Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nieochrzczony głosiciel.  (Przeczytany 698 razy)

Offline NieZnaPrawdy

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Marzec, 2022, 23:31 »
Pisze, że cała Jerozolima i okolica szła do chrztu, a kilku Apostołów było uczniami Jana. Więc Jezus się ochrzcił a oni nie? ;)

Ta okolica to zapewne:
(5): I wychodziła do niego cała kraina judzka i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, a on chrzcił w rzece Jordanie wyznających grzechy swoje. [Biblia Warszawska, Mk 1]

Tylko jeśli nawet przyjąć, że wszyscy z tej okolicy się ochrzcili to nie wiemy czy wszyscy apostołowie byli z tej okolicy.Offline Gwałcidusza

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Marzec, 2022, 00:08 »
To jest właśnie to błądzenie w duchu świadkowsko-badackim. W tym wypadku aby usprawiedliwić istnienie nieochrzczonych głosicieli zasugerowano, że apostołowie nie byli ochrzczeni a mimo to głosili. Idąc dalej takim tokiem myślenie to można dowodzić, że nieochrzczeni spożywali Pamiątkę. Nic tylko dalej w konsekwencji powyższego dowodzić, że chrzest nie był wymagany aby spożywać chleb i wino podczas Wieczerzy Pańskiej. No bo skoro apostołowie nie byli ochrzczeni, a spożywali i mieli nadzieję niebiańską, to nie był on wymagany. A więc skoro mogą być nieochrzczeni głosiciele, to mogą też być nieochrzczeni spożywający chleb i wino na Pamiątce. Ta mądrość świadkowska w duchu badackim często prowadzi na manowce.


Offline Krystian

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Marzec, 2022, 01:22 »
Chrzest apostołów to raczej domniemanie.
Nie kojarzę opisu ich chrztów.

Jak masz ich kojarzyć, jak tylko niektórzy uczniowie byli ochrzczeni u Jana. Reszta była bez chrztu, ponieważ chrzest do zbawienia nie jest konieczny.
Pan Jezus nikogo wodą nie chrzcił.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2022, 01:29 wysłana przez Krystian »
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Gwałcidusza

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Marzec, 2022, 02:22 »
Chrzcił. Rękami swoich uczniów.

Jn 4,1-2
1 A kiedy Pan dowiedział się, że faryzeusze usłyszeli, iż Jezus pozyskuje sobie więcej uczniów i chrzci więcej niż Jan - 2 chociaż w rzeczywistości sam Jezus nie chrzcił, lecz Jego uczniowie


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Marzec, 2022, 08:35 »
W Dziejach są przykłady tego, że Apostołowie chrzcili. Jakże więc sami nie mieliby być ochrzczeni?

Jest jedna osoba ewidentnie nie ochrzczona. CK zarzuca jej, że nie może dlatego pójść do nieba. Chodzi o łotra. :) Nieważne, że Jezus jej gwarantował, to co gwarantował sobie ("będziesz ze Mną" w raju). Ważne dla CK jest to, że łotr nie został ochrzczony. ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2022, 09:36 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Marzec, 2022, 09:39 »
   Choć dziś „nieochrzczonych głosicieli” nie nazywa się jeszcze wprost „Świadkami Jehowy”, to jednak pisze się o nich tak, jakby nimi byli:

   „Nadzorcy cieszą się, gdy ktoś nowy chce służyć Bogu. Nie będą się po nim spodziewać głębokiej wiedzy, jaką posiadły osoby ochrzczone i bardziej zaawansowane w poznaniu prawdy, od których wymaga się więcej. (...) Obaj starsi poinformują zainteresowanego, że kto się nadaje do podjęcia służby i uczestniczy w niej, może zdawać sprawozdania z wykonanej pracy, i w kartotece zborowej zostanie dla niego założona »karta sprawozdań głosiciela«. Będzie to potwierdzeniem jego przynależności do teokratycznej organizacji Świadków Jehowy oraz podporządkowania się jej” (Strażnica Nr 6, 1989 s. 17).


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Marzec, 2022, 13:04 »
Wielu nieochrzczonych uważa się też za Świadków Jehowy:

„Niektórzy nadzorcy obwodów z niepokojem zauważają, że w zborach spotyka się młodych wychowanych w chrześcijańskich domach, którzy mają około 20 lat i nie są jeszcze ochrzczeni. Najczęściej chodzą oni na zebrania oraz głoszą i uważają się za Świadków Jehowy. Jednak z jakichś powodów nie oddają swojego życia Jehowie i nie zgłaszają się do chrztu. Dlaczego? Czasami to rodzice zachęcają ich do odłożenia tej decyzji” (Strażnica marzec 2018 s. 8-9).

Po co zatem się chrzcić, skoro uważają się za ŚJ? :)
Nikt ich nie wykluczy... w razie czego. ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2022, 13:38 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Marzec, 2022, 13:38 »
Paweł niewątpliwie był ochrzczony, jak podaje Biblia ŚJ:

„Ananiasz poszedł więc do tego domu, włożył na Saula ręce i powiedział: „Saulu, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się w drodze, posłał mnie, żebyś odzyskał wzrok i został napełniony duchem świętym”. Wtedy natychmiast spadły mu z oczu jakby łuski i odzyskał wzrok. Potem został ochrzczony” (Dz 9:17, 18)

Towarzystwo pisze o chrzcie Apostołów, że przyjęli oni chrzest Janowy:

*** it-1 s. 375 ak. 5 Chrzest ***
Wierni apostołowie Jezusa Chrystusa zostali ochrzczeni w wodzie chrztem Janowym (Jn 1:35-37; 4:1). Ale Jezus wykazał im, że prócz tego mają być ochrzczeni symbolicznym chrztem, którym i on jest chrzczony — chrztem w śmierci (nie byli też jeszcze ochrzczeni duchem świętym) (Mk 10:39). A zatem chrzest w śmierci Jezusa nie jest tym samym co chrzest w wodzie.


Offline NieZnaPrawdy

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Marzec, 2022, 18:56 »
Tak gwoli ścisłości w środowisku chrześcijańskim częściej powinien występować przypadek ochrzczonego niegłosiciela.

(11): I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami, [Biblia Warszawska, Ef 4]

Z tego fragmentu wynika, że nie wszyscy mają być głosicielami.
A już tym bardziej chory jest pomysł zmuszania do głoszenia aby dostać chrzest.


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Marzec, 2022, 19:02 »
O właśnie masz rację!

Nawet Biblia ŚJ przytacza słowa Pawła:

„Bo my jesteśmy Bożymi współpracownikami. A wy jesteście Bożym polem uprawnym, wznoszoną przez Boga budowlą.” (1Ko 3:9)


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Marzec, 2022, 20:11 »
„Nieochrzczeni głosiciele” są co roku wliczani do „Najwyższej [i przeciętnej] liczby głosicieli” w „Sprawozdaniu z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym...” (patrz np. Strażnica Nr 3, 2006 s. 27). Są więc oni właściwie zaliczani do „Świadków Jehowy”.

   Również na oficjalnej stronie Towarzystwa Strażnica do Świadków Jehowy zalicza się nieochrzczonych głosicieli:

„Kto jest liczony jako Świadek Jehowy?
Jako Świadków Jehowy liczymy tylko osoby, które każdego miesiąca głoszą dobrą nowinę o Królestwie Bożym (Mateusza 24:14). Dotyczy to zarówno ochrzczonych Świadków, jak i tych, którzy nie są jeszcze ochrzczeni, ale spełniają wymagania stawiane osobom uczestniczącym w działalności ewangelizacyjnej”.
https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/ilu-swiadkow-jehowy-na-swiecie/


Offline Światus

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Marzec, 2022, 15:08 »
Temat można trochę skomplikować.
Weźmy np. proroków i samego Jana Chrzciciela. Wszyscy oni głosili i nie byli ochrzczeni.
TYLKO, ŻE...
Znakiem starego przymierza było obrzezanie. A nie zaglądając nikomu, wszyscy oni byli Żydami.

Chrzest należy już do nowego przymierza.

Więc tak, czy siak, głosiciele byli "ochrzczeni" i należeli do jednego z wymienionych przymierzy. W przeciwieństwie do ochrzczonych Świadków Jehowy.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Marzec, 2022, 16:52 »
Prorocy jak głosili, to albo mieli powołanie od Boga do tej czynności (czasem się zapierali i nie chcieli tego robić, np. Ezechiel), albo należeli do uczniów proroków (np. Elizeusz u Eliasza).


Offline Roszada

Odp: Nieochrzczony głosiciel.
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Marzec, 2022, 19:19 »
Stosunek do nieochrzczonych głosicieli, podpadniętych i rezygnujących z głoszenia:

„Biblia nie wymaga od nas, byśmy unikali prowadzenia z nim rozmów, gdyż nie został wykluczony z naszej społeczności. Mimo to chrześcijanie będą się mieli na baczności w obcowaniu z takimi osobami świeckimi, które nie oddają czci Jehowie (...) Przezorność pomoże ustrzec zbór przed wpływem choćby »odrobiny zakwasu«, czyli czynnika powodującego ferment...” (Strażnica Nr 6, 1989 s. 19).

„Jeżeli dwaj nadzorcy, którzy pośpieszyli z pomocą nie ochrzczonemu winowajcy, stwierdzą, że nie przejawia on skruchy i dlatego przestał się nadawać na głosiciela, powiedzą mu to jasno. A jeśli osoba nie ochrzczona sama oświadczy starszym, że już nie chce być uważana za głosiciela, powinni uznać jej decyzję. W jednym i drugim wypadku zborowy komitet służby postąpi właściwie, gdy w odpowiednim czasie poda krótkie ogłoszenie, informując, że »ten a ten przestał być głosicielem dobrej nowiny«” (Strażnica Nr 6, 1989 s. 19).