Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zakaz noszenia brody w tajnych listach  (Przeczytany 775 razy)

Offline julia7

Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« dnia: 09 Listopad, 2022, 20:13 »
Cześć!
Wiecie może czy istnieje jakiś tajny list do polskich starszych zboru, w którym byłyby wskazówki, że noszenie brody nie jest spoko?


Offline Roszada

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Listopad, 2022, 20:21 »
Przecież są oficjalne stanowiska opisane wyraźnie i nic się nie zmieniło:

„A czy jest stosowne, żeby brat nosił brodę? Noszenie brody było jednym z nakazów Prawa Mojżeszowego. Jednak chrześcijan to Prawo nie obowiązuje (...). W niektórych krajach noszenie zadbanej brody może nie budzić zastrzeżeń i wcale nie musi odwracać uwagi od głoszonej przez nas dobrej nowiny. Nawet niektórzy zamianowani bracia noszą tam brody. Mimo to część braci postanowiła z tego zrezygnować (...). W innych kulturach nie ma zwyczaju noszenia brody i dlatego nie byłoby to odpowiednie dla sługi Bożego. Brat, który nosiłby brodę, mógłby nie przysparzać swoim wyglądem chwały Bogu i mógłby nie być uważany za »człowieka nieposzlakowanego«” (Strażnica wrzesień 2016 s. 21).

*** w16 grudzień s. 18 Czy sobie przypominasz? ***
Czy jest stosowne, żeby brat nosił brodę?
W niektórych krajach noszenie zadbanej brody może nie budzić zastrzeżeń i nie musi odwracać uwagi od głoszonej przez nas dobrej nowiny. Mimo to część braci postanowiła z tego zrezygnować (1 Kor. 8:9). W innych kulturach noszenie brody nie byłoby odpowiednie dla sługi Bożego (w16.09 s. 21).

W Polsce nigdy nie było spoko. Po co więc list? :)


Offline julia7

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Listopad, 2022, 20:25 »
Ano po to, bo słychać, że niektórzy noszą.


Offline Roszada

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopad, 2022, 20:33 »
Mogą nosić, ale nie mają przywilejów.
Poza tym niektórzy mają pozwolenie, jeśli mają 'pokiereszowaną twarz'. To mi mówił kilka dni temu jeden pionier.

Ja sam w Biedronce spotkam takiego z brodą co w jego ogrodzie była sala królestwa (już nie ma tam sali królestwa, choć sala została).
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad, 2022, 20:49 wysłana przez Roszada »


Offline julia7

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopad, 2022, 20:34 »
Rozumiem. Szkoda, że nie ma listów, bo z tych cytatów co napisałeś, to nie wynika, że jest jakiś zakaz.


Offline Roszada

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopad, 2022, 20:35 »
Rozumiem. Szkoda, że nie ma listów, bo z tych cytatów co napisałeś, to nie wynika, że jest jakiś zakaz.
Żadnych listów nie było, jakby były to byśmy opublikowali.
Dziury nie szukaj. :)

Zakazu nie ma, bo za to się nie wyklucza.
Patrz książka Paście


Offline Turbulent_Business

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Listopad, 2022, 06:57 »
„A czy jest stosowne, żeby brat nosił brodę? Noszenie brody było jednym z nakazów Prawa Mojżeszowego. Jednak chrześcijan to Prawo nie obowiązuje (...).

Ten tekst zawsze bedzie mnie rozkladal na lopatki...

- Broda - jest werset mowiacy o tym ze Izraelici maja miec brody ALE: Prawo nie obowiazuje

- Nastepny (albo poprzedni, nie pamietam) werset - tatuaze są nie do przyjęcia. Co wtedy mowi WT? Prawo jest dla nas przykładem i cala Biblia jest natchniona. Tatuaże NIET.

Festiwal tragikomedii...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Siedemtwarzy

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Listopad, 2022, 07:07 »
Julia, takie kwestie, nie są publikowane w listach do starszych. Jest to odzielny kanał dystrybucji informacji. Biuro oddzialu przekazuje za pomocą NO ustny przekaz a ci przekazują go do gron starszych. Po publikacji straznicy, w ktorej dopuszczono noszenie brody przez braci zamianowanych, w Polsce powstał przekaz, że broda w naszym kraju jest nie przyjęta, stąd takie osoby nie bedą na stanowiskach. Aktualnie NO dostali nowe wytyczne, kiedy ktoś nosi brodę, może ubiegać się o wszystkie przywileje słuzby, o ile jego zarost jest schludny...


Offline blossom

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Listopad, 2022, 08:20 »
Ten tekst zawsze bedzie mnie rozkladal na lopatki...

- Broda - jest werset mowiacy o tym ze Izraelici maja miec brody ALE: Prawo nie obowiazuje

- Nastepny (albo poprzedni, nie pamietam) werset - tatuaze są nie do przyjęcia. Co wtedy mowi WT? Prawo jest dla nas przykładem i cala Biblia jest natchniona. Tatuaże NIET.

Festiwal tragikomedii...

To są zasady podyktowane przez zwyczaje kulturowe i stereotypy. U Izraelitów noszenie brody było zalecane, ale w czasach bardziej współczesnych może kojarzyć się z zaniedbaniem. A tatuaże zarówno Izraelitom jak i bardziej współczesnym mogą się źle kojarzyć. Celowo używam sformułowania "bardziej współcześni", ponieważ dzisiaj już się to zmieniło i na pewno moje pokolenie już nie kieruje się takimi stereotypami, że jak ma brodę to bezdomny a jak tatuaże to kryminalista. Ale mentalność świadków jest na takim poziomie. Jednak chciałam zwrócić uwagę na inny rodzaj hipokryzji świadków, a mianowicie okazuje się, że potrafią oni dostosować swoje nauki to zmieniających się norm społecznych (kiedyś broda ok, dzisiaj be, więc dla świadków be). Niestety w innych kwestiach już bardzo bronią się przed podążaniem za trendami. Kobiety mające równe przywileje co mężczyźni? Przemoc wobec dzieci jest zła? Szacunek wobec osób LGBTQ+? Nigdy w życiu.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Listopad, 2022, 08:45 »
Julia, takie kwestie, nie są publikowane w listach do starszych. Jest to odzielny kanał dystrybucji informacji. Biuro oddzialu przekazuje za pomocą NO ustny przekaz a ci przekazują go do gron starszych. Po publikacji straznicy, w ktorej dopuszczono noszenie brody przez braci zamianowanych, w Polsce powstał przekaz, że broda w naszym kraju jest nie przyjęta, stąd takie osoby nie bedą na stanowiskach. Aktualnie NO dostali nowe wytyczne, kiedy ktoś nosi brodę, może ubiegać się o wszystkie przywileje słuzby, o ile jego zarost jest schludny...
Trzeba przyznać, że przez ostatnie kilka lat eksplodowała w Polsce liczba brodaczy. Powstało mnóstwo barberów. Wielu ludzi w mediach, celebrytów i zwykłych Kowalskich nosi brody. Wzrosła kultura tych bród. Gdy są zadbane, to wyglądają one naprawdę fajne. Gdyby ŚJ upierali się przy tym zakazie, to byłoby już anachroniczne.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gostek

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Listopad, 2022, 09:23 »
Mogą nosić, ale nie mają przywilejów.
Poza tym niektórzy mają pozwolenie, jeśli mają 'pokiereszowaną twarz'. To mi mówił kilka dni temu jeden pionier.

Ja sam w Biedronce spotkam takiego z brodą co w jego ogrodzie była sala królestwa (już nie ma tam sali królestwa, choć sala została).

Dokładnie, też znałem jednego,był nawet koordynatorem zboru.
Miał brodęprzez jakieś parę lat .Ponoć miał jakieś problemy skòrne na twarzy i dlatego brodęnosił ,żeby zamaskować te blizny.


Offline blossom

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Listopad, 2022, 09:57 »
Kiedyś mój znajomy miał dziewczynę, która pochodziła z rodziny świadków (nie wiem czy była już ochrzczona, bo byliśmy wtedy nastoletni). Gdy mówiłam wtedy mojemu facetowi, który też pochodzi z rodziny świadków i pokazywałam mu jej zdjęcia z facebooka to nie wierzył, że ona i jej rodzina są świadkami bo na zdjęciach był jej ojciec z brodą ( i to taką dłuższą, nie że sam zarost). Mimo, że były to zdjęcia ewidentnie z sali królestwa, bo sala z krzesłami a wszyscy w garniturach i spódnicach. Więc to pewnie kwestia gorliwości. Mojego faceta rodzice, a zwłaszcza ojciec, są gorliwi. Wychowany w takim domu nie mógł uwierzyć, że gdzieś jacyś inni świadkowie noszą brody  ;D


Offline Storczyk

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Listopad, 2022, 10:20 »
Korporacje, sale konferencyjne,politycy  raczej brody nie widać .
A zaczęło się od Aleksandra Wielkiego.Artykul wiele wyjaśnia o promowaniu wizerunku  https://businessinsider.com.pl/lifestyle/zarost-niemile-widziany/zrdekhz.amp


Offline Sebastian

Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Listopad, 2022, 11:37 »
napisano że w "niektórych kulturach", ale nie podano w których konkretnie :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


dwaswiaty

  • Gość
Odp: Zakaz noszenia brody w tajnych listach
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Listopad, 2022, 12:19 »
Ci na przywileju to tacy zborowi policjanci…
Policjant z brodą to rzadkość …
 ;)