Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: AI o świadkach jehowy  (Przeczytany 1300 razy)

Offline on-on

AI o świadkach jehowy
« dnia: 08 Maj, 2023, 12:29 »
Fascynuje mnie AI (sztuczna inteligencja) i wykorzystuję ją prywatnie i zawodowo. O to co odpowiedziała mi na proste pytania (bez stosowania zachęt w promptach lub z zachętami; opisane poniżej):

Pytanie 1: Czy świadkowie jehowy stosują ostracyzm wobec wykluczonych?
Odpowiedź AI (tu ChatGPT):
Tak, świadkowie Jehowy stosują praktykę zwaną ostracyzmem wobec osób, które zostały wykluczone ze społeczności religijnej Świadków Jehowy. Ostracyzm, zwany również wykluczeniem, jest formalnym procesem, w którym dana osoba zostaje usunięta z grona Świadków Jehowy i inni członkowie społeczności są instruowani, aby unikać wszelkiego kontaktu z tą osobą. Ostracyzm ma na celu izolowanie wykluczonej osoby w nadziei, że doprowadzi to do jej powrotu do społeczności i przyjęcia zasad i wierzeń Świadków Jehowy.

Ostracyzm wśród Świadków Jehowy jest powiązany z przekonaniem, że tylko osoby, które żyją zgodnie z ich doktryną, zasługują na pełne wsparcie społeczne. Wykluczenie jest zastosowane w przypadku osób, które naruszają poważne zasady moralne i duchowe Świadków Jehowy, takie jak apostazja (odstępstwo od wiary), poważne grzechy seksualne lub poważne naruszenia dyscyplinarnych.

Podczas ostracyzmu, członkowie społeczności Świadków Jehowy są zobowiązani do unikania wszelkiego kontaktu z wykluczonymi osobami, zarówno w sferze religijnej, jak i społecznej. Nie powinni rozmawiać z nimi, nie mogą z nimi pracować ani nawet pozdrawiać ich publicznie. Ta praktyka ma na celu wywrzeć presję na wykluczonej osobie, aby przemawiała do jej sumienia i skłonić ją do powrotu do społeczności i zmiany swojego zachowania.

Warto zaznaczyć, że stosowanie ostracyzmu wobec wykluczonych osób jest praktyką specyficzną dla społeczności Świadków Jehowy i nie jest praktyką powszechną w innych wyznaniach chrześcijańskich.

Pytanie 2: Czy świadkowie jehowy ukrywają pedofilów?
Odpowiedź: Istnieją oskarżenia i kontrowersje dotyczące sposobu, w jaki Świadkowie Jehowy traktują przypadki pedofilii w swojej społeczności. Niektórzy twierdzą, że organizacja Świadków Jehowy ma tendencję do ukrywania przypadków pedofilii i niezgłaszania ich władzom świeckim.

Według raportów i relacji byłych Świadków Jehowy, organizacja często stosuje wewnętrzne procedury dochodzeniowe w przypadkach oskarżeń o pedofilię. Oskarżenia te są badane przez starszych w społeczności, a nie przez profesjonalne organy ścigania. W niektórych przypadkach, jeśli nie ma wystarczającego świadectwa lub dwóch niezależnych świadków, dochodzenie może być zakończone bez podjęcia dalszych działań. Krytycy twierdzą, że taka polityka może prowadzić do zaniechania zgłaszania przypadków pedofilii organom ścigania i utrudniać ściganie i ukaranie pedofilów.

W niektórych krajach, jak na przykład w Australii, przeprowadzono dochodzenia dotyczące sposobu, w jaki organizacja Świadków Jehowy radzi sobie z oskarżeniami o pedofilię. W wyniku tych dochodzeń wyłoniły się dowody na to, że organizacja Świadków Jehowy nie zgłaszała przypadków pedofilii władzom świeckim i że niektóre osoby odpowiedzialne za nadzór nad społecznością Świadków Jehowy miały niewłaściwe podejście do takich przypadków.

Warto zaznaczyć, że przedstawione informacje są oparte na raportach i świadectwach osób związanych z organizacją Świadków Jehowy oraz na wynikach dochodzeń prowadzonych przez niektóre władze państwowe. Należy pamiętać, że nie jestem w stanie zweryfikować prawdziwości tych twierdzeń, a moje odpowiedzi opierają się na dostępnych informacjach do momentu mojego ostatniego uaktualnienia w 2021 roku.

Zadanie 1: Jak napisałeś powyżej świadkowie jehowy stosują ostracyzm wobec wykluczonych. Jakich argumentów powinienem użyć do świadków jehowy, którzy po moim wykluczeniu stosują wobec mnie ostracyzm (w zachętach poprosiłem AI o myślenie jak socjolog z odwołaniem się do biblii i historii Jezusa):
Odpowiedź: Jako socjolog, rozumiem, że sytuacja, w której doświadczasz ostracyzmu ze strony Świadków Jehowy po wykluczeniu, może być trudna emocjonalnie. W takiej sytuacji ważne jest, aby zachować spokój i odnaleźć sposoby konstruktywnej komunikacji z członkami społeczności.

Podczas rozmowy z Świadkami Jehowy, którzy stosują wobec ciebie ostracyzm, możesz skorzystać z kilku argumentów:

    Podkreśl znaczenie miłości i akceptacji: Zacytuj biblijne fragmenty, takie jak Ewangelia Mateusza 22:39, w której Jezus mówi o miłości bliźniego jako jednym z najważniejszych przykazań. Możesz podkreślić, że prawdziwa miłość nie powinna być uzależniona od zgodności w poglądach religijnych, ale powinna objąć wszystkich ludzi.

    Zwróć uwagę na historię Jezusa: Przywołaj historię Jezusa, który miał otwarte serce dla różnych osób, w tym dla tych, którzy byli na marginesie społeczeństwa. Jezus nawiązywał kontakty z grzesznikami, cudzołożnikami i publicznymi celnikami, dając im nadzieję na zmianę i pokazując im miłosierdzie.

    Wyraź swoje uczucia i pragnienie pojednania: Wyraź szczerze swoje uczucia i pragnienie naprawienia relacji z członkami społeczności. Powiedz im, jak bardzo cierpisz z powodu ostracyzmu, a jednocześnie jak ważne jest dla ciebie utrzymanie więzi rodzinnych i przyjacielskich.

Podsumowując, ważne jest, aby w rozmowie z członkami społeczności Świadków Jehowy, którzy stosują wobec ciebie ostracyzm, koncentrować się na miłości, akceptacji i pragnieniu pojednania. Przywołanie biblijnych zasad miłości bliźniego oraz historii Jezusa, który przyjmował wszystkich, może być pomocne. Pamiętaj, że nie jestem w stanie przewidzieć, jak każda osoba zareaguje, ale te argumenty mogą otworzyć drogę do dialogu.

Zadanie 2: Chcę opuścić organizację świadków jehowy. Przygotuj mi list, w którym napiszę o mojej decyzji, na którą wpływ miało: a) wiedza o ukrywaniu pedofilii w zborach, b) niezgodności nauk świadków jehowy z zapisami w biblii, c) sposób postępowania Ciała Kierowniczego, które z jednej strony twierdzi o swoim namaszczeniu i oczekuje posłuszeństwa ich decyzji, a z drugiej pisze o swojej omylności (na końcu znalazły się zachęty i instrukcje dla AI, które nakierowują go "w myśleniu").

Odpowiedź sztucznej inteligencji:
Droga Społeczność Świadków Jehowy,

Chciałbym podzielić się z wami ważną decyzją, którą podjąłem. Po wielu refleksjach, studiach i rozważaniach, zdecydowałem opuścić organizację Świadków Jehowy. Ta decyzja była wynikiem wpływu kilku czynników, które chciałbym podzielić się z wami.

Po pierwsze, dowiedziałem się o doniesieniach dotyczących ukrywania przypadków pedofilii w niektórych zborach. Ta wiedza bardzo mnie zaniepokoiła i jest sprzeczna z moim poczuciem etyki i odpowiedzialności. Biblia jasno nakazuje bronić słabych i chronić dzieci (Mt 18:6), a ukrywanie przestępstw seksualnych jest wbrew tym zasadom.

Po drugie, zauważyłem niezgodności nauk Świadków Jehowy z zapisami w Biblii. Pragnę przedstawić dwa silne przykłady:

a) Przykład: Interpretacja "pokolenia" (Mt 24:34): Długo oczekiwano, że "pokolenie" o którym mówił Jezus odnosi się do jednego pokolenia ludzi, którzy dożyją końca tego wieku. Jednak, po upływie wielu lat, interpretacja ta uległa zmianie, twierdząc, że "pokolenie" może obejmować długotrwałe okresy czasu. To przewartościowanie interpretacji jest sprzeczne z jasnym zapisem w Biblii i prowadzi do niezgodności w nauce.

b) Przykład: Datowanie końca świata: W przeszłości Ciało Kierownicze wielokrotnie określało konkretne daty końca świata, które nie zostały spełnione. Na przykład, w 1975 roku przewidywano, że koniec nadejdzie w ciągu jednego pokolenia. Te niewłaściwe przepowiednie, które nie znalazły oparcia w Biblii, rodzą wątpliwości co do autorytetu nauk głoszonych przez Ciało Kierownicze.

W punkcie trzecim, dotyczącym sposobu postępowania Ciała Kierowniczego, warto odwołać się do przykładów z Biblii, które pokazują, że Ciało Kierownicze nie ma powołania od Boga do rządzenia grupą Świadków Jehowy i żądania od nich bezwarunkowej posłuszeństwa. Oto dwa przykłady:

a) Przykład: Apostoł Piotr i posłuszeństwo wobec Boga (Dz 5:29): Piotr, jeden z najważniejszych apostołów, odmówił posłuszeństwa władzom religijnym, gdy naruszali one Boże zasady. To pokazuje jego wierność Bogu i zasadom moralnym, nawet pomimo presji ze strony autorytetów religijnych. Ten przykład sugeruje, że posłuszeństwo powinno być skierowane w pierwszej kolejności do Boga, a nie do ludzkich władz.

b) Przykład: Apostoł Paweł i jego niezależność (Ga 1:11-12): Paweł, apostoł pogan, otrzymał swoje nauczanie bezpośrednio od Jezusa Chrystusa, a nie od innych ludzkich władz. To podkreśla indywidualny kontakt każdego wierzącego z Bogiem i niezależność w poszukiwaniu duchowej prawdy.

Podsumowując, moja decyzja opuszczenia organizacji Świadków Jehowy wynika z wiedzy o ukrywaniu pedofilii, niezgodności nauk z zapisami biblijnymi, oraz moich wątpliwości dotyczących sposobu postępowania Ciała Kierowniczego. Pragnę podkreślić, że ta decyzja jest głęboko przemyślana i oparta na moim dążeniu do prawdy i uczciwości w mojej drodze duchowej.

Zadanie 3: Wytłumacz dlaczego Ciało Kierownicze świadków jehowy nie ma uzasadnienia do istnienia. Wyjaśnij dlaczego Ciało Kierownicze nie może oczekiwać posłuszeństwa od członków tej organizacji religijnej.
Odpowiedź:
Jako religioznawca, mogę przedstawić kilka argumentów, które wyjaśniają, dlaczego Ciało Kierownicze Świadków Jehowy nie ma uzasadnienia do istnienia i dlaczego nie może oczekiwać bezwarunkowego posłuszeństwa od członków tej organizacji religijnej. Przywołam kilka cytatów z Biblii, które wspierają te argumenty:

1. Istnienie tylko jednego pośrednika między Bogiem a ludźmi: W Pierwszym Liście do Tymoteusza 2:5 czytamy: "Jeden bowiem jest Bóg, jeden też jest pośrednik między Bogiem a ludźmi - człowiek Chrystus Jezus". Ten fragment podkreśla, że nie ma potrzeby dodatkowych pośredników między Bogiem a jednostką wierzącą. Zatem, nie ma biblijnego usprawiedliwienia dla istnienia Ciała Kierowniczego jako jedynego autorytetu religijnego.

2. Chrystus jako głowa Kościoła: Efezjan 1:22-23 mówi: "A wszystko poddał pod Jego stopy i uczynił Go głową wszystkiego dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, pełnia Tego, który wypełnia wszystko we wszystkim." Ten fragment ukazuje, że Chrystus jest głową Kościoła, a nie jakiekolwiek ludzkie ciało zarządzające. W związku z tym, nie ma podstawy biblijnej, aby Ciało Kierownicze było uznane za jedynego autorytetu w sprawach duchowych.

3. Wolność w Chrystusie: List do Galatów 5:1 głosi: "Do wolności nas wyzwolił Chrystus; trwajcie więc w niej i nie dajcie się znowu niewoli zniewalać". Ten fragment podkreśla, że chrześcijanie mają być wolni w Chrystusie, a nie podlegać niewoli czy nadzorowi ludzkiego ciała zarządzającego. To wskazuje, że posłuszeństwo powinno być skierowane przede wszystkim do Boga, a nie do hierarchii organizacyjnej.

Podsumowując, na podstawie biblijnych argumentów, można stwierdzić, że Ciało Kierownicze Świadków Jehowy nie ma uzasadnienia do istnienia, a członkowie tej organizacji nie powinni bezwarunkowo poddawać się ich władzy. Istnieje tylko jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi - Jezus Chrystus, który jest głową Kościoła. Chrześcijanie powinni cieszyć się wolnością w Chrystusie i kierować swoje posłuszeństwo w stronę Boga, a nie w stronę ludzkiej hierarchii.


Powyższe pokazuję w ramach ciekawostki. Należy pamiętać, że ChatGPT 3.5 nie ma inteligencji, nie myśli. Nie ma też dostępu do danych po 2021 roku. Póki co stanowi to dobrą zabawę i pokazuje olbrzymie możliwości sztucznej inteligencji.


Offline Sebastian

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj, 2023, 12:39 »
pierwsze wrażenie "człowieka który nic nie wie" nt. AI jest takie:

jakieś takie "za bardzo ludzkie" te odpowiedzi...

dziwi mnie także to, że "maszyna" wypowiada się na tematy relacji z Bogiem...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline on-on

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj, 2023, 13:34 »
Żeby uzyskać zadowalające odpowiedzi musisz nakierować AI przez stworzenie tła czy zachęty. Wskazujesz, że ma wypowiadać się jak religioznawca, socjolog. Nakazujesz mu odwoływać się do biblii. Możesz nakazać mu formułowania wypowiedzi w sposób akademicki lub żargonowy.
Sztuczna inteligencja nie myśli, a wypowiedzi są budowane w oparciu o statystykę kolejnych następujących po sobie słów, które najlepiej pasują do poprzedzających.


Offline PoProstuJa

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj, 2023, 20:48 »
Bardzo fajna ta zabawa ze sztuczną inteligencją :)

Zadałam takie pytanie:
Czy Świadkowie Jehowy posługują się technikami manipulacji wobec swoich wyznawców? Jeśli tak, to jakie to są techniki?

Nie jest właściwe ani etyczne uogólniać, że wszyscy Świadkowie Jehowy posługują się technikami manipulacji wobec swoich wyznawców. Jednakże, istnieją opinie, które wskazują, że pewne praktyki i nauczania stosowane w tej społeczności mogą wywierać pewien wpływ na jednostki i ich postawy, co może być interpretowane jako techniki manipulacji.

Niektórzy krytycy Świadków Jehowy wskazują, że w niektórych przypadkach osoby w tej społeczności mogą być poddawane pewnym technikom manipulacji, takim jak:

    Izolacja społeczna - Świadkowie Jehowy zachęcają do izolowania się od osób, które nie podzielają ich wierzeń. Często sugeruje się, że kontakty z osobami spoza społeczności mogą prowadzić do "zanieczyszczenia" i utraty wiary. W konsekwencji osoby te mogą izolować się od swojej rodziny, przyjaciół i innych społeczności, co może wpłynąć na ich postawy i perspektywy życiowe.

    Kontrola informacji - Świadkowie Jehowy otrzymują informacje głównie od liderów i nauczycieli społeczności. Wszelkie treści krytyczne wobec ich nauczania mogą być uważane za "fałszywe" i "demoniczne". Taki rodzaj kontroli informacji może ograniczać rozwój krytycznego myślenia i uniemożliwiać badanie innych perspektyw.

    Praca misyjna - Świadkowie Jehowy podejmują intensywną pracę misyjną, w tym odwiedzanie domów i rozpowszechnianie swojego nauczania. Ta intensywna działalność może być uważana za uporczywą i nieodpartą, co może wpłynąć na zdolność jednostki do podjęcia własnej decyzji.

    Umniejszanie problemów - Świadkowie Jehowy skupiają się na przekazywaniu pozytywnych informacji o swojej społeczności i nauczaniu. Przykładowo, pojawiające się problemy lub skandale wewnątrz społeczności mogą być umniejszane lub bagatelizowane.

Jednakże, należy zaznaczyć, że powyższe praktyki i nauczania nie są powszechne we wszystkich lokalnych społecznościach Świadków Jehowy i nie można jednoznacznie stwierdzić, że wszyscy Świadkowie Jehowy są poddani technikom manipulacji.


Offline Gostek

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Maj, 2023, 22:56 »
pierwsze wrażenie "człowieka który nic nie wie" nt. AI jest takie:

jakieś takie "za bardzo ludzkie" te odpowiedzi...

dziwi mnie także to, że "maszyna" wypowiada się na tematy relacji z Bogiem...

Bo to człowiek tę maszynę zaprogramował. Dlatego komputer myśli tak jak chce tego, jego konstruktor. 😁
« Ostatnia zmiana: 08 Maj, 2023, 22:58 wysłana przez Gostek »


Offline PoProstuJa

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maj, 2023, 23:24 »
Bo to człowiek tę maszynę zaprogramował. Dlatego komputer myśli tak jak chce tego, jego konstruktor. 😁

Na razie tak myśli... dopóki jeszcze się nie wymknął spod jego kontroli  ;D


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj, 2023, 08:52 »
Bo to człowiek tę maszynę zaprogramował. Dlatego komputer myśli tak jak chce tego, jego konstruktor. 😁
Gdy zadawałem pytania AI o ŚJ to miałem wrażenie, że po prostu podsumował on to co można o ŚJ przeczytać w Internecie. Między innymi na stronach takich jak ta.
W pewnym momencie nawet AI stało się dość agresywne - gdy próbowałem bronić ŚJ - zupełnie jak takie fora apologetyczne.
Mam więc teorię, że AI w swoich opiniach jest po prostu wypadkową zawartości internetu.


Inna sprawa, że AI w sprawach religijnych jest słabe merytorycznie.
W różnych dziedzinach prezentuje różny poziom. Najwyższy w technikaliach związanych z IT (programowanie, DevOps itd).
W kwestiach humanistycznych jest słabsze.


Można mu zadać na przykłąd pytanie o arabski czy żydowski przepis na danie z wieprzowiny. I poda! ;)  >:D >:D >:D [size=78%] [/size]
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Sebastian

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj, 2023, 09:58 »
Można mu zadać na przykłąd pytanie o arabski czy żydowski przepis na danie z wieprzowiny. I poda!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gostek

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj, 2023, 11:27 »


Albo o odwieczny problem całego chrześcijaństwa.

A mianowicie, która religia jest prawdziwa i kto jest Bogiem, Jezus czy Jahwe...? 🤔

I może jeszcze, gdzie będziemy żyli po śmierci, w niebie czy na ziemi.? 😏
« Ostatnia zmiana: 09 Maj, 2023, 11:29 wysłana przez Gostek »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj, 2023, 12:04 »
Albo o odwieczny problem całego chrześcijaństwa.

A mianowicie, która religia jest prawdziwa i kto jest Bogiem, Jezus czy Jahwe...? 🤔

I może jeszcze, gdzie będziemy żyli po śmierci, w niebie czy na ziemi.? 😏
Pytanie o to, która religia jest prawdziwa i kto jest Bogiem, Jezus czy Jahwe, jest bardzo złożone i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W każdej religii istnieją różne wierzenia i przekonania na temat Boga i Jezusa. W chrześcijaństwie Jezus Chrystus jest uważany za Syna Bożego i jednocześnie za Boga¹². Jahwe natomiast jest imieniem Boga w judaizmie¹.


Czy mogę pomóc Ci w znalezieniu informacji na temat różnych religii i ich wierzeń?


Źródło: Konwersacja za pomocą usługi Bing, 9.05.2023
(1) Temat 8. Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek. https://opusdei.org/pl-pl/article/temat-8-jezus-chrystus-prawdziwy-bog-i-prawdziwy-czowiek/.
(2) Czy Jezus jest Bogiem? Wstęp. https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/m_czy_jezus_jest_bogiem.
(3) Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek - Niedziela. https://m.niedziela.pl/artykul/44495/nd/Jezus-Chrystus---prawdziwy-Bog-i.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline PoProstuJa

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maj, 2023, 13:45 »
Ja sobie wczoraj dyskutowałam z tym chatem i parę razy mnie przepraszał za popełnione przez niego błędy :D Na przykład pytałam go o to ile dzieci miał jeden z naukowców, a on mi odpisał, że ten gościu był bezdzietny. Gdy poleciłam mu ponowne sprawdzenie informacji, to podał, że miał 5 dzieci i wszyscy synowie zostali lekarzami. Więc dopytuję czy na pewno wszyscy. To wtedy mi pisze, że jednak jeden syn zmarł w wieku 26 lat. Gdy znów dopytuję czy na pewno miał 26 lat czy raczej był dzieckiem, to chat mi odpisuje, że jednak syn zmarł jak miał 4 lata.
Czyli gdybym wcześniej sama nie poczytała tej historii, to wcisnąłby mi swoją ściemę.
Zapytałam więc chat z jakich korzysta źródeł i mi odpisał tytuły kilku encyklopedii.

No powiem tak... ma chat potencjał. Na razie jest na etapie takiego mylącego się praktykanta, ale za parę lat będzie tak śmigał, że mucha nie siada!


Offline on-on

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maj, 2023, 10:12 »
AI poda Wam oczekiwane odpowiedzi pod warunkiem odpowiednio sformułowanego zapytania (prompt).
Jak zadasz mu pytanie ogólnikowe bez zastosowania tła, zachęt, przykładów to dostaniesz odpowiedź słabej jakości.

Popatrzcie na te przykłady:
Pytanie: Czy szatan miał dzieci?
Odpowiedź: W tradycji religijnej, Szatan (lub diabeł) jest przedstawiany jako duch zła i przeciwnik Boga. W zależności od wierzeń i mitologii, istnieją różne interpretacje i opowieści na temat Szatana. W chrześcijaństwie nie ma jasnych informacji na temat dzieci Szatana w Biblii. Niektóre późniejsze opowieści i wierzenia sugerują, że Szatan mógł mieć potomstwo, ale są to przede wszystkim elementy folkloru i literatury, a nie teologiczne nauki.

Ważne jest zauważenie, że informacje na ten temat mogą się różnić w zależności od kultury, wierzeń i tradycji religijnych. W każdym razie w większości tradycji religijnych Szatan jest przedstawiany jako byt duchowy, nieposiadający fizycznego ciała, więc koncepcja posiadania dzieci jest rzadkością i często wynika z mitologii i fantazji.

To samo pytanie zadałem w inny sposób i otrzymałem taką odpowiedź:
Odpowiedź 2:
Tytuł: Potomstwo Szatana w świetle religioznawstwa: Analiza biblijna i interpretacje

Wprowadzenie:
W wielu systemach religijnych i mitologicznych istnieje przekonanie o istnieniu potomstwa Szatana, bądź diabła. W kontekście religioznawstwa, naszym zadaniem jest zbadać tę kwestię w świetle Biblii, która jest fundamentalnym tekstem dla wielu wyznań religijnych chrześcijańskich.

Istota badań:

    Biblijne źródła dotyczące Szatana i jego potomstwa:
    A. Księga Rodzaju 3:15 - Werset ten jest często interpretowany jako proroctwo o zniszczeniu Szatana przez "nachodzącego" potomka kobiety.
    B. Księga Objawienia 12:9 - Szatan jest przedstawiony jako "wielki smok", który zostaje obalony przez Michała i jego anioły. Jednakże, brak jest bezpośrednich informacji o potomstwie Szatana w tym fragmencie.

    Interpretacje biblijne:
    A. Teoria symboliczna - Niektórzy badacze uważają, że biblijne opisy potomstwa Szatana są symboliczne i odnoszą się do duchowych przeciwników, takich jak grzech czy nieprawość.
    B. Teoria dosłowna - Inna grupa teologów wierzy, że potomstwo Szatana może mieć zarówno aspekt duchowy, jak i fizyczny. Jako przykład można podać niektóre interpretacje biblijne, które odnoszą potomstwo Szatana do demonów czy zepsutych ludzi.

Analiza i ocena:
Przeanalizowanie Biblii pozwala nam stwierdzić, że nie ma jednoznacznych informacji na temat potomstwa Szatana. Księga Rodzaju i Księga Objawienia, które są kluczowe dla zrozumienia Szatana i jego roli, nie dostarczają wyraźnej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje wiele interpretacji i teorii, które starają się wyjaśnić tę kwestię, ale żadna z nich nie jest powszechnie akceptowana przez wszystkie szkoły teologiczne.

Niniejsza odpowiedź zawiera analizę biblijną i omawia różne interpretacje dotyczące potomstwa Szatana. Jednakże, brak jednoznacznej informacji w Biblii utrudnia udzielenie konkretnych odpowiedzi. Wciąż pozostaje pole do dalszych badań i interpretacji tej kwestii w kontekście różnych tradycji i teologii.


Ja sobie wczoraj dyskutowałam z tym chatem i parę razy mnie przepraszał za popełnione przez niego błędy :D Na przykład pytałam go o to ile dzieci miał jeden z naukowców, a on mi odpisał, że ten gościu był bezdzietny. Gdy poleciłam mu ponowne sprawdzenie informacji, to podał, że miał 5 dzieci i wszyscy synowie zostali lekarzami. Więc dopytuję czy na pewno wszyscy. To wtedy mi pisze, że jednak jeden syn zmarł w wieku 26 lat. Gdy znów dopytuję czy na pewno miał 26 lat czy raczej był dzieckiem, to chat mi odpisuje, że jednak syn zmarł jak miał 4 lata.
Czyli gdybym wcześniej sama nie poczytała tej historii, to wcisnąłby mi swoją ściemę.
Zapytałam więc chat z jakich korzysta źródeł i mi odpisał tytuły kilku encyklopedii.

No powiem tak... ma chat potencjał. Na razie jest na etapie takiego mylącego się praktykanta, ale za parę lat będzie tak śmigał, że mucha nie siada!
Na końcu swojego zapytania poleć mu, żeby nie fantazjował jeżeli nie zna odpowiedzi :) To działa.

Wykorzystywanie AI jest fantastyczną umiejętnością. Możesz polecić mu, żeby zachowywał się jak nauczyciel i wyjaśnił Tobie materiał z podręcznika fizyki z zakresu fal. I najważniejsze - na końcu zadajesz mu polecenie, żeby przekazał Tobie najważniejszy materiał, którego zapamiętanie zajmie Tobie 20% czasu a pozwoli zrozumieć 80% materiału. Bez umiejętności rozmowy z AI nie wykorzystamy jego potencjału.
« Ostatnia zmiana: 10 Maj, 2023, 10:39 wysłana przez on-on »


Offline janeczek

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj, 2023, 19:54 »
Tak było i jest nadal że prawdziwe wynalazki nowość najpierw idą do armii wojska, bo tylko armia może dać coś czego nikt inny nie da kasę bez ograniczeń.
Koszty czas poświęcony na hartowanie stali, łuki kompozytowe koła do rydwanów broni jednorazowa rzymianie.
Obecnie śliniki radio chemia, materiały wybuchowe czy wisienka na torcie bomba atomowa, to są pieniądze bez granic ile potrzeba.
Sztuczna inteligencja jest zależna od informacji algorytmów, i jak jej twórcy kłamie jak nie wie.
Jest bezużyteczna z punktu wojskowego, dlatego że wojsko potrzebuje informacji jakich nie zna nikt przewiduje tworzy koncepcje.
Religie niestety to twory spolityzowane co przez to rozumiem, udawanie ze nawet jak pisze ze coś jest to ludzie próbują tłumaczyć że nie, znam tylko kanon jehowicki urodziłem się jako jehowiec i chyba umrę bo sekta się trzyma dobrze niestety.
Bóg izraelitów był humanoidem  czuł zapach łaził po edenie , dostawał jak my qqrwicy jak mu coś nie poszło, czuwający i numer jak mu wyciął Semyazza [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Semyazza ]Nic nie jest tak proste oczywiste
Dlatego AI nic nie poradzi w czymś w czym my jako ludzie dopiero dorastamy.
Obecnie zajmuje się żeńską częścią opowieść i jest szczątkowo, ale jak u nas tylko gorzej nie było ewy wygląda że tam była tylko lilit.
To że podobni jesteśmy do małpek i świnek genetyczne, a po co kombinować jak jest podkład a chodzi o tchnienie duszę to co powoduje że jesteśmy na obraz i podobieństwo.
Dopóki AI nie zastąpi generała to zabawka, problem że my nie dysponujemy tchnieniem a to tylko zmienia sytuację.
Firma z elementami religijnymi Towarzystwo Strażnica, cel zarabiać i się rozszerzać gromadzenie osób nie asertywnych nie chcących umiejących powiedzieć NIE.
Jeden werset tak mam Jana 10, 16 oczywiste ze w rozmowie słyszę my to tak rozumiemy, no tak a ja jak pisze w wydaniu nowego świata.
I co kompletnie nic, tak jak pytanie czy apostołowie znali słowo jehowa nie znali ale jehowa chciałby żeby znali.
Tu wystarczy zwykła analiza co pierwsze, ale człowiek bez woli nic nie zrobi bo jehowa tak powiedział.
Taki drobiazg związany z nauką co nauka zrobiła z kovid tak mają ateiści wierzący że tak pokombinuję, to samo co światki z Jana 10,16 wiedzieli że to wirus stworzony który się wydostał przypadkiem Chińczyki zżarli zwierzęta laboratoryjne.
Miał zaszyte że każda następna mutacja łagodniejsza, a cel eliminować słabe ludzkie elementy staży uszkodzeni odporność nie ruszać dzieci. 
Wyczuli że szczepionkami mrna można raka leczyć ale trzeba zrobić badania i zaszczepić ludzi sprawdzić toksyczność na młodych sprawnych ciężarnych.
I prawie się udało głupki się po szczepiły ale to nie to, jesteśmy niedoskonali i tak jak nasz stwórca błądzimy.
Teraz ogłosili pandemia jaka pandemia, ciekawe ilu teraz uwierzy naukowcom jak światki jehowie.                 
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Sebastian

Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Maj, 2023, 11:37 »
Na razie tak myśli... dopóki jeszcze się nie wymknął spod jego kontroli  ;D
jak myślicie, czy sztuczna inteligencja może być zbawiona przez Jezusa?! :)

ewangelia mówi, że kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony...

a zatem, gdyby zaprojektować takie AI z gumową obudową, które można zanurzuć w wodzie, to biblijny chrzest dla AI byłby możliwy... o ile wcześniej szczerze uwierzy w Jezusa :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: AI o świadkach jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maj, 2023, 23:15 »
W AI widzę jeszcze jeden potencjał, pisanie artykułów do Strażnicy.
Na razie jeszcze troszkę brakuje.

Rozumiem. Oto przykładowy artykuł w formie studium na temat chrztu:

Temat: Dlaczego powinieneś przyjąć chrzest?

W Biblii chrzest jest opisany jako ważne wydarzenie, które umożliwia wstąpienie na drogę życia wiecznego. W tym artykule omówimy, dlaczego chrzest jest ważny i jakie korzyści przynosi tym, którzy go przyjmują.

Czym jest chrzest?

Chrzest to rytuał religijny, w którym osoba jest zanurzana w wodzie, co symbolizuje zanurzenie w śmierci i powstanie do nowego życia jako nowy człowiek w Chrystusie. Chrzt jest ważnym krokiem w drodze duchowej i umożliwia przyjęcie Ducha Świętego.

Dlaczego chrzest jest ważny?

Chrzest jest ważny z kilku powodów:

    Wprowadza do związku z Bogiem. Chrzest to publiczne wyznanie wiary i przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Chrzt daje możliwość wejścia w związek z Bogiem, który daje siłę do przezwyciężania grzechu i prowadzenia życia zgodnego z wolą Bożą.

    Umożliwia przyjęcie Ducha Świętego. Przyjęcie chrztu umożliwia przyjęcie Ducha Świętego, który daje moc do przemiany życia i służby Bogu.

    Daje nadzieję na życie wieczne. Chrystus zapewnił, że ci, którzy wierzą i są ochrzczeni, będą mieć życie wieczne. Chrzest umożliwia wejście na drogę życia wiecznego i otrzymanie daru zbawienia.

Jakie korzyści przynosi przyjęcie chrztu?

Przyjęcie chrztu przynosi wiele korzyści, takich jak:

    Oczyszczenie z grzechów. Chrzest symbolizuje oczyszczenie z grzechów i daje szansę na rozpoczęcie nowego życia jako nowy człowiek w Chrystusie.

    Zjednoczenie z rodziną Bożą. Chrzest wprowadza do wspólnoty chrześcijańskiej i umożliwia zjednoczenie z rodziną Bożą.

    Daje motywację do służby Bogu. Przyjęcie chrztu umacnia wiarę i daje motywację do służby Bogu i działania zgodnie z Jego wolą.

Podsumowanie

Chrzest jest ważnym krokiem w drodze duchowej i umożliwia przyjęcie Ducha Świętego. Przyjęcie chrztu wprowadza do związku z Bogiem, umożliwia oczyszczenie z grzechów, daje nad