Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych  (Przeczytany 1321 razy)

Offline DontBeUnkind

ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« dnia: 11 Październik, 2020, 11:16 »
Wśród najpopularniejszych filmów na platformie Netflix utrzymuje się od pewnego czasu dokument „David Attenborough. Życie na naszej planecie”. Biolog z perspektywy swojego, niezwykle długiego (93 lata!), życia pokazuje jak zmieniło się przez ten czas oblicze Ziemi. W narracje wplecione są fragmenty filmów z jego pierwszych wypraw oraz statystyki z poszczególnych okresów. Dość wstrząsający, ale nie zdradzając za wiele, zapraszam do zapoznania się.

Pod koniec przytoczone są przykłady działań, które mogą przynieść korzyść dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie zapewnić również przetrwanie nam samym. I tu pojawiło się w mojej głowie pytanie – jaką postawę zajmują wobec tego ogólnoświatowego problemu sami ŚJ?

Pomijam kwestię tego, że przez wiele lat szczycili się zwiększającym się nakładem literatury. Pomijam kwestię tego, że ich zdaniem Bóg jest w stanie wszystkie wyrządzone szkody. Niech będzie.

Z ciekawości wpisałam „ekologia” w biblioteczkę Towarzystwa Strażnica, a tam odnośnik do „środowiska naturalnego”. Większość artykułów pochodzi z lat 90. Moim zdaniem, jest to dość dziwne, jeśli wziąć pod uwagę, że w mediach jest to coraz mocniej nagłaśniany temat. Zdecydowana większość artykułów po prostu informuje o istnieniu jakiegoś problemu w środowisku (pustynnienie, wycieki ropy). Pod hasłem „Postawa chrześcijan” aż dwa artykuły.

Cytuj
Biblia zapewnia, że wszelkie ślady niszczycielskiej działalności człowieka zostaną usunięte, gdy Bóg ‛uczyni wszystko nowe’ (Objawienie 21:5). Jednakże nie należy sądzić, że skoro On w stosownym czasie przywróci na Ziemi rajskie warunki, to nasze czyny nie mają znaczenia. Jest wręcz przeciwnie!
Ale!
Cytuj
Czy musimy posuwać się do skrajności i zaprzestać korzystania ze zdobyczy cywilizacji, by uniknąć wszelkiego negatywnego oddziaływania na naszą planetę? W Biblii nie znajdziemy takiego nakazu. Rozważmy przykład Jezusa. Podczas swej ziemskiej służby prowadził normalne życie, dzięki czemu mógł wykonywać zlecone przez Boga dzieło świadczenia
g 12/07 ss. 10-11
Osobistym hitem dla mnie jest wzmianka o zakopywanie odchodów poza obozem jako przykład działania ekologicznego w Biblii, a z drugiego artykułu dowiedziałam się, że Jezus gdy spożywał ryby to pozostawił na pewno ości i popiół z ogniska - także ekolog był z niego żaden 🤦🏼‍♀️

CK w żaden sposób nie wykorzystuje swoich możliwości, aby kształtować wśród swoich wiernych odpowiednich zachowań lub postaw. Ktoś powie, że KK również tego nie robi - prawda, ale oni nie wydają co miesiąc nowych biuletynów. Bawi mnie to, ponieważ gdy nastanie Nowy System to oni będą sprzątać ten cały bajzel, a ponadto będą musieli dostosować swoje życie do nowej, ekologicznej rzeczywistości, o której raczej nic nie wiedzą.

To taka postawa „krzyczcie głośniej, my i tak mamy to w nosie, bo już za rogiem jest Nowy Świat”.

Postanowiłam, ot tak, o tym napisać, ponieważ znam wiele sióstr dla których sensem istnienia jest zakup kolejnej spódnicy i denerwują mnie te uginające się stoły jedzenia na filmach JW.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik, 2020, 11:19 wysłana przez DontBeUnkind »
Nolite te bastardes carborundorum


Offline Światus

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Październik, 2020, 12:53 »
CK słabo szukało, skoro nie znalazło tego wersetu;

Obj. 11:18
Ale narody bardzo się rozgniewały i Ty okazałeś swój wielki gniew. Nadszedł też wyznaczony czas na to, żeby osądzić umarłych i nagrodzić+ Twoich niewolników — proroków+ — i świętych, i bojących się Twojego imienia, małych i wielkich, oraz żeby zniszczyć tych, którzy niszczą* ziemię”+.

* Lub "zrujnować tych, którzy rujnują"

Swoją drogą, nakłady publikacji to ciekawy temat; Czego naprawdę... - 237 mln egzemplarzy.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Sebastian

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Październik, 2020, 14:10 »
CK słabo szukało, skoro nie znalazło tego wersetu;

Obj. 11:18 Ale narody bardzo się rozgniewały i Ty okazałeś swój wielki gniew. Nadszedł też wyznaczony czas na to, żeby osądzić umarłych i nagrodzić+ Twoich niewolników — proroków+ — i świętych, i bojących się Twojego imienia, małych i wielkich, oraz żeby zniszczyć tych, którzy niszczą* ziemię”+.
ale Ciało Kierownicze zna ten werset, a za "moich czasów" (około 30 lat temu) był to praktycznie jedyny werset na tematy ekologiczne, który świadkowie Jehowy umieli znaleźć i przytoczyć z Biblii...

przypomina mi się stare, a nawet bardzo stare doświadczenie ze służby kaznodziejskiej sprzed prawie trzydziestu lat

zagadnięty domownik próbuje argumentować, że od (jak to ujął) "religijnych dyrdymałów" ważniejsze jest codzienne dbanie o świat w którym żyjemy i mówi nam że on chętnie posłuchałby co mamy do powiedzenia na temat ekologii

osoba która towarzyszyła mi w służbie zacytowała ten właśnie słynny werset z Apokalipsy

osoba ta miała duże problemy z płynnym czytaniem więc trwało i trwało i trwało aż dukając doczytała ów werset do końca, po czym zrobiła niesamowicie dumną z siebie minę (jakby chciała powiedzieć "a widzi Pan?! Biblia na WSZYSTKIE tematy ma odpowiedź!")

domownik posłuchał, cierpliwie czekając aż moja towarzyszka skończy czytać (nie tak długi przecież tekst biblijny) a potem powiedział:

no właśnie, zobaczcie sami, jak niepraktyczne są wszelkie religijne dyrdymały...
widać że Waszego Boga prawie nie interesują sprawy związane z ekologią, ma tyle innych spraw do załatwienia: to, to i tamto, a na samym końcu od niechcenia przypomina sobie o ekologii, ale też nie ma nic dobrego do zaoferowania oprócz stalinowskich rozwiązań...

napijecie sie państwo kawy czy herbaty?! Powiedzieliśmy co chcemy, domownik zniknął w kuchni, nie było go dłuższą chwilę, aż przyszedł z tacą, ubrany w wojskowe moro i czapkę majora policji, podał kawę i herbatę i mówi do mnie:

nie miałem lepszych rekwizytów pod ręką, ale proszę wyobrazić sobie że jestem żołnierzem albo policjantem a pan do mnie zadzwonił zgłosić że jacyś bandyci napadli na pana rodzinę; niech pan sobie wyobrazi że ja jako przedstawiciel służb mundurowych przyjeżdżam i trzymając w ręku nabitą broń spokojnie sobie liczę "na paluszkach": zabito pana ojca, jeden, zabito pana matkę, dwa, zabito pana siostrę, trzy, zabito pana dwóch braci, cztery i pięć; ciotka, sześć, wujek, siedem, dziadek, osiem, babcia, dziewięć, kuzynka dziesięć... Potem spokojnie mierzę do przestępcy, zabijam go, mowię: jedenaście, a na koniec spokojnie znudzony patrzę na zegarek...

czy uznałby mnie pan za dobrego żołnierza lub za dobrego policjanta? Przecież "zniszczyłem tych którzy niszczyli" pańską rodzinę?!

Ja aż zakrztusiłem się kawą, domownik szybko podbiegł do mnie, energicznie uderzył mnie kilka razy po plecach, a ja mu za to podziękowałem; Domownik upewnił się że nic mi nie jest i dalsza pomoc nie jest potrzebna, a po chwili kontynuuje:

teraz chyba rozumie pan, dlaczego nie zachwycam się tym co wasza religia mówi o ekologii?!

no cóż, szczęka opadła mi z wrażenia, kompletnie nie wiedziałem co odpowiedzieć...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Październik, 2020, 15:28 »
z drugiego artykułu dowiedziałam się, że Jezus gdy spożywał ryby to pozostawił na pewno ości i popiół z ogniska - także ekolog był z niego żaden
ja pamiętam z dawnych lat że w którejś z publikacji książkowych towarzystwa (bo omawialiśmy to na tzw. studium książki w mieszkaniu prywatnym) było wspomniane nt. pewnego szczegółu związanego z cudem rozmnożenia chleba przez Jezusa: zebrano ileś tam koszy pozostałości po spożywanym chlebie;

zamiast śmiecić Jezus kazał posprzątać - postawa ekologiczna
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Proctor

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Październik, 2020, 17:04 »


Pod koniec przytoczone są przykłady działań, które mogą przynieść korzyść dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie zapewnić również przetrwanie nam samym. I tu pojawiło się w mojej głowie pytanie – jaką postawę zajmują wobec tego ogólnoświatowego problemu sami ŚJ?

Jaką? Też oglądają Netflixa ale może bliższy jest im serial Mars.
Swoją drogą bardzo dobry.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik, 2020, 22:51 »
Ja uważam , że ŚJ dużo mówią o ekologii.
Kto jest największym szkodnikiem na Ziemi -człowiek a ŚJ mówią, że już nie długo Bóg zniszczy prawie całą ludzkość. :P


Co do cytatu
Jezus gdy spożywał ryby to pozostawił na pewno ości i popiół z ogniska - także ekolog był z niego żaden 🤦🏼‍♀️
to nie rozumiem dlaczego pozostawione ości i popiół to postawa nieekologiczna?


Offline DontBeUnkind

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Październik, 2020, 10:33 »
NieZnamPrawdy, czyli czekanie na Boską Interwencje jest według Ciebie prawidłową postawą? Zgadzam się, że problemem są ludzie, a dokładnie niezrównoważona gospodarka, ale przyjęta przez ŚJ postawa jest według mnie po prostu umywaniem rąk.

A co do cytatu - to pytanie do autora tego artykułu:
Cytuj
Nawet zwyczajne, codzienne życie wiąże się z powstawaniem odpadków. Na przykład podczas wytwarzania, przeróbki i spożywania artykułów żywnościowych często pozostają różne resztki, choć sporo z nich ulega naturalnemu rozkładowi (biodegradacji) (Psalm 1:4; Łukasza 3:17). Kiedy zmartwychwstały Jezus smażył dla swych uczniów ryby, zapewne powstał przy tym dym i popiół oraz pozostały jakieś ości (Jana 21:9-13). Jednakże żywe i nieożywione systemy oraz cykle istniejące na ziemi są tak zaprojektowane, że potrafią się uporać z takimi zanieczyszczeniami.
w93 1.1 31

Nolite te bastardes carborundorum


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Październik, 2020, 22:04 »
DontBeUnkind postawa może i skrajna ale akceptowalna.

Jeśli wierzymy w boską interwencję to możemy założyć, że w krytycznym momencie Bóg za nas pozamiata i posprząta niczym matka po dzieciach.

A jeśli nie wierzymy w Boga to jeszcze prościej.


Offline Sebastian

Odp: ŚJ, a kształtowanie postaw proekologicznych
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Październik, 2020, 22:47 »
szczęka opadła mi z wrażenia, kompletnie nie wiedziałem co odpowiedzieć...
pytanie: co odpowiednio wyszkolony głosiciel mógłby odpowiedzieć na moim miejscu?!

Liczę i na Moyses-a i na inne osoby także
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)