Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pięć Warunków Dobrego Chrztu  (Przeczytany 516 razy)

Offline Roszada

Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« dnia: 13 Grudzień, 2022, 17:46 »
Obecnie (2021 r.) podawane są takie oto warunki dotyczące chrztu:

„Czy jestem gotowy do chrztu?
Możesz być gotowy do chrztu, jeżeli:

Jesteś nieochrzczonym głosicielem.
Regularnie głosisz na miarę swoich możliwości.
Uznajesz rolę »niewolnika wiernego i roztropnego« oraz stosujesz się do jego wskazówek (Mateusza 24:45-47).
W modlitwie oddałeś swoje życie Jehowie i chcesz Mu służyć już zawsze.
Jeśli uważasz, że jesteś gotowy do chrztu, twój nauczyciel może powiedzieć o tym starszym, którzy porozmawiają z tobą na ten temat” (Już zawsze ciesz się życiem! — interaktywny kurs biblijny 2021 s. 254).

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102021351?q=%22Czy+jestem+gotowy+do+chrztu%22&p=par

To wymienia aktualna książka.
Powyżej wymieniono na wskazanej stronie warunki jak zostać nieochrzczonym głosicielem.


Offline Turbulent_Business

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudzień, 2022, 18:00 »
Zaiste "Biblijne" wymogi, szczegolowo podparte szeroką gamą wersetow. Punkty 1, 2 i 4 bardzo dobrze dopracowane.

Bardzo dobrze opisane bibline wyrazenie "nieochrzczony glosiciel"...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Grudzień, 2022, 18:19 »
Jakoś nie wspomnieli o przestudiowaniu książki. Ale może to jest zrozumiałe, skoro w tej książce o tym chrzcie piszą. :)

Ja tych warunków nie widziałem wymienionych w NT. Od biedy można by uznać jeden, ale pod warunkiem, że będzie tam Bóg, a nie Jehowa. Bo Jehowy w NT nie ma.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Grudzień, 2022, 23:26 »
20 czy 30 lat temu tego chyba tak nie akcentowali?

Uznajesz rolę „niewolnika wiernego i roztropnego” oraz stosujesz się do jego wskazówek (Mateusza 24:45-47).


Offline Roszada

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień, 2022, 07:44 »
Kiedyś mówiono o studium 2 książek i tyle. ;)


Offline Turbulent_Business

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień, 2022, 08:12 »
Ja juz sie dawno pogubilem w tych bzdurach, ale czy dalej sa przez starszych zadawane pytania z zielonej ksiazeczki, czy te z tematu je zastapily?

Bo jak ja zostalem zlapany, w zoltej ksiazeczce tez byl rozdzial o tym, ale starsi zadawali pytania z innej ksiazeczki (zorganizowani albo prowadzenie rozmow; nie chce sobie tej traumy przypominac i szukac ktora to dokladnie byla). Studiowana ksiazka jedno, a do egazminu sluzyla inna.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac



Offline Gostek

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień, 2022, 09:34 »
Nie ma nic z tych rzeczy, bo nie ma chętnych do chrztu.. Bywały już zgromadzenia gdzie na 1700 obecnych nie było ani jednej osoby chcącej się ochrzcić. 😝


Offline Roszada

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudzień, 2022, 09:38 »
Jeden z exŚJ na moim profilu zauważył:

„Zdumiewające jest, że Jehowę za niewolnikiem wstawili w tych swych warunkach”.

A zdarzało się kiedyś, że o nic nie pytano przed chrztem:

Możliwe, że w niektórych wypadkach organizowania chrztu nie zadano w przeszłości kandydatom specjalnych pytań, na które by mogli wyraźnie odpowiedzieć w dowód swojej wiary, swego posłuszeństwa i oddania. Niemniej jednak pominięcie tych pytań przez mówcę, wskutek czego kandydaci nie mogli dać głośno swych twierdzących odpowiedzi, nie ujmuje ważności chrztu przeprowadzonego przy takiej okazji” (Strażnica Nr 8, 1967 s. 9).

« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień, 2022, 10:01 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudzień, 2022, 10:21 »
Tytuł wątku celowo nawiązuje troszkę do katolickiego określenia: "Pięć warunków dobrej spowiedzi".🤓


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudzień, 2022, 19:43 »
Tytuł wątku celowo nawiązuje troszkę do katolickiego określenia: "Pięć warunków dobrej spowiedzi".🤓

A jakie to warunki?
Czy jednym z nich jest warunek aby porządnie nagrzeszyć, żeby było z czego się wyspowiadać?


Offline Roszada

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Grudzień, 2022, 19:44 »
Wystarczy w google wpisać. ;)


Offline cichybob

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Grudzień, 2022, 14:07 »
Te punkty są chore... Kiedyś chociaż udawali (jak ja brałem chrzest), że służysz Bogu, a nie organizacji...
Już pytanie do chrztu nie ma nic o Duchu Świętym, a i tutaj heca - najważniejsze to uznawać "niewolnika". Czy nie wystarczy, że ci Władcy Pierścieni (i zegarków) sami się uznają?!


Offline blossom

Odp: Pięć Warunków Dobrego Chrztu
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Grudzień, 2022, 15:41 »
A jakie są warunki co do osoby udzielającej chrztu? Poddobno musi to być mężczyzna, ale czy są też jakieś inne wymagania?