do Edenu ani niczego co by przypominało połyskująca ostrza miecza. Nie znaczy to jednak że Eden nigdy nie istniał.
Dokładne umiejscowienie Edenu nie jest znane, ale rozwój nauki daje nowe podpowiedzi w tej sprawie, co pozwala na lepsze zrozumienie Biblii. Naukowcy wciąż odkrywają nowe planety poza naszym układem słonecznym. Wiele z nich to planety z potencjalnymi dobrymi warunkami do podtrzymania życia. Nie jest nigdzie powiedziane że Bóg umiejscowił Eden na naszej planecie. Wszystko wskazuje więc na to pierwotny człowiek znajdował się na na innej planecie, a do wypędzeniu z Raju Bóg przeniósł człowieka na naszą planetę. Biblia podaje na to dodatkowe dowody. Gdy ludzie dopuszczają sie grzechu Bóg przeklina Ewę skazując ją na rodzenie w bólu (Rdz 3.16). Niektórzy naukowcy obecnie twierdzą że ludzie lepiej by się czuli, a kobiety miały łagodniejsze porody na planecie z niższym ciążeniem. Wynika z tego że na Edenie panowało ciążenie bardziej dopasowane do ludzkiej fizjonomii.
Dokładny sposób wygnania ludzi z Edenu nie jest opisany w Biblii, a dotychczasowe  próby umiejscowienia Edenu w konkretnym miejscu zawiodły. Tera jednak mamy lepsze zrozumienie na tą sprawę.
Spoglądając nocą w niebo warto pamiętać że wokół jednej z gwiazd krąży piękny  Eden.

Opierałem się na Biblii tysiąclecia. Jedyny przekład który czytałem.


Online donadams

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik, 2023, 12:03 »
Czy w świecie ludzi wierzących w Boga takie rozwiązanie tego problemu jest możliwe? Tak.

Czy takie rozwiązanie jest prawdopodobne? Nie.

Czy rozważanie tego typu kwestii ma sens z punktu widzenia człowieka wierzącego? Nie.

Czy wplatanie wątków kosmicznych do dyskusji religijnej pomaga ludziom wierzącym? Nie.

Tak to oceniam. Tym samym jak dla mnie ogromne nieporozumienie, że takie tematy wychodzą w dyskusji.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Turbulent_Business

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik, 2023, 12:42 »

Biblia podaje kolejność stwarzania.


Wrzuc sobie na monitor 1 rozdzial ksiegi rodzaju na jedna strone a 2 rozdzial na druga strone. Potem wez kartke papieru i idac rownolegle po rozdzialach wypisz sobie jak bardzo jest to spojne.

Zeby mowic o kolejnosci stwarzania musielibysmy wiedziec ktora wersja jest "prawdziwa"...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Profesor Tutka

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik, 2023, 13:15 »
A jak był potop,wypiętrzenie skał(do kilku kilometrów),jakieś zmiany tektoniczne itd , to że jak?Te rzeki płynęły po staremu?Mądre.Szacun.


Offline Reskator

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik, 2023, 19:05 »
Tak to oceniam. Tym samym jak dla mnie ogromne nieporozumienie, że takie tematy wychodzą w dyskusji.
Twoja ocena jest mało istotna wobec świata ,nie mówiąc o wszechświecie.
Jesteś tylko oparem jak i ja pojawiajacym się i znikającym w mgnieniu oka.
Donadams pokory Ci brak a wiedza którą masz jak widzę nadyma cię- przyjacielu.
Nie piszę Ci tego by Cię poniżać ale by Twoja wiedza przejawiała pokorę a nie pychę a tak to odbieram.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2023, 19:20 wysłana przez Reskator »


Offline Gostek

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik, 2023, 19:11 »
Karyma, to co napisałeś to nic innego jak filozofowanie na  obłokach 🙃
Jednak pytań odnośnie biblijnego edenu jest wiele. Między innymi, gdzie w czasie umiejscowić dinozaury między zwierzętami.? 🤔Czy żyły sobie razem pośród Adama i Ewy i innymi zwerzętami.? Gdzie są one teraz?


Offline Reskator

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Październik, 2023, 20:05 »
Karyma, to co napisałeś to nic innego jak filozofowanie na  obłokach 🙃
Jednak pytań odnośnie biblijnego edenu jest wiele. Między innymi, gdzie w czasie umiejscowić dinozaury między zwierzętami.? 🤔Czy żyły sobie razem pośród Adama i Ewy i innymi zwerzętami.? Gdzie są one teraz?
Gostek 7 dni stwarzania to nie 7 dni x24 godzin.
Ten jeden dzień to mogło mieć tysiące czy miliony lat.
Biblia dana prostym pastuszkom nie musiała pisać o przeszłych dinozaurach
bo i tak by tego nie zrozumieli jak i o przyszłych czasach jak o
Internecie czy sztucznej inteligencji-zgodzisz się z tym?


Offline Gremczak

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Październik, 2023, 20:34 »

Biblia dana prostym pastuszkom nie musiała pisać o przeszłych dinozaurach
bo i tak by tego nie zrozumieli

Dlatego to łyknęli.
Bardziej rozgarnięci nie dali by się na to nabrać.


Offline Gostek

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Październik, 2023, 20:46 »
Nie klei mi się to jakoś w całość. Bo nawet przyjmując, że jeden dzień to tysiąc lat,to i tak jest to to niewiele te 7 tysięcy lat.. A dinozaurów w tym czasie i tak na 100 procent na ziemi nie było, bo byli duuużo, duuużo wcześniej.
Z innej perspektywy wynika fakt, że to co widzimy ludzkim okiem, nie powstało samo z niczego. Ktoś to musiał zaprojektować. Tylko, gdybym np. Ja był tym projektantem i stworzył sobie ludzi, niejako swoje dzieci, to czułbym się zobowiązany je dokładnie poinformować co do ich przyszłości i ich dalszego losu a nie stać gdzieś z dala w ukryciu i obserwować jak sobie(nie) radzą ze swoimi problemami.. Czyż tak postępuje troskliwy rodzić.? 🤔
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2023, 20:48 wysłana przez Gostek »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Październik, 2023, 21:25 »
(mtg): proste wytłumaczenie naukowe
Gdzie jest Eden?
EDEN to inaczej RAJ
RAJ czytając wspak to JAR
JAR to nic innego jak WĄWÓZ
Więc Eden był w dolinie
sumując: Wąwóz Jest to sucha i wąska dolina o stromych, urwistych zboczach, powstała wskutek erozji, zwanej też - jar.  >:D


Offline karyma

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik, 2023, 23:07 »
Wrzuc sobie na monitor 1 rozdzial ksiegi rodzaju na jedna strone a 2 rozdzial na druga strone. Potem wez kartke papieru i idac rownolegle po rozdzialach wypisz sobie jak bardzo jest to spojne.

Zeby mowic o kolejnosci stwarzania musielibysmy wiedziec ktora wersja jest "prawdziwa"...
Z tą kolejnością może i słabo sobie przeanalizowałem i coś naknociłem.

Karyma, to co napisałeś to nic innego jak filozofowanie na  obłokach 🙃
Jednak pytań odnośnie biblijnego edenu jest wiele. Między innymi, gdzie w czasie umiejscowić dinozaury między zwierzętami.? 🤔Czy żyły sobie razem pośród Adama i Ewy i innymi zwerzętami.? Gdzie są one teraz?


Ale ja nie filozofuję. Ja ŻARTUJĘ w tym temacie !  Nie napinajcie sie pod artykułem żartem. Zastanawiałem sie nawet czy nie umieścić to w dziale HUMOR .
Czytałem kiedyś Biblię i o Biblii ale czytanie okazało sie jedną z przyczyn odejścia faktycznego od KK. Okazało się że ma błędy, jest niespółjna, pełna okrucieństw itd.
Z tego co widzę już kiedyś mocno wałkowaliście temat więc nie bedę rozwijał.
A same żydowskie opowieści do Abrahama to tylko przeróbka starszych opowieści sumeryjskich. A już na pewno nie da się czytać tego wszystkiego dosłownie i jeszcze godzić to z psedunaokowymi teoriami że człowiek pochodzi z innej planety .
Gdyby ktoś upierał się że wszechświat ma 5 czy 6 tysięcy lat zapytałbym się go  co z obiektami oddalonymi od ziemi o więcej niż 6 tysięcy lat świetlnych. Razem z stworzeniem świat oddalonych od Ziemi musiałoby by być od razu stworzone światło odbite od ziemi aby były widoczne. Tylko po co  ? Żeby ludzi zmylić ?

Zapytałem GPT o te obiekty oddalone dalej niż  6 tysięcy lat świetlnych. Okazuje się że i na to wymyślono sposób. Teoria światła w drodze. Światło było stworzone od razu tylko poco ?

Zapytałem tez czy ktoś już wymyślił że Eden jest na innej planecie. GPT twierdzi że tak

widzę że zwolennicy dosłownego czytania księgi rodzaju mają wymówkę na każdą okazję. A czy ktoś już próbował umiejscowić biblijny eden na innej planecie ?

ChatGPT
Tak, niektórzy ludzie próbowali umiejscowić biblijny Ogród Eden na innych planetach lub ciałach niebieskich. To jest jednak interpretacja symboliczna i spekulatywna, ponieważ Księga Rodzaju jasno wskazuje na to, że Ogród Eden znajdował się na Ziemi. Jednak niektórzy, którzy starają się pogodzić naukę i religię, mogą rozważać takie hipotezy jako ciekawą spekulację.

Jednym z popularnych pomysłów jest próba zlokalizowania Ogród Eden na Marsie. Pomysł ten opiera się na poszukiwaniach wody i ewentualnego istnienia życia na innych planetach, co można by interpretować jako "życie w Edenie". Jednak to jest bardziej interpretacja symboliczna niż dosłowna.

Ponadto, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że istniał fizyczny Ogród Eden na innej planecie, i taki pomysł jest bardziej wyrazem ciekawości i spekulacji niż naukowej teorii. Gruntowne badania naukowe i dowody geologiczne wskazują, że życie, jakie znamy, jest obecne tylko na Ziemi, a Ogród Eden jest opisany jako raj na Ziemi w ramach religijnej tradycji.








Osobiście chyba mi najbliżej do agnostycyzmu. Coraz bardziej się też skłaniam do paleoastronautyki że te różne Anuaki czy anioły to kosmity były..
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2023, 23:46 wysłana przez karyma »


Offline karyma

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Listopad, 2023, 17:05 »
a Jeszcze inna sprawa dotycząca liczby dni.
Bóg stworzył słońce i księżyc (dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy) czwartego dnia tak ?
Ale zanim słońca nie stworzył to była tylko noc  chyba ? bo światło to ogólnie mamy z słoneczka. Póki nie było słoneczka była tylko noc i nie wiadomo kiedy był dzień a kiedy noc.


Offline Gremczak

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Listopad, 2023, 20:15 »
Ale księżyc już musiał być przed stworzeniem słonka.
Bo była noc.
To właśnie on zarządzał nocą.


Offline karyma

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Listopad, 2023, 20:31 »
Biblia mówi że księżyc został stworzony w tym samym dniu co słoneczko (razem z resztą co najmiej 100 000 000 000 000 000 000 000 słoneczek). więc wcześniej nie yło dnia i nocy bo ziemia obracała sie w całkowitej próżni (?)
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad, 2023, 20:33 wysłana przez karyma »


Offline Gremczak

Odp: Gdzie jest Eden?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Listopad, 2023, 20:41 »
Nie mogło być całkowitej próżni.
Przecież bóg już istniał.

Chyba ,że jeszcze boga nie było.