Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Święta, to szabat oraz Pascha  (Przeczytany 17510 razy)

Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #195 dnia: 11 Grudzień, 2021, 18:23 »
zaintrygowałeś mnie:

po pierwsze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzban_(okre%C5%9Blenie)
mamy "opowiadające o dzbanie proroctwo dla dzbanów" w księdze Zachariasza

po drugie
mamy mglistą zapowiedź jakiegoś nieszczęścia nadciągającego na starożytnych Izraelitów

ale George98 pisze coś o pociskach scud

pytanie1 do George98: czy dobrze zrozumiałem, że wróg użył pocisków scud już w roku 710 p.n.e.?

pytanie2 do George98: czy dobrze zrozumiałem, że  w jaki sposób malutkie (w porównaniu z całą planetą Ziemią) pociski scud mogły w 710 p.n.e. spowodować zmianę długości miesiąca księżycowego? I na czym polega zmiana? Ziemia obraca się szybciej lub wolniej? czy raczej Księżyc krąży wokół Ziemi inaczej niż krążył w starożytności?

gdyby nawet zrozumieć księgę Zachariasza bardzo ogólnie: zapowiedziano "jakieś" (bliżej niesprecyzowane) nieszczęście i przyjmujemy, że akurat w 710 p.n.e. (skąd pomysł że akurat wtedy?) "coś" walnęło w Ziemię i to na tyle mocno, że zmieniła się długość miesiąca księżycowego.

wydaje mi się, że takie "walnięcie czymś" w Ziemię (na tyle mocne "walnięcie" że zaczęłaby się kręcić wolniej lub szybciej) musiałoby wywołać skutki klimatyczne porównywalne z wyginięciem dinozaurów 65 mln lat temu, a nawet wywołać skutki klimatyczne nieporównywalnie większe...

wydaje mi się, że tak wielka katastrofa kosmiczna niemalże na pewno skutkowałaby wyginięciem całej naszej cywilizacji...
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień, 2021, 18:40 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline George38

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #196 dnia: 11 Grudzień, 2021, 18:50 »
Sebastian daj spokoj na dzis Szabat w koncu ;-0


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #197 dnia: 11 Grudzień, 2021, 18:57 »
przecież rozmawiamy o głębokich bożych sprawach, a więc świętujemy sabat :)

ale ok, poczekam na odpowiedź do zachodu słońca, a nawet dłużej...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #198 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:02 »

Zresztą w mediach dziś wiele o 3 dniach ciemności i znów ciemność którą można dotknąć zejdzie na ziemie i Bóg przywróci harmonie czasu,
O jaka ciemność się rozchodzi?
Zera bezwzględnego?


Offline George38

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #199 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:23 »
przecież rozmawiamy o głębokich bożych sprawach, a więc świętujemy sabat :)

ale ok, poczekam na odpowiedź do zachodu słońca, a nawet dłużej...
zasadniczo prawda ....tylko tutaj niektorzy sa ponoc wyznawcami stwora spaggettti czy jakos tak .....
To przekleństwo, które wychodzi z lecącym walcem i spada na wszystkich złodziei i fałszywych przysięgających  (Zach 5:3), jest dokładniej zdefiniowane w Zach 5:4, jako przysięganie na imię YHVH dla oszustwa, i odnosi się do nadużywania imienia YHVH dla oszustwa. Latający zwój symbolizuje więc przekleństwo, które spadnie na grzeszników w całej ziemi Szinaru, pochłaniając ich wraz z ich domami.

W proroctwie z Zach 5:1-2 widzimy latający zwój, który porusza się szybko nad ziemią. To, co jest tutaj osobliwe, to rozmiar latającego zwoju (dokładne wymiary: dwadzieścia łokci długości i dziesięć łokci szerokości).

A ponieważ wielkość zwoju można określić dopiero po jego rozwinięciu, można powiedzieć, że jego długość i szerokość są podane tylko po to, aby można było je zobaczyć w całości. Tekst nie mówi, że zwój leci w niezrolowanym kształcie i formie, ale po prostu mówi, że zwój leci i ma dwadzieścia łokci długości i dziesięć łokci szerokości. Oświadczenie co do wielkości latającego zwoju jest bezsprzecznie znaczące, jak zobaczymy w dalszej części tego opracowania.
Następnie efa z kobietą w środku została uniesiona w powietrzu przez dwie kobiety. Te dwie kobiety, które niosły ją z wiatrem, miały skrzydła bociana. Dlaczego dano nam poznać ptaka, chyba po to, aby nam powiedzieć, że bocian ma szerokie skrzydła.

Stąd możemy wywnioskować, że celem tych dwóch kobiet jest przetransportowanie kobiety w efie z nieokreślonej ziemi do ziemi Szinaru, ponieważ będzie to naturalne dla dwóch kobiet, aby nieść pojemnik trzymając go po obu stronach.

A ponieważ pojemnik jest częścią latającego walca, a dwie kobiety uniosły go na szerokich skrzydłach, wnioskujemy, że kobiety i skrzydła są również częścią latającego walca. Skrzydła są wypełnione wiatrem, aby mogły nieść swój ciężar z większą prędkością przez powietrze na dużej wysokości.

Teraz naszą uwagę powinno zwrócić stwierdzenie z Zach 5:11: aby zbudować mu dom w ziemi Szinaru. Czym jest to “ono” w tym zdaniu? Jest to kobieta w pojemniku. Zbudowanie domu wskazuje, że kobieta ma być tam umieszczona na stałe na mocnych fundamentach, gdyż hebrajskie słowo מְכֻנָה mechunah oznacza budowlę mocno osadzoną, jakby z kamieni. Ziemia, do której została porwana kobieta niegodziwa, to ziemia Szinaru, w której ma ona zamieszkać na stałe.

Jest to przesłonięty opis kobiety, która siedziała w pojemniku niesiona przez latający walec na szerokich skrzydłach.

Po dokonaniu analizy całego rozdziału werset po wersecie, przejdźmy dalej w tej sprawie i rozszyfrujmy prorocze przesłanie, które otrzymał Zachariasz.

Kraina Szinar jest najłatwiejsza do zdefiniowania i od niej zaczynamy.

Nazwa ta może być utożsamiana z Babel, gdyż jej użycie widzimy w Rdz_10:10, Rdz_11:2, Rdz_14:1, Rdz_14:9, według których Szinar to kraina, w której Nimrod założył pierwsze imperium świata, i w której rodzaj ludzki zbudował wieżę Babel. Jednak Szinaru nie należy traktować tylko geograficznie, jako epitetu stosowanego do Mezopotamii, ale także jako niegodziwość i zło, odnosząc się także do ostatniego imperium niegodziwości i zła, które uformuje się w Babilon ostatnich dni z Ezechiela 38 i 39. Dlatego Szinar można łatwo utożsamić z dzisiejszą ziemią Iraku i Iranu.

Drugim elementem proroctwa jest latający zwój. Powinniśmy wiedzieć, że walec jest cylindrem, ponieważ jest to naturalny kształt i forma walca, jednak jego rozmiar wynosi dwadzieścia łokci długości i dziesięć łokci szerokości, które są podane po rozwinięciu.

Wiemy, że w Piśmie Świętym używane są dwa rodzaje łokci: łokciowy człowieka (Deu_3:11) jest miarą odległości od łokcia do koniuszków palców, aka krótki (antropologiczny) łokciowy, oraz łokciowy Sanktuarium, aka długi (architektoniczny) łokciowy, będący łokciem i jedną chustką.

Przybytek i Pierwsza Świątynia zostały zbudowane według łokci “dawnej miary” (2Ch 3:3), długiego łokcia lub starożytnej miary, która według Ez 40:5 i Ez 43:13 była o jedną trzecią dłuższa od łokcia cywilnego z czasów niewoli. Długi kubit jest podany jako około 52,5 cm, a krótki kubit jako około 45 cm. Stąd dowiedzieliśmy się, że wielkość latającej rolki jest podawana według kubitu sanktuarium, czyli 52,5 cm lub 0,525 m.

Długość latającego walca wynosi 20 łokci, co równa się 10,5 m. Szerokość (niezrolowanego) latającego walca wynosi 10 łokci (5,25 m), czyli zgodnie ze wzorem na obwód koła (C = π – d), średnica latającego walca wyniesie 1,67 m. Innymi słowy, latający walec ma 10,5 m długości i 1,67 m szerokości.

Powiedziawszy to wszystko, dochodzimy w naszym studium do punktu, w którym musimy rozszyfrować najbardziej intrygujący element proroctwa: tajemniczą “kobietę” w efie.

Ten cylinder, który Zachariasz z braku lepszego słowa nazywa “latającym walcem”, niesie pojemnik z ołowiu, którego ładunkiem jest “kobieta” zwana “niegodziwością”, która może pochłonąć niegodziwców z ich domami z kamieni i betonu.

Teraz, najważniejsze z tych słów jest hebrajskie słowo oznaczające “kobietę” אִשָּׁה ishah. Ishah jest żeńską formą od אִישׁ ish, co oznacza mężczyzna.Oraz Ishahish (strong's 801) w sensie rytualnym znaczy ofiara calopalna. Hebrajskie słowo oznaczające ogień to אֵשׁ eysh, stąd widzimy, że te dwa słowa mają podobną pisownię i brzmienie. Jaki jest związek między “kobietą” a “ogniem”?

Hebrajskie słowo oznaczające ogień to אש eysh, pisane bez samogłosek. Z tego dwuliterowego korzenia macierzystego wywodzi się trzyliterowy rdzeń dziecięcy איש ish oznaczający “człowiek”.

Aby na nowo odkryć ten związek między “ogniem” i “człowiekiem” rozważmy “tworzenie” ognia przez człowieka.
Obecny autor nie mógł pomyśleć o niczym innym, jak tylko o pocisku balistycznym (latającym walcu) jakiegoś typu, zdolnym do przenoszenia ładunku nuklearnego (zły ogień) w ołowianej głowicy (efah). Pocisk ten jest dostarczany z bliżej nieokreślonego kraju do ziemi Shinar, czyli dzisiejszego Iraku i Iranu, w celu przechowywania go w silnie ufortyfikowanych betonowych budynkach, tj. silosach.
Teraz spójrzmy na specyfikację irańskiego pocisku balistycznego Shahab-1 poniżej i zobaczmy, czy możemy znaleźć jakieś podobieństwa z latającym walcem niosącym zły ogień w Zachariaszu 5.
Shahab-1 to irańska odmiana rosyjskiego SS-1C Scud B.
Pochodzenie: Związek Radziecki, Korea Północna
Nazwy alternatywne: Scud B, R-17, SS-1C.
Głowica bojowa (ołowiana): silny materiał wybuchowy, chemiczna, biologiczna, jądrowa
Resztę pozostawiamy czytelnikowi do rozgryzienia, ale oto podpowiedź: eksport przez Koreę Północną technologii nuklearnej dla Iranu nie jest już dziś żadną nowością. Udowodniono, że nieuczciwy reżim Korei Północnej nie tylko sprzedał Iranowi know-how w zakresie głowic nuklearnych, ale także technologię do budowy irańskich programów ICBM (międzykontynentalnych pocisków balistycznych), zdolnych do dosięgnięcia Izraela i nie tylko.

To, co Korea Północna dostaje w zamian, to tak potrzebna jej ropa naftowa z Iranu. Czy Korea Północna jest nieokreślonym krajem w proroctwie, jest tylko spekulacją ze strony obecnego autora. Ale faktem jest, że Izrael stał za zniszczeniem północnokoreańskiego reaktora jądrowego (niegodziwy ogień w koszu) w Syrii, irańskim proxy.

Ale jedna rzecz jest pewna: Shinar to Iran. A to, że Iran mógł otrzymać od Korei Północnej gotowe do użycia głowice jądrowe, nie powinno nikogo dziwić. Mułłowie mogli pójść na skróty i nabyć głowice nuklearne bezpośrednio od Korei Północnej, zamiast opracowywać własne.
Rozdział 6 dotyczy już całej ziemi…Znamieniem Bozym jest obchodzenie Szabatu czyńmy to tak jak Mesjasz w oparciu o kalendarz księżycowy,bo Bóg wyznaczył księżyc do odmierzania czasu.

tlumaczenie bez dokladnej korekty zrodlo gugl flying scroll


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #200 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:31 »
Zresztą w mediach dziś wiele o 3 dniach ciemności i znów ciemność którą można dotknąć zejdzie na ziemie i Bóg przywróci harmonie czasu,
nie wiem o co chodzi z tymi 3 dniami ciemności ani jakie "media" miały o tym opowiadać i to akurat "dzisiaj" (nie wiem także czy chodzi ogólnie o "dzisiejsze czasy" w sensie o współczesność, czy konkretnie o kończący się właśnie 11 grudnia 2021) ale w googlach natrafiłem na jakieś info sprzed kilku miesięcy mówiące o Ojcu Pio oraz o stygmatyczce Katarzynie Szymon

chyba jednak nie o nich chodzi, bo George38 obstaje przy święceniu sabatu, a więc (jak wnioskuję) z jego pkt widzenia obydwoje (i Ojciec Pio i Katarzyna Szymon) byli heretykami i balwochwalcami i sługami diabła jednocześnie...

dalej nie wiem o co chodzi z rzekomym kataklizmem z 710 p.n.e. i dalej nie wiem dlaczego akurat wtedy Ziemia zaczęła się wolniej albo szybciej kręcić...

A może chodzi o zapowiadany blockout? :)
https://www.gramwzielone.pl/trendy/102789/blackout-co-oznacza-najglosniejsze-przypadki-i-jak-sie-przed-nim-ochronic

jeśli tak, to Chwała Najwyższemu! :) albowiem czytałem że blockout ma trwać pół roku, wiec jeśli będzie trwał 3 dni zamiast 183 dni to ja _bardzo_ cieszę się...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline George38

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #201 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:42 »
nie wiem o co chodzi z tymi 3 dniami ciemności ani jakie "media" miały o tym opowiadać i to akurat "dzisiaj" (nie wiem także czy chodzi ogólnie o "dzisiejsze czasy" w sensie o współczesność, czy konkretnie o kończący się właśnie 11 grudnia 2021) ale w googlach natrafiłem na jakieś info sprzed kilku miesięcy mówiące o Ojcu Pio oraz o stygmatyczce Katarzynie Szymon

chyba jednak nie o nich chodzi, bo George38 obstaje przy święceniu sabatu, a więc (jak wnioskuję) z jego pkt widzenia obydwoje (i Ojciec Pio i Katarzyna Szymon) byli heretykami i balwochwalcami i sługami diabła jednocześnie...

dalej nie wiem o co chodzi z rzekomym kataklizmem z 710 p.n.e. i dalej nie wiem dlaczego akurat wtedy Ziemia zaczęła się wolniej albo szybciej kręcić...

A może chodzi o zapowiadany blockout? :)
https://www.gramwzielone.pl/trendy/102789/blackout-co-oznacza-najglosniejsze-przypadki-i-jak-sie-przed-nim-ochronic

jeśli tak, to Chwała Najwyższemu! :) albowiem czytałem że blockout ma trwać pół roku, wiec jeśli będzie trwał 3 dni zamiast 183 dni to ja _bardzo_ cieszę się...
183 dni az ... bedzie trzeba dokupic moduly peltiera ;-) a tak na powaznie o tym pisalem juz chyba 2 lata temu ......w niemczech maja wylaczyc 6 ostatnich elektrowni atomowych jakby to sie stalo dzisiaj bylby black-out juz,poniewaz wiedza ze idzie kataklizm a europa ma byc wolna od skażenia,


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #202 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:46 »
żarty żartami, ale...

hipoteza że Szinear oznacza akurat Iran faktycznie wydaje się ciekawa...

te dwie kobiety w efie - też ciekawy wątek...

ale dalej nie dowiedziałem się, dlaczego akurat w roku 710 p.n.e. planeta Ziemia zaczęła się szybciej lub wolniej kręcić...

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #203 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:46 »
Ilu ja już takich straszaków przeżyłem. :)
Jest powiedzenie: nie strasz, nie strasz, bo się zesr...
To jest inna odmiana ŚJ. ;D


Offline George38

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #204 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:57 »
żarty żartami, ale...

hipoteza że Szinear oznacza akurat Iran faktycznie wydaje się ciekawa...

te dwie kobiety w efie - też ciekawy wątek...

ale dalej nie dowiedziałem się, dlaczego akurat w roku 710 p.n.e. planeta Ziemia zaczęła się szybciej lub wolniej kręcić...
Sebastianie ten temat byl poruszany w karze na Dom Izraela


Offline Roszada

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #205 dnia: 11 Grudzień, 2021, 22:59 »
Sebastianie ten temat byl poruszany w karze na Dom Izraela
A o pandemii prorokowałeś przed pandemią? Czy po?
A o tych scudach to od kiedy wiesz? Od I wieku, czy wcześniej?
A może gdy je wymyślili, jakoś się je dostawiło do Biblii? ;)


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #206 dnia: 11 Grudzień, 2021, 23:01 »
tak na marginesie: gdy czytam połączenie słowa _kobieta_ i słowa _ogień_ to jakoś wcale nie kojarzy mi się owo połączenie z bronią atomową, ale... kojarzy mi się po prostu z seksem (zwłaszcza jeśli kobieta jest rudowłosa i chętna)... :)

proszę zauważyć, że taka interpretacja pasowałaby do zagadnień biblijnych, bo pod kobietę lubiącą seks można dziecinnie łatwo podłożyć pojęcie grzechu i/lub pokusy do grzechu, a wtedy mielibyśmy natchnione pouczenie na temat tego jak to diabeł nie może ale posyła kobietę aby kusiła sługę Bożego do grzechu..

ale ok,... przyjmijmy, że kobieta w dzbanie ma coś wspólnego z bronią atomową...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #207 dnia: 11 Grudzień, 2021, 23:53 »
Znamieniem Bozym jest obchodzenie Szabatu czyńmy to tak jak Mesjasz w oparciu o kalendarz księżycowy,bo Bóg wyznaczył księżyc do odmierzania czasu.
jeśli dobrze pamiętam, Mesjasz czyli Jezus z Nazaretu co najmniej kilkakrotnie wywołał wśród faryzeuszy publiczne zgorszenie, gdyż NIE przestrzegał sabatu (a w każdym razie: nie przestrzegał sabatu w taki sposób, jakiego oczekiwali faryzeusze)...

np. zamiast odpoczywać, Jezus uzdrawiał, mimo że mógłby "dać przykład" i uzdrowić pacjenta np. minutę po zachodzie słońca.

Gdyby Jezus wstrzymał się z uzdrawianiem przez te kilka godzin, to "nic złego by się nie stało", ale jednocześnie pogodziłby szacunek dla sacrum z szacunkiem dla człowieka.

A jednak wszyscy wiemy, że wg ewangelii Jezus co najmniej kilkakrotnie uzdrowił pacjenta natychmiast, a "umiarkowaną" krytykę ze strony faryzeuszy po prostu zignorował.

Pytanie: czy wg Ciebie, George38, zachowanie Jezusa wskazuje na wysoki priorytet potrzeby przestrzegania sabatu? Bo ja w zachowaniu Jezusa widzę zupełnie inne przesłanie, które można streścić słowami: "dobro człowieka jest ważniejsze niż przepisy"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline George38

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #208 dnia: 12 Grudzień, 2021, 16:51 »
jeśli dobrze pamiętam, Mesjasz czyli Jezus z Nazaretu co najmniej kilkakrotnie wywołał wśród faryzeuszy publiczne zgorszenie, gdyż NIE przestrzegał sabatu (a w każdym razie: nie przestrzegał sabatu w taki sposób, jakiego oczekiwali faryzeusze)...

np. zamiast odpoczywać, Jezus uzdrawiał, mimo że mógłby "dać przykład" i uzdrowić pacjenta np. minutę po zachodzie słońca.

Gdyby Jezus wstrzymał się z uzdrawianiem przez te kilka godzin, to "nic złego by się nie stało", ale jednocześnie pogodziłby szacunek dla sacrum z szacunkiem dla człowieka.

A jednak wszyscy wiemy, że wg ewangelii Jezus co najmniej kilkakrotnie uzdrowił pacjenta natychmiast, a "umiarkowaną" krytykę ze strony faryzeuszy po prostu zignorował.

Pytanie: czy wg Ciebie, George38, zachowanie Jezusa wskazuje na wysoki priorytet potrzeby przestrzegania sabatu? Bo ja w zachowaniu Jezusa widzę zupełnie inne przesłanie, które można streścić słowami: "dobro człowieka jest ważniejsze niż przepisy"
ach rozumiem ze sie starszasz na tym forum.... faryzeusze mieli talmud demonizujacy prawo boze, ktos kto tydzien pracuje przy biurku czy nie bedzie dla niego relaksem praca w ogrodzie w Szabat? itp... uzdrawianie to praca czy dobry uczynek , a oddychanie to praca wysilek organizmu ? to sa demoniczne nauki ...czekamy na zach 5:4


Offline Sebastian

Odp: Święta, to szabat oraz Pascha
« Odpowiedź #209 dnia: 12 Grudzień, 2021, 17:05 »
to sa demoniczne nauki ...czekamy na zach 5:4
mam nadzieję, że nauczania Jezusa NIE zaliczysz do "demonicznych" nauk :)

przypomina mi się rozmowa Jezusa z tzw. bogatym młodzieńcem. Jezus zapytany o to co robić, aby otrzymać życie wieczne, skierował uwagę na przykazania i co ciekawe, wymienił kilka z przykazań dekalogu, ale NIE wymienił wśród nich przykazania o sabacie.

moim zdaniem ta wypowiedź Jezus może wskazywać, że nie uważał on kwestii sabatu za zbyt ważną
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)