Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Książka "Niegodna" już dostępna  (Przeczytany 9452 razy)

Offline PiekneStopy

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lipiec, 2020, 16:27 »
I jak Wam się czyta? Jakieś refleksje? Co do konwencji krótkich rozdziałów?
Ależ nogami przebieram, że czytacie. Ja właśnie zauważam, że partnerzy osób będących ex-JW mają najwięcej pytań i też widzą szerzej i głębiej skąd niektóre zachowania.


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lipiec, 2020, 16:52 »
konwencja krótkich rozdziałów to strzał w dziesiatkę - dzięki temu opisy nie są rozwlekłe ani "przegadane" ale krótkie i konkretne...

ja jeszcze nie doczytałem ksiązki do końca ale już teraz jestem tą książką zachwycony i uważam, że właśnie takiej pozycji brakowało na polskim rynku publikacji o świadkach Jehowy;

super że w końcu książkę napisała KOBIETA;

istniały od lat (przetłumaczone z innych języków) świadectwa książkowe pisane przez mężczyzn (np. "byłem świadkiem Jehowy", "30 lat w niewoli strażnicy", "prawda was wyzwoli"), ale brakowało książki napisanej kobiecą ręką...

nie wiem jak innym, ale mnie bardzo podoba się, że Twoja książka NIE jest "świadectwem" (w znaczeniu: nie skupia się na opisaniu drogi do kolejnego "prawdziwego" wyznania i NIE jest książkową agitacją do konkretnego kościoła chrześcijańskiego)

swoją książką awansowałaś Marto od razu do grona trzech najsłynniejszych kobiet środowiska odstępczego (do tej Wielkiej Trójki zaliczam Sarę Andrychiewicz i Agatę Szudzik i Ciebie - Sara prowadzi świetnego bloga i wystąpiła w telewizji, Agata udzieliła świetnego wywiadu dla kanału "7 metrów pod ziemią" i administruje grupą ex-ŚJ na facebooku, a Ty jako pierwsza napisałaś świetną książkę)
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec, 2020, 17:08 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PiekneStopy

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lipiec, 2020, 17:38 »
Dziękuję Sebastian :) Mogę wrzucić Twoją opinię na stronę www martapaw?
Dzisiaj dostałam 2 maile - książką zainteresowały się media i wkrótce będzie nieco więcej szumu.

Przy okazji się Was poradzę, może macie pomysł, chciałabym część przychodu ze sprzedaży przeznaczyć na fundację, myślę o pomocy kobietom, macie może kogoś do zarekomendowania?
Bardzo mi zależy, aby była to wiarygodna organizacja. Dziękuję :)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Lipiec, 2020, 17:41 »
moja Beatka (mimo osobistej zachęty) nie chciała zarejestrować się na forum, dlatego ja w krótkich zdaniach zasygnalizuję jej odczucia związane z przeczytaną do tej pory częścią książki

moja Beatka dzisiaj miała więcej czasu na czytanie ode mnie, dlatego przeczytała dużo większą część książki niż ja (gdyż ja na razie jestem na rozdziale nr 17 ze 105)

moja Beatka jest zszokowana dość drastycznym w jej ocenie opisem tego jak bardzo źle traktowane są w zborach kobiety (cyt. "być _tylko_ dodatkiem do męża?!")

moja Beatka mówiła przed chwilą że bardzo Tobie współczuje tych cierpień, których zaznałaś w domu rodzinnym i w zborze

moja Beatka jest mocno zdziwiona, że "premiowany" jest brak chrztu (w sensie: matka może rozmawiać z córką nieochrzczoną, ale nie może rozmawiać z córką ochrzczoną) i podkreślała jak bardzo zdziwi ją takie podejście religijnych osób do życia rodzinnego...

moja Beatka była mocno zdziwiona rozdziałem dot. zakładania kwiaciarni i udzielaniem dziwnych porad starszego zboru aby "żyć dobrze z księdzem"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Lipiec, 2020, 12:45 »
właśnie ukończyłem czytanie książki
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Takajaja

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Lipiec, 2020, 12:54 »
właśnie ukończyłem czytanie książki
I co teraz poczniecie z Beatką? 🤔


Offline PiekneStopy

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Lipiec, 2020, 14:29 »
Jak po ukończeniu? Wnioski z całokształtu :)


Offline Roszada

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Lipiec, 2020, 14:37 »
Jak po ukończeniu? Wnioski z całokształtu :)
Wnioski nie tak szybko powstają u ludzi.
Ja po wydaniu każdej swej książki na papierze wpierw czytam ją pierwszy raz po jednym rozdziale dziennie.
A jak skończę, to czytam jeszcze raz, po 2 strony dziennie.
Wtedy dopiero dostaję dystansu i zauważam błędziki i to czego zapomniałem napisać.

Jak przeczytałem kiedyś pierwszy raz Kryzys, to wcale mi się nie podobał. :-\
Ale po każdym kolejnym czytaniu było już tylko lepiej i żałowałem, że autor już nie żyje i nie można go dopytać o to i owo. ;)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Lipiec, 2020, 16:49 »
I co teraz poczniecie z Beatką?
wczoraj nieco z przekory (żeby się z Beatką podroczyć) sformułowałem tezę że Marta "przesadza" krytykując patriarchalny model rodziny u świadków Jehowy, co "naukowo" uzasadniłem "argumentem" że systemy patriarchalne są dobre bo "sprawdziły sie w praktyce przez tysiące lat ich stosowania" :)

wypowiedziałem tę przewrotną tezę z takim przekonaniem, że Beatka uwierzyła że ja naprawdę tak myślę i nawet próbowała polemizować :) i nawet nie okoliczność że wygłosiłem pochwałę małżeństw poligamicznych także nie podsunęła jej wniosku że moje tezy są żartobliwe :)

a po chwili wspólnie się z tego śmialiśmy :)
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec, 2020, 16:52 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Lipiec, 2020, 18:46 »
podsumowanie całokształtu książki:

strzałem w dziesiątkę są króciutkie "nieprzegadane" rozdziały

zgadzam się z (wspomnianym w książce) Nikodemem, że opisanie codzienności bez niepotrzebnego dramatyzowania jest dobrym pomysłem (nie trzeba niczego sztucznie wyostrzać ani sztucznie dramatyzować gdyż nasze autentyczne wydarzenia z życia i tak są wystarczająco dramatyczne)

bardzo dobrze, że w książce pojawia się pozytywna postać wiernego Organizacji, ale niefanatycznego dziadka...

książka nie jest ani przesadnie krytyczna ani przesadnie ugrzeczniona polityczną poprawnością ale jest autentyczna gdyż właśnie takie było życie większości z nas w tej organizacji

bardzo wiele rozdziałów przywoływało moje osobiste wspomnienia dot. sytuacji z mojego życia bardzo przypominających opisane w książce sytuacje z życia Marty - niekiedy sympatycznych jak wspólne głoszenie z pionierkami w moim wieku a niekiedy dramatycznych jak śmierć osobiście znanej osoby która "bohatersko" nie przyjęła transfuzji krwi...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Lipiec, 2020, 15:50 »
zabieram się za ponowne czytanie książki, teraz gdy znam już całokształt czytając po raz drugi skupię się na wielu szczegółach, które poprzednio byc może mi utknęły...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Lipiec, 2020, 16:16 »
Książka została dopisana w artykule jak niżej w mej stopce, o historii exŚJ:

Paw M., Niegodna (podtytuł Prawdziwa opowieść o dorastaniu i życiu Świadków Jehowy), (Wrocław 2019).


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Lipiec, 2020, 16:46 »
Beatka ani jednego dnia nie spędziła w sekcie, dlatego dopytywała mnie za co można stanąć przed komitetem sądowniczym (w książce zaakcentowana była kwestia palenia tytoniu);

Beatka była mocno zdziwiona że ewentualnych powodów może być grubo ponad sto...

Beatka dopytywała o to jak bardzo subiektywne są wyroki wydawane przez komitety sądownicze

odpowiedziałem, że kwestia subiektywności ocen i opinii reprezentowanych przez starszyznę jest największą uciążliwością związaną z praktykowaniem religii świadków Jehowy; można przyzwyczaić się że wielkanoc, boże narodzenie, urodziny i imieniny są zakazane, można wdrożyć się w uczęszczanie na zebrania 2x w tygodniu a kiedyś nawet 3x w tygodniu, można nawet jakoś bez entuzjazmu zaakceptować konieczność głoszenia od domu do domu, ale kwestia subiektywności ocen i opinii serwowanych przez starszyznę jest po prostu nie do wytrzymania – przypadek decyduje o tym czy w zborze „akurat” trafimy na starszyznę liberalną czy mocno świrniętą i nadgorliwą, a to decyduje o wielu istotnych kwestiach życiowych; co więcej: sytuacja nawet po wielu latach może się z dnia na dzień pogorszyć bo np. liberalny starszy umrze albo wyprowadzi się do innego miasta a w jego miejsce zamianowany zostanie jakiś świrnięty nadgorliwiec

pytany o przykłady ingerencji w istotne sprawy życiowe podałem dwa znane mi z okolicznych zborów przypadki komitetu nad młodymi osobami oskarżonymi o seks przedmałżeński; w jednym przypadku starszyzna wymusiła zerwanie narzeczeństwa bo powiedzieli dziewczynie że narzeczony skusił ją do grzechu i ona ma go unikać i zerwanie narzeczeństwa będzie objawem prawdziwej skruchy; w drugim przypadku starszyzna zmusiła faceta do poślubienia dziewczyny której wcale nie kochał (za dużo wypili, był seks, miłości nie było, ciąży także nie było, ale starszyzna uparła sie że ma być ślub i już, bo ten ślub będzie „dowodem że facet bierze odpowiedzialność za swoje czyny” no i tak zawarto zupełnie nieudane małżeństwo które męczy się już ponad 20 lat)

Beatka była zszokowana że ingerencja starszyzny idzie aż tak daleko, mówiła że wyobrażała sobie że ślub jest decyzją osobistą i nikt nikogo nie może do ślubu przymusić – co innego ukarać za seks, a co innego zmusić do ślubu albo zmusić do rezygnacji z zaręczyn...

Poszczególne wątki z książki nadal są przedmiotem moich wielu rozmów z Beatką
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Sierpień, 2020, 11:24 »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PiekneStopy

Odp: Książka "Niegodna" już dostępna
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Sierpień, 2020, 11:44 »
Sebastian ubiegłeś mnie :) Właśnie miałam wstawić link do artykułu. Zgadza się.

Do tego Patryk Ostrowski umieścił recenzję na swoim kanale na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=fwRbpSCDGpo&t=11s