Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: przewrót kadrowy u świadków Jehowy w Polsce Ludowej  (Przeczytany 1215 razy)

Offline Sebastian

przewrót kadrowy u świadków Jehowy w Polsce Ludowej
« dnia: 01 Wrzesień, 2021, 13:43 »
jak wiadomo, w Polsce Ludowej organizacja ŚJ działała przez kilkadziesiąt lat nielegalnie i przez kilkadziesiąt lat była rozpracowywana przez służby PRL-u.

kilkakrotnie spotkałem się z dziwnym twierdzeniem, jakoby nastał kiedyś taki dzień, w którym zbory dowiedziały się jakoby "centrala organizacji" miała rzekomo zdecydować o potrzebie odwołania _wszystkich_ dotychczasowych starszych zboru i sług pomocniczych oraz powołaniu w ich miejsce innych osób.

to szokujące zalecenie miało być argumentowane "potrzebami konspiracyjnymi" Organizacji.

wg osób które przedstawiły mi to dziwne twierdzenie, część zborów wykonała rozkazy, ale część nie podporządkowała się.

pytanie: czy takie zdarzenie w ogóle miało kiedykolwiek miejsce? A jeśli tak, to czy decyzję tę faktycznie podjęło kierownictwo (krajowe lub światowe) Organizacji czy też była to prowokacja służb PRL-u które chciały dokonać "wrogiego przejęcia" Organizacji w Polsce?

pytam, bo nie wiem co myśleć o tego rodzaju informacjach. Dopuszczam opcję, że w Polsce Ludowej działy się (także w organizacji) dziwne rzeczy - ale aż tak dziwne?! Powątpiewam...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Do

Odp: przewrót kadrowy u świadków Jehowy w Polsce Ludowej
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Wrzesień, 2021, 15:21 »
Mam wielu znajomych którzy byli na przywilejach w latach 50 - 70 i nic takiego nie słyszałem. Może to jakieś miejscowe plotki...


Offline Panter

Odp: przewrót kadrowy u świadków Jehowy w Polsce Ludowej
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrzesień, 2021, 18:34 »

pytanie: czy takie zdarzenie w ogóle miało kiedykolwiek miejsce? A jeśli tak, to czy decyzję tę faktycznie podjęło kierownictwo (krajowe lub światowe) Organizacji czy też była to prowokacja służb PRL-u które chciały dokonać "wrogiego przejęcia" Organizacji w Polsce?

pytam, bo nie wiem co myśleć o tego rodzaju informacjach. Dopuszczam opcję, że w Polsce Ludowej działy się (także w organizacji) dziwne rzeczy - ale aż tak dziwne?! Powątpiewam...

Zapewne masz na myśli tzw. REBELIĘ jaką po wyjściu z więzienia przeprowadził na przełomie 1965/66 r. Wilhelm Schreider, w celu odebrania przewodnictwa jakie sprawował Aleksander Rutkowski "Olek".

Wydarzenia opowiadane przez te osoby są jak najbardziej prawdziwe, wstąpiło podzielenie, zamieszanie, jedni zaczęli zdejmować z przywilejów drugich oraz wykluczać.

Więcej na ten temat możesz poczytać w dziale MOJA PRZYGODA Z ORGANIZACJĄ... LEBIODA  w 2 wątkach Na początku był Olek… Zanim rzucę ten „kamień” autorstwa Gedeona i Lebiody

Dla informacji wrzucę jeden z listów jaki mam w archiwum Apel Nr. 15 autorstwa KOMITETU DWUNASTU