Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020  (Przeczytany 1968 razy)

Offline Marek Aureliusz

Film do tego punktu wstrząsnął mną gdy jeszcze byłem betonem.
Chodzi mi o postawę rodzeństwa które stoi przed dylematem opieki nad mamą.

https://www.jw.org/pl/biblioteka/materialy-wideo/#pl/mediaitems/VODBiblePrinciples/pub-jwb_202002_3_VIDEO

To co mną wstrząsnęło to postawa siostry tych braci która była w Betel.
Nóż k... cóż ta ma ważną misje grabienia liści jest ważniejsza niż opiekuna nad własna matką!
Przekaz jednoznaczny możesz olać obowiązek opieki nad potrzebującym członkiem rodziny a potem prosisz zbór. Przecież jest wspaniała rada w Strażnicy.
Tą myśl chyba napisał jakiś debil. Będę się opiekował czyimś rodzicem najpewniej za free a on będzie np grabił liście w Betel 🤦‍♂️ gdzie autor tej rady znalazł podstawę w Biblii tej mądrości , gdzie to się mieści w kręgosłupie moralnym człowieka nie mówiąc chrześcijanina.
Potrzeby zboru z dedykowany, szkicem tydzień temu wspominają, że w razie problemów to bliska rodzina jest odpowiedzialna za opiekę , potem dalsza a potem państwo i dopiero  potem zbór.
Cóż za spójny jasnynprzekaz tydzień po tygodniu. Ja p...🤬


Offline Salome

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Sierpień, 2020, 23:28 »
i właśnie na skutek takiej obrzydliwej propagandy moja "kochana" ciocia aktywny SJ na pytanie:
"kiedy odwiedzisz swoją umierającą matkę (a moją babcię) ? odpowiedziała: że "teraz nie może, bo ma obsługę, a w przyszłym tygodniu jest umówiona niemalże każdego dnia na stojak, bo robi pioniera..."

Babcia czekała, czekała.... ale nie doczekała....

Ludzie zombie.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień, 2020, 23:31 wysłana przez Salome »
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline DontBeUnkind

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Sierpień, 2020, 23:37 »
Clip można podsumować jednym zdaniem:
Cytuj
Nie byliśmy przygotowani na to.

Żaden ŚJ nie jest przygotowany na śmierć i starzenie się. Każdy liczy na to, że Armagedon przyjdzie za jego dni, a zgodnie z zapowiedziami CK bohaterka clipu miała już młodnieć w Raju i dążyć do doskonałości.
Nolite te bastardes carborundorum


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Sierpień, 2020, 23:59 »
"«... Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. A wy mówicie: "Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie" - to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie»." [Mk. 7: 6~12]


Offline Siedemtwarzy

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Sierpień, 2020, 00:37 »
Tak się szanowny Marku postępuje w ustroju totalitarnym. Przypomnijmy sobie nie tak odległa Kambodżę Pol Pota, albo rewolucje kulturalna z Chin. Jak traktowano wtedy rodziny, np. więzi matki z dziećmi. To był śmieć, trzeba było oddawać narodowi co najlepsze, a starowinkami niech się kolektyw zajmie.

Tenże sam schemat panuje u nas. Najważniejsze jest dobro partii, tzn CK. Nie liczy się że rodzice nie raz sobie żyły wyprówali, aby dziecko mogło pionierem być. Dokładali się do czynszu, bo za pół etatu jeden z drugim mieszkania by nie wynajęli. Mamusia weków narobiła, co by córeczka miała czym się pożywić, bo stała przed wyborem bułka albo coś do niej. Itp.
Teraz kiedy starowinki niedomagają to oni przecież tworzą nowa rodzinę, rodzinę betel. A staruszkowie mają się koorwa cieszyć że latorośl została dandysem w domu Bożym.


Offline Marek Aureliusz

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Sierpień, 2020, 08:00 »
"«... Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. A wy mówicie: "Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie" - to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie»." [Mk. 7: 6~12]
Dokłdanie oglądając ten propagandowy film miałem w głowie ten fragment. Poziom zidiocenia sięga zenitu. Jeszcze naprawdę bym zrozumiał gdyby w tym betel to był ktoś z komitetu, jest naprawdę wtajemnioczony i ciężko byłoby zastąpić z dnia na dzień ( chociaż to nie problem w korpo) ale jednak inny poziom odpowiedzialności. Tutaj mamy sprzątacza który na szali opieki z własną matką kładzie sprzątanie a nawet grabienie liści.
Jeżeli drogi ŚJ czytasz to - to zróbmy eksperyment myślowy - coś czego u nas nigdy się nie robi w naszą stronę, zawsze robimy taki eksperyment do ogródka innych.
Mamy jakiś tam ludzi w świecie jak w filmie 3 rodzeństwa i matkę w potrzebie - jedeno z nich pracuje i jest blisko domu rodzinnego powiedzmy to samo miast, drugie także prowadzi "normalne" życie ale 100km od domu rodzinnego, trzecie z nich udziela się charytatwynie na jakiejś misji w kraju. Ty odwiedzasz tą Panią Halinkę która potrzebuje pomocy i opieki, zainteresowała się prawdą. Opowiada Ci całą sytuację oraz to, że główny ciężar odpowiedzialności spadł na tych którzy pracują i mają stałe zobowiązania, trzecie dziecko ratuje życie innych.

Co czujesz? Z automatu podważasz szczerość działania tej organizacji i buntujesz panią Halinkę przeciwko czemuś takiego.

Dokładnie to samo mamy na filmie, to samo.
Proszę mi tutaj nie wyskakiwać, że strażnica sugeruje to czy tamto.
Film w prpsty sposób daje przekaz, że SŁUŻBA jest najważniejsza , ważniejsza od obowiązku opieki.
Notabene jakby taki gorliwy świadek musiał głosić innym a nie chciał zaopiekować się rodziciem to nawet prawo przewiduje takie głąba przymusić do tego zadania.
Cóż się dziwić, nawet Państwo wie, że w pierwszej kolejności to obowiązek rodziny!


Offline DontBeUnkind

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpień, 2020, 08:12 »
Marku, nie „ratuje życie innym”, bo to brzmi chwalebnie i górnolotnie, tylko jest stażystą w korporacji, który od 30 lat czeka na swój obiecany etat.
Nolite te bastardes carborundorum


Offline Marek Aureliusz

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień, 2020, 09:22 »
Tutaj chodziło o osobę która nie jest ŚJ a jakimś wolontariuszem.

Chociaż docelowo mamy tutaj znak =
To jest słabe, to jest smutne.
To nie jest ta sama organizacja w której się wychowałem, dzisiaj jest bardziej wyrafinowana.


dwaswiaty

  • Gość
Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpień, 2020, 10:58 »
Rozumiem oburzenie. Grabienie liści, a opieka nad matką - wybór liście.
Natomiast już pomijając kwestie SJ. Bardzo często jest tak, że opieka nad rodzicem spada na jedno z dzieci - zazwyczaj to mieszkające najbliżej. Reszta dzieci czasem odwiedzi, czasem pomoże, czasem nie. Nie twierdzę, że tak jest w każdej rodzinie, ale tak jest często.

Film w prpsty sposób daje przekaz, że SŁUŻBA jest najważniejsza , ważniejsza od obowiązku opieki.
Wyjdę zaraz na obrońcę filmu... ale z filmu to nie wynika. Możesz być sobie dalej w Betel, o ile rodzicowi jest zapewniona opieka. Możesz nie mieć rodzeństwa, a zbór może nie być chętny do opieki nad twoim rodzicem - z filmu nie wynika, że ta siostra w takiej sytuacja miałaby zostać w Betel.


Offline Marek Aureliusz

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Sierpień, 2020, 11:50 »
Wiesz jako wzór powinna być pokazana narada jak rodzeństwo temat załatwia w poprawny sposób.
Każdy z czegoś rezygnuje, wiadome, że najczęściej bezpośrednio odpowiada ten co jest najbliżej.
Tutaj brakuje kwestii jak uczciwie podzielić ten obowiązek - bo masz racje najczęsciej działa tutaj spychologia do opieki ale przy podziale majątku mamy już socjalizm o równe dzielenie majątku - bo to też była moja matka. Takich historii jest pełno.

Jedno się opiekuje, inne załatawia zdalnie lekarza, oganira rachunki spcjalistów itp więcej $ dorzuca do opieki.


Offline Safari

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Sierpień, 2020, 22:29 »
Kiedys slyszalam ze starsi powiedzieli jakiejs starszej osobie ktora sie zwrocila do zboru o pomoc na starosc, ze przeciez ma rodzine.  Ze rodzina powinna pomoc.

A ta rodzina byl wykluczony syn / corka, ktora ta starsza osoba odrzucala przez Lata, urwala calkowicie kontakt.

Slyszeliscie o tym? Jak kase zbor mialby wykladac to i z wykluczonymi nagle mozna rozmawiac. Co wiecej starsi niejako WYMAGAJA/oczekuja/ zeby taka osoba sie wykluczony zajal...

Ktos slyszal podobna historie?
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline DontBeUnkind

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Sierpień, 2020, 07:23 »
Tutaj brakuje kwestii jak uczciwie podzielić ten obowiązek - bo masz racje najczęsciej działa tutaj spychologia do opieki ale przy podziale majątku mamy już socjalizm o równe dzielenie majątku - bo to też była moja matka. Takich historii jest pełno.

I to jest kwintesencja całej rozmowy. Sytuacja z mojego zboru. Rodzeństwo, w tym mój koordynator (pozdrawiam, jeśli piekło istnieje już grzeją dla Ciebie miejsce), mieszkało blisko siebie, praktycznie w jednym mieście. Mama, starsza osoba, schorowana, potrzebowała opieki. Rodzeństwo dość mocno się zaangażowało w opiekę (tak, jedna osoba była zdecydowanie mocniej obciążona) oprócz wspomnianego koordynatora - ma zbór, ma pracę, bo trzeba trzymać poziom w owocu - na odwiedziny u mamy już nie było czasu. Jednak, gdy przyszło do podziału majątku po mamie to oczywiście wszystko po równo. Nieważne, że ten jeden siedział z nią po nocach trzymając za rękę i dodając otuchy.

Slyszeliscie o tym? Jak kase zbor mialby wykladac to i z wykluczonymi nagle mozna rozmawiac. Co wiecej starsi niejako WYMAGAJA/oczekuja/ zeby taka osoba sie wykluczony zajal...

Bo to już jest ta poważna sytuacja, o której mówi Trwajcie w miłości, że można się kontaktować. Naprawdę jestem pod wrażeniem, że to będzie podciągnięte pod „wyraz Bożej miłości”. Nie rozmawiasz z synem/córką, nie znasz wnuków, nie pomagasz w żadnej kryzysowej sytuacji, ale gdy pojawia się potrzeba opieki stajesz na progu domu i tłumaczysz mu, że ma biblijny i prawny opieki nad tobą. A co z Marka 10:30?
Nolite te bastardes carborundorum


Offline HARNAŚ

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Sierpień, 2020, 08:15 »

Slyszeliscie o tym? Jak kase zbor mialby wykladac to i z wykluczonymi nagle mozna rozmawiac. Co wiecej starsi niejako WYMAGAJA/oczekuja/ zeby taka osoba sie wykluczony zajal...

Ktos slyszal podobna historie?
Ja taką miałem sytuację , starszy zboru z rodziną mieszkał w domu na przeciwko posesji moich rodziców i skutecznie donosił do starszych o każdej mojej wizycie w trakcie gdy byłem wykluczony.
 Dochodziło do tego , że przez taras , aby nie mieli przeze mnie problemów ,niejako uciekałem z ich domu , gdy starsi do nich niespodziewanie przyjechali.Co zrozumiałe zabraniali mi wszelkich kontaktów .
Gdy rodzice się poważnie rozchorowali , to żaden z nich z pomocą nie ruszył , wtedy nagle:
- przecież macie syna , musi wam pomóc i wozić do lekarzy i szpitali.
Sam zresztą chętnie to robiłem i nawet gdyby nie pozwalali to w tamtej sytuacji życiowej i tak stawiałem się do dyspozycji. Opisałem to zresztą w mojej historii , łącznie z wizytą jednego uczestnika tego  Forum, który przyjechał odwiedzić moich rodziców , ostatni raz za ich życia i trafił na starszego .


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Sierpień, 2020, 08:24 »
A więc potrzebowali informacji. Gdzie ich szukać ? Oczywiście w publikacjach strażnica. A wydawało się, że sprawa jest oczywista i że rodzeństwo powinno spierać starego schorowanego rodzica.
No cóż wszystko zależy co pisze w strażnicy!
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline PoProstuJa

Odp: Okazuj szacunek starszym rodzicom - punkt w tygodniu od 24.08.2020
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Sierpień, 2020, 15:13 »
i właśnie na skutek takiej obrzydliwej propagandy moja "kochana" ciocia aktywny SJ na pytanie:
"kiedy odwiedzisz swoją umierającą matkę (a moją babcię) ? odpowiedziała: że "teraz nie może, bo ma obsługę, a w przyszłym tygodniu jest umówiona niemalże każdego dnia na stojak, bo robi pioniera..."

Babcia czekała, czekała.... ale nie doczekała....

Ludzie zombie.

No tak... u Świadków są sprawy ważne i ważniejsze.

Mam niestety inną historię tego typu - prawdziwą, bo sama w niej uczestniczyłam - jeszcze jako Świadek.
Zmarł członek mojej rodziny będący Świadkiem, więc wiadomo, że powiadamia się o tym ludzi - tych z aktualnego zboru oraz innych znajomych. Zadzwoniliśmy też do Świadków z innego zboru (pionierka stała i sługa pomocniczy), którzy znali zmarłego od trzydziestu lat.. kumplowali się z nim od młodości...

Gdy dowiedzieli się, że pogrzeb odbędzie w sobotę o 13.00, to zmartwili się:
"No niestety nie wiemy czy uda nam się zdążyć na pogrzeb, ponieważ w sobotę nasza grupa ma... SPRZĄTANIE SALI KRÓLESTWA!!!"

Byłam przekonana że nie przyjadą! W końcu nieumyte kibelki na sali królestwa na nich czekały. Ale stał się cud, przyjechali punktualnie. W ramach "kondolencji" usłyszałam: "Udało nam się przyjechać, ale nawet nie wiecie jakie to było trudne, musieliśmy się bardzo spieszyć z Sali Królestwa".