Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: WIARA W AUTORYTETY POWODUJE, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce  (Przeczytany 1294 razy)

Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 508
  • Polubień: 957
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Tytułem wstępu .
Łatwo wybaczyć dziecku, które boi się ciemności. Prawdziwą tragedią jest, gdy człowiek boi się światła * Platon
Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce*Lew Tołstoj


Społeczeństwo Świadków Jehowy , jak każda większa grupa , w dużej skali podlega naukowo dowiedzionym wpływom i mechanizmom społecznym .

Przykład: Na początku z zainteresowanym zawsze  jest analiza Biblii jako głównego i jedynego autorytetu , a potem w wyniku urabiania i manipulacji  dochodzi do paradoksu w postaci np. poważnego pytania czy studium samej Biblii bez publikacji Towarzystwa to nadal studium Biblii ???
Ale co wtedy jeśli robimy to już bez pomocy publikacji Towarzystwa Strażnica !!!???
 Tak zapytał Świadek Jehowy a odpowiedź brzmiała w skrócie” docelowo zmierzamy jednak do studium publikacji lub przerywamy odwiedzanie człowieka bo to bezcelowe. ( proszę o pomoc w pokazaniu źródła , to pytanie  z  Naszej Służby Królestwa)Zawsze więc  im ściślejsze kontakty i więzy lub wpływy grupy na jednostkę i udział jednostki w życiu grupy , tym bardziej skutecznie działają stałe i niezmienne  mechanizmy psychologiczne ,psychologia tłumu lub tzw. społeczny dowód słuszności . W zborach Świadków Jehowy , ale i w innych religiach niestety stosuje się m.in. Ostracyzm , Stalking, Shunning itp.
Są to w zdecydowanej większości nieuzasadnione zachowania , społecznie destrukcyjne  i wynikające ze stosowania w.w. mechanizmów . Wyłączyć można ew. traktowanie zdecydowanie stanowcze  jednostek szkodliwych społecznie , np. pedofili , ale tu też elementy manipulacji działają niekorzystnie w grupie , czyli pedofile są zwykle  nietykalni ze względu na tzw. dobre imię grupy kosztem niewinnych ofiar .

Społeczny dowód słuszności
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82eczny_dow%C3%B3d_s%C5%82uszno%C5%9Bci

Klasyka siły tego wpływu to tzw. Eksperyment Milgrama – poniżej film

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama
A z tym związane są inne mechanizmy na które nie ma ludzi odpornych związanych ściśle z daną grupą .
•   konformizm
•   konformizm informacyjny
•   konformizm normatywny
•   myślenie grupowe
•   deindywiduacja


Odnośnie poniższego punktu 10 i nie tylko – frapujące cytaty ze znanego dziennikarza , Pana Tomasza Lisa .
„…..Ustalmy jedno , ludzie nie są głupi , są głupsi niż nam się wydaje…………………. „
„…..jestem wystarczająco inteligentny żeby pracować w telewizji ,ale nie żeby ją oglądać…”
 „nie możemy mówić poważnie , bo poważnie znaczy nudno , a  nudno to te barany wezmą pilot i przełączą „
„……..widz w Polsce wybaczy wiele ,………..ale jednego nie wybaczy nigdy ,przenigdy  nie wybaczy żeby go traktować poważnie …….”

„Trudno jest myśleć z szacunkiem o narodzie ,w którym gnojony jest każdy, kto w każdym innym kraju miałby zapewniony szacunek rodaków „ 
Tomasz Lis –felieton w Polska The Times , 19 września 2008r.

Źródło
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9571

„10 sposobów na manipulację społeczeństwem”, za Noamem Chomskym
1 – ODWRÓĆ UWAGĘ
Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE
Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.
3 – STOPNIUJ ZMIANY
Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 80-tych i 90-tych: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.
4 – ODWLEKAJ ZMIANY
Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.
5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA
Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).
6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI
Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.
7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI
Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).
8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM
Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.
9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY
Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!
10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE
Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Milgram PL

O eksperymencie Milgrama


« Ostatnia zmiana: 01 Październik, 2016, 13:14 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty gdyż Amerykańscy naukowcy udowodnili że ludzie uwierzą we wszystko co odkryli amerykańscy naukowcy i napiszą to łaciną greką hebrajskim itp