Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Artykuł z jw.org "Dlaczego Świadkowie Jehowy nie obchodzą pewnych świąt?"  (Przeczytany 3104 razy)

Offline Technolog

Powitanie ;)
Dzisiaj natknąłem się na taki artykuł: https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/jw-obchodzenie-swiat/
Dlatego nie uczestniczą w uroczystościach Dnia Młodzieży ani Dnia Kobiet, które wspierają kampanie polityczne lub społeczne.
Już wiem, olśniło mnie. Nie można uczestniczyć w Dniu Kobiet, które wspierają kampanie polityczne lub społeczne. Jak Dzień Kobiet nie wspiera kampanii politycznej lub społecznej to można obchodzić.
Proste? Proste.
Dziękuję, można się rozejść. :)
Niektóre artykuły to już przypominają prawa rabinów żydowskich którzy dodawali swoje i byli wykładnią Prawa Mojżeszowego.
Jezus ich zaorał przykładem wyciągania osła że studni i leczenia chorego w Sabat.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2021, 16:55 wysłana przez Technolog »


Offline Stanisław Klocek

A kto obchodził lub świętował dzisiejszy dzień?
Nie zapomnijmy też o "kocicach i kotach" dnia 17 lutego aby zrobić im przyjemność.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2021, 17:39 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Technolog

Olśnienie nr dwa.
Kontekst wskazuje, że chodzi o uczestnictwo w uroczystościach wspierających różne inicjatywy polityczne i społeczne organizowanych z okazji Dnia Kobiet. Logiczny wydaje się wniosek, że można obchodzić Dzień Kobiet, bez uczestniczenia w tych uroczystościach.
Szach mat 😎
Dobra, to teraz trzeba to starszemu na polski przetłumaczyć.


Offline Koktajl

JW.orgi. Nagminnie obchodzą święto miasta.
Dane miasto często zaprasza z tej okazji znane lub mniej znane zespoły,czy kabarety.
Żal nie skorzystać skoro to za darmo (mówiąc po świadkowemu,,nieodpłatnie).
Sam często jako aktywny JW. brałem w tym udział


Offline on-on


idę w kiecce mini i na obcasach wszędzie, gdzie mnie tylko zaproszą.


To musi być piękny widok :D



Offline sawaszi

Drodzy bracia i siostry
Świadkowie (normalni) obchodzą wszelkie święta (które im pasują) z rodziną i przyjaciółmi swymi
- jak ich nie widzą (starsi i służba pomocnicza)  :D
Najbardziej 'przerypane' mają słudzy pomocniczy albowiem to oni muszą donosić swym starszym o 'swawolach członków bractwa' swoim przełożonym tgz. "starszym"  ::)
To dziwna organizacja jest i dość osobliwa w świecie współczesnym .


Offline Kyuubi

Mnie w tym artykule bawią dwie rzeczy bo to taka hipokryzja
1) Święta, które mają związek z okultyzmem
- Chyba zapomnieli panowie redaktorzy ze ich przekład nowego świata(Nowy Testament) Podstawa tego tłumaczenia był przekład Wescota i Horta którzy byli okulktystami i spirytystami
 którzy założyli Stowarzyszenie Duchów
2) Praktyki powiązane z Prawem Mojżeszowym, które zostało zniesione wraz z ofiarną śmiercią Jezusa.
- Zakaz Spożywania krwi również jest w prawie mojżeszowym ale jakos no im to nie przeszkadza by zakazać spożywania krwi.

Pod Temat:
Rytuały oparte na tradycjach religijnych niezgodnych z Biblią.
Święto Trzech Króli (Los Reyes Magos lub Timkat).

To tez jest zabawne bo krytykują a jak sam ty o nich coś źle powiesz ze maja cos nie zgodnego z Biblia czy sfałszowany przekład to uciekają jak by szatan widzieli.
Czy taka krytyka nie powinna działać w dwie strony ?


Offline Kyuubi

Pod Temat: Rytuały oparte na tradycjach religijnych niezgodnych z Biblią.

1) Wielki Post

Jak podaje New Catholic Encyclopedia, ten czas pokuty i powstrzymywania się od jedzenia został ustanowiony „w czwartym wieku”, czyli ponad 200 lat po spisaniu Biblii. W związku z pierwszym dniem Wielkiego Postu encyklopedia ta donosi: „Praktyka posypywania wiernych popiołem podczas Środy Popielcowej stała się powszechna od synodu w Benevento w 1091 roku”.

Skoro post jest nie zgodny z Biblią ? jak panowie z redakcji twierdzą to dlaczego Jezus pościł 40 dni ?? czy panowie z ciała kierowniczego wiedzą wogóle jakie jest znaczenie postu ?? i co to jest post ??

Ewangelia Łukasza 5:33-35
Wówczas oni rzekli do Niego: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli»

Ewangelia Mateusza 6:16-18
 Gdy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy ponurym wyglądem chcą ludziom pokazać, że poszczą. Zapewniam was: Oni już otrzymują swoją zapłatę. Gdy ty pościsz, namaść głowę olejkiem i umyj twarz, aby nie ludzie widzieli, że pościsz, tylko twój Ojciec, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie. [Biblia Paulistów, Mt 6]

Inne wersety mówiące o poście;
Joela 2:12, Daniela 9:3 Izajasza 58:3-5, Matesza 9:14-17, Marka 2:18-20, 2kor 6:4-5, Daniela 9:3

To jak można mówić ze to jest nie zgodne z biblią ??? i ze post czyli powstrzymywanie sie od pokarmów weszło dopiero po 200 lat spisywania Bibli?? skoro juz w czasach Jezus pościli??
Może chodziło im o posypanie głowy popiołem no ale np praktyka podawania sobie talerzyka podczas wieczerzy pańskiej weszła dopiero gdy pojawili sie Świadkowie Jehowy z ciałem kierowniczym na czele.

Krytykują ze kościół ustanawia jakies praktyki... ale jak Ciało Kierownicze da nowe światło gdzie zmianiaja sie nauki to wszyscy heppy i ze jak Jehowa kieruje i chce i problemu juz nie ma...


Offline dawalkowiak

"zwracanie uwagi na człowieka"...

od zawsze ciśnienie mi sie podnosiło gdy to słyszałem, nawet gdy byłem jeszcze gorliwym świadkiem Jehowy i pełniłem służbę pionierską...


Ten argument rzeczywiście jest odjechany. Też mnie zawsze wkurzał, bo czy podczas ślubu, lub rocznicy ślubu nie zwraca się uwagi na człowieka?

Logiki w obalaniu świąt nie ma - ale jeszcze większej logiki nie ma obronie rocznicy ślubu czy obrączek. To się po prostu nie trzyma kupy.
Skoro obrączki nie mają już skojarzeń z pogańskimi zwyczajami dlatego możemy je używać, inny zwyczaj nie ma dzisiaj podłoża religijnego ani pogańskiego - ale ponieważ z takiego się wywodzi Jehowie się to nie podoba i jest smutny gdy tak robimy.

Pamiętam jak przeczytałem artykuł, który mówił o obrączkach. Chociaż wtedy byłem gorliwym sługą pomocniczym to byłem mocno zniesmaczony takim wyjaśnieniem sprawy. Już wtedy uważałem, że to lekki strzał w kolano i wytrącenie wszelkich argumentów takich jak pogańskie pochodzenie.

Tutaj fragment tego artykułu: "Oczywiście sam fakt, że jakiś przedmiot, motyw czy zwyczaj sięga korzeniami starożytnej religii fałszywej bądź ma w niej jakiś odpowiednik, nie zawsze oznacza, iż prawdziwy czciciel Boga nie może się nim posługiwać. Rozważmy to na przykładzie owocu granatu. W pewnej encyklopedii biblijnej powiedziano: „Owoc granatu najwyraźniej był też wykorzystywany jako święty symbol w religiach pogańskich”. Mimo to Bóg polecił wykonać na brzegu szaty arcykapłana jabłka granatu; owoce te zdobiły również miedziane kolumny w świątyni Salomona (Wyjścia 28:33; 2 Królów 25:17). W pewnym okresie także obrączka miała znaczenie religijne. Obecnie jednak mało kto o tym wie, a większość uważa ją jedynie za symbol zawarcia małżeństwa."

Źródło: https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2007128#h=1:0-11:841

JW.orgi. Nagminnie obchodzą święto miasta.
Dane miasto często zaprasza z tej okazji znane lub mniej znane zespoły,czy kabarety.
Żal nie skorzystać skoro to za darmo (mówiąc po świadkowemu,,nieodpłatnie).
Sam często jako aktywny JW. brałem w tym udział


I ja też byłem częstym bywalcem takich imprez i nie dostrzegałem w nich nic niestosownego. Często chodziło się tam grupą świadków, więc byli też inni usługujący itd.
Ale po zmianie zboru jeden z nawiedzonych braci starszych zapytał mnie co o tym sądzę, bo dla niego są to, jak nazwał: "urodziny miasta" i on uważa, że nie możemy brać w tym udziału. Ja wtedy powiedziałem, że dla mnie rocznica ślubu to obchodzenie urodzin małżeństwa (oczywiście nie uważam tak w rzeczywistości, żeby nie było ;D) i to jakoś go zgasiło.

Bo dobrze jest wiedzieć, ale nie dobrze jest wiedzieć, że się wie...