Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: pytania "egzaminacyjne" przed chrztem i pytania "egzaminacyjne" na głosiciela  (Przeczytany 650 razy)

Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 219
  • Polubień: 8691
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
(mtg):Sebastian ''Zorganizowani ...''  w j.polskim nie napotkałem wcześniejszego wydania mowa była tylko w Strażnicach w latach od 1959
Poszukaj na chomiku to znajdziesz o co pytasz

Może oto chodzi  książka  ''Zorganizowani ...'' (1990)

« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2024, 21:31 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline donadams

Ja na miejscu Sebastiana sprawdził bym jeszcze drukowane wydanie Zorganizowanych z 2005 roku, jako że pytania tam mogą być inne niż na jw.org po lifcie z 2020. Gdzieś tą książkę chyba jeszcze mam, ale na strychu, a to za dużo roboty, żeby ją wyciągać :)
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 219
  • Polubień: 8691
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
(mtg):Sebastian ''Zorganizowani ...''  w j.polskim nie napotkałem wcześniejszego wydania mowa była tylko w Strażnicach w latach od 1959
Poszukaj na chomiku to znajdziesz o co pytasz

Może oto chodzi  książka  ''Zorganizowani ...'' (1990)

SEBASTIAN z Książki ''Zorganizowani ...''(1990), fragment: ''...Gdy da znać jednemu ze starszych, że chciałby się ochrzcić, powinien zacząć się zapoznawać z materiałem zawartym w Dodatku do książki Zorganizowani do pełnie­nia naszej służby od strony 174.
Po jakimś czasie, gdy kandydat do chrztu zdąży prze­studiować wyznaczony materiał, nadzorca przewodniczą­cy poprosi starszych, by omówili z nim te pytania i odpo­wiedzi. Cały złożony z czterech części materiał można omówić na trzech spotkaniach, przy czym każde z nich potrwa około jednej godziny (na trzecim spotkaniu mo­żna omówić części III i IV). W miarę możliwości każde z trzech takich spotkań powinien przeprowadzić inny starszy. Każde spotkanie należałoby rozpocząć i zakoń­czyć modlitwą.
Starsi upewnią się, czy kandydat do chrztu dostatecznie zrozumiał podstawowe nauki biblijne. Poza tym powinni sprawdzić, czy nie ma innych przeszkód, aby tego przy­szłego sługę Bożego przyjąć do zboru chrześcijańskiego jako człowieka całkowicie oddanego Jehowie.''

======================================
Zorganizowani ...(2005)

CZĘŚĆ III
PORZĄDEK USTALONY PRZEZ JEHOWĘ
Studiując Biblię, dowiedziałeś się, że Jehowa zamierza wszystko sobie podporządkować, tak jak to było na po­czątku (1 Kor. 15:24-28; Efez. 1:8-10). Gdy to sobie uświa­domiłeś, niewątpliwie zapragnąłeś znaleźć swoje miejsce w organizacji Jehowy i podporządkować się Jego władzy. Za pomocą zamieszczonych poniżej pytań i wersetów biblijnych będziesz mógł sprawdzić, jak rozumiesz pod­porządkowanie się postanowieniom Jehowy dotyczącym zboru, chrześcijańskiego życia rodzinnego oraz władz politycznych obecnego systemu rzeczy. Ponadto będziesz mógł stwierdzić, jak dalece cenisz sobie sposób, w który Jehowa nas poucza i krzepi pod względem duchowym. Swoją wdzięczność możesz wyrażać między innymi przez przychodzenie na zebrania zborowe i branie w nich udzia­łu stosownie do swych warunków i możliwości.
W tej części zostanie również podkreślone, dlaczego trzeba regularnie uczestniczyć w dziele głoszenia o Kró­lestwie i dopomagać innym w poznaniu Jehowy oraz te­go, co On czyni dla ludzkości (Mat. 24:14; 28:19, 20). Ma­teriał ten uzmysłowi ci także, jak poważną sprawą jest oddanie się Jehowie Bogu i chrzest. Możesz być pewny, że On bardzo sobie ceni twą szczerą reakcję na niezasłu­żoną życzliwość, którą ci okazał.
1.  Kogo Bóg ustanowił głową zamężnej kobiety?
Żony, bądźcie podporządkowane swym mężom, jak przystoi w Panu (Kol. 3:18).
Żony niech będą podporządkowane swoim mężom jak Panu, ponieważ mąż jest głową żony, jak i Chrystus jest głową zboru—on, wybawca tego ciała (Efez. 5:22, 23).
2.  Jak  mąż  powinien  sprawować  zwierzchnictwo nad żoną?
Mężowie powinni tak miłować swe żony, jak własne cia­ła. Kto miłuje swą żonę, ten samego siebie miłuje, bo ni­gdy nikt nie miał w nienawiści swego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus—zbór (Efez. 5:28, 29).
Mężowie, zawsze miłujcie swe żony i nie bądźcie na nie gorzko zagniewani (Kol. 3:19).
3.  Czy żona, której mąż nie jest Świadkiem Jehowy, może nie uznawać jego zwierzchnictwa?
Żony, bądźcie podporządkowane swoim mężom, żeby— jeśli niektórzy nie są posłuszni Słowu—mogli bez słowa zostać pozyskani dzięki postępowaniu swych żon, będąc naocznymi świadkami waszego nieskalanie czystego po­stępowania, połączonego z głębokim respektem (1 Piotra 3:1, 2).
4.  Kto przede wszystkim odpowiada przed Bogiem za wychowywanie i karcenie dzieci?
Ojcowie, nie drażnijcie swych dzieci, ale je wycho­wujcie, karcąc je i ukierunkowując ich umysły zgodnie z myślami Jehowy (Efez. 6:4).
5.  Jaki obowiązek spoczywa w rodzinie na dzie­ciach?
Dzieci, bądźcie posłuszne waszym rodzicom w jedności z Panem, to bowiem jest prawe: „Szanuj swego ojca i swą matkę"; jest to pierwszy nakaz z obietnicą: „Aby ci się do­brze działo i abyś długo trwał na ziemi" (Efez. 6:1-3).
Dzieci, bądźcie posłuszne swym rodzicom we wszyst­kim, bo to się podoba Panu (Kol. 3:20).
6.  Jak chrześcijanie powinni się zapatrywać na wła­dze świeckie?
Niech każda dusza będzie podporządkowana władzom zwierzchnim, bo nie ma władzy, jak tylko za sprawą Bo­ga; istniejące władze zajmują swe względne pozycje za sprawą Boga (Rzym. 13:1).
W dalszym ciągu im przypominaj, żeby rządom i wła­dzom byli podporządkowani i posłuszni jako władcom (Tyt. 3:1).
7.  Czy chrześcijanin musi płacić wszystkie podatki wymagane przez prawo?
Oddawajcie wszystkim to, co im się należy—kto żąda podatku, temu podatek, kto żąda daniny, temu daninę, kto żąda bojaźni, temu taką bojaźń, kto żąda szacunku, temu taki szacunek (Rzym. 13:7).
Wersety dodatkowe: Łuk. 20:21-25.
8.  W jakiej sytuacji chrześcijanin może odmówić podporządkowania się władzom świeckim?
Wówczas wezwali ich i przykazali im, żeby się nigdzie nie wypowiadali ani nie nauczali z powoływaniem się na imię Jezusa. Ale Piotr i Jan, odpowiadając, rzekli do nich: „Czy to jest prawe w oczach Bożych słuchać raczej was niż Boga, osądźcie sami. My jednak nie możemy przestać mówić o tym, cośmy widzieli i słyszeli" (Dzieje 4:18-20). Piotr i inni apostołowie, odpowiadając, rzekli: „Musimy być bardziej posłuszni Bogu jako władcy niż ludziom" (Dzieje 5:29).
9.  Czy chrześcijanie powinni się stosować do przepi­sów, które nie kolidują z prawem Bożym, a dotyczą na przykład sporządzania aktów ślubów i urodzeń, udzielania informacji podczas spisów ludności oraz zdobywania wymaganych uprawnień i zezwoleń?
W owych dniach wyszło postanowienie (...), by dokona­no spisu całej zamieszkanej ziemi (...). Oczywiście Józef też przybył z Galilei, (...) aby go zapisano z Marią, która zgodnie z przyrzeczeniem została mu dana za żonę (Łuk. 2:1-5).
W dalszym ciągu im przypominaj, żeby rządom i wła­dzom byli podporządkowani i posłuszni jako władcom (Tyt. 3:1).
10.  Jaka zasada zwierzchnictwa obowiązuje w zbo­rze chrześcijańskim?
Chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg (1 Kor. 11:3).
11.  Kto jest Głową zboru chrześcijańskiego?
On jest obrazem niewidzialnego Boga, pierworodnym wszelkiego stworzenia; bo za jego pośrednictwem zosta­ło stworzone wszystko inne w niebiosach i na ziemi, co widzialne i co niewidzialne—czy to trony, czy zwierzch­nictwa, czy rządy, czy władze. Wszystko inne zostało stworzone poprzez niego i dla niego. On też jest przed wszystkim innym i za jego pośrednictwem wszystko inne zostało powołane do istnienia, i on jest głową ciała, zbo­ru (Kol. 1:15-18).
12.  Jak można ustalić, kto obecnie jest „niewolni­kiem wiernym i roztropnym"?
Kto rzeczywiście jest niewolnikiem wiernym i roztrop­nym, którego pan ustanowił nad członkami czeladzi swojej, aby im dawał pokarm we właściwym czasie? Szczęśliwy ów niewolnik, jeśli jego pan, przybywszy, za­stanie go tak czyniącego! Zaprawdę wam mówię: Ustano­wi go nad całym swoim mieniem (Mat. 24:45-47).
13.  Czym jest Ciało Kierownicze zboru chrześcijań­skiego?
Z Judei przybyli pewni ludzie i zaczęli nauczać braci: „Jeśli nie dacie się obrzezać według zwyczaju Mojżeszo­wego, to nie będziecie mogli dostąpić wybawienia". Ale gdy już powstał niemały zatarg i spór między nimi a Paw­łem i Barnabasem, wyznaczono Pawła i Barnabasa oraz kilku innych spośród nich, żeby w sprawie tego sporu udali się do apostołów i starszych w Jerozolimie (Dzieje 15:1, 2).
Gdy podróżowali przez miasta, przekazywali miejsco­wym do przestrzegania postanowienia powzięte przez apostołów i starszych, którzy byli w Jerozolimie. To­też zbory rzeczywiście utwierdzały się w wierze i dzień w dzień wzrastały liczebnie (Dzieje 16:4, 5).
14.  W jaki widzialny sposób jest reprezentowane w zborze zwierzchnictwo Chrystusa?
Zważajcie na samych siebie i na całą trzodę, pośród któ­rej duch święty ustanowił was nadzorcami, abyście paśli zbór Boga, nabyty przez niego krwią jego własnego Syna (Dzieje 20:28).
Usilnie zachęcam starszych wśród was (...): Paście po­wierzoną wam trzodę Bożą nie pod przymusem, lecz chęt­nie, ani nie z umiłowania nieuczciwego zysku, lecz ocho­czo, ani nie jako panoszący się wśród tych, którzy są dziedzictwem Bożym, lecz stając się przykładami dla trzody (1 Piotra 5:1-3).
15.  Jak członkowie zboru dają dowody podporząd­kowania się przewodnictwu Chrystusa w zborze?
Pamiętajcie o tych, którzy wśród was przewodzą i któ­rzy wam oznajmili słowo Boże, a rozważając wynik ich postępowania, naśladujcie ich wiarę (Hebr. 13:7).
Bądźcie posłuszni tym, którzy wśród was przewodź i bądźcie ulegli, oni bowiem czuwają nad waszymi dusz mi jako mający zdać sprawę—żeby mogli to czynić z radością, a nie ze wzdychaniem, bo to wyszłoby wam i szkodę (Hebr. 13:17).

16.  Czyje myśli zapisano w Biblii? Dlaczego powinieneś regularnie studiować Słowo Boże?
Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła (2 Tym. 3:16, 17).
Ma natomiast upodobanie w prawie Jehowy i jego prawo czyta półgłosem dniem i nocą. I stanie się podobny drzewa zasadzonego nad strumieniami wód, które v daje owoc w swoim czasie i którego listowie nie u cha; a wszystko, co on uczyni, wypadnie pomyślnie (. 1:2, 3).
Wersety dodatkowe: Powt. Pr. 17:18-20; Prz. 2:1-6.
17.  Dlaczego dobrze jest chodzić na zebrania zborowe? Na jakie wysiłki zdobywasz się w tym celu?
Stopa moja stanie na równym miejscu; pośród zebranych rzesz będę błogosławić Jehowę (Ps. 26:12).
Zważajmy jedni na drugich, żeby się pobudzać do miłości i do szlachetnych uczynków, nie opuszczając nasz: wspólnych zebrań, jak to niektórzy mają w zwyczaju, zachęcając się nawzajem, i to tym bardziej, gdy widz: przybliżanie się dnia (Hebr. 10:24, 25).
18.  Dlaczego w miarę możliwości powinieneś zabrać głos na zebraniach zborowych?
Będę oznajmiał twe imię swoim braciom; wpośród zboru będę cię wysławiał (Ps. 22:22).
Żelazo ostrzy się żelazem. Tak jeden człowiek zaostrza oblicze drugiego (Prz. 27:17).
Zawsze składajmy Bogu ofiarę wysławiania, to owoc warg publicznie wyznających jego imię (H 13:15).

19.  Dlaczego swoją chrześcijańską wiarę powinniś­my popierać zbożnymi uczynkami?
Wiara, jeśli nie ma uczynków, sama w sobie jest mar­twa. Niemniej jednak ktoś powie: „Ty masz wiarę, a ja mam uczynki. Pokaż mi swą wiarę bez uczynków, a ja po­każę ci wiarę poprzez moje uczynki". Doprawdy, jak cia­ło bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa (Jak. 2:17,18, 26).
20.  Jakie pilne zadanie zlecono w Biblii wszystkim chrześcijanom?
Ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec (Mat. 24:14).
Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich na­rodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i ducha święte­go, ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakaza­łem (Mat. 28:19, 20).
21.  Czy dzielisz się z innymi dobrą nowiną o Króle­stwie? W jaki sposób?
Nie powstrzymywałem się od mówienia wam wszystkie­go, co pożyteczne, ani od nauczania was publicznie i od domu do domu. Ale zarówno Żydom, jak i Grekom skła­dałem dokładne świadectwo o skrusze wobec Boga i wie­rze w naszego Pana, Jezusa (Dzieje 20:20, 21).
Zaczął (...) prowadzić rozważania (...) na rynku z tymi, którzy się tam akurat znaleźli (Dzieje 17:17).
22.  Dlaczego powinieneś poważnie traktować obo­wiązek głoszenia innym dobrej nowiny?
Wzywam was, abyście właśnie dzisiaj poświadczyli, że jestem czysty od krwi wszystkich ludzi, bo nie powstrzy­mywałem się od oznajmiania wam wszelkiego zamysłu Bożego (Dzieje 20:26, 27).
Jeśli więc oznajmiam dobrą nowinę, nie jest to dla mnie powodem do chlubienia się, gdyż nałożono na mnie ko­nieczność. Doprawdy, biada mi, gdybym nie oznajmiał do­brej nowiny! (1 Kor. 9:16).
23.  Jak obecnie możemy wspierać materialnie dzie­ło Królestwa?
Okazuj Jehowie szacunek tym, co masz wartościowego, oraz pierwocinami wszelkich twoich plonów. Wtedy twe spichrze będą obficie napełnione, a kadzie twoich tłoczni będą opływać młodym winem (Prz. 3:9, 10).
24.  Jak możemy dowodzić swej miłości do braci i sióstr, którzy znajdują się w trudnej sytuacji mate­rialnej?
Jeżeli brat lub siostra są nadzy i nie mają dość pokar­mu na dany dzień, a ktoś z was mówi im: „Idźcie w po­koju, ogrzejcie się i dobrze najedzcie", ale nie dajecie im tego, co konieczne dla ciała, to jaki z tego pożytek? (Jak. 2:15, 16).
Wersety dodatkowe: Prz. 3:27; Jak. 1:27.
25.  Co powinniśmy sądzić o możliwości wykorzysty­wania swych sił i dóbr materialnych w służbie dla Jehowy?
Kimże jestem ja i czymże jest mój lud, byśmy da­lej mieli możność składania takich dobrowolnych darów ofiarnych? Wszystko bowiem jest od ciebie i daliśmy ci z twojej własnej ręki (1 Kron. 29:14).
Niech każdy czyni tak, jak postanowił w sercu, nie z ociąganiem się albo pod przymusem, gdyż Bóg miłuje dawcę rozradowanego (2 Kor. 9:7).
26.  Jak powinniśmy się zapatrywać na prześladowa­nia i przeciwności?
Szczęśliwi, którzy są prześladowani ze względu na pra­wość, gdyż do nich należy królestwo niebios. Szczęśliwi jesteście, gdy was lżą i prześladują, i ze względu na mnie kłamliwie mówią przeciwko wam wszelką niegodziwość. Radujcie się i skaczcie z radości, gdyż wielka jest wasza nagroda w niebiosach; tak bowiem prześladowali proro­ków przed wami (Mat. 5:10-12).
Uważajcie to za samą radość, bracia moi, gdy was spo­tykają rozmaite doświadczenia, bo przecież wiecie, że wypróbowana jakość waszej wiary prowadzi do wytrwa­łości (Jak. 1:2, 3).
Ci wiec odeszli sprzed Sanhedrynu, radując się, że zo­stali poczytani za godnych znoszenia zniewag ze wzglę­du na jego imię (Dzieje 5:41).
27.  Do kogo i w czyje imię należy się modlić?
Ty, który wysłuchujesz modlitwę—do ciebie przyjdzie wszelkie ciało ludzkie (Ps. 65:2).
W owym dniu nie zadacie mi już żadnego pytania. Za­prawdę, zaprawdę wam mówię: Jeżeli o coś poprosicie Oj­ca, da wam w imię moje (Jana 16:23).
Werset dodatkowy: Jana 14:6.
28.  W jaki sposób powinniśmy się modlić, aby Jeho­wa nas wysłuchiwał?
Gdy się modlicie, nie macie być jak obłudnicy; oni bo­wiem lubią się modlić, stojąc w synagogach i na rogach szerokich ulic, aby ich ludzie widzieli. Zaprawdę wam mó­wię: W pełni odbierają swą nagrodę. Ty jednak, gdy się modlisz, wejdź do swego pokoju i zamknąwszy drzwi, módl się do twego Ojca, który jest w ukryciu; wtedy Ojciec twój, który się przygląda w ukryciu, odpłaci tobie. A modląc się, nie powtarzajcie wciąż tego samego jak lu­dzie z narodów, gdyż oni mniemają, że zostaną wysłucha­ni dzięki używaniu wielu słów. Toteż nie upodabniajcie się do nich, gdyż Bóg, wasz Ojciec, wie, czego potrzebujecie, zanim go w ogóle poprosicie (Mat. 6:5-8).
29.  O co możesz się modlić?
Macie więc modlić się w ten sposób: „Nasz Ojcze w nie­biosach, niech będzie uświęcone twoje.imię. Niech przyj­dzie twoje królestwo. Niech się dzieje twoja wola, jak w niebie, tak i na ziemi. Daj nam dzisiaj naszego chleba na ten dzień; i przebacz nam nasze winy, jak i my prze­baczyliśmy winnym wobec nas. I nie wystawiaj nas na po­kusę, ale nas wyzwól od niegodziwca" (Mat. 6:9-13).
To jest ufność, którą żywimy do niego, że o cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje (1 Jana 5:14).
30.  Jaki wpływ na twoje modlitwy może mieć twoje postępowanie?
Wy, mężowie, podobnie mieszkajcie z nimi stosownie do wiedzy, darząc je szacunkiem jako naczynie słabsze, żeń­skie, gdyż i wy jesteście wraz z nimi dziedzicami nieza­służonej łaski życia, aby wasze modlitwy nie napotykały przeszkód. Bo oczy Jehowy są zwrócone ku ludziom pra­wym, a jego uszy ku ich błaganiu, ale oblicze Jehowy jest przeciwko tym, którzy czynią zło (1 Piotra 3:7, 12).
Wersety dodatkowe: Izaj. 1:15-17.
31.  Dlaczego Świadkowie Jehowy chrzczą w wodzie osoby przyjmujące chrześcijańską wiarę?
Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich na­rodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i ducha świętego (Mat. 28:19).
W owych dniach przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i został przez Jana ochrzczony w Jordanie (Marka 1:9).
32.  Dlaczego oddanych Bogu i ochrzczonych chrześ­cijan słusznie nazywa się Świadkami Jehowy?
Wy jesteście moimi świadkami—brzmi wypowiedź Je­howy—moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie po­znali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy. Ja oznajmiłem i wybawi­łem, i sprawiłem, że to usłyszano, gdy nie było wśród was obcego boga. Wy zatem jesteście moimi świadkami— brzmi wypowiedź Jehowy—a ja jestem Bogiem (Izaj. 43: 10-12).
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2024, 22:03 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Sebastian

google zalinkowały mi NSK która oznajmia
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/201987193#h=5

W roku 1983 „niewolnik” wydał książkę Zorganizowani do pełnienia naszej służby (w języku polskim w roku 1986).

na tej podstawie wnioskuję że w 1989 używano książki wydanej po polsku w 1986 roku
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Legion

Jprdl. kiedyś chyba takich głupich pytań nie było na "pytaniach do chrztu"... Przynajmniej ja sobie nie przypominam.

Cytuj
8. Dlaczego osoba cierpiąca na jakąś chorobę zakaźną: (a) nie powinna inicjować takich serdecznych gestów, jak obejmowanie się czy pocałunki; (b) nie powinna reagować negatywnie, gdy ktoś postanowi nie zapraszać jej do swojego mieszkania? (c) Dlaczego ktoś, kto w przeszłości mógł się nabawić jakiejś choroby zakaźnej, powinien z własnej inicjatywy poddać się badaniu krwi, zanim zacznie zabiegać o czyjeś względy? (d) Dlaczego osoba dotknięta chorobą zakaźną powinna przed chrztem poinformować o tym koordynatora grona starszych?

Czy chrzest to nadal to mistyczne wydarzenie, w którym oddajesz się Bogu itd?
Nie spać! Zwiedzać! Słooowooo Głoooś!