Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne

DYSKUSJE DOKTRYNALNE => BIBLIA - DYSKUSJE..... => Wątek zaczęty przez: Andrzejek w 19 Kwiecień, 2026, 16:03

Tytuł: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 19 Kwiecień, 2026, 16:03
Biblia nie podaje jednej, prostej liczby typu „można mieć X żon”. Zamiast tego pokazuje różne etapy i podejścia w historii biblijnej.
W Starym Testamencie poligamia była praktykowana i w pewnym sensie tolerowana:

Patriarchowie mieli więcej niż jedną żonę. Abraham miał Sarę i Hagar. Żonami Jakuba była Lea (starsza siostra Racheli) i Rachela. Posiadał także nałożnice o imieniu Bilha, która była służącą Racheli oraz Zilpa (służąca Lei). Ale to wszystko pikuś, bo u takiego króla Salomona pracowicie pracowało na swoje utrzymanie w haremie 700 żon i 300 sztuk konkubin.
Jahwe wydal również mglisty przepis: Pwt 17:17  Nie będzie też pomnażał sobie żon, aby jego serce się nie odwróciło; niech nie nabywa zbyt wiele srebra i złota.

Nowy Testament w żaden sposób nie ogranicza liczby posiadania żon, a jedynie ograniczenia dotyczą przywódców gmin chrześcijańskich, którzy zmuszeni są posiadać nie więcej niż jedną żonę 1Tm 3:2. Ale i to się skończyło. Doszło do tego, że Kościół zabronił swojemu klerowi posiadania nawet tej jednej żony.

A jeśli chodzi o cywili? Nowy Testament poza głupią radą Pawła, aby pozostawać w stanie bezżennym nie ma żadnych przepisów mówiących o dozwolonej liczbie żon.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Jonasz w 19 Kwiecień, 2026, 16:53
Ale że co? Rozważasz posiadanie więcej niż jednej, czy może obawiasz się grzechu posiadając już kilka czy nawet jedną?
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gremczak w 19 Kwiecień, 2026, 19:00

 Doszło do tego, że Kościół zabronił swojemu klerowi posiadania nawet tej jednej żony.

A jeśli chodzi o cywili? Nowy Testament poza głupią radą Pawła, aby pozostawać w stanie bezżennym nie ma żadnych przepisów mówiących o dozwolonej liczbie żon.
Kler dokładnie się stosuje do słów Pawła.
Oni są bezżenni, nie żenią się, tylko mają kobiety na lewo, często w ukryciu.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 19 Kwiecień, 2026, 19:24


Nowy Testament w żaden sposób nie ogranicza liczby posiadania żon, a jedynie ograniczenia dotyczą przywódców gmin chrześcijańskich, którzy zmuszeni są posiadać nie więcej niż jedną żonę 1Tm 3:2. Ale i to się skończyło. Doszło do tego, że Kościół zabronił swojemu klerowi posiadania nawet tej jednej żony.
A jeśli chodzi o cywili? Nowy Testament poza głupią radą Pawła, aby pozostawać w stanie bezżennym nie ma żadnych przepisów mówiących o dozwolonej liczbie żon.
[/size]

Miałem się nie odzywać, ale jak czytam, to aż nie wierze, że czytam!
PS (Przekład Warszawsko - Praski)

1Tym. 3:2 -  Niech jednak pamięta, że biskup powinien być człowiekiem, któremu nic nie można zarzucić: wolno mu być mężem tylko jednej żony, musi być zawsze trzeźwy, roztropny, przyzwoity, gościnny, powinien posiadać pewne zdolności do nauczania.

1Tym. 3:12 - Diakon może być mężem tylko jednej żony, powinien się też wykazać tym, że umie pokierować własnymi dziećmi i całą
rodziną

1Kor. 7:2 - Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża

Efezjan 5:31 - Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.

Mat 19: 4-6 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.

Chyba wystarczy wersetów z NT???
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gremczak w 19 Kwiecień, 2026, 20:11




1Tym. 3:2 -  Niech jednak pamięta, że biskup powinien być człowiekiem, któremu nic nie można zarzucić: wolno mu być mężem tylko jednej żony, musi być zawsze trzeźwy, roztropny, przyzwoity, gościnny, powinien posiadać pewne zdolności do nauczania.

1Tym. 3:12 - Diakon może być mężem tylko jednej żony, powinien się też wykazać tym, że umie pokierować własnymi dziećmi i całą
rodziną

To jak to jest, że biskupi i diakoni  zamiast żon mają kobitki, dzieci z nimi, facetów i nauczają innych o moralności.
Czyż to nie hipokryzja?
Wierni ich jeszcze bronią.


Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 19 Kwiecień, 2026, 20:37
To jak to jest, że biskupi i diakoni  zamiast żon mają kobitki, dzieci z nimi, facetów i nauczają innych o moralności.
Czyż to nie hipokryzja?
Wierni ich jeszcze bronią.
[/b]

Ogromna hipokryzja. Ten cały celibat wprowadzano XI/XII, a zacięcie walczył o wprowadzenie papież Grzegorz VII, ale dopiero w 1917 roku obowiązek celibatu zapisano w  Kodeksie Prawa Kanonicznego. Należałoby zadać pytanie po co wprowadzono celibat? Ale tutaj chyba nie trzeba wytężać umysłu aby odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gremczak w 19 Kwiecień, 2026, 21:04
To coś na wzór korporacji religijnej.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Nadaszyniak w 19 Kwiecień, 2026, 21:11
Andrzejek: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?  Prawidłowo MONOGAMIA -biblijny ideał (zarówno na początku w Edenie, jak i w nauczaniu chrześcijańskim) to jeden mąż i jedna żona.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 19 Kwiecień, 2026, 21:12
To coś na wzór korporacji religijnej.
[/b][/i]

To coś więcej niż korporacja. Mają swoje prawa, posiadają swoje pieniądze i bank, posiadają hierarchie władzy, własnych prawników, lekarzy. Papież, Watykan jest suwerennym państwem w państwie. Nie podlega prawu świeckiemu.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 20 Kwiecień, 2026, 06:35
Zważcie, przyjaciele, że ludzkość od dawna nie może się zdecydować, czy jedna żona to błogosławieństwo, czy raczej ograniczenie potencjału. Niektóre religie — i stojące za nimi porządki społeczne — postanowiły więc nie krępować ambicji.

W Islamie sprawa została rozwiązana elegancko: można mieć dwie, trzy, a nawet cztery żony. Warunek jest prosty i uroczo wymagający — należy traktować wszystkie absolutnie sprawiedliwie. Jeśli ktoś czuje, że może nie podołać temu eksperymentowi z zarządzania czasem, emocjami i budżetem… cóż, wtedy pozostaje mu skromna, jednoosobowa wersja małżeństwa.

Buddyzm z kolei nie wchodzi w takie szczegóły. Zamiast tego rzuca dość niewygodne hasło: nie krzywdź innych. Jak się okazuje, to jedno zdanie potrafi skuteczniej ograniczyć fantazję niż całe tomy przepisów.

W Hinduizmie historia pokazuje, że im wyższa pozycja społeczna, tym większe możliwości „rodzinne”. Królowie i bohaterowie z Mahabharata najwyraźniej nie uznawali minimalizmu. Zwykli ludzie, jak to zwykle bywa, musieli jednak pozostać przy bardziej przyziemnym modelu — jednej żonie i całej reszcie obowiązków bez królewskich przywilejów.

Taoizm natomiast wzrusza ramionami i zdaje się mówić: rób, co chcesz, byle świat się od tego nie rozpadł. Limitów brak, instrukcji brak — pełna swoboda, czyli w praktyce i tak wszystko rozstrzygają pieniądze, prawo i cierpliwość zainteresowanych.

A współczesne systemy prawne w większości tzw. rozwiniętych krajów? Oficjalnie stoją na stanowisku, że jedna żona (lub jeden mąż) to absolutny szczyt ludzkich możliwości organizacyjnych i emocjonalnych. Reszta? Cóż, prawo — jak na ironię — bywa znacznie mniej dociekliwe, o ile wszystko dzieje się poza urzędowym formularzem.

Krótko mówiąc: ideały sobie, przepisy sobie, a życie i tak pisze własne, znacznie mniej uporządkowane scenariusze.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Nemo w 20 Kwiecień, 2026, 09:54


Miałem się nie odzywać, ale jak czytam, to aż nie wierze, że czytam!
PS (Przekład Warszawsko - Praski)

1Tym. 3:2 -  Niech jednak pamięta, że biskup powinien być człowiekiem, któremu nic nie można zarzucić: wolno mu być mężem tylko jednej żony, musi być zawsze trzeźwy, roztropny, przyzwoity, gościnny, powinien posiadać pewne zdolności do nauczania.

1Tym. 3:12 - Diakon może być mężem tylko jednej żony, powinien się też wykazać tym, że umie pokierować własnymi dziećmi i całą
rodziną

1Kor. 7:2 - Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża

Efezjan 5:31 - Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.

Mat 19: 4-6 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.

Chyba wystarczy wersetów z NT???
AI tym razem się myliło.  ;D
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Lubie_Truskawki w 20 Kwiecień, 2026, 11:28
Nie dorzucajcie drewna do ogniska to sie wypali... Przeciez jednoosobowy byt dwuosobowy w postali hybrydowego misia koala Rob660/Andrzejek nas tu trolluje az huczy...

Olac to sikiem przerywanym lub ciaglym (w zaleznosci od kondycji ukladu moczowego), nie komentowac, czarnolistowac i proowkacje w koncu sie znudza... Przeciez tak absurdalne tematy moze wymyslac tylko internetowy troll a nie ktos powazny. Powazna osoba nie bedzie bylych czlownkow sekty, z glowami przoranymi na lewo i prawo latami manipulacji, ostracyzmu i tego typu szkodliwych zjawisk, pytala o grubosc malego palca u stopy Judasza...
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 20 Kwiecień, 2026, 13:59
Masz rację, ale jak przeczytałem komentarz to mnie zatkało. Przecież to brak podstawowej wiedzy. W organizacji 6 latek by na zebraniu odpowiedział i jeszcze werset podał. I Andrzejek po lekkiej wtopie z prostym tematem zasłonił się hindusami, mongolami, islamem, buddyzmem itp., i nie skomentował merytorycznie podanych wersetów.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 20 Kwiecień, 2026, 15:18
Drogi Gandalfie Szary,
proszę, nie denerwuj się, ale uważam, że w tej kwestii nie masz racji. W Nowym Testamencie nigdzie nie znajdujemy jednoznacznego zakazu posiadania więcej niż jednej żony — wyjątek dotyczy jedynie diakonów i biskupów. Sama formuła „powinien być mężem jednej żony” sugeruje, że przypadki wielożeństwa były znane i realne.

W 1 Kor 7:2 apostoł Paweł wskazuje na zagrożenie rozpustą i proponuje rozwiązanie: „niech każdy ma swoją żonę”, aby nie ulegać pokusom. Jest to jednak raczej praktyczna wskazówka niż wyraźne ograniczenie liczby żon.

Podobnie List do Efezjan mówi, że mężczyzna opuści ojca i matkę i połączy się ze swoją żoną, stając się z nią jednym ciałem. Oznacza to głęboką więź miłości i szacunku wobec żony. Zasada ta mogłaby — przynajmniej teoretycznie — odnosić się do każdej z żon w przypadku wielożeństwa, tak jak naucza o tym Koran.

Nie ma więc w Nowym Testamencie jednoznacznego stwierdzenia w rodzaju: „nie wolno mieć więcej niż jednej żony”. Warto też zauważyć, że Nowy Testament nie miał na celu zniesienia Starego, lecz jego wypełnienie, co podkreśla sam Jezus w Mt 5:17.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 20 Kwiecień, 2026, 15:54
Ale bzdury wypisujesz.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Nadaszyniak w 20 Kwiecień, 2026, 17:44
Drogi Gandalfie Szary,
proszę, nie denerwuj się, ale uważam, że w tej kwestii nie masz racji. W Nowym Testamencie nigdzie nie znajdujemy jednoznacznego zakazu posiadania więcej niż jednej żony — wyjątek dotyczy jedynie diakonów i biskupów. Sama formuła „powinien być mężem jednej żony” sugeruje, że przypadki wielożeństwa były znane i realne.

W 1 Kor 7:2 apostoł Paweł wskazuje na zagrożenie rozpustą i proponuje rozwiązanie: „niech każdy ma swoją żonę”, aby nie ulegać pokusom. Jest to jednak raczej praktyczna wskazówka niż wyraźne ograniczenie liczby żon.

Podobnie List do Efezjan mówi, że mężczyzna opuści ojca i matkę i połączy się ze swoją żoną, stając się z nią jednym ciałem. Oznacza to głęboką więź miłości i szacunku wobec żony. Zasada ta mogłaby — przynajmniej teoretycznie — odnosić się do każdej z żon w przypadku wielożeństwa, tak jak naucza o tym Koran.

Nie ma więc w Nowym Testamencie jednoznacznego stwierdzenia w rodzaju: „nie wolno mieć więcej niż jednej żony”. Warto też zauważyć, że Nowy Testament nie miał na celu zniesienia Starego, lecz jego wypełnienie, co podkreśla sam Jezus w Mt 5:17.
Witaj Andrzejku; Oj, oj, oj, ... przesadziłeś z interpretacją
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 20 Kwiecień, 2026, 19:10
To nie interpretacja, to nadinterpretacja naciągnięta jak guma w majtkach >:D Andrzejkowi marzy się chrześcijaństwo zintegrowane z islamem  >:D
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Nemo w 20 Kwiecień, 2026, 20:24
Pamiętam jak jeszcze na starym Watchtower forum które prowadził niejaki Mictlan, był taki jeden gość. Codziennie trollował i wstawiał tekst dzienny ze swoją interpretacją. Ile on za to dostawał łomotu od innych użytkowników to nie wspomnę. A i tak niezmordowanie codziennie walił tekstem dziennym. Możecie sobie wyobrazić jak to działało na byłych śJ. Zapomniałem tylko jaki on miał nick. To chyba była jakaś jego misja. Widzę tutaj podobną sytuację z Andrzejkiem vel Robem. Ale tak jak napisał gość co lubi truskawki. Najlepiej chyba ignorować. Wreszcie się znudzi.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 21 Kwiecień, 2026, 09:39
Koledzy. Przypomnijcie sobie przesłanie Mt 5:17 - Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. A teraz przypomnijcie sobie, co mówi Prawo, czyli Tanach na temat dopuszczalnej ilości żon. Prawo Tory nie mówi wprost: „wolno mieć X żon”. W wielu narracjach biblijnych poligynia (wielożeństwo) jest po prostu zakładana jako istniejąca praktyka. To pokazuje, że w ramach Tanachu wielożeństwo nie jest samo w sobie zakazane ani polecane. A Jezus był przecież Żydem a nie chrześcijaninem.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 21 Kwiecień, 2026, 16:05
Koledzy. Przypomnijcie sobie przesłanie Mt 5:17 - Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. A teraz przypomnijcie sobie, co mówi Prawo, czyli Tanach na temat dopuszczalnej ilości żon. Prawo Tory nie mówi wprost: „wolno mieć X żon”. W wielu narracjach biblijnych poligynia (wielożeństwo) jest po prostu zakładana jako istniejąca praktyka. To pokazuje, że w ramach Tanachu wielożeństwo nie jest samo w sobie zakazane ani polecane. A Jezus był przecież Żydem a nie chrześcijaninem.
[/b][/i][/b][/i]

I co? Jezus propagował prawo i tradycję żydowską? Ten werset który przytoczyłeś temu zaprzecza. A to są kolejne, że prawo Mojżeszowe nie obowiązuje, a JCH był końcem prawa:

Rzym 10: 4 - Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.

Gal 3:23-24 - Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona. Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni.

Kol 2:13-14 - I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym, wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy; Wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;

Efezjan 2:15 - On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka

Heb 7:18-19 - A przeto poprzednie przykazanie zostaje usunięte z powodu jego słabości i nieużyteczności, Gdyż zakon nie przywiódł niczego do doskonałości, z drugiej zaś strony wzbudzona zostaje lepsza nadzieja, przez którą zbliżamy się do Boga.

Bzdury piszesz, a przedstawiasz się jako znawca PŚ.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Fantom w 21 Kwiecień, 2026, 18:15
@Andrzejek  Czy dzisiaj w judaizmie jest wielożeństwo? Czy to prawda,że na ponad dwa tysiące żonatych rabinów wymienianych w Talmudzie, każdy miał tylko jedną żonę?
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 21 Kwiecień, 2026, 20:20
@Andrzejek  Czy dzisiaj w judaizmie jest wielożeństwo? Czy to prawda,że na ponad dwa tysiące żonatych rabinów wymienianych w Talmudzie, każdy miał tylko jedną żonę?
Andrzej po prostu poluje na dziesięć żon. Taki mały haremik pod egidą chrześcijaństwa. Pewnie ma na oku pięć głupich i pięć mądrych panien. Te mądre nie chcą za Andrzeja wyjść, bo nie akceptują poligamii, więc Andrzej szuka argumentów aby je przekonać :P
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 23 Kwiecień, 2026, 10:07
Odpowiedź Fantomowi.
Zadałeś błędne pytanie wyjściowe. W Torze nie istnieje żaden przepis, który nakazywałby monogamię ani jednoznacznie zakazywał poligamii. Teksty przypisywane Mojżesz regulują sytuacje wielożeństwa (np. prawa pierwszej żony), co oznacza, że instytucja ta była dopuszczalna.
Przykłady patriarchów, takich jak Abraham czy Jakub, pokazują, że poligamia funkcjonowała w ramach życia zgodnego z Bogiem, bez jej potępienia w tekście.
Judaizm rabiniczny dopiero później wprowadził zakaz poligamii — np. przez edykt Gerszona z Moguncji — co jest interpretacją i rozwinięciem prawa, a nie jego literalnym brzmieniem.

Odpowiedź Gandalfowi Szaremu.
Jeśli chodzi o Nowy Testament, słowa Jezus Chrystus z Mt 5:17 mówią wyraźnie, że nie przyszedł znieść Prawa. Oznacza to, że nie może ono zostać zanegowane przez późniejsze nauczanie. Jeżeli się dobrze przyjrzysz - Jezus nie znosi Prawa, a więc nie wprowadza wprost zakazu czegoś, co było w nim dozwolone — chyba że czyni to jednoznacznie.

Nawet jeśli Paweł z Tarsu sugeruje model jednej żony, nie są to słowa Boga objawione w Torze, lecz wskazania apostolskie, które można interpretować jako preferencję, a nie bezwzględny nakaz.
W związku z tym twierdzenie, że Biblia jednoznacznie ustanawia monogamię jako jedyną dopuszczalną formę małżeństwa, nie znajduje oparcia w tekście Tory. To raczej wynik późniejszej interpretacji religijnej.

A teraz trochę Twoich kwestii, które byś na pewno podniósł w dalszej dyskusji.

1. „Jezus przywraca pierwotny ideał z Edenu — jedna kobieta i jeden mężczyzna”
Moja odpowiedź: Opis stworzenia (Adam i Ewa) jest narracją, nie przepisem prawnym. Tora jako prawo późniejsze reguluje realne przypadki społeczne, w tym poligamię — i jej nie zakazuje. Gdyby monogamia była absolutnym nakazem, zostałoby to jasno zapisane.

2. „Jezus mówi: kto oddala żonę i bierze inną, cudzołoży”
Moja odpowiedź: To dotyczy rozwodu i wierności, nie liczby żon jako takiej. Tekst nie odnosi się wprost do poligamii funkcjonującej równolegle, tylko do porzucenia jednej relacji na rzecz innej.

3. „Paweł: biskup ma być mężem jednej żony — czyli monogamia”
Moja odpowiedź: To kryterium dla konkretnej funkcji we wspólnocie, nie uniwersalne prawo dla wszystkich wiernych. Nawet gdyby było inaczej, pozostaje to nauczaniem apostolskim, a nie bezpośrednim objawieniem prawa w Torze.

4. „Nowy Testament wypełnia Prawo, więc może je pogłębiać”
Moja odpowiedź: „Wypełnienie” nie oznacza zmiany norm prawnych bez wyraźnego wskazania. Jeśli coś było dozwolone w Torze, to jego zakazanie wymagałoby jednoznacznej deklaracji — takiej jednak brak w odniesieniu do poligamii.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 23 Kwiecień, 2026, 10:21
 Prawo Mojżeszowe już nieobowiązuje, zniósł je JCh. I taka była moja odpowiedź i o tym mówią przytoczone wersety.
Dalej piszesz bzdury.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 23 Kwiecień, 2026, 10:43
Krótka piłka. Zacytuj dosłowny przekaz Jezusa w którym anuluje on Torę. To raz na zawsze utnie dyskusje pomiędzy nami. Coś w rodzaju: Od tego momentu unieważniam Prawo, ewentualnie: Unieważniam werset Mt 5:17. Bez tego będzie pomiędzy nami trwał wieczny pingpong.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w 23 Kwiecień, 2026, 11:52
Chyba wystarczy wersetów z NT???
przed 1947 poligamia była dozwolona u Świadków Jehowy w Afryce :)
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 23 Kwiecień, 2026, 12:05
Co faktycznie wiadomo historycznie? Świadkowie Jehowy od początku XX wieku (i wcześniej, w ruchu Badaczy Pisma Świętego) nie uznawali poligamii jako dopuszczalnej doktryny. Oficjalne stanowisko było i jest konsekwentnie oparte na monogamii.

Skąd bierze się to zamieszanie (Afryka przed 1947)? W Afryce w pierwszej połowie XX wieku pojawił się praktyczny problem misyjny: w niektórych społecznościach poligamia była już wcześniej istniejącą normą kulturową, gdy mężczyźni z rodzin poligamicznych chcieli dołączać do Świadków Jehowy, organizacja nie zawsze wymagała natychmiastowego „rozwodu” ze wszystkimi żonami poza pierwszą, ale jednocześnie nie traktowano poligamii jako akceptowanej praktyki religijnej.

W praktyce oznaczało to kompromis duszpasterski: taki mężczyzna mógł być traktowany jako zainteresowany, ale zwykle nie mógł zostać ochrzczony, dopóki nie przyjął monogamii (czyli ograniczenia relacji do jednej żony).

A rok 1947? Nie istnieje znany, oficjalny przełom w 1947 roku, który „zezwalałby na poligamię”. Raczej w tym okresie organizacja zaczęła: bardziej konsekwentnie ujednolicać zasady globalnie, i stopniowo zaostrzać wymagania wobec osób z rodzin poligamicznych (w kierunku jednoznacznej monogamii).
Podsumowanie
❌ „Poligamia była dozwolona” – nie
⚠️ „Była tolerowana jako etap przejściowy w niektórych przypadkach misyjnych” – częściowo prawda
❌ „Zmiana w 1947, która ją dopuszczała” – brak historycznych podstaw

Dla porównania: Kościół Katolicki w przypadku nawróconych na Katolicyzm żonatych pastorów, nie każe im się rozwodzić - po prostu bierze ich z dobrodziejstwem inwentarza.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 23 Kwiecień, 2026, 13:42
Skoro tak, to pokaż mi werset z nowego testamentu jak JCh mowi do swoich uczniow, aby brali sobie za żony  tyle kobiet ile dusza zapragnie. Albo, że Prawo Tora dalej obowiązuje. Przestań głupoty pisać.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Andrzejek w 24 Kwiecień, 2026, 09:15
Mt 5:17
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Gandalf Szary w 24 Kwiecień, 2026, 09:58
Co Mat 5:17? Jezus propaguje poligamie? O czym jest ten werset? Jezus tam pisze, że przyszedł wypełnić prawo. Tymi słowami nawoływał do zmiany wewnętrznego człowieka, tak aby przestrzeganie wymagań Bożych wynikało z serca, miłości a nie z literalnych przepisów prawa za które nieprzestrzeganie groziła kara. Wlaśnie w taki sposób Jezus wypełnił prawo oddajac swoje zycie za ludzkość w imie miłości do nich. I to jest klu tego wersetu, a właściwie wersetów, bo sporo pominołeś. Wyrywasz z kontekstu jedno słowo i próbujesz dorobić swoja interpretacje, w dodatku naciąganą. Tam nigdzie nie ma o poligami.
Tytuł: Odp: ile mogę mieć żon wg biblijnego prawa?
Wiadomość wysłana przez: Lubie_Truskawki w 24 Kwiecień, 2026, 11:33
Nie lykaj tej zarzutki Gandalf!

Cen swoj czas! On tam po drugie stronie monitora tylko czeka zeby Cie dalej prowokowac i ma nieziemski ubaw z dalszych prowokacji!