Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?  (Przeczytany 920 razy)

Offline blossom

Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« dnia: 17 Listopad, 2022, 15:31 »
Może mi ktoś to wytłumaczyć, bo nie do końca rozumiem chyba. Świadkowie mówią, że wyklucza się tylko osoby, które nie okazują skruchy. Więc jeśli jakaś osoba ma komitet sądowniczy to nie wystarczy, że na tym komitecie powie, że żałuje swojego postępowania i to się więcej nie powtórzy lub ewentualnie naprawi swój grzech, aby nie zostać wykluczonym? Z opowiadań, które czytam tu lub na reddit mam wrażenie, że komitet sądowniczy zawsze kończy się wykluczeniem. Taki przykład z życia jest para narzeczonych świadków i dziewczyna zachodzi w ciążę. Oboje zostają wykluczeni a po ślubie przyłączają się. Teraz ja nie rozumiem, dlaczego musieli zostać wykluczeni? Skoro ewidentnie nie chcieli opuszczać religii, bo są w niej do dzisiaj. A tak to wszystkie plany weselne szlag trafił.
Czy istnieją w ogóle przypadki, że ktoś z takiego komitetu wyszedł „cało”? Czy oni tam zadają takie pytania, że człowiek nie da rady się wywinąć?
A może chodzi o to, czy ktoś się sam przyznał, czy osoba trzecia doniosła starszym? Czy jeżeli taka dziewczyna w ciąży pójdzie sama do starszych się zgłosić to wtedy jest to znak skruchy i może uniknąć wykluczenia? A skoro ktoś inny na nią doniósł to wtedy oznacza, że chciała to ukryć i nie okazała skruchy i z automatu jest na nią wydany wyrok?
Posługuję się tutaj akurat przykładem dziewczyny w ciąży, ale nie chodzi mi tylko o tę jedną konkretną sytuację, ale ogólnie całokształt procesu, a przykład ma tylko lepiej obrazować mój tok myślenia.
Jak są gdzieś na youtube nagrania z takich komitetów to chętnie posłucham, możecie polecić/podlinkować. Może to też by mi trochę rozjaśniło sprawę.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad, 2022, 15:35 »
Mnie też ciekawi czy na przykład dzisiaj król Dawid by za swój występek z Batszebą i jej mężem został wykluczony? Bo jak rozumiem wówczas nie został.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Profesor Tutka

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad, 2022, 15:53 »
Brałem udział w wielu Komitetach Sądowniczych i wykluczaliśmy tylko "cymbałów"

Cymbał to w moim słowniku ktoś ,kto mimo przytłaczających dowodów idzie w "zaparte" - "to nie ja, to kolega" ,albo ktoś kto ma "wywalone" na komitet.Wszyscy inni( ok. dwudziestu sztuk) pozostali w społeczności.


Offline blossom

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad, 2022, 16:00 »
Brałem udział w wielu Komitetach Sądowniczych i wykluczaliśmy tylko "cymbałów"

Cymbał to w moim słowniku ktoś ,kto mimo przytłaczających dowodów idzie w "zaparte" - "to nie ja, to kolega" ,albo ktoś kto ma "wywalone" na komitet.Wszyscy inni( ok. dwudziestu sztuk) pozostali w społeczności.

Czyli rozumiem, że moja wizja komitetu jest zniekształcona przez to, że znam tylko punkt widzenia "odstępców"  ;D
Dziękuję za odpowiedź  ;)


Offline Sebastian

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad, 2022, 20:21 »
generalnie _obie_ wizje są prawdziwe - i ta wersja odstępczo-redditowa i ta wizja którą przedstawił Profesor Tutka

po prostu, niemalże wszystko zależy od starszyzny. Jak się uprą to na siłę i wbrew procedurom wykluczą osobę okazującą skruchę ale jak się uprą to na siłę i wbrew procedurze będą uznawać że skrucha jest szczera nawet jak ktoś będzie mówił co innego albo kpił w żywe oczy

np. komitet za seks przedmałżenski
"czy żałujesz"?
"tak, bardzo żałuję że wszystko trwało tylko dwanaście minut gdyż chciałbym więcej" :)
"ok, Brat Brajan żałuje, komitet nałoży ograniczenia, ale wykluczenia nie będzie"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad, 2022, 20:48 »
Ja bym jeszcze dodała, że wyrok komitetu zależy od widzimisię starszych zboru, ale również od tego czy sprawa jest znana innym Świadkom.
Jeżeli dziewczyna zaszła w ciążę, to raczej nie da się tego ukryć!
No ale niemoralność potajemną, o której nikt nie wie, da się ukryć.
Chodzi o to, aby nie wywoływać zgorszenia w zborze. A jeśli takie zgorszenie nastąpi, to wtedy nawet tych żałujących trzeba "dla przykładu" wykluczyć.

Znam sytuację takiej ciężarnej dziewczyny, która była wysoko w ciąży, a w międzyczasie miała brać ślub. I nikt jej nie wykluczył! Po czym - jak już prawie miała rodzić - to pewna osoba usilnie postanowiła zemścić się na tej ciężarnej. Osoba ta poruszyła zatem niebo i ziemię - donosząc także do obwodowego - że to nie może tak być, że ta dziewczyna nie zostanie wykluczona.
No i została wykluczona! Ale głównie z inicjatywy tego "życzliwego" (nie był to starszy zboru, ale kawał takiego skurczy...syna... którego kiedyś wykluczali za niemoralność).
Zbór wcale jakoś się tą ciężarną dziewczyną specjalnie nie gorszył, no ale starsi zboru nie mieli wyboru. Po donosie "życzliwego" do obwodowego - musieli ją wykluczyć.


Offline zona_abrahama

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopad, 2022, 11:10 »
Ja bym jeszcze dodała, że wyrok komitetu zależy od widzimisię starszych zboru, ale również od tego czy sprawa jest znana innym Świadkom.
Jeżeli dziewczyna zaszła w ciążę, to raczej nie da się tego ukryć!
No ale niemoralność potajemną, o której nikt nie wie, da się ukryć.
Chodzi o to, aby nie wywoływać zgorszenia w zborze. A jeśli takie zgorszenie nastąpi, to wtedy nawet tych żałujących trzeba "dla przykładu" wykluczyć.

O, to. To oraz na ile to wyjdzie też do świata, bo priorytetem jest to, jak postrzega się organizację.

Masz znajomości i da się sprawę zamieść pod dywan - szansa, że ci się upiecze :)


Offline Sebastian

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Listopad, 2022, 12:59 »
cytując Gabrielę Zapolską, powiem: "wszystko można co nie można, byle z cicha i z ostrożna" :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Styczeń, 2023, 20:42 »
zdaniem większości moich rozmówców, komitety _łagodniej_ traktują mężczyznę niż kobietę
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


dwaswiaty

  • Gość
Odp: Komitet sądowniczy i okazanie skruchy - jak to działa?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień, 2023, 15:25 »
Jest też taki aspekt, że jak ktoś jest wykluczony, to ma mniej do stracenia, może też się wybudzi i wtedy opowiada o tym co przeżył.
Jak ktoś po komitecie zostaje w zborze, to może nawet czuć, że zostało mu okazane miłosierdzie. Niekoniecznie będzie o tym pisał forum odstępczym.

Mnie też ciekawi czy na przykład dzisiaj król Dawid by za swój występek z Batszebą i jej mężem został wykluczony? Bo jak rozumiem wówczas nie został.
Tak, zostałby wykluczony. Tak samo jak przez ludzkich sędziów z tamtych czasów zostałby skazany na śmierć. Ale... jeśli wierzyć Biblii ( ;)) wtedy bezpośrednio zaingerował sam Bóg. Dziś tak to nie działa.

Może mi ktoś to wytłumaczyć, bo nie do końca rozumiem chyba. Świadkowie mówią, że wyklucza się tylko osoby, które nie okazują skruchy. Więc jeśli jakaś osoba ma komitet sądowniczy to nie wystarczy, że na tym komitecie powie, że żałuje swojego postępowania i to się więcej nie powtórzy lub ewentualnie naprawi swój grzech, aby nie zostać wykluczonym?
Znajdziesz mnóstwo wyjątków od tego co teraz napiszę, bo jak napisali przedmówcy wszystko zależy od starszych i ogarnięcia "grzesznika", znajomości, zależności, itd.
Jednak nie zawsze wystarczy skrucha w stylu: przepraszam, źle zrobiłem. Ma być skrucha, którą widać w działaniu i ma być adekwatna do czynu. Jak np. starszy przez lata zdradza żonę i sprawa wyjdzie przez przypadek... to raczej już nie ma szans okazania takiej skruchy, był na nią czas wcześniej. Sytuacja jednak inna niż jednorazowy skok w bok albo jak młodzi coś wywiną, itd.
Ogólnie wykluczenie jest za brak skruchy, ale są sytuację, w których jest już na nią za późno.