Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zrodzony a nie stworzony  (Przeczytany 1510 razy)

Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Zrodzony a nie stworzony
« dnia: 09 Sierpień, 2021, 21:57 »
Wdałem się  w dyskusję na temat zrodzenia (nie stworzenia) Pana Jezusa przez Boga Ojca.
Argumentując, że rodzi się istota tego samego rodzaju, a stworzyć można cokolwiek dostałem odpowiedź 1P. 1.3:
(3): Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo ZRODZIŁ nas do żywej nadziei: [Biblia Tysiąclecia V, 1P 1]
Bóg nas STWORZYŁ nie ZRODZIŁ.
Czy z 1P. 1.3 wynika że to terminy zamienne?


Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpień, 2021, 23:45 »
Odpowiedziałem tak ale nie wiem czy to ma sens:
Greckie słowo „anagennao” (kod Stronga G313) zostało użyte w NT tylko 2 razy. 1P.1.3 oraz 1P. 1.23;
Znaczy ono:
1.   Zrodzić na nowo, narodzić powtórnie
2.   W przenośni: mieć umysł zmieniony w ten sposób, ze prowadzi się nowe życie zgodne z wolą Bożą. 
Greckie „anagennao” zatem, należy rozumieć nie jako słowo „rodzić” i coś tam dalej, tylko raczej jako znaczenia podane wyżej. CAŁOŚCIOWO I ZNACZENIOWO.

Greckie i samo „zrodzić” to raczej:
- eksanistemi (kod Stronga G1817)
- poieo (kod Stronga G4160)
- fero (kod Stronga G5342)
- fyo (kod Stronga G5453)
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień, 2021, 23:53 wysłana przez Forsaken »


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpień, 2021, 23:56 »
Spróbuj ugryźć temat z drugiej strony.
Czy Jezus jako człowiek był stworzony czy zrodzony?


Offline Gremczak

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień, 2021, 02:04 »
Biblia mówi ,że przyszedł duch i zapłodnił Marie i ta urodziła Jezusa. A więc ani stworzony ,ani nie zrodzony.


Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień, 2021, 02:23 »
Ale tu nie chodzi o ziemski byt PJ, a o Jego wcześniejsze zrodzenie. Zanim przyszedł na ziemię.

Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka



Offline Gremczak

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień, 2021, 07:53 »
Odpowiedziałem tak ale nie wiem czy to ma sens:
Greckie słowo „anagennao” (kod Stronga G313) zostało użyte w NT tylko 2 razy. 1P.1.3 oraz 1P. 1.23;
Znaczy ono:
1.   Zrodzić na nowo, narodzić powtórnie
2.   W przenośni: mieć umysł zmieniony w ten sposób, ze prowadzi się nowe życie zgodne z wolą Bożą. 



Jeżeli chodzi nie o byt ziemski tylko o wcześniejsze zrodzenie ,to jakie życie prowadził wcześniej przed zrodzeniem ? Niezgodne z wolą bożą?
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2021, 07:56 wysłana przez Gremczak »


Offline Światus

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Sierpień, 2021, 09:50 »
Jeżeli Jezus został stworzony, to nie jest Bogiem.
To znaczy, że stworzenie stworzyło wszystko "inne".
Jeśli tak, to znaczyłoby, że Jezus jest Ojcem dla ludzi, bo ich stworzył.
Można by powiedzieć, że świat został stworzony przez anioła.
A tymczasem jest napisane, że będziemy sądzić aniołów (1 Kor 6:3)
Jeśli Jezus jest aniołem, będziemy go sądzić...

I na koniec:
1. Jeżeli Jezus nie jest Bogiem, to co robił Bóg, gdy anioł stwarzał? (Ojciec cały czas działa... Jn 5:17 PNŚ)
2. Czy Jezusa można w takim razie nazywać Stwórcą?

PS. 1. Podaj rozmówcy prostszy przykład, np. człowiek rodzi człowieka. I ojciec i syn są ludźmi, ale nie tym samym człowiekiem.
PS. 2. Jeśli się będziesz bronił, to nigdy nie wygrasz. Zaatakuj. Zapytaj np. dlaczego piszą o Jezusie "bóg", chociażw Iz 9:6 piszą o nim "Bóg"?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpień, 2021, 09:54 »
Rozmawiałem na temat tego, że PJ został zrodzony, a nie stworzony (w bycie przed pobytem na ziemi).
Następnie podałem, że zrodzić można tylko życie tego samego rodzaju, a stworzyć cokolwiek.
Mój adwersarz podał wskazany werset 1P. 1.3 celem pokazania, że człowiek został zrodzony. Ponieważ wg biblii został stworzony a nie zrodzony, ten werset z Piotra ma pokazać że zrodzony/stworzony to zamienne słowa.
Zupełnie nie chodzi tu o kwestię pobytu Jezusa na ziemi.   


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Sierpień, 2021, 12:19 »
Takie rozmowy mają sens? To nie jest trochę tak jakby gupiki w akwarium zastanawiały się jakie relacje łączą mnie z moim synem? Zaznaczę, że gupiki mają łatwiej, bo nas widzą. A Jezusa nikt nigdy nie widział.


Offline Światus

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Sierpień, 2021, 12:56 »
A Jezusa nikt nigdy nie widział.

Rozumiem, że to nawiązanie do J 1:18, tyle że z całości wersetu wynika, że chodzi o Ojca.

J 1:18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył.

Bóg z Boga.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Sierpień, 2021, 13:00 »
(mtg): może ten link rzuci troszeczkę światła w temacie?
http://57kerenor.neon24.pl/post/122582,pan-jezus-zrodzony-a-nie-stworzony-dobry-temat


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Sierpień, 2021, 13:32 »
Rozumiem, że to nawiązanie do J 1:18, tyle że z całości wersetu wynika, że chodzi o Ojca.

J 1:18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył.

Bóg z Boga.

To stwierdzenia bez nawiązań. Nie istnieje bowiem nikt, kto by kiedykolwiek widział Jezusa.


Offline Światus

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Sierpień, 2021, 13:42 »
To stwierdzenia bez nawiązań. Nie istnieje bowiem nikt, kto by kiedykolwiek widział Jezusa.

Nie istnieje też nikt, kto by widział Napoleona  ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Sierpień, 2021, 14:13 »
Nie istnieje też nikt, kto by widział Napoleona  ;D

Dokładnie. W wątku nie rozpatrujemy jednak z którego w kolei plemnika swojego ojca został zrodzony Napoleon.
Nie zamierzam udawać fachowca wyższych lotów i w "materii" duchowej odróżniać zrodzenie od stworzenia. Mi wystarczy wiedzieć, że Jezus wyskoczył z głów pewnych bogobojnych Żydów.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Zrodzony a nie stworzony
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sierpień, 2021, 18:19 »
Od czasu do czasu daję się sprowokować w babraniu interpretacji z autorami Biblii, jak również za wierzącymi według ich rozumienia różnych opcji interpretacyjnych. Dlaczego nazywam Biblię zbabraną w treści? Ponieważ pewne historyczne i geograficzne opisy są prawdą, które zanieczyszczone mitami, bajkami itp. bzdurami, takie miano przysługuje Biblii.
(mtg): może ten link rzuci troszeczkę światła w temacie?
http://57kerenor.neon24.pl/post/122582,pan-jezus-zrodzony-a-nie-stworzony-dobry-temat
Rzuca "światło" na to, że nie można ustalić żadnego ładu. Odpowiem w wielkim skrócie, gdyż deliberacje powyższego linku i zawarte komentarze ukazują, iż nie da się ustalić w pełni właściwej interpretacji pomimo 2000 lat najtęższych teologów i najprawdopodobniej przez następne dziesiątki wieków. Co lub kto może być przyczyną? Zła wola ludzi lub sprawka szatana? Przyjmując tymczasowo Biblię za pewnik autora zwanego Bogiem jakimkolwiek nim jest, to mamy Jego własną zbabraną następującą odpowiedź.  Najpierw przeczytaj: 1 Kor 11:33 "Jest Bogiem porządku i nie wprowadza zamieszania". Tymczasem wbrew temu zapewnieniu przeczytaj Rdz 11:1-9, a dowiadujemy się szczególnie, Rdz 11:7, ... pomieszajmy ich język, aby nikt nie rozumiał języka drugiego!

Ponadto tym Bogiem, który robi zamieszanie, dla jednych jest Pan, Jahwe, Jehowa lub pomija się nazwę jak w   Rdz 11:6 BT5
i rzekł: Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną,... Pomimo, że oryginał hebrajski zawiera Tetragram imienia JHWH.
ויאמר יהוה הן עם אחד ושפה אחת
Septuaginta już zamienia na - gr. κύριος ang. LORD, pol. PAN itd. w innych językach, często i brzmienie wymowy różni się. Czy zatem dziwić się, że nie jest zrozumiane czy Jezus jest stworzeniem, czy zrodzony, czy może to synonimy, czy jednak wyrażają zupełnie co innego? Można by podawać setki samo zaprzeczeń w Biblii, ale nie jest możliwością zamieścić w ramach tegoż wątku. Ale jeszcze zasygnalizuję kiedyś natchniona: Lb 21:14 BT Dlatego powiedziane jest w księdze Wojen Jahwe: Dziś nie znana. Listy 2 Pi. 3 Ja, L. Hebr, Obj w I w. nie uznawane, a dziś uznawane. ST różni się zawartością ksiąg od Septuaginty. Cytaty w NT z ST też różnią się.  Chociażby z tych powodów wprowadzane definicje słów poszczególnych języków wprowadzają wojny nieporozumień wyznaniowych. Ot tak wygląda zmyślona charakterystyka Boga zwalczających się ludzi. Nic dodać, nic ująć. Rdz 5:1 BT Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; Boga wywołującego wojny nieporozumień znaczeń językowych, stwarzając w ludziach geny takich samych zapędów zamieszania.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2021, 18:37 wysłana przez Stanisław Klocek »