Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przekazanie: DAROWIZN i pieniędzy dla Tow. Strażnica-Nowa zmiana od 01.I. 2002r  (Przeczytany 600 razy)

Offline Nadaszyniak

  • Moderator
  • Wiadomości: 4 620
  • Polubień: 6767
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
moje trzy grosze:
W tym dziale zamieszczam kolejny list (Ww) z dawnego okresu celem uzupełnienia:
Archiwum Towarzystwa Strażnica na Naszym FORUM.
Zapraszam o zamieszczanie swoich komentarzy, odnośnie przedstawionej treści tego listu.


STRAŻNICA
Towarzystwo Biblijne i Traktatowe
Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce
06-830 Nadarzyn, ul. Warszawska 14
tel. 729-80-40  fax 729-86-71

TA:TD 10 grudnia 2001

DO WSZYSTKICH ZBORÓW

Drodzy Bracia!

  Ostatnio w naszym kraju wprowadzono zmiany do ustawy o podatku dochodowym. Dotyczą one między innymi sposobu dokumentowania darowizn, także tych na cele religijne, gdy chce się je odliczyć od podatku. W związku z tym pragniemy Was poinformować, jak wpłynie to na dotychczasowy tryb postępowania w tym zakresie.

  Wprowadzona zmiana mówi, że „jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość  wydatków (…) ustala się na podstawie dochodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego” (Ustawa z 21 listopada 2001 r.) W praktyce oznacza to, iż wszelkie datki i darowizny, które ofiarodawcy chcieliby odliczyć od podatku, będą musiały być wpłacane w formie przekazu na rachunek bankowy Towarzystwa. Sam dowód bankowy będzie wystarczającym dokumentem do rozliczenia darowizny w urzędzie skarbowym. Dlatego Biuro Oddziału będzie wystawiać dokumenty potwierdzające wpłatę darowizny tylko na życzenie ofiarodawcy. Zmiana ta wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r. Nie zmienia się natomiast wysokość kwoty, którą można odliczyć od  podstawy opodatkowania – dalej wynosi ona maksymalnie 10% dochodu.
 
  W związku z tym przestają być aktualne niektóre zalecenia podane w liście do wszystkich gron starszych z 5 stycznia 1996 r. Informowaliśmy w nim o możliwości składania imiennych datków i darowizn na ręce upoważnionych przedstawicieli zboru. Na wniosek Komitetu Służby Biuro Oddziału wystawiało oficjalnie potwierdzenie darowizny, które następnie było dostarczane       ofiarodawcy za pośrednictwem zboru. W ten sposób będą mogły być potwierdzane jeszcze jedynie darowizny wpłacane w zborach do 31.12.2001 r. Po tej dacie nawet pokwitowanie wpłaty bezpośrednio do kasy Biura Oddziału  nie będzie stanowiło wystarczającej podstawy do dokonania odliczenia od podatku, gdyż koniecznie jest przedłożenie oficjalnego dowodu wpłaty na konto bankowe Towarzystwa. 

  Zachęcamy grona starszych  do chętnego udzielania praktycznej pomocy w przedstawianiu darowizn osobom, które by o to prosiły, np. jeśli chodzi o wypełnienie blankietu wpłaty na rachunek bankowy Towarzystwa. Pragniemy przypomnieć, że szczegółowe zasady wypełniania standardowych blankietów wpłat indywidualnych, w które Biuro Oddziału już wcześniej zaopatrzyło zbory, zostały omówione w liście do wszystkich zborów z 23 grudnia 2000 r. Gdyby zabrakło tych blankietów, złóżcie zamówienie.

  Bardzo cenimy Waszą dbałość o materialne dobra Królestwa i mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą nam jeszcze lepiej współpracować w tym zakresie. Gdybyście mieli jakieś pytania dotyczące wyżej wspomnianych zmian lub innych pokrewnych zagadnień finansowych, nie wahajcie się kontaktować  pisemnie z Biurem Oddziału. Wraz z tym listem przesyłamy Wam nasze najlepsze życzenia wielu błogosławieństw od Jehowy.

                                                                                                    Wasi bracia
                                   


P.S. Po przeczytaniu listu na najbliższym zebraniu służby prosimy go umieścić na tablicy ogłoszeń.


« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień, 2018, 20:28 wysłana przez Nadaszyniak »