Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu  (Przeczytany 579 razy)

Offline PoProstuJa

Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« dnia: 27 Listopad, 2022, 21:02 »
Dzisiaj natknęłam się na taki artykuł, który wklejam poniżej.
Widzę, że naprawdę nie jest ciężko znaleźć ludzi, którzy potrafią przyłączyć się do każdej sekty - i jeszcze za to płacić!!!

Ten artykuł mówi o bretharianach - rzekomo żywiących się tylko energią z kosmosu!
Ale gdyby śledzić ich trenerów, to okazuje się, że nie każdy żywi się tylko energią (ale oczywiście jedzą po kryjomu)!
Tymczasem wymagają tego od swoich wyznawców, z których kolejni płacili za to życiem - umarli z głodu!
Jedną z osób należących do bretharian była nawet aktorka Michelle Pfeifer!

Co o tym myślicie? Do jakiej jeszcze głupoty jest w stanie posunąć się człowiek, który ślepo zawierzy jakiemuś samozwańczemu guru?!

https://www.plotek.pl/plotek/7,154063,29188993,bylam-w-kulcie-zakazujacym-jedzenia-i-picia-michelle-pfeiffer.html#s=BoxOpImg1

"Byłam w kulcie zakazującym jedzenia i picia". Michelle Pfeiffer słono zapłaciła za młodzieńczą głupotę

Michelle Pfeiffer miała szczęście, że kiedy jako 20-latka trafiła do grupy breatharian, nie była jeszcze bogata. Ale nie wszystkim udało się uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet śmierci. Dla niektórych czerpanie pożywienia z energii słońca skończyło się tragicznie.


Informacje o jednym z najgłupszych kultów na Ziemi pojawiają się w mediach średnio co kilka lat. Najgłupszym, bowiem jego członkowie - o ile rzeczywiście mieliby postępować zgodnie z wytycznymi swoich guru - są skazani na wymarcie poprzez samo należenie do kultu breatharian. I choć wydawać by się mogło, że nikt przy zdrowych zmysłach z własnej woli nie odstawi jedzenia i picia, żeby czuć się bardziej wolnym od przyziemnych potrzeb ciała, wciąż zdarzają się ludzie - i nie mówimy tu o protestujących poprzez głodówki - którzy wierzą, że człowiek może energię przyswajać z kosmosu i wystarczy ona, żeby organizm funkcjonował. Po kilku dniach albo rezygnują, albo z uporem trwają w "diecie" i... chorują, a nawet umierają.

Nieliczni twierdzą, że żyją tak przez wiele lat - to oni zostają instruktorami albo trenerami breatharianizmu. Niekiedy medialna popularność takich jednostek kończy się w momencie, gdy zostają przyłapani z hamburgerem w dłoni (historia zna i takie przypadki). Czasem instruktorzy breatharianizmu dość szybko muszą zmienić zawód, kiedy ich podopieczni trafiają z problemami zdrowotnymi do szpitala - zostają wtedy trenerami rozwoju duchowego.
Wielkie Oszustwo jednego człowieka

Jednak skąd w ogóle wziął się pomysł, żeby w imię rozwoju duchowego namawiać innych do niejedzenia i zacząć zarabiać na tym naprawdę duże pieniądze? Jak w przypadku wielu kultów trzeba przenieść się w czasie do lat 80.

"Jest tylko jedna rzecz, która podtrzymuje ludzkie ciało przy życiu - to oddychanie. Jedzenie, jakie wkładamy w ciało, jest dokładnie takim samym przyzwyczajeniem jak wszystkie inne uzależnienia. Krótko mówiąc, jedzenie to przyswojona czynność, taka sama, jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów" - tłumaczy założyciel ruchu breatharian, Wiley Brooks.

Wiley Brooks w 1982 roku wydał książkę pod chwytliwym tytułem "Breatharianinzm: Oddychaj i żyj wiecznie. Zdrowa dieta dla wiecznego piękna". Twierdził w niej, że już kilkanaście lat wcześniej wymyślił dietę, dzięki której stał się tak zdrowy, tak szczęśliwy i tak wyczulony na sygnały z kosmosu, że jest na niej nadal. Zanim stał się światowej sławy ekspertem od spożywania energii kosmicznej, Brooks był zwykłym Amerykaninem, z ciągotami w stronę filozofii Wschodu, wegetarianinem, molem książkowym, fanem samorozwoju. Trafił do wojska, gdzie przeszedł standardowy trening dyscypliny, co później przydało mu się w egzekwowaniu na samym sobie założeń swojej diety.

W swojej książce wspomina, że założenia breatharianizmu wyciągnął z Biblii, nad którą często zdarzało mu się rozmyślać. Wywnioskował z niej m.in. to, że człowiek nie jest takim samym zwierzęciem, jak pozostałe stworzenia. Został stworzony "na podobieństwo", a przecież nigdzie w Biblii nie napisano, że Bóg spożywał cokolwiek (ewidentnie Brooks skupił się tylko na Starym Testamencie). Zauważył, że w wieku 28 lat rozpoczął się już u niego proces starzenia, co musiało być wywołane "przez coś". Za "to coś" uznał wszystko, co zatruwa ciało i z jakiegoś powodu na listę obok zanieczyszczenia powietrza i używek trafiło również jedzenie:

    Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie nie jest naturalne. To tylko przyzwyczajenie. Mówi nam się od dzieciństwa, że musimy iść trzy posiłki dziennie, żeby "stać się dużym i silnym jak tatuś". Jemy zatem śniadania, obiady i kolacje, wmawiając sobie, że czujemy głód. Nawet jeśli nie mamy apetytu, talerze zostawiamy puste ze względu na głodujące dzieci w Indiach. Ale całe pożywienie, jakie pochłaniamy, powoli prowadzi do zniszczenia ciała - czytamy w jego książce.

Jego szeroka i publiczna działalność rozpoczęła się w momencie, gdy wystąpił w 1980 roku w programie "That's Incredible!". Jeśli do tej pory eksperymentował na samym sobie i jednocześnie pracował, to od "That's Incredible!" mógł już całkowicie porzucić inne formy zarobkowania. Ludzie sami przychodzili z pieniędzmi, żeby nauczył ich, jak nie jeść i żywić się wyłącznie energią z kosmosu. Trzy lata później założył Instytut Breatharianizmu. Dopiero po dłuższym czasie na jaw wyszło, że gdy za dnia Wiley przekazywał uczniom wiedzę i przestawiał ich w stronę odstawienia jedzenia, tak wieczorami wymykał się do sklepu 7-Eleven po szybkie zakupy śmieciowego jedzenia, a jego pokój pełen był przewalających się wszędzie pustych opakowań.
Trenerzy drenujący portfele

Wiley Brooks być może miał nawet dobre intencje. Chętnym zakosztowania breatharianizmu proponował drogę małych kroków, jakby był świadom, że rezygnacja z jedzenia może doprowadzić do opłakanych skutków - stworzył listę produktów, które można od czasu do czasu spożywać, bo są "czyste" (na liście były m.in. lody popularnej marki). Naokoło Brooksa jak grzyby po deszczu zaczęli jednak wyrastać inni instruktorzy i nauczyciele, wyciągający pieniądze od szukających swojej drogi ludzi. Koncepcja trafiła na podatny grunt. Ameryka tyła już wtedy na potęgę, ludzie cierpieli na problemy z krążeniem, rosła liczba cukrzyków. Do tego breatharianizm świetnie odnalazł się w Kalifornii, do której trafiali wszyscy z wielkimi nadziejami na drogę "od zera do milionera". W tym gronie znalazła się młodziutka Michelle Pfeiffer.

Aktorka była dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Jak tłumaczyła wiele lat później, trafiła do Hollywood jako 20-kilkulatka. Została "złapana" przez parę trenerów, prowadzących specjalny "dom", w którym ćwiczyli ludzi w wyjątkowej diecie.

    Decydowali, na jakiej diecie są ich podopieczni. Zaczynali od wegetarianizmu. Byli bardzo kontrolujący. Nie mieszkałam z nimi, ale przebywałam tam często i zawsze mówili, że powinnam robić jeszcze więcej i jeszcze więcej. Cały czas musiałam im płacić, więc było to wycieńczające finansowo. Wierzyli, że człowiek w stanie idealnym to breatharianin - tłumaczyła aktorka w 2013 roku w rozmowie z "The Sunday Telegraph".


Dieta, jaką jej przepisano, miała być tak restrykcyjna, że żaden zdrowy człowiek nie byłby w stanie tego znieść. Aktorkę "uratował" przypadkiem jej pierwszy mąż, Peter Horton. Akurat przygotowywał się do roli w serialu o członkach Ruchu Światło Słońca i Księżyca, w czym Pfeiffer mu pomagała.

    Rozmawialiśmy z byłym członkiem ruchu i kiedy opisywał manipulacje psychologiczne, jakim był poddawany, coś we mnie przeskoczyło. Zorientowałam się, że sama jestem w kulcie - powiedziała.

Zanim breatharianizm zdążył narobić nieodwracalnych szkód w organizmie aktorki, Michelle Pfeiffer udało się uciec od "trenerów". Kult "tylko" wydrenował jej portfel, ale nie wszyscy mieli tyle samo szczęścia. Media co pewien czas nadal informują o śmierciach, które wiąże się z breatharianizmem.
Niezniszczalna Jasmuheen

Kolejni instruktorzy (np. Australijka Ellen Greve - Jasmuheen - od "lat" odżywiająca się na zasadzie fotosyntezy) we współczesnych nagraniach przestrzegają oczywiście, że niejedzenie może prowadzić do śmierci, jeśli nie przejdzie się odpowiedniego szkolenia - a za to naturalnie trzeba zapłacić. Co jakiś czas trenerzy przyłapywani są w kompromitujących sytuacjach - sam Wiley Brooks, "niejedzący" od dziesięcioleci, regularnie miał odwiedzać McDonalda. W domu Jasmuheen, której książka "Living on Light" otrzymała literackiego Ig Nobla w 2000 roku, rozmawiający z nią dziennikarze widzieli jedzenie - twierdziła, że było dla córki i męża. Eksperyment, który miał udowodnić, że naprawdę odżywia się słońcem, trzeba było przerwać po zaledwie czterech dniach z powodu pogarszającego się stanu zdrowia kobiety (protestowała i twierdziła, że wszystko jest dobrze, ale obiektywne medyczne wskaźniki - waga, puls - twierdziły inaczej). Nic z tego nie doprowadziło do utraty przez nią wyznawców. Wciąż uważana jest za guru breatharianizmu.
 
Wszystko to nie zniechęca kolejnych śmiałków, szukających drogi do wyższego poziomu rozwoju siebie jako kosmicznego bytu. Instruktorzy breatharianizmu unikają jakichkolwiek oskarżeń, zasłaniają się bowiem stwierdzeniami, że odżywianie się energią ze słońca nie jest dla każdego, że to trudny proces, że nie da się do niego wejść z miejsca i bez odpowiedniego przygotowania. Wszyscy, którym breatharianizm wyrządził szkody na zdrowiu, zwyczajnie nie byli gotowi, żeby całkowicie odstawić zwykłe pożywienie. Taką linię obrony przyjęła Jasmuheen w programie "60 Minutes", gdy dziennikarz dopytywał ją o śmierć Szkotki, której ciało odmówiło posłuszeństwa po siedmiu dniach głodówki - dziewczyna zmarła, a przy niej znaleziono książkę Jasmuheen i notatnik, w którym skrupulatnie zapisywała, czego doświadcza na swojej drodze do spożywania kosmicznej energii

Breatharianizm zmienia strategię

Twórca całej teorii, Wiley Brooks, zmarł w 2016 roku, ale jego dziedzictwo wciąż żyje. W ostatnich latach życia konsekwentnie odcinał się od swoich "dzieci-instruktorów". Na jego stronie internetowej możemy przeczytać, że w breatharianizmie... wcale nie chodzi o niejedzenie:

    Breatharianin to ten, co oddycha. Jeśli żyjesz, jesteś breatharianinem. Jeśli jesteś człowiekiem, jesteś breatharianinem. To proste. Każda inna definicja ma na celu dzielenie nas. Nasz ruch breatharian został zinfiltrowany przez osoby z obsesją zasysania duchowej energii. Dla nich liczy się tylko podejście "dziel i rządź", a nagrodą ma być duchowa wyższość - czytamy w manifeście Brookesa.

    Nauczyciel, który mówi, że breatharianin nie spożywa żadnego jedzenia, jest celowo albo z własnej głupoty agentem ciemności - podsumowuje Wiley.

Podzieleni teraz na mnogie frakcje breatharianie wyszarpują sobie nawzajem słuchaczy. Większość przeniosła swoją działalność do internetu - oferują wstępne kursy do 21-dniowych "oczyszczeń", które różnymi metodami mają doprowadzić do całkowitej rezygnacji z jedzenia. Pandemia zahamowała ich podróże po świecie - a bywali nawet na warsztatach w Polsce (2018 rok, Kielce). Nadal działa też Instytut Breatharian - ten sam, założony w latach 80. przez Wileya Brooksa, choć pod nowym przewodnictwem. Nie postuluje już całkowitego niejedzenia i odcina się od wszystkich, którzy twierdzą, że właśnie to jest clue breatharianizmu.



Offline Sebastian

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:24 »
niezłe :)

zaciekawiło mnie, czy strażnica kiedykolwiek skrytykowała ten kult?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:24 »
(mtg): Nie dziwi mnie, bo świat otacza wielu psycholi, którzy w osobistych kontemplacjach realizują w realu takie sugestie na poszczególne jednostki. DZIWI mnie natomiast odbiorca takich szalonych pomysłów, którym wierzy, ulega stając się ofiarą  szaleńca despoty.
Zadam pytanie: Kto jest większym szajbusem - ten , który urzeczywistnił swoje rojenia - czy ten, który jest ich zwolennikiem?   


Offline PoProstuJa

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:33 »
Gdy ja czytam takie artykuły, to robi mi się lepiej...
Bo zdaję sobie sprawę, z tego że to, że dałam się wciągnąć do Świadków wcale nie jest aż tak szokujące w porównaniu do przynależności do innych grasujących sekt!  ;D

Jeśli chodzi o ugrupowania skupiające się na dietach, treningach i ćwiczeniach, to niestety też może to mieć cechy sekty.

Zacznijmy od tego, że ci trenerzy nie tylko chcą mieć zwykłych klientów, ale prawie swoich wyznawców! Chcą całkowicie przywiązać ludzi do swoich usług i swojej marki. Zatem publikują jakieś motywacyjne gadki połączone z reklamą swoich zdrowych batonów zbożowych i ekologicznych szamponów do włosów.
I nim się człowiek obejrzy staje się wyznawcą jakiejś trenerki fitness, która za zarobioną kasę kupuje sobie później luksusowy dom, a nawet hotel!

Bycie guru się opłaca! Trzeba tylko wymyślić coś chwytliwego!





Offline Sebastian

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:34 »
gdyby kandydat na nowego wyznawcę uwierzył i z wdzięczności zapisał na rzecz sekty w testamencie wszystko co posiada (a po kilku dniach umarłby) wtedy można by zrozumieć "po co ten cały cyrk"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:36 »
gdyby kandydat na nowego wyznawcę uwierzył i z wdzięczności zapisał na rzecz sekty w testamencie wszystko co posiada (a po kilku dniach umarłby) wtedy można by zrozumieć "po co ten cały cyrk"

Jak wynika z artykuły wyznawcy tej sekty długo nie żyli! :D
Ale nie wszyscy od razu dostawali 100% głodówkę... najpierw mogli być wegetarianami... czyli zdążyli trochę kasy wpłacić!
A musieli przecież płacić za szkolenia, za książki i za przynależność!
Za jedzenie szczęśliwie płacić nie musieli (czyli śmiało można powiedzieć, że zamiast na chleb przeznaczali kasę na sektę).

W tej historii uderza mnie jeszcze to, że jej guru to był zwykły facet znikąd, który stał się sławny po tym jak wystąpił w telewizji (a wiadomo, że telewizja nie kłamie  ;D ).
A druga rzecz to totalna obłuda, cwaniactwo i krętactwo tych guru... głodzą ludzi, a sami żywią się po kryjomu fast foodami.
To tak jakby ksiądz po niedzielnym kazaniu na temat moralności udał się do domu publicznego, by skorzystać z jego usług....
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2022, 21:39 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Sebastian

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopad, 2022, 21:40 »
a więc "wpłacali marne grosiki" zamiast zapisać dla guru cały majątek... :)
można by więc "ulepszyć" zasady sekty i oskubać wyznawcę ze wszystkiego :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopad, 2022, 22:36 »
sekciarscy guru mają wielką kreatywność :)

np. _niektórzy_ propagatorzy buddyzmu (nie mówię że wszyscy), korzystając z tego że buddyzm NIE traktuje seksu jako czegoś grzesznego i wywołującego poczucie winy, "dostosowali" nauczanie buddyzmu do własnych potrzeb w ten sposób że poszukują młodych atrakcyjjnych kobiet aby uprawiając z nimi seks nauczać je o podstawach buddyzmu

taka kobieta chce samorozwoju czy integracji z bóstwem albo chce nirwany a instruktor buddyzmu chce seksu i jest pole do zaspokojenia obydwu tych potrzeb...

na tym tle pomysł aby "wyru...ć" kogoś _tylko_ finansowo wydaje się... mało kreatywny... :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Listopad, 2022, 23:58 »
(mtg): Pewna osoba w wątku ma upodobanie tylko w PiS - za nim odpowie powinna użyć swojej nadzwyczajnej dedukcji i nieomylnej logiki  - wyciągając jednoznaczne prawidłowe rozwiązanie - powodzenia  >:D


Offline Roszada

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Listopad, 2022, 08:02 »
Jedni jedzą z kosmosu, a ja czytałem o takich co odzyskują jedzenie ze śmietników.
I nie są to kloszardzi, ale 'oszczędnościowcy', by się nic nie zmarnowało... :-\


Offline PoProstuJa

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudzień, 2022, 17:46 »
Jedni jedzą z kosmosu, a ja czytałem o takich co odzyskują jedzenie ze śmietników.
I nie są to kloszardzi, ale 'oszczędnościowcy', by się nic nie zmarnowało... :-\

Wyobraź sobie Roszado, że blisko mi do tego ruchu śmietnikowych wyjadaczy  ;D
Jeszcze nie próbowałam, ale jestem chętna.
Ogólnie problem polega na tym, że supermarkety marnują dobrą żywność. Masowo wyrzucają na śmietniki produkty zdatne do spożycia. I branie jedzenia z takich śmietników ma sens! To są produkty oryginalnie zapakowane, często w świetnym stanie. Aż się serce kraje, że tyle żywności się marnuje :(

P.S. Jak ktoś z Was jeździł już jako wyjadacz śmietnikowy i wybiera się w trasę, to mogę się przyłączyć :)


Offline Roszada

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudzień, 2022, 17:52 »
Moja sąsiednia parafia ma umowy z 3 Biedronkami i proboszcz nawołuje chętnych 'kierowców' do przywożenia towaru, któremu kończy się termin ważności. Zdaje się, że to jest codziennie.

Chyba codziennie około południa rozdają to ubogim i tym co wolą swoją kasę wydać na alkohol, a jedzenie dostać za darmo.


Offline PoProstuJa

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Grudzień, 2022, 18:04 »
Moja sąsiednia parafia ma umowy z 3 Biedronkami i proboszcz nawołuje chętnych 'kierowców' do przywożenia towaru, któremu kończy się termin ważności. Zdaje się, że to jest codziennie.

Chyba codziennie około południa rozdają to ubogim i tym co wolą swoją kasę wydać na alkohol, a jedzenie dostać za darmo.

Rozdawanie jedzenia ubogim popieram. Natomiast niestety nie każdy sklep tak robi - wiele (jeśli nie większość) wyrzuca jedzenie na śmietnik :(


Offline Siedemtwarzy

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Grudzień, 2022, 18:10 »
Z 20 lat temu jeden z zainteresowanych mojego ojca, zaczął być bretharianem. Także typ był dobry, bo i chciał być i SJ i jeszcze do innej sekty nalezeć. Na początek był weganizm, pozniej powolne odstawianie wszystkich produktow spozywczych.
Nawet na zebraniu, jak się zapiasał do szkoły, to dali mu przemówienie i on przez 5 min ciągle do tego nawiązywał, jak takie zycie pozwoli oczyscić organizm, umysł.
Doprowadził się do stanu, gdzie przy wzroscie 195 cm ważył 53 kg. Później bialaczka, hospicjum i śmierć.


Offline PoProstuJa

Odp: Kult bretharian żywiących się energią z kosmosu
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Grudzień, 2022, 19:19 »
Z 20 lat temu jeden z zainteresowanych mojego ojca, zaczął być bretharianem. Także typ był dobry, bo i chciał być i SJ i jeszcze do innej sekty nalezeć. Na początek był weganizm, pozniej powolne odstawianie wszystkich produktow spozywczych.
Nawet na zebraniu, jak się zapiasał do szkoły, to dali mu przemówienie i on przez 5 min ciągle do tego nawiązywał, jak takie zycie pozwoli oczyscić organizm, umysł.
Doprowadził się do stanu, gdzie przy wzroscie 195 cm ważył 53 kg. Później bialaczka, hospicjum i śmierć.

Przynależność do Świadków i bycie bretharianinem to już naprawdę kumulacja!  :o
Niestety kumulacja głupoty...!

Znałam taką Świadkową, która miała problemy z układem pokarmowym. Zamiast słuchać zaleceń lekarzy sama się dokształcała i co chwilę eliminowała kolejne produkty z diety... W końcu umarła... Zagłodziła się w imię dbałości o zdrowie...