Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?  (Przeczytany 1247 razy)

Offline PoProstuJa

Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« dnia: 12 Październik, 2022, 22:19 »
Hej,

mam takie pytanie dotyczące Waszych przeszłych i obecnych obserwacji.
Czy Waszym zdaniem Świadkowie wiedzą w ogóle w co obecnie powinni wierzyć?
Bo te nowe światła pojawiają się non stop i naprawdę można się w tym pogubić.

Pamiętam jak kiedyś (z 10 lat temu) rozmawiałam z pewną gorliwą siostrą, która wzięła chrzest w latach 70-tych, gdy jeszcze było "stare światło" z zakazem przeszczepów. No i ona z dezaprobatą wypowiadała się o pewnym bracie ze zboru, który czekał na przeszczep. Ją to wręcz gorszyło, że on chce mieć przeszczep, a mnie dziwiło, że jakieś 30 lat po tym jak weszło "nowe światło" pozwalające na przeszczepy (zdaje się pozwolenie przyszło z Ameryki w latach 80-tych) ona nadal ma co do tego wątpliwości. Mówiłam jej, że teraz można już mieć przeszczep, a ona patrzyła na mnie z niedowierzaniem.

Ile jest jeszcze takich nauk, w które wierzą Świadkowie nawet nie wiedząc, że od jakichś 5 - 10 - 15 - 20 lat w ich kwestii obowiązuje "nowe światło"?!

Nie zdziwię się jak są tacy (zwłaszcza starsi wiekiem, wychowani na starych książkach typu Prawda /  Będziesz mógł żyć wiecznie), którzy nie kumają nowych świateł na temat "pokolenia" i wierzą w to czego się o nim nauczyli np. 40 lat temu?
Są jeszcze takie mniejsze nowe światła np. dotyczące tego kim jest Abaddon... raz było zrozumienie, że to Jezus, później że Szatan, a teraz to już nie wiem która wersja wygrała?!

Myślę, że jest wielce prawdopodobne, że Świadkowie niby mają jednolite wierzenia, a tak naprawdę mogą w wielu kwestiach mieć odmienne zdanie, bo pamiętają jeszcze nauki z młodości. Wystarczy, że nie będzie ich na jakimś niedzielnym zebraniu i już może im umknąć kim jest niewolnik - czy to tylko 8 facetów z Ameryki, czy to 144 tysiące z całego świata...
No naprawdę można się w tym pogubić!

Znacie takich którzy dalej żyją "starymi światłami" i np. nie potrafią ni w ząb zrozumieć czym są zazębiające się pokolenia?!  ;D


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 001
  • Polubień: 8492
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Październik, 2022, 00:25 »
(mtg): chociaż poglądy w (Ww) zmieniają się jak w kalejdoskopie to poprzez zasiedzenie nie starają się wyjść z młynka strażnicowego, powodów może być wiele, smaku niezadowolenia, rozczarowanie '' zazębiającym pokoleniem'' wielu zniesmaczonych przejmuje postawę ''starych drzew się nie przesadza'' mam na uwadze osoby wyżej po 60+ jednak młodzi czy średniacy, mający oparcie w szerokim świecie wyskoczą z ''Titanica''. - bolesna to prawda 


Offline Gostek

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Październik, 2022, 10:07 »
Oni nie nadążają już nawet przerobić tego co mówi aktualnie strażnica a co dopiero jak odmienne kiedyś były te Nowe światła.
Często jak chodziłem jeszcze do służby ,to zdawałem swoim partnerom prowokacyjne pytania nt. ostatnich tematów ze strażnicy.
I powiem Wam ,że mało który pamiętał co tam było poruszane.
Jest tak duży natłok materiału (czytaj sieczki)na czas słuszny,że dla większości jest to już obojętne.
Kiedyś,a było to może ze cztery lata temu na strażnicy,byla taka wzmianka, że  najprawdopodobniej to,że lew będzie jadł trawę,to wyobraża ,to to ,że  w przyszłym świecie, drapieżne zwierzęta będą łagodne i nie będą groźne dla ludzi.
Jak krótko po tej strażnicy pytałem moich paru rozmówców, co o tym sądzą,to  żaden  Z nich nie potrafił wypowiedzieć się  na ten temat...,robili wrażenie, jak gdyby pierwszy raz ,to ode mnie słyszeli. ???
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2022, 10:10 wysłana przez Gostek »


Offline Do

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Październik, 2022, 10:11 »
Jako czynny ŚJ mogę powiedzieć że od aktualizacji nauki o pokoleniu już mnie nie interesują nowe światła i inne bzdury.
Dzięki i pozdrawiam
Do


Offline Turbulent_Business

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Październik, 2022, 10:12 »
Nie nadazaja. Jestem na 100% pewien, ze przecietny odstepca zna te swiatla 20 razy lepiej niz jakikolwiek starszy zboru.

Te wyklady, straznice, broadcastingi sa po prostu nudne i przekazywane w taki sposob, ze nawet czlowiek probujacy sie na nich skupic 10 minut po ich zakonczeniu nie pamieta o czym byly. SJ to ignoranci. Jakby nie byli ignorantami to by tej religii nie bylo.

Na nich dziala FOG (Fear Obligation Guilt - Strach - Zobowiazanie - Wina) a nie doktryny. Do tego moze jeszcze poczucie wspolnoty.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik, 2022, 10:33 »
Nie sposób się nie pogubić.
Dlatego założyłem w 2015 r. tu na forum dział Nowe Światła.
Ta ściąga często mi pomaga, jeśli znam przypuszczalną datę zmiany nauki.

Ja śledzę to i notuję na bieżąco, a i tak czasem gubię się i sprawdzam, bo nie jestem pewien zmian.
Na dodatek, czasem i Strażnica nie nadąża z czymś, co wpierw podano na filmie czy statutowym zebraniu.
Np. zmiana o niewolniku miała miejsce w październiku 2012 r. na statutowym, a ogłoszono to w Strażnicy z 15,07 2013.
Podobnie było z królem północy. Strażnica podało to z 2 letnim opóźnieniem.

   W roku 2020 (w maju) opublikowano wreszcie oficjalne stanowisko w tej kwestii, podając, że zmiana nauki podyktowana była delegalizacją Świadków Jehowy w Rosji:

„W ostatnich latach Rosja ze swoimi sojusznikami również wtargnęła do »Pięknej Ziemi«. W roku 2017 wprowadziła zakaz działalności sług Jehowy i wtrąciła niektórych z nich do więzienia. Zdelegalizowała też nasze publikacje, w tym Przekład Nowego Świata. Ponadto przejęła obiekty Biura Oddziału oraz Sale Królestwa i Sale Zgromadzeń. Biorąc to pod uwagę, w roku 2018 Ciało Kierownicze doszło do wniosku, że Rosja i jej sojusznicy występują obecnie w roli króla północy” (Strażnica maj 2020 s. 14).


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Październik, 2022, 17:37 »
Cytuj
Znacie takich którzy dalej żyją "starymi światłami" i np. nie potrafią ni w ząb zrozumieć czym są zazębiające się pokolenia?!  ;D

Kilka lat temu zmarła latająca niczym czarownica po Gdańsku 'lokowata' świadkowa.
Ona do końca życia była przekonana, że obowiązuje nauka o pokoleniu roku 1914. Sama mi wmawiała, że na Uralu żyją ludzie po 160 lat i to pokolenie jeszcze trwa.

Co się dziwić skoro członek CK podobne wygłaszał mowy, co opisał Ray Franz:

"Co do kwestii starzenia się pokolenia z roku 1914 powiedział on, że w niektórych częściach Związku Radzieckiego są regiony, gdzie ludzie dożywają 130 roku życia" (Kryzys sumienia 2006 s. 301).


Offline Sebastian

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Październik, 2022, 22:44 »
nie akceptowanie nowego światła może być dziwnie zracjonalizowane :)

rok 1995 lub 1996 a więc świeżo po zmianie nauki o pokoleniu. Rozmawiam o tym z pewną siostrą (dość gorliwa, "mocna w wierze" itp.) a ona do mnie, że na zmiana 1995 to podpucha i pokusa podobna do nie podania daty kiedy w I wieku zostanie zesłany Duch Święty (został zesłany zaledwie po 10 dniach, ale te 10 dni wystarczyło aby z 500 osób aż 380 osób "poszło sobie" do innych zajęć)

siostra ta była przekonana że koniec jest za chwilę a jeśli strażnica pisze inaczej to tym bardziej (wbrew strażnicy) koniec jest jeszcze bardziej za chwilę

chodzi o to aby odsiać tych co pomyślą że do końca jest kilkadziesiąt lat i opuszczą arkę

ale ona, jako mocna w wierze będzie wierzyć Jehowie nawet wbrew strażnicy :) ale oczywiście _nie_opuszczając_ nowożytnej arki Noego :)

« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2022, 22:48 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Październik, 2022, 09:01 »
Cytuj
Są jeszcze takie mniejsze nowe światła np. dotyczące tego kim jest Abaddon... raz było zrozumienie, że to Jezus, później że Szatan, a teraz to już nie wiem która wersja wygrała?!

To akurat niedawno był w związku z szarańczą.
Dotychczas, do 2020 r. i szarańcza z Joela i z Ap to byli ŚJ.
Teraz okazuje się, że szarańcza z Joela to przeciwnicy Izraela, a nie ŚJ:

„Odczytaj Objawienie 9:1-11. Teraz rozważmy czwarty powód. Do tej pory wiązaliśmy proroctwo Joela o pladze szarańczy z naszą działalnością, bo przypomina proroctwo znajdujące się w Księdze Objawienia” (Strażnica kwiecień 2020 s. 3).

„Co się zmieniło? Teraz dokładniej rozumiemy proroctwo zapisane w Księdze Joela 2:7-9. Krótko mówiąc, słowa te odnoszą się nie do naszej działalności kaznodziejskiej, ale do inwazji armii babilońskiej, która zdobyła Jerozolimę w 607 roku p.n.e.” (jw. s. 7).


Offline Sebastian

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Październik, 2022, 14:43 »
Nie sposób się nie pogubić.
na razie istnieje jeden człowiek na Ziemii, który potrafi ogarnąć te nowe światła :)

ale jakby nastał "blackout w Gdańsku" to wtedy (bez energii elektrycznej a więc bez dostępu do włodkowych zasobów komputerowych) absolutnie nikt na całej Ziemii tego nie ogarnie :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline uncja

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Październik, 2022, 18:45 »


„Co się zmieniło? Teraz dokładniej rozumiemy proroctwo zapisane w Księdze Joela 2:7-9. Krótko mówiąc, [b]słowa te odnoszą się nie do naszej działalności kaznodziejskiej[/b], ale do inwazji armii babilońskiej, która zdobyła Jerozolimę w 607 roku p.n.e.” (jw. s. 7).

dokładniej czyli całkiem inaczej jak w radiu Erewań nie rozdają a kradną i nie samochody a rowery


Czytam to sobie i śmieje się pod nosem. W moim życiu  aktualnie jestem bardzo wrażliwa nawet na drobne przeinaczenia bo wiem ze to może być początek drogi do wywalenia wszystkiego do góry nogami.


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Październik, 2022, 18:48 »
Jak to im łatwo poszło.
Przenieść wydarzenia rzekomo z XX i XXI wieku n.e. do VII wieku przed Chrystusem. :)


Offline PoProstuJa

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Październik, 2022, 19:28 »
Nie nadazaja. Jestem na 100% pewien, ze przecietny odstepca zna te swiatla 20 razy lepiej niz jakikolwiek starszy zboru.

Te wyklady, straznice, broadcastingi sa po prostu nudne i przekazywane w taki sposob, ze nawet czlowiek probujacy sie na nich skupic 10 minut po ich zakonczeniu nie pamieta o czym byly.
SJ to ignoranci. Jakby nie byli ignorantami to by tej religii nie bylo.

Na nich dziala FOG (Fear Obligation Guilt - Strach - Zobowiazanie - Wina) a nie doktryny. Do tego moze jeszcze poczucie wspolnoty.

To prawda, zgadzam się!
Dlaczego aż przez kilkanaście lat byłam ŚJ?
Właśnie z tego powodu, że byłam IGNORANTEM!

Mechanizm był taki: zostałam zapoznana z naukami Świadków i przekonana, że to PRAWDA.
A skoro to jest prawda, to cokolwiek nowego powie / napisze Ciało Kierownicze musi być słuszne i prawdziwe. Po co to sprawdzać?!
Zresztą człowiek zmęczony codziennym życiem plus uważający, że nie ma kompetencji, aby sam tłumaczyć nauki Biblijne, wierzył w to co dostał z Ameryki.

Ja doszłam już do takiego etapu, że jak szłam na zebranie, to wiedziałam co się działo przed zebraniem i po zebraniu. Samo zebranie (wykład i Strażnica) to była dla mnie jakaś wyrwa w pamięci. Jakby mnie ktoś zapytał o czym był wykład i studium Strażnicy, to bym odpowiedziała, że "o Jehowie i raju na ziemi". To by było wszystko.
Miałam już taki etap (trwający dobre kilka lat.. a może z 10 lat), że ilekroć zaczynał się wykład czy Strażnica, to mój mózg i uszy automatycznie się wyłączały.
Ja byłam po prostu znużona tą papką i żadne treści już do mnie nie docierały.
Gdyby w Strażnicy był artykuł z akapitem o treści: "Członek Ciała Kierowniczego J. Jackson razem z Tonnym Morrisem ostatnio urządzili w Betel suto zakrapianą imprezę podczas której pili litry whisky i tańczyli nago lambadę na stole", to jest szansa, że w ogóle tej informacji bym nie zauważyła.

W związku z tym wcale nie dziwi mnie jakoś to, że wielu czynnych Świadków nawet nie zauważyło informacji ze Strażnicy z lutego 2017 r., w której Ciało Kierownicze wyraźnie mówi, że "nie jest natchnione przez Boga i nie jest nieomylne". A nawet jeśli zauważyło, to pewnie ich to nie zszokowało.

Na to w co wierzą Świadkowie tak naprawdę uwagę dopiero zwracają osoby przebudzone, czyli tzw. "odstępcy".
Nie zdziwię się jeśli taki Świadek trafi na "odstępczy" filmik na You Tube, w którym będą omawiane ich aktualne wierzenia i uzna, że to kłamstwo... bo nie będzie kompletnie pamiętał co studiowano na Strażnicy miesiąc wcześniej, albo jakie tematy były poruszane podczas internetowego zgromadzenia.

Ja jako czynny Świadek miałam duży problem, aby przebrnąć przez godzinny broadcasting. Myślę, że należąc do organizacji obejrzałam maksymalnie 3 takie odcinki, z czego tylko jeden prawie w całości (bo oglądałam go z pewną siostrą). Pamiętam ten odcinek, bo w nim wyjaśniano zazębiające się pokolenia. Ta siostra kompletnie tego nie rozumiała, a ja jej to nowe światło tłumaczyłam!  ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: 14 Październik, 2022, 19:30 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Gostek

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Październik, 2022, 20:17 »
PoProstuJa , dosłownie czułem się podobnie jak Ty.
Ostatnie 5-7 lat to była istna udręką w ciele.Chodząc regularnie na zebrania,robiłem to chyba dla mojej żony.Bo ja byłem już skutecznie wybudzony,a nie chciałem burzyć jej ustanowionego porządku i obrzydzać jej tę całą obłudną organizację bo końcu to ja ją tam zaciągłem a teraz miałbym być tym ,który mąż  tej organizacji wyciąga.Widocznie wygodniej było mi wyłożyć głowę piasek.... ::)
Jednak ku mojemu szczęściu, żona moja zaczęła sama coraz to bardziej dostrzegać obłudę i prawdziwą miłość jaka tam panuje...!
Do tego doszedł coraz bardziej nachalny i ekstremalny przekaz w Brudcastingu i tych ich wszystkich publikacjach.
Jednego jestem pewien, że te wszystkie nowe światła i co rusz zmienne nauki ,doprowadzą tę bardziej myślącą część aktywnych świadków  do wybudzenia się  z tej ich zakłamanej doktryny świadkowskiej.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik, 2022, 20:20 wysłana przez Gostek »


Offline PoProstuJa

Odp: Czy Świadkowie nadążają za nowymi światłami JW-ORGa?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Październik, 2022, 20:40 »
Jest taki dowcip o budowlańcu, który na budowie biegał z pustą taczką. A jak go ktoś zapytał czemu z nią biega, to krzyknął: "Panie, tu jest taki zapieprz, że nie ma czasu ładować!".

A jakby takiego Świadka przy wózku zapytać o nowe nauki Orga, to by odpowiedział - tyle jest tych nowych świateł w Strażnicach, że aż nie ma czasu żeby czytać!  ;D