Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pytanie  (Przeczytany 364 razy)

Offline julia7

Pytanie
« dnia: 18 Kwiecień, 2022, 19:40 »
Czy to prawda, że istnieje list z Nadarzyna na temat tego, że zbory nie są powołane np. do organizacji wspólnej imprezki czy ogniska, tylko do głoszenia?


Offline Roszada

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwiecień, 2022, 19:43 »
Chyba chodzi o Sale Królestwa, a nie zbory. ;)

To powszechna informacja dostępna w zwykłych publikacjach.


Offline julia7

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwiecień, 2022, 19:46 »
Chyba chodzi o Sale Królestwa, a nie zbory. ;)

To powszechna informacja dostępna w zwykłych publikacjach.

Słyszałam, że był też w tej sprawie list do zborów w PL (może nie do wszystkich), ale podobno był, żeby nie organizować imprezek w ogóle, a nie tylko nie w Salach.


Offline Roszada

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwiecień, 2022, 19:47 »
Dla owieczek tu:

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200273264

Z co chciałaś wesele robić w Sali Królestwa? ;D

wykorzystywanie:

pogrzeby: od 44, 119; km 3/97 7; om 62

szkolenia i kursy: od 119; om 62

uroczystości ślubne: od 44, 119; km 11/08 3; w06 15.10 20, 30-31; g05 22.11 21; w97 15.4 24; km 3/91 10; om 62

właściwe i niewłaściwe: w93 15.6 29-30

zbiórki do służby polowej: km 8/09 6

zborowe studium książki (postanowienie nieaktualne): om 75

zebrania: od 117-118; om 60-62


Offline Warszawa wschodnia

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwiecień, 2022, 20:46 »
We wschodniej były problemy z organizacją. Jednak kilka razy się odbyły. Natomiast w Kamionku była ciekawa sytuacja. Bracia chcieli się zorganizować i poprosili starszego o pomoc.  Powiedział że pomysł super tylko muszą to przedyskutować w gronie itd. To był koniec całej imprezy ;)
Z tego co słyszałem to ciężki temat i duże wyzwanie dla starszych bo wtedy jak coś się stanie to cały kwas idzie na nich. U nas bardzo dbali o to by wypełnić czas i muszę powiedzieć że nieźle im to wychodziło. Chyba nikt po kątach nie pił a zabawa była ok. A zbor z tych co to członkowie nie stronią od alko.


Offline PoProstuJa

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwiecień, 2022, 14:00 »
Czy to prawda, że istnieje list z Nadarzyna na temat tego, że zbory nie są powołane np. do organizacji wspólnej imprezki czy ogniska, tylko do głoszenia?

Hmmm myślę, że w tej kwestii było nawet nie zmienne, ale migotające światło.
Jeszcze kilkanaście lat temu zrobienie imprezki pod szyldem "zabawa dla braci i sióstr" nie była problemem. Oczywiście nie na Sali Królestwa, tylko na jakiejś wynajętej. I można było urządzać hulanki :D
Na Sali Królestwa można było zorganizować spotkanie np. wspolne śpiewanie pieśni. Jeśli był jakiś starszy, który objął nad tym patronat, to nie było problemu.

Problem z takimi imprezkami i spotkaniami pojawił się mniej więcej w tym czasie, w którym "zakazano" wspólnych przygotowań do Strażnicy. Pi razy oko to było w roku 2009 - 2010.
I od tego czasu wszelkie przedsięwzięcia typu spotkania braterskie zaczęły umierać.
Owszem, można było imprezkę urządzić, ale nie mogła mieć ona miana imprezy dla braci i sióstr.

Co do funkcji Sal Królestwa, to najpierw był pogląd, że są do zebrań. Później - przez krótki czas - był pogląd, że sale są dla nas. Że możemy tam się spotkać po zebraniu na herbacie. Po czym po niedługim czasie znów temat spotkań integracyjnych na Sali ucichł.

I to stanowisko raczej jest do tej pory. Może z 10 lat temu jakiś zbór spotkał się na grillu przy sali, ale to była głównie inicjatywa danego starszego, który takie spotkanie wymyślił. Później takie inicjatywy umierały i w zasadzie już o żadnych spotkaniach nie słyszałam.

-----------

Powiem tak: szkoda. Bo zbory wcale nie są zjednoczone. Ludzie są podzieleni na grupki. Takie spotkania mogłyby zintegrować braci. Ale może zarządzającym na takiej integracji nie zależy? Może ludzie mają być podzieleni, żeby mogli bez skrupułów donosić jeden na drugiego? Nie wiem....


Offline Gostek

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwiecień, 2022, 17:03 »
Tak Julia, coś musi być na rzeczy, bo starszaki mówią, że zadaniem dla zborów jest organizacja głoszenia a nie imprez. Wszelkie wspólne imprezy powinno się organizować poza zborem. Bracia mogą je sobie prywatnie urządzać, ale... nie jest wskazane robienie imprez z udziałem wielu osób, bo... na takich imprezach, gdzie jest wiele ludzi, ciężko jest zaprowadzić pożądek... 🤕


Offline Siedemtwarzy

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwiecień, 2022, 17:33 »
Takie zdanie padło ale w liście o wykorzystaniu sal, czyli jak nadmienil Roszada
https://wtsarchive.com/letter/20131213-p_dot-wykorzystywania-sal-krolestwa


Offline Roszada

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Kwiecień, 2022, 17:40 »
To jest ciekawe stwierdzenie z tego listu:
Cytuj
Wykorzystywanie Sali Królestwa do organizowania
prywatnych spotkań członków zboru, nawet jeśli program zawiera elementy duchowe, nie jest zgodne z celem istnienia tych obiektów. Grono starszych nie może udzielić zgody na występy


Offline PoProstuJa

Odp: Pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Kwiecień, 2022, 20:52 »
Kolejne cytaty:

"Sale Królestwa są obiektami religijnymi i nie powinno się w nich odbywać nic, co nie jest
organizowane pod nadzorem „niewolnika wiernego i roztropnego”
(Mateusza 24:45-47). Celem ich istnienia jest prowadzenie zorganizowanego wielbienia Jehowy, jak też działalności ‘głoszenia i czynienia uczniów’ (Mateusza 24:14; 28:19)."

 "Wiele braci i sióstr wyraża swoje zaniepokojenie tym, iż niektórzy starsi przygotowują
przedstawienia biblijne z udziałem różnych osób ze zboru lub obwodu, organizują próby w Salach Królestwa, a potem wystawiają takie „przedstawienia” nawet dla setek zaproszonych gości. Jest to bardzo niepokojące. Ponieważ przygotowywaniem pokarmu duchowego dla wszystkich zborów zajmuje się ustanowiony przez Jezusa „niewolnik wierny i roztropny”, prosimy, by poszczególni bracia nie brali na siebie takiej odpowiedzialności (Mateusza 24:45-47). Grono starszych jest odpowiedzialne za przedstawianie programu duchowego dla ogólnoświatowej społeczności braci zatwierdzonego przez Ciało Kierownicze (1 Koryntian 4:6)."

Wychodzi na to, że Ciało Kierownicze ma obsesję kontrolowania wszystkiego. Brakuje tylko żeby jeszcze zabronili Świadkom urządzać spotkania w ich własnych domach jeśli nie będą one zgodne ze wskazówkami CK.

Ludzie budują sale za własne pieniądze, a później nie mogą z nich korzystać!
Już nie wspomnę o tym, że sale te są masowo sprzedawane!