Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Radio Naukowe - Karolina Głowacka  (Przeczytany 2367 razy)

Offline Marek Aureliusz

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:02 »
Z którego wieku masz informacje?A jakie to ma znaczenie?
Cyferki nie są najważniejsze.
Literalność jest zgubna.
Czy mamy 77 razy przebaczać? Czy 79 już nie?
Możliwe jest inne odczytywanie liczb hebrajskich.
Pytanie zadaje z punktu widzenia ŚJ - jaki sens dostosowania całego swojego życia do wymagań opisanych w księdze która nie jest natchniona a jest zbiorem opinii ?


Online Gostek

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:04 »
Informacje nt lidzby wyznawców mam z roku 2002.Wiki podaje, że było ich wtedy ponad 8,2mln. W Polsce są najszybciej rosnącą grupą(nie) muzułmańską. A co do grobu Jezusa w Indiach, to stoi, tam (na świadectwo) do dnia dzisiejszego... 😉


Offline Roszada

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:05 »
Pytanie zadaje z punktu widzenia ŚJ - jaki sens dostosowania całego swojego życia do wymagań opisanych w księdze która nie jest natchniona a jest zbiorem opinii ?
Ja nie powiedziałem, że nie jest natchniona.
Natchnienie polega nie na podawaniu tylko historii.
Poczytaj ile rodzajów literackich występuje w Biblii.
Wymienię trzy: przypowieści, pieśni, poezja. A jest ich ponad 10 zapewne.
Cytuj
Informacje nt lidzby wyznawców mam z roku 2002.Wiki podaje, że było ich wtedy ponad 8,2mln. W Polsce są najszybciej rosnącą grupą(nie) muzułmańską. A co do grobu Jezusa w Indiach, to stoi, tam (na świadectwo) do dnia dzisiejszego... 😉
Mnie nie liczby interesują, tylko kiedy ogłoszono pierwszy raz, że mają grób Jezusa. Ja czytałem tego typu książki.


Offline Turbulent_Business

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:13 »
Mogło być nawet 6 a nie 600 tys

I pyk zaczyna się eisegeza. Dziękuje za rozmowę i życzę udanego dnia.

Pozdrawiam serdecznie:)

Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Blue

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:15 »
Proszę podać najstarsze źródło zaprzeczania obecności Żydów w Egipcie.
Który to wiek?

Ciężko jest udowodnić tezę o nieistnieniu. Jak udowodnić NIEISTNIENIE wilkołaków?
Podobna sprawa ma się z Żydami w Egipcie, którzy mieli żyć tam kilkaset lat, utworzyć naród zagrażający wielkością Egipcjanom i tworzyć największą siłę wśród niewolników. Pomińmy to, że nie sposób to porównać to wizyty jednego człowieka w Tatrach :)
Ciężko jest udowodnić, że Żydów tam nie było. W końcu nawet jeśli dowody archeologiczne wskazują inaczej, zawsze można przywoływać hipoteczne sytuacje, w których tych dowodów z jakichś wymyślonych powodów albo nie ma albo jeszcze ich nie znaleźliśmy. Tym samym popełnia się błąd błędnego koła w rozumowaniu :)

Natomiast jak najbardziej możliwe jest UDOWODNIENIE, że Żydzi przebywali w Egipcie. Jednak jeżeli nie możemy tego zrobić, to niby dlaczego mamy w to wierzyć? Najpierw dowody, potem wiara. Niezależnie od źródła - jeżeli opowiada ono o wydarzeniach, które w konfrontacji z dowodami wydają się niemożliwe - to tym gorzej dla źródła, nie dla dowodów.


Offline Roszada

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:22 »
Ciężko jest udowodnić tezę o nieistnieniu. J
Podaj tych co zaprzeczali od wieków przed naszą erą i tych z naszej ery.
Przecież sami piszecie, że wiara w to jest upowszechniona przez wieki.
To gdzie te odwieczne zaprzeczanie?

Poza tym my wierzymy, a nie wiemy, że Żydzi byli w Egipcie.
Wiedzy chcą ateiści. ;) Wiary nie mają...

Kiedyś jednemu bibliście kazałem udowodnić istnienie Pawła ale ze źródeł pozabiblijnych i pozachrześcijańskich.
Rozłożył ręce.
O dziwo, ateiści nie przeczą temu, bo im pasuje Paweł (do ich koncepcji), a Jezus już nie. ;D

Cytuj
Mogło być nawet 6 a nie 600 tys
I pyk zaczyna się eisegeza
Dobrze że zrozumiałeś, że Biblia to jest księga podlegającą egzegezie, a nie książką historii. ;D
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad, 2021, 13:32 wysłana przez Roszada »


Offline Turbulent_Business

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:36 »
Nie napisałem egzegeza tylko eisogeza, a zgadywanie ze tekst 600 000 to tak na prawdę moze znaczyć 6 000, egzegezą nie jest. W taki sposób powstała doktryna sj o 1914…
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Sebastian

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:42 »
moim zdaniem obie strony sporu mają tendencję do zajmowania skrajnych pozycji (albo wszystko jest pewne i udowodnione bo Biblia tak mówi a jak święta Biblia mówi to mylić się nie może albo wszystko jest wymyślone i fikcyjne Jezusa nie było Pawła nie było Mojżesza nie było Abrahama nie było króla Dawida nie było itd. itp.)

moim zdaniem jesteśmy na początku rozwoju użyteczne technologie dostaliśmy "pięć minut temu" i dlatego niczego co dotyczy starożytności nie możemy być zupełnie pewni.

współcześnie istnieje pisarz Sapkowski który wymyśla przeróżne cywilizacje ich losy bitwy przygody bohaterów itd. (wymyślanie od zera) a oprócz tego istnieją pisarze którzy (z inspiracji Kremla albo z inspiracji polskich patriotów) wymyślili Wielką Lechię, mieszając fakty z wymysłami...

dopuszczam opcję, że żydowski kapłan który wręczył żydowskiemu królowi "znalezioną w śmieciach księgę prawa" mógł być takim "starożytnym Sapkowskim" :) który od początku do końca wymyślił całą wcześniejszą historię narodu żydowskiego, powołanie Abrahama, ofiarę z Izaaka, zniszczenie Sodomy, wyjście z Egiptu, zagładę Kanaanu, króla Dawida, świątynię Salomona, itd. itp. ale dopuszczam także opcję, że mógł "nie wszystko zmyślić", ale (mieszając wymysły z faktami) odpowiednio zaadoptować do swoich celów (tak jak rosyjska propaganda przedstawia historię Etrusków którzy założyli Starożytny Rzym, jako rzekomych przodków narodu rosyjskiego).

sumując, wiemy bardzo mało (prawie nic) i nie mamy żadnych podstaw ani do wiary we wszystko co Biblia opisuje ani do stanowczego odrzucania tego co Biblia opisuje
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Listopad, 2021, 13:45 »
Nie napisałem egzegeza tylko eisogeza, a zgadywanie ze tekst 600 000 to tak na prawdę moze znaczyć 6 000, egzegezą nie jest. W taki sposób powstała doktryna sj o 1914…
A to już są Twoje problemy a nie moje. :)
Cytuj
Społeczność żydowska na Elefantynie została założona prawdopodobnie gdy powstał obóz wojskowy około 650 roku p.n.e. w czasie panowania Manassesa jako pomoc dla faraona Psametycha I w czasie jego kampanii nubijskiej[1]. Według innej opinii (H. J. Stoebeg) judejska kolonia powstała z resztek oddziałów wojskowych biorących udział w wojnie przeciw Nabuchodonozorowi, które po porażce zbiegły do Egiptu i przeszły na żołd faraonów[2]. Obecność Żydów poświadczają papirusy z Elefantyny, które stanowią prawne dokumenty i listy napisane w języku aramejskim, przez społeczność żydowskich żołnierzy, może z domieszką Samarytan, stacjonujących tu w czasie perskiej okupacji Egiptu[3]. Żaden z odnalezionych dokumentów nie był napisany w języku hebrajskim[4]. Utrzymywali oni tu własną świątynię nazywaną Domem Jahwe (Jahou, JHW). Żydowskie dokumenty z Elefantyny obejmują okres od 495 do 399 roku p.n.e.

Daty sie nie zgadzaja - exodus mial miec miejsce jakies 800-700 lat przez wydarzeniami opisanymi powyzej...
Skoro mogli być w innym czasie też w Egipcie, jak i w czasach Jezusa, to czemu nie mogliby być wcześniej?
Co to miejsce zakazane dla Żydów?
Poza tym nie byli tam z własnej chęci, skoro uciekli.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad, 2021, 14:18 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Listopad, 2021, 14:27 »
Jak ktoś mi sprzedaje w XXI wieku jakąś rewelację, a ona nie ma poparcia w historii przez wieki, to od razu zapala mi się czerwona lampka.

Nawet jeśli to chce sprzedawać ktoś z tytułem profesorskim.
Wolę te rewelacje konfrontować z setkami innych historyków i biblistów, również uczonymi.

Ilu ja już czytałem takich co zaprzeczali istnieniu Abrahama, Dawida, Mojżesza, Jezusa.
Inni wręcz odwrotnie pisali, że to są osoby zmałpowane z innych pierwowzorów.
Jeszcze inni pisali, że owszem istnieli, ale to byli oszuści (np. Jezus).
Oni zmarli, a wiara w tych pozostała. :)


Offline Sebastian

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Listopad, 2021, 15:07 »
Jak ktoś mi sprzedaje w XXI wieku jakąś rewelację, a ona nie ma poparcia w historii przez wieki, to od razu zapala mi się czerwona lampka.

Nawet jeśli to chce sprzedawać ktoś z tytułem profesorskim.
Wolę te rewelacje konfrontować z setkami innych historyków i biblistów, również uczonymi
z jednej strony rozsądne podejście, ale z drugiej strony większy dostęp w poprzednich wiekach ludzie nie mieli takich narzędzi badawczych jak my mamy, więc siłą rzeczy znaczna część wiedzy powstała zupełnie niedawno.

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Blue

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Listopad, 2021, 16:13 »
Podaj tych co zaprzeczali od wieków przed naszą erą i tych z naszej ery.
Przecież sami piszecie, że wiara w to jest upowszechniona przez wieki.
To gdzie te odwieczne zaprzeczanie?

Kto tu postulował odwieczne zaprzeczanie tezie o Żydach w Egipcie? Myślę, że przez wieki to raczej teza ta była przyjmowana z założenia. Jedna rzecz, że nie było wtedy odkryć archeologicznych oraz takiej uporządkowanej historycznej wiedzy. Dwa, że strzeżeniem wiedzy zajmował się głównie Kościół (i chwała mu za to - wbrew obiegowej opinii, ogólnie rzecz biorąc Kościół miał duży udział w zachowaniu wielu wiedzy i postępu człowieka) - więc z natury teorie podważające święte księgi chrześcijaństwa były, delikatnie rzecz ujmując, niepopularne.

Jednak dzisiaj, raczej większość Biblistów oraz uczonych uważa historię o Żydach w Egipcie za legendę, która co prawda może zawierać w sobie jakieś ziarenko prawdy, jednak raczej nie wydarzyła się tak jak to opisane w księdze Wyjścia.





Offline Gremczak

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Listopad, 2021, 16:44 »
Jak ktoś mi sprzedaje w XXI wieku jakąś rewelację, a ona nie ma poparcia w historii przez wieki, to od razu zapala mi się czerwona lampka.



Ilu ja już czytałem takich co zaprzeczali istnieniu Abrahama, Dawida, Mojżesza, Jezusa.
Inni wręcz odwrotnie pisali, że to są osoby zmałpowane z innych pierwowzorów.
Jeszcze inni pisali, że owszem istnieli, ale to byli oszuści (np. Jezus).
Oni zmarli, a wiara w tych pozostała. :)
Ktoś taki jak Abraham, Dawid,Mojżesz,Jezus mogli istnieć,bo to są popularne imiona w tych kręgach.Może i byli oszustami.Podawali się za wysłańców Boga.Tak naprawdę nimi nie byli. Żeby to lepiej zrozumieć.To tak jak niewolnik SJ.


Offline Roszada

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Listopad, 2021, 16:44 »
Jednak dzisiaj, raczej większość Biblistów oraz uczonych uważa historię o Żydach w Egipcie za legendę, która co prawda może zawierać w sobie jakieś ziarenko prawdy, jednak raczej nie wydarzyła się tak jak to opisane w księdze Wyjścia.
Ja nie znam tej większości.
W Polsce jest setki biblistów, sam znam kilkunastu, a żaden nie przeczy.
Każdy z nich uczy, że to nie jest stricte historia, ale opis teologiczny historii.

Jeszcze w XIX w. ateiści przeczyli tylko cudom Mojżesza, aż i w końcu je zaakceptowali, gdy dało się je wytłumaczyć.
Teraz w XXI wieku przeczą obecności w Egipcie i to tylko w jednym momencie. Przez wieki mogli być, bo nawet tam Septuaginta powstała, ale tylko w jednym dla nich najważniejszym momencie ich tam nie było. Tak jakby ich od Egiptu dzieliło tysiące kilometrów.
A rodzina Jezusa prawie jakby 'spacerem' przeniosła się za czasów Heroda do Egiptu.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad, 2021, 16:49 wysłana przez Roszada »


Offline Gremczak

Odp: Radio Naukowe - Karolina Głowacka
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Listopad, 2021, 16:52 »


Jeszcze w XIX w. ateiści przeczyli tylko cudom, aż i w końcu je zaakceptowali, gdy dało się je wytłumaczyć.
Teraz w XXI wieku przeczą obecności w Egipcie i to tylko w jednym momencie. Przez wieki mogli być, bo nawet tam Septuaginta powstała, ale tylko w jednym dla nich najważniejszym momencie ich tam nie było. Tak jakby ich od Egiptu dzieliło tysiące kilometrów.
A rodzina Jezusa prawie jakby spacerem przeniosła się za czasów Heroda do Egiptu.
Bo cudów nie ma. Tylko brak wiedzy.Religie dalej się upierają przy cudach.