Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?  (Przeczytany 1971 razy)

Offline PoProstuJa

Hej,

mam pytanie do tych, którzy mieli okazję widzieć ostatnio jakiś chrzest u ŚJ...

Otóż otrzymałam informację od pewnej osoby, która widziała całkiem niedawno taki chrzest, że zmienione zostało pytanie przed chrztem.
Kiedyś było to pytanie w stylu: "czy zdajesz sobie sprawę, że przystępujesz do organizacji kierowanej duchem świętym" (mniej więcej tak to było), a teraz podobno w to miejsce pada pytanie, w którym występuje zwrot CIAŁO KIEROWNICZE!

Czy wiecie coś na ten temat? Bo ta osoba jest pewna, że słyszała "ciało kierownicze", a ja nie mogę uwierzyć w to, że CK mogłoby się posunąć do takiego kroku żeby ludzie chrzcili się w ich imię!  >:(


Offline Sinéad

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpień, 2021, 15:34 »
W maju 2019 zaczęto używać nowej wersji pytań:
1) „Czy okazałeś skruchę za swoje grzechy, oddałeś się Jehowie i zaakceptowałeś udostępnioną przez Boga możliwość wybawienia za pośrednictwem Jezusa Chrystusa?”
2) „Czy rozumiesz, że twój chrzest identyfikuje cię jako Świadka Jehowy należącego do organizacji Jehowy?”

O późniejszych zmianach nic mi nie wiadomo. 

2018 - p.i.m.o.


Offline PoProstuJa

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpień, 2021, 15:39 »
W maju 2019 zaczęto używać nowej wersji pytań:
1) „Czy okazałeś skruchę za swoje grzechy, oddałeś się Jehowie i zaakceptowałeś udostępnioną przez Boga możliwość wybawienia za pośrednictwem Jezusa Chrystusa?”
2) „Czy rozumiesz, że twój chrzest identyfikuje cię jako Świadka Jehowy należącego do organizacji Jehowy?”

O późniejszych zmianach nic mi nie wiadomo.

Dzięki. Może coś się zmieniło w 2021. Czekam na wieści - może ktoś z Was ostatnio widział taki chrzest i słyszał formułkę przed nim?


Offline Sebastian

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpień, 2021, 16:27 »
trzeba brać pod uwagę, że ostatnio nie ma chrztów udzielanych _publicznie_ na stadionach, gdyż ani w 2020 ani w 2021 nie odbyły się (z powodu epidemii) spędy na stadionach. Programu słuchano (i słucha się nadal) online, a odnośnie chrztów są zalecenia, aby chrzcić w gronie rodzinnym, np. w wannie albo w rzece itd itp.

kameralny charakter imprezy może powodować, że będą pojawiać się jakieś (niezaplanowane przez centralę) regionalne odchyły od normy organizacyjnej.

gdyby więc udało się potwierdzić, że ktoś został ochrzczony "z nową formułką" to nawet wtedy nie wiadomo, czy jest to nowa norma czy regionalny odchył od starej normy organizacyjnej.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpień, 2021, 17:58 »
odnośnie chrztów są zalecenia, aby chrzcić w gronie rodzinnym, np. w wannie albo w rzece itd itp.

Jeszcze troszkę i dojdą do wniosku, że są jako jednostki samowystarczalni i żadni globalni przewodnicy, reflektory, mikrofony, transmisje i garnitury im niepotrzebne, a wystarczy biblia i mała lokalna społeczność badaczy :P

Przewrotność dziejowa gdyby skończyli na tym od czego zaczęli :P


Offline PoProstuJa

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Sierpień, 2021, 00:26 »
trzeba brać pod uwagę, że ostatnio nie ma chrztów udzielanych _publicznie_ na stadionach, gdyż ani w 2020 ani w 2021 nie odbyły się (z powodu epidemii) spędy na stadionach. Programu słuchano (i słucha się nadal) online, a odnośnie chrztów są zalecenia, aby chrzcić w gronie rodzinnym, np. w wannie albo w rzece itd itp.

kameralny charakter imprezy może powodować, że będą pojawiać się jakieś (niezaplanowane przez centralę) regionalne odchyły od normy organizacyjnej.

gdyby więc udało się potwierdzić, że ktoś został ochrzczony "z nową formułką" to nawet wtedy nie wiadomo, czy jest to nowa norma czy regionalny odchył od starej normy organizacyjnej.

To był właśnie taki chrzest na prywatnej posesji. Nie dopytałam ile w sumie było przy tym osób.
Podejrzewasz Sebastianie, że to mogłaby być tylko nadgorliwość konkretnego starszego?
Hmmmm ja nie wiem czy starsi mieliby odwagę żeby wprowadzać swoje modyfikacje... zaczynam się bać, że to odgórny przykaz... Problem dziś polega właśnie na tym, że po pierwsze chrztów jest mało, a po drugie w ograniczonym gronie, a zatem te pytania usłyszała garstka ludzi, a nie 5 tysięcy jednocześnie jak przy dużych zgromadzeniach!


Offline Blue

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sierpień, 2021, 10:53 »
Ta sprawa wydaje mi się wątpliwa - nad chrztem sprawuję pieczę Nadzorca Obwodu, chrzest jest transmitowany przez ZOOMa. Nie było żadnego listu do starszych w sprawie zmiany pytań przed chrztem.

Zachowywałbym zatem daleko idącą ostrożność.


Offline PoProstuJa

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpień, 2021, 12:18 »
Ta sprawa wydaje mi się wątpliwa - nad chrztem sprawuję pieczę Nadzorca Obwodu, chrzest jest transmitowany przez ZOOMa. Nie było żadnego listu do starszych w sprawie zmiany pytań przed chrztem.

Zachowywałbym zatem daleko idącą ostrożność.

Ostrożność przed wszystkim!

Ale warto obserwować ten temat!

Otrzymałam od tajemniczego forumowicza  ;D taką oto wiadomość:

To są pytania przed chrztem, a nie te 2 bezpośrednio przed nim.

   Chrzest z wiarą w „Ciało Kierownicze”

   W nowej książce Zorganizowani (2020) zmieniono między innymi pytania dla kandydatów do chrztu, zarówno ‘egzaminacyjne’, jak i zadawane bezpośrednio przed chrztem. Przedmiotem wiary uczyniono nawet Ciało Kierownicze (w edycji z roku 2015 nie było poniższego pytania, patrz s. 175):

   „14. Czy wierzysz, że Ciało Kierownicze Świadków Jehowy jest »niewolnikiem wiernym i roztropnym«, którego ustanowił Jezus?” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2020 [ang. 2019] s. 188).

Link:
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102014952?q=%22cia%C5%82o+kierownicze+%C5%9Bwiadk%C3%B3w+jehowy+jest%22&p=par
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2021, 12:33 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Sebastian

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sierpień, 2021, 15:24 »
Jestem w stanie zaufać informacjom, że wśród pytań "egzaminacyjnych" jest pytanie o wiarę w ciało kierownicze (gdyż link do oficjalnej strony jw.org rozwiał moje wątpliwości)

Ale _oficjalne_ wstawienie "Ciała Kierowniczego" do pytań zadawanych "tuż przed zanurzeniem" to jednak przegięcie.

Oczywiście wiem, że w zakresie praktykowania chrztu przez 150 lat zdarzały się różne odchyły (a o niektórych donosiła strażnica, co wychwycił Włodek Bednarski), ale to jednak tylko odchyły.

Jedno z "pytań czytelników" sprzed kilkudziesięciu lat dotyczyło "chrztu zbiorowego" czyli jednoczesnego zanurzania kilku osób które "podczas chrztu obejmują sie albo trzymają sie za ręce"... i centrala odpowiedziała negatywnie "nie wolno".

Samo zaistnienie takiej praktyki może dziwić i może rodzić niestandardowe skutki (np. kobieta była zanurzana razem z mężem i tłumaczy że skoro mąż odchodzi to ona też, bo wspólnie przyszli do organizacji i wspólnie odejdą). Tego rodzaju praktyka mogła budzić obawy centrali.

Myślę jednak, że skoro mogło dojść do zniekształcenia formy chrztu "w kierunku prywatnym" (jakiego jak "zanurzenie wspólne"), to nie da się całkowicie wykluczyć zniekształcenia formy chrztu "w kierunku korporacyjnym", takiego jak "samowolne" dorzucenie wzmianki o "ciele kierowniczym" do pytań zadawanych "przed zanurzeniem".

Uwzględniam uwagę Blue o tym, że sprawa podlega Nadzorcy Obwodu (co zmniejsza prawdopodobieństwo jakichkolwiek zniekształceń) ale całkowicie tych zniekształceń NIE wykluczam.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sierpień, 2021, 15:47 »
Jestem w stanie zaufać informacjom, że wśród pytań "egzaminacyjnych" jest pytanie o wiarę w ciało kierownicze (gdyż link do oficjalnej strony jw.org rozwiał moje wątpliwości)

Uwzględniam uwagę Blue o tym, że sprawa podlega Nadzorcy Obwodu (co zmniejsza prawdopodobieństwo jakichkolwiek zniekształceń) ale całkowicie tych zniekształceń NIE wykluczam.

Sebastianie... tak się zastanawiam co będzie jak się okaże, że za kilka miesięcy, rok, czy kilka lat jednak dorzucą OFICJALNIE wzmiankę o Ciele Kierowniczym do 2 pytań tuż przed chrztem. Wtedy wspólnie się pośmiejemy, że byliśmy małowierni nawet nie przypuszczając, że CK może jednak wyciąć taki numer :D

Gdyby ktoś się zastanawiał skąd wiemy, że "Niewolnik wierny i roztropny" to jest Ciało Kierownicze, to odpowiedź znajdziemy w tym wykładzie (od momentu 1 godz 15 min):
https://www.jw.org/pl/biblioteka/materialy-wideo/#pl/mediaitems/2021Convention/pub-co-r21_9_VIDEO
Polecam jednak zacząć oglądać od 1 godz 12 min, ponieważ jest tam wspaniały filmik o bracie, którzy postanawia w ogóle nie czytać odstępczych treści, które pokazał mu kolega z pracy!

Oto moje notatki z tego kilkuminutowego wykładu:

3 powody dla których  Niewolnik wierny i roztropny to Ciało Kierownicze :

1) na Ciało Kierownicze oddziałuje duch święty

2) CK wspierają aniołowie

3) trzymanie się Słowa Bożego! CK pozwala żeby na jego decyzje wpływały wskazówki ze słowa Bożego, a nie popularne poglądy

I podsumowanko brata:

Możemy mieć silną wiarę, że Jehowa przez swojego Syna posługuje się CK i powinniśmy być lojalni wobec tych wiernych braci i organizacji Jehowy mimo różnych ataków ze strony przeciwników!

Jak widać ów mówca żywcem zacytował nam Strażnicę z lutego 2017 roku, gdzie wymieniono te 3 powody.

Mam pytanie do wnikliwych, bo można się naprawdę pogubić czytając tę Strażnicę:
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-luty-2017/jak-jehowa-prowadzi-swoj-lud-obecnie/

Akapit 12 mówi:

12 Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga ani nieomylne. Dlatego może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych lub udzielaniu wskazówek organizacyjnych. W Skorowidzu do publikacji Towarzystwa Strażnica znajduje się hasło „Kształtowanie się wierzeń”, które zawiera listę skorygowanych wyjaśnień od 1870 roku. Jezus nie powiedział, że wierny niewolnik będzie przygotowywał doskonały pokarm duchowy.

Akapit 13 mówi:

13 Na Ciało Kierownicze oddziałuje duch święty. Duch święty pomógł Ciału Kierowniczemu zrozumieć wiele prawd biblijnych. Na przykład pomyśl o liście uaktualnionych wierzeń wspomnianej w poprzednim akapicie. Bez wątpienia wyjaśnienie tych „głębokich spraw Bożych” nie jest zasługą żadnego człowieka (odczytaj 1 Koryntian 2:10).

Moje pytanie brzmi czy te 2 akapity nie wykluczają się wzajemnie? Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga, ale oddziałuje na nie duch święty...
No to w jaki sposób Bóg "natchniewa"  ;D ludzi jak nie za pomocą ducha świętego?  :o

Wytłumaczcie mi to tak na chłopski rozum... (oczywiście rozumując tak jak Niewolnik  ;D )



Offline Sebastian

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Sierpień, 2021, 17:28 »
Ja myślę, że oddziaływanie ducha świętego na Ciało Kierownicze jest po prostu zbyt słabe.

Pamiętam, że duch święty jest bezosobową mocą Bożą porównywalną do prądu elektrycznego.

Wyobraźmy sobie pojazd elektryczny z _rozładowanymi_ bateriami słonecznymi. Pojazd ugrzązł w błocie. Kierowca próbuje włączyć elektryczność, aby koła kręciły się i wyciągnęły pojazd z błota. Koła owszem kręcą się ale na tyle wolno, że nie mają siły wyciągnąć pojazdu z błota.

Podobnie jest z Ciałem Kierowniczym: duch święty oddziałuje, ale zmęczona alkoholem psychika Antoniego Morrisa nie odnosi pełnej korzyści z tegoż oddziaływania. Dlatego ciało kierownicze jest omylne mimo że oddziałuje na nie duch święty.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Sierpień, 2021, 18:53 »
Ja myślę, że oddziaływanie ducha świętego na Ciało Kierownicze jest po prostu zbyt słabe.

Pamiętam, że duch święty jest bezosobową mocą Bożą porównywalną do prądu elektrycznego.

Wyobraźmy sobie pojazd elektryczny z _rozładowanymi_ bateriami słonecznymi. Pojazd ugrzązł w błocie. Kierowca próbuje włączyć elektryczność, aby koła kręciły się i wyciągnęły pojazd z błota. Koła owszem kręcą się ale na tyle wolno, że nie mają siły wyciągnąć pojazdu z błota.

Podobnie jest z Ciałem Kierowniczym: duch święty oddziałuje, ale zmęczona alkoholem psychika Antoniego Morrisa nie odnosi pełnej korzyści z tegoż oddziaływania. Dlatego ciało kierownicze jest omylne mimo że oddziałuje na nie duch święty.
Z tym prądem to chyba maja rację.
Jak prąd mocno pierdyknie to  potrafi rozum odebrać.

Tak samo duch święty, może tak mocno oddziałuje ,że rozum odbiera.
Z tego powodu może te głupoty wygadują.



Offline dziewiatka

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Sierpień, 2021, 19:09 »
Oddziaływanie ducha świętego gonić innego jak zł poddanie się wypływowi pisma Świętego bo to ono jest natchnione, co z kolei dowodzi ,że CK to uzurpatorzy bo nie są bardziej wyróżnieni jak inni ludzie.Co za tym idzie to to poczucie wybrania jest subiektywną oceną wynikającą z pragnienia władzy a nie wiary.Gdyby wiarą była czynnikiem decydującym to niepotrzebne było by zabezpieczenie w postaci zakazu podważania nauk nieomylnych omylnych


Offline sawaszi

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sierpień, 2021, 19:16 »


Oto moje notatki z tego kilkuminutowego wykładu:

3 powody dla których  Niewolnik wierny i roztropny to Ciało Kierownicze :

1) na Ciało Kierownicze oddziałuje duch święty

2) CK wspierają aniołowie

3) trzymanie się Słowa Bożego! CK pozwala żeby na jego decyzje wpływały wskazówki ze słowa Bożego, a nie popularne poglądy

Mam pytanie do wnikliwych, bo można się naprawdę pogubić czytając tę Strażnicę:
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-luty-2017/.

Moje pytanie brzmi czy te 2 akapity nie wykluczają się wzajemnie? Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga, ale oddziałuje na nie duch święty...
No to w jaki sposób Bóg "natchniewa"  ;D ludzi jak nie za pomocą ducha świętego?  :o

Wytłumaczcie mi to tak na chłopski rozum... (oczywiście rozumując tak jak Niewolnik  ;D )


Przyczyna braku wspomożenia od sił kosmicznych dla CK - jest prozaiczna i prosta
- oni nigdy w to nie wierzyli - tylko mamili tym 'biedne owieczki' , które trafiły w ich łapki  ::):-\
 I takim sprytnym wybiegiem (powołując się na PŚ) udało im się zbałamucić miliony porządnych ludzi i wierzących w Biblię  - :o .
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2021, 19:34 wysłana przez sawaszi »


Offline paragraf4N wg.CK

Odp: Zmieniona treść pytania zadawanego przed chrztem - z wplecionym CK ?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Sierpień, 2021, 20:39 »
Szanowna PoProstuJa ,zajrzyj proszę do Wnikliwe Badanie Pism t.2 s.145 hasło: Natchnienie.
Pierwsze zdanie:Stan wywołany oddziaływaniem ducha pochodzącego z nadludzkiego żródła.........
Tak jeszcze to rozumieli w 2006. W 2017 nagle IM się to rozdzieliło.
Kłamali,kłamią i będą kłamać.Gdyby choć RAZ przyznali się do BŁĘDU to wszystko runie.Na to sobie nie pozwolą.