Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ocalić od zapomnienia - historie, które pisało życie  (Przeczytany 6073 razy)

Offline gedeon

Ocalić od zapomnienia - historie, które pisało życie
« dnia: 13 Kwiecień, 2015, 19:40 »
"Moja Przygoda z Organizacją" to dział w którym opiszemy historie i sytuację które się wydarzyły lub mogły się wydarzyć.
Organizacja której byliśmy członkami lub niektórzy z Was nadal są, ma historię która ma już  ponad 100 lat.

Tak się ta przygoda zaczyna:
Wiemy na pewno że w 1905 roku była już w Polsce pierwsza grupa Badaczy. Wkrótce w wyniku przemian politycznych w 1905 r. Car Mikołaj pod wpływem wydarzeń społecznych, wydał "ukaz" dotyczący wolności sumienia i wyznania, co stwarzało możliwość swobodniejszego rozpowszechniania Prawdy.
W 1910 r. brat Russell w podróży dookoła świata odwiedził również Polskę, będącą wówczas pod zaborem rosyjskim. Do Warszawy przybył w maju. Zbór liczył wówczas 14 osób. Notatka z tego spotkania świadczy, że Zbór ten był już znany i dobrze ugruntowany w zasadach doktrynalnych.

Podczas tej wizyty br. Russell złożył do władz wniosek o rejestrację w Warszawie Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego. W odpowiedzi generał-gubernator Warszawy wydał reskrypt oznaczony Nr 2167/5 umożliwiający braciom szerszą działalność.
Od tego czasu do dnia dzisiejszego wydarzyło się wiele spraw, opisu niektórych spraw i wydarzeń nie znajdziecie ani w "Roczniku z 1994 roku" ani w książce "Głosiciele Królestwa Bożego".

Historię tu opisane nie będą miały charakteru dokumentu. Będziemy zapraszać tu osoby, które były naocznymi świadkami tamtych dni, szczególny nacisk położymy na okres 1945 do 1990 roku. Będą to czasami luźne relację osób, które będą chciały nam taką historię opowiedzieć.
Jedyne motto jakie temu celowi przyświeca to: "Ocalić od zapomnienia......." i pozostawić dla pamięci.

W tej naszej podróży w czasie będziemy też korzystać z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, w którym mam otwartą kwerendę naukową w temacie: Badacze Pisma Świętego/Świadkowie Jehowy w latach 1945 do 1990.

Jeżeli ktoś lubi historię i archiwa i chciałby pomóc w opisywaniu dokumentów z IPN, to proszę o kontakt.

Jeżeli jesteś studentem i chciałbyś pisać pracę z tego zakresu, chętnie te dokumenty Tobie udostępnimy.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień, 2015, 06:05 wysłana przez Duch »