Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przykłady religijnego fanatyzmu  (Przeczytany 5524 razy)

Offline Gostek

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #45 dnia: 29 Grudzień, 2020, 09:40 »
Też tego wersetu nie mogę pojąć. On po prostu nie pasuje do Jezusa.!


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Grudzień, 2020, 10:49 »
Też tego wersetu nie mogę pojąć. On po prostu nie pasuje do Jezusa.!

To dysonans całkiem zrozumiały gdy chcemy widzieć w Jeszule miłosiernego przyjaciela ludzkości. Wtedy chcemy wypierać z umysłu jego nawoływania do radykalizmu i fanatyzmu religijnego. Łatwo nam ganić starotestamentową Jehowę za bezduszność. Chcemy cenić Jezusa bo dajemy sobie wmówić nowotestamentową Miłość.

"Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa." [Łk.9:23,24]

"Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien." [Mt.10:34-37]


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #47 dnia: 29 Grudzień, 2020, 23:02 »
Z tekstów Jezusa to jeszcze ten mię zdumiewał " Tacy tempi jesteście?"
Czyli jak by był na osobności, powiedzmy z Piotrem, to powiedziałby mu - "Co taki tępy jesteś?"

Jeśli chodzi o fanatyzm i święta to taka historia.
Jesteśmy w górach na nartach w okresie Noweg Roku.
Wszyscy na przywilejach, poza mną i kobietami ;D.
Pijemy co wieczór i pojawia się pytanie " Czy możemy pić w Nowy Rok"
Wszyscy zaakceptowali moją wykładnię - jeśli pijemy codziennie to nie picie byłoby świętowaniem ;D


Offline Storczyk

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Grudzień, 2020, 23:10 »
Też tego wersetu nie mogę pojąć. On po prostu nie pasuje do Jezusa.!
To jest parabola


Offline PoProstuJa

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #49 dnia: 30 Grudzień, 2020, 00:35 »
Ja rozumiem, że na tym forum jest w cenie jeździć po ŚJ i przedstawiać ich w jak najgorszym świetle. Przyjmuję to do wiadomości, taka specyfika tego forum. Ale naprawdę nie będzie lepiej skupić się na merytorycznej krytyce niż na takim jałowym gadaniu, którego nawet nie sposób zweryfikować? Co osoba, która nie przyjmuje wszystkiego, co anty-WTS bezkrytycznie, może sobie pomyśleć gdy czyta:

No to jak nie wiesz, to po jaką cholerę powtarzasz i dogmatycznie stwierdzasz, że:

Przecież nie słyszałaś co powiedział. Przecież nie siedzisz mu w głowie. Nie jest czasem tak, że niektórzy mają w osobowości tak trwale pozostawione przez WTS piętno, że interpretują wiele rzeczy w jedyny słuszny sposób i układa im się wszystko w jedną całość? Czy czasem właśnie to nie jest fanatyzm?

Jak dla mnie kolejna podkolorowana albo zmyślona dykteryjka.
Pozdrawiam!

Diotrefesie, podziwiam Twą wiarę w Świadków jeśli zakładasz, że owa historia może być zmyślona.
Otóż ja nie mam aż takiej wyobraźni żebym mogła ją wymyślić!

Może niewyraźnie napisałam w pierwszym poście, ale ja byłam NAUSZNYM Świadkiem tej sytuacji - słyszałam zarówno rozmowę telefoniczną jak i osobiście byłam na tym pogrzebie!

I naprawdę mogłabym się spodziewać każdej wymówki - ów brat mógł powiedzieć, że nie może przyjechać, bo jest chory... bo jest przemęczony po pracy... albo nie podawać powodu.
Natomiast jego hasło, że ma w tym dniu SPRZĄTANIE po prostu mnie powaliło!
A dodatkowo jak pisałam - ten brat znał zmarłego przez kilkadziesiąt lat, od swojej młodości i był z nim w bliskich stosunkach!
I w takiej sytuacji: pogrzeb kumpla czy czyszczenie kibla... Ten "święty" wybiera kibel! Pogrzeb jest (zazwyczaj) tylko raz w czyimś (nie)życiu, a kibelki posprzątać mogą inni bracia ze zboru.

Po pierwsze widząc tego brata pomykającego na pogrzeb byłam zdziwiona, że on w ogóle przyszedł, ale ulżyło mi, że jednak ustalił co jest dla niego priorytetem. Byłam więc mocno zniesmaczona jego ubolewaniami jak on to biedak miał problem ze zdążeniem... Zwłaszcza, że jechał samochodem i miał do pokonania ok. 20 km... czyli nie jakąś astronomiczną odległość.

Kiedy parę lat później czytałam "Kryzys sumienia", to natknęłam się w nim na dziwnie podobną historię. Otóż pewnemu bratu z Betel (chyba to był Frederick Franz, ale nie jestem pewna) zmarł ojciec. Matka przyszła do Betel, aby go o tym powiadomić, a on stwierdził, że nie może iść na pogrzeb, bo ma coś tam ważnego do zrobienia w tym Betel. Matka wnerwiła się na maxa i zmusiła syna do pójścia na pogrzeb.

No więc tak to jest - jak Strażnica cały czas bębni, że najważniejsze jest głoszenie i sprawy teokratyczne, to później taki Świadek nie ma żadnych świętości!

Dodam jeszcze inny smutny przykład związany z pogrzebem... nie słyszałam tego osobiście ale opowiadała mi to osoba słysząca to na własne uszy (jako członek rodziny). Nie wiem czy to bardziej fanatyzm czy bardziej chamstwo, skapstwo, brak taktu, brak empatii, zmieczulica (?)...
W pewnej rodzinie (Świadków) urodziło się dziecko, ale niestety z wrodzoną wadą. W ramach prezentu pewna świadkowa (dość bliska znajoma matki dziecka) przyniosła ładny komplecik dla niemowlaka - takie eleganckie ubranko. Niestety dziecko mimo prób leczenia i operacji zmarło po kilku miesiącach.
Niedługo po pogrzebie do matki dziecka przyszła w odwiedziny owa znajoma świadkowa i zaczęła dociekać co się stało z tym eleganckim ubrankiem. Gdy się dowiedziała, że rodzice ubrali je dziecku do trumny, to była zawiedziona, bo komuś tam w rodzinie urodziło się dziecko i ona chciała mu właśnie to ubranko sprezentować... Ehhh...

Też tego wersetu nie mogę pojąć. On po prostu nie pasuje do Jezusa.!

Ten werset o grzebaniu ojca można akurat próbować sensownie wyjaśnić. Nawet w Straznicy to było... i wydaje się być logiczne  ;D
Otóż Jezus zachęcał żeby pójść za nim i miał na myśli raczej szybkie decyzje. Tymczasem jeden facio zadeklarował, że chętnie pójdzie, ale najpierw chce pogrzebać ojca. Ponieważ grzebanie zmarłego to kwestia 1 - 3 dni, więc raczej nie zakładamy, że Jezus był szaleńcem, który zabronił chłopu iść na pogrzeb. Chyba az tak bardzo mu się nie spieszyło...
Zakładamy, że ojciec tego gościa żył, a on chciał podążać za Jezusem wtedy jak już pochowa ojca, co mogło się wydarzyć dopiero za jakiś czas... może to była kwestia nawet kilku lat...? A Jezus tyle czasu nie miał...

Podobnież możemy mieć problem z wersetem, gdy Jezus pochwala zachowanie uczniów, którzy jedli nieumytymi rękami. Czyżby był flejtuchem? Niekoniecznie... Otóż Żydzi mieli całą ceremonię mycia rąk i szorowali je demonstracyjnie aż do łokci. Z kolei apostołowie takiego cyrku z myciem nie odstawili, więc dla Żydów było to równoznaczne z tym, że mają nieczyste ręce.

Tak więc oceniając jakieś fragmenty biblijne musimy niestety znać ich kontekst oraz panujące wśród Żydów zwyczaje. Dodatkowo historie te rozegrały się 2000 lat temu... pewnie nawet  Żydzi (żyjący obecnie) nie znają wielu zwyczajów z tamtych czasów.
Zanim więc uzna się Jezusa za "wariata" warto poczytać różne opracowania biblijne... co oczywiście bywa czasochłonne i wymaga poszukiwań. Dla niektórych wygodniej jest więc przypisać Jezusowi złe intencje... Jednak one całkowicie kolidowałyby z innymi naukami Jezusa... Musiałby mieć w takiej sytuacji rozdwojenie jaźni, a o to raczej go nie podejrzewamy :)




Offline Storczyk

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Grudzień, 2020, 07:18 »
To jest parabola
Początek 8 rozdziału nawiązuje do uzdrawiania .
Jezus,mógł w tak przewrotny sposób się wyrazić gdyż  miał moc wskrzesić ojca tego człowieka .
Zresztą o śmierci wyrażał się jak o śnie  .


Offline Gostek

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Grudzień, 2020, 10:27 »
To może jeszcze przytoczę jedno dziwne dla mnie zdarzenie (wiem, że nie pasuję to za bardzo z tematem, ale wiąże się z ostatnimi odpowiedziami. Więc proszę nie wysyłać na,, cmentarz,,.)

Chodzi o sytuację, kiedy to Jezus wraz z uczniami przebywali na wodzie na Łodzi. I rozszalała się okropna burza i wszyscy myśleli, że potoną, a Jezus w tym czasie spał......!

Zawsze jak był przytaczany ten przykład, to czułem , że nic a nic z tego nie rozumiem.!
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień, 2020, 10:33 wysłana przez Gostek »


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Grudzień, 2020, 15:46 »
Zawsze jak był przytaczany ten przykład, to czułem , że nic a nic z tego nie rozumiem.!
już tłumaczę :)

wszystko co zostało w Piśmie Świntym napisane, ku naszemu pouczeniu zostało napisane

zauważmy że z tego fragmentu wynika, że Jezus dysponował tak wielką mocą, że potrafił uciszyć wicher na jeziorze; zauważmy także, że kilkakrotnie Jezus uspokaja demony, ale żaden fragment ewangelii NIE mówi, jakoby Jezus potrafił uspokoić rozwścieczoną kobietę!

a zatem, dzięki tej opowiastce wiemy, że uspokoić demona to pestka (czasami udawało się to apostołom, aczkolwiek nie zawsze), jednak trudniejsze jest uspokojenie wichru na jeziorze (to potrafi tylko Pan Jezus), ale uspokojenie rozwścieczonej kobiety jest poza kompetencjami ludzkimi, w szczególności: nie potrafi tego nawet Pan Jezus!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gostek

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Grudzień, 2020, 18:29 »
W porządku, jest spoko, że uspakajał wzburzone wody i demony.
Ale jak mógł spać na rozkołysanej Łodzi podczas wielkiego sztormu

Ten co kiedykolwiek przebywał w małej rozkołysanej do granic możliwości łódce, wie o co mi w tym wypadku chodzi.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #54 dnia: 30 Grudzień, 2020, 18:29 »
Święte słowa Sebastianie. Dlatego w Ewangelii wg św. Lucy w rozdziale 6, wersecie 66, napisano:
 "gdzie Diabeł wie, że demon może nie dać sobie rady, tam posyła kobietę"
lub w starszym przekładzie:
" gdzie Diabeł nie może tam Babę pośle"

Gostek, Jezus mógł się narodzić z dziewicy, wg niektórych niepokalanie poczętej, a Dziwisz się że lubił sobie ucinać drzemkę w rozkołysane sztormem łodzi?  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień, 2020, 18:32 wysłana przez DeepPinkTool »


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #55 dnia: 30 Grudzień, 2020, 22:23 »
po prostu Jezus miał równie specyficzne poczucie humoru co jego tatuś :)

Jahwe rozkazał Abrahamowi zamordować Izaaka, a potem powiedział "sorry, żartowałem" :)
Jezus podobnie, dopuścił do sytuacji że apostołowie myśleli że zginą i uratował ich dopiero wtedy gdy poczuli oddech śmierci na swoich plecach :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Apostasy

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Styczeń, 2021, 20:15 »
Dzisiaj całą rodziną na czelę z moją pojebaną  siostrą (pionierka od zawsze) stwierdziła że przestanie się do mnie odzywać, powód rzekomo spodkałem się z wykluczonym 👌. Fucking yeah!!! Więc napisałem szybko notatkę ze nie chcę już być w tej obrzydliwej sekcie i osobiście wręczyłem jednemu z tych usługujących pajacy 🤬


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Styczeń, 2021, 20:20 »
dzięki niech będą Bogu Jehowie, że posłużył się Twoją Siostrą wyzwalając Ciebie z tej sekty :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)