Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii  (Przeczytany 1897 razy)

Offline M

AC:SA 12 marca 2020

DO WSZYSTKICH GRON STARSZYCH W POLSCE

Temat: Działalność zborowa podczas epidemii

Drodzy Bracia!

    Rosnąca liczba chorych na COVID-19 oraz osób obejmowanych kwarantanną lub nadzorem sanitarnym wskazuje na konieczność zachowania dodatkowych środków ostrożności w trosce o zdrowie i dobro braci i sióstr oraz naszych bliźnich. Wzrastające zagrożenie wymaga stałego uaktualniania komunikatów z Biura Oddziału dotyczących działalności zborów i służby kaznodziejskiej i uwzględniających zmieniającą się sytuację w kraju.

    Prosimy, żeby wszystkie grona starszych skrupulatnie zastosowały się do aktualnych wskazówek, jakie pragniemy Wam przekazać w tym liście.

Troska o współwyznawców
 • Zalecamy, by osoby starsze i schorowane, które należą do grupy wysokiego ryzyka, korzystały z zebrań przez łącza telefoniczne lub serwis JW Stream. Koordynator grona starszych zadba poprzez nadzorców lub sług grup służby kaznodziejskiej, by osobom pozostającym w domach udzielono bezpośredniej pomocy w uzyskaniu dostępu do programu zebrań. Zwłaszcza osoby starsze powinny ograniczyć kontakt ze skupiskami ludzi. Dlatego służbę kaznodziejską powinny pełnić tylko w warunkach, które nie narażają ich zdrowia. Starsi będą czuwać, by żyjącym samotnie lub starszym wiekiem udzielać praktycznej pomocy.
 • Rodzice podejmują osobiste decyzje w sprawach dotyczących własnych dzieci i ich udziału w zebraniach i służbie kaznodziejskiej.
 • Przypominamy, że zgodnie z ogłoszeniem podanym w S-147 z marca 2020 roku starsi zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności w sytuacjach, gdy głosiciele wracają z wyjazdów prywatnych, podróży służbowych lub leczenia. Jeżeli starsi nie znają aktualnego stanu zdrowia tych osób, powinni skontaktować się z nimi telefonicznie. W każdym takim wypadku poproszą, żeby dana osoba ograniczyła kontakt ze zborem i korzystała z zebrań drogą elektroniczną przez okres dwóch tygodni. Wszyscy starsi powinni aktywnie interesować się samopoczuciem braci i sióstr oraz przejawiać czujność co do sytuacji, z powodu których dana osoba musiałaby dla bezpieczeństwa innych korzystać przez jakiś czas z zebrań przez telefon.
 • Starsi zboru i inni dojrzali bracia i siostry mogą okazywać miłość, udzielając biblijnego pokrzepienia osobom przejawiającym szczególne zaniepokojenie panującą sytuacją.
 • Jeśli starsi dowiedzą się, że ktoś z głosicieli miał kontakt z zarażoną osobą i — nie będąc tego świadomym — skorzystał z zebrania w Sali Królestwa, powinni niezwłocznie odwołać zebrania na okres dwóch tygodni i zadbać o dokładną dezynfekcję tego miejsca, zanim zostanie ono ponownie wykorzystane na zebrania. Wszystkim zborom korzystającym z tego miejsca zebrań należy zalecić odbieranie programu za pomocą serwisu JW Stream. Głosiciele z tych zborów nie powinni przez ten okres korzystać z zebrań w innych Salach Królestwa. O zaistniałej sytuacji prosimy poinformować telefonicznie nadzorcę obwodu. W razie nagłej sytuacji poza godzinami pracy Biura Oddziału prosimy dzwonić pod numer +48 608 541 000 (sfla punkt 2).
Służba kaznodziejska
 • Służba kaznodziejska jest osobistym wyrazem wiary każdego z nas, jednak bardzo prosimy tak organizować zbiórki do tej służby, by liczba obecnych nie przekraczała 4—6 osób. Nadzorcy i słudzy grup postarają się dokonać właściwego podziału w każdej części grupy, by dojrzała osoba mogła objąć w niej przewodnictwo. Powinni też przed każdą zbiórką upewniać się telefonicznie co do samopoczucia osób należących do danej części grupy.
 • Ze względu na szczególną wrażliwość społeczeństwa na ryzyko zarażenia się niebezpieczną chorobą niewskazane jest podchodzenie do przechodniów na ulicy w celu dania im świadectwa. To samo dotyczy głoszenia w galeriach handlowych lub innych miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Starsi powinni ocenić, czy służba od drzwi do drzwi nie wywoła trudności w danym miejscu i czy w rezultacie nie narazi na szwank dobrej opinii naszej organizacji. Możliwe, że najlepiej byłoby wtedy wybierać miejsca i okoliczności, w których nawiązywanie rozmowy będzie mieć nieoficjalny, naturalny charakter. Uniknie się w ten sposób narażania głosicieli na nieprzychylne reakcje ludzi obawiających się niepotrzebnych kontaktów z nieznanymi osobami.
 • Można pisać listy lub mejle do krewnych i przyjaciół oraz wykorzystywać telefon lub komunikatory internetowe, żeby prowadzić studium lub dokonywać odwiedzin u osób, które uprzednio dały nam swoje dane kontaktowe.
 • Dopóki starsi nie otrzymają innego komunikatu, dobrym sposobem pełnienia służby jest świadczenie publiczne z wykorzystaniem wózków eksponujących nasze publikacje. Trzeba jednak ustawiać je w miejscach, które nie znajdują się zbyt blisko przechodniów, ale raczej w odpowiedniej odległości zapewniającej wszystkim ludziom, w tym głosicielom, poczucie bezpieczeństwa. Można w tym okresie wykorzystywać wydania naszych publikacji zawierające pomocne rady dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób (zobacz artykuł w serwisie jw.org z 3 marca 2020 roku).
Kampania przed Pamiątką
 • Ze względu na wyjątkowe okoliczności nie prowadzimy kampanii przed Pamiątką w typowy dla nas sposób. Jak wspomniano we wcześniejszej korespondencji, zaproszenia będziemy wręczać tylko rodzinom, znajomym i osobom zainteresowanym, które regularnie odwiedzamy lub z którymi studiujemy Biblię. Dlatego nie trzeba tworzyć dodatkowych terenów przeznaczonych na kampanię. Należy natomiast zastosować formy działalności omówione w tym liście pod śródtytułem „Służba kaznodziejska”. Podczas służby z wózkami prosimy nie eksponować plakatów z zaproszeniem na Pamiątkę.
 • W służbie zamiast wstępu przedstawionego w filmie instruktażowym pokazującym, jak proponować zaproszenie na Pamiątkę, warto korzystać ze schematu rozmowy zamieszczonego w miesięczniku Życie i służba z marca 2020 roku. Omawiając znaczenie śmierci Jezusa Chrystusa, chcemy kierować ludzi do serwisu jw.org. Nie dążymy bezpośrednio do zaproszenia danej osoby na Pamiątkę. Gdy rozmówca sam okaże zainteresowanie tą uroczystością i zapyta o możliwość przybycia na nią, głosiciel może zostawić swój numer telefonu i wyjaśnić, że ze względu na panującą w kraju epidemię udzieli mu w odpowiedzi na jego telefon informacji o czasie i miejscu tej uroczystości, gdy już będzie to ostatecznie ustalone (zobacz wskazówki dotyczące obchodów Pamiątki podane w liście SA:SB z 10 marca 2020).
Sale Królestwa
 • Prosimy wydrukować w formacie A4 załączoną informację zdrowotną i wywiesić ją w widocznym miejscu przed głównym wejściem do Sali Królestwa. Celem tej informacji jest wskazanie osobom o wysokim ryzyku, aby korzystały z zebrań poprzez łącza telefoniczne i nie wchodziły do Sali Królestwa.
Ogłoszenia i zalecenia władz
 • Jeśli ze względu na epidemię właściwe organy władzy nakazują odwołanie wszystkich publicznych zgromadzeń, należy się do tego zastosować. Prosimy wtedy o natychmiastowy kontakt z nadzorcą obwodu.
 • Jeśli jako grono starszych widzicie potrzebę odwołania zebrań, nawet gdy nie ma takiego zalecenia władz lub przypadku narażenia się na kontakt z wirusem, prosimy, żebyście przed podjęciem decyzji w tej sprawie skonsultowali się z nadzorcą obwodu.
    Jesteśmy przekonani, że te dodatkowe wskazówki pozwolą wszystkim braciom i siostrom zachować radość w pełnieniu świętej służby dla naszego Życiodawcy, Jehowy. Ufamy, że Wasza troska o powierzone Wam Jego owce i Wasze sumienne stosowanie się do wskazówek Jego organizacji przyniosą wspaniałe rezultaty.

    Modlimy się za Wami do Jehowy i prosimy, by obficie udzielał Wam sił i mądrości.

Wasi bracia
Biuro Ooddziału,
Świadkowie Jehowy w Polsce


Kopia dla: wszystkich nadzorców obwodów w PolsceZałącznik:

INFORMACJA ZDROWOTNA

W 1 Liście do Koryntian 10:24 czytamy: „Niech nikt nie szuka własnej korzyści, ale korzyści innych”. Dlatego biorąc pod uwagę dobro innych, prosimy, żebyś nie wchodził do Sali Królestwa, ale skorzystał z programu zebrania w sposób zdalny, jeśli:
 • jesteś przeziębiony lub masz objawy grypopodobne
 • miałeś kontakt z kimś, u kogo zdiagnozowano COVID-19
 • masz osłabiony układ odpornościowy
O pomoc w uzyskaniu zdalnego dostępu do programu zebrania poproś telefonicznie któregoś z miejscowych starszych.

Dziękujemy
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec, 2020, 22:22 wysłana przez M »


Online josh82

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marzec, 2020, 22:30 »
Troska o współwyznawców
 • Zalecamy, by osoby starsze i schorowane, które należą do grupy wysokiego ryzyka, korzystały z zebrań przez łącza telefoniczne lub serwis JW Stream. Koordynator grona starszych zadba poprzez nadzorców lub sług grup służby kaznodziejskiej, by osobom pozostającym w domach udzielono bezpośredniej pomocy w uzyskaniu dostępu do programu zebrań. Zwłaszcza osoby starsze powinny ograniczyć kontakt ze skupiskami ludzi. Dlatego służbę kaznodziejską powinny pełnić tylko w warunkach, które nie narażają ich zdrowia. Starsi będą czuwać, by żyjącym samotnie lub starszym wiekiem udzielać praktycznej pomocy.
 • Rodzice podejmują osobiste decyzje w sprawach dotyczących własnych dzieci i ich udziału w zebraniach i służbie kaznodziejskiej.
 • Przypominamy, że zgodnie z ogłoszeniem podanym w S-147 z marca 2020 roku starsi zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności w sytuacjach, gdy głosiciele wracają z wyjazdów prywatnych, podróży służbowych lub leczenia. Jeżeli starsi nie znają aktualnego stanu zdrowia tych osób, powinni skontaktować się z nimi telefonicznie. W każdym takim wypadku poproszą, żeby dana osoba ograniczyła kontakt ze zborem i korzystała z zebrań drogą elektroniczną przez okres dwóch tygodni. Wszyscy starsi powinni aktywnie interesować się samopoczuciem braci i sióstr oraz przejawiać czujność co do sytuacji, z powodu których dana osoba musiałaby dla bezpieczeństwa innych korzystać przez jakiś czas z zebrań przez telefon.
 • Starsi zboru i inni dojrzali bracia i siostry mogą okazywać miłość, udzielając biblijnego pokrzepienia osobom przejawiającym szczególne zaniepokojenie panującą sytuacją.
 • Jeśli starsi dowiedzą się, że ktoś z głosicieli miał kontakt z zarażoną osobą i — nie będąc tego świadomym — skorzystał z zebrania w Sali Królestwa, powinni niezwłocznie odwołać zebrania na okres dwóch tygodni i zadbać o dokładną dezynfekcję tego miejsca, zanim zostanie ono ponownie wykorzystane na zebrania. Wszystkim zborom korzystającym z tego miejsca zebrań należy zalecić odbieranie programu za pomocą serwisu JW Stream. Głosiciele z tych zborów nie powinni przez ten okres korzystać z zebrań w innych Salach Królestwa. O zaistniałej sytuacji prosimy poinformować telefonicznie nadzorcę obwodu. W razie nagłej sytuacji poza godzinami pracy Biura Oddziału prosimy dzwonić pod numer +48 608 541 000 (sfla punkt 2).
Służba kaznodziejska
 • Służba kaznodziejska jest osobistym wyrazem wiary każdego z nas, jednak bardzo prosimy tak organizować zbiórki do tej służby, by liczba obecnych nie przekraczała 4—6 osób. Nadzorcy i słudzy grup postarają się dokonać właściwego podziału w każdej części grupy, by dojrzała osoba mogła objąć w niej przewodnictwo. Powinni też przed każdą zbiórką upewniać się telefonicznie co do samopoczucia osób należących do danej części grupy.
 • Ze względu na szczególną wrażliwość społeczeństwa na ryzyko zarażenia się niebezpieczną chorobą niewskazane jest podchodzenie do przechodniów na ulicy w celu dania im świadectwa. To samo dotyczy głoszenia w galeriach handlowych lub innych miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Starsi powinni ocenić, czy służba od drzwi do drzwi nie wywoła trudności w danym miejscu i czy w rezultacie nie narazi na szwank dobrej opinii naszej organizacji. Możliwe, że najlepiej byłoby wtedy wybierać miejsca i okoliczności, w których nawiązywanie rozmowy będzie mieć nieoficjalny, naturalny charakter. Uniknie się w ten sposób narażania głosicieli na nieprzychylne reakcje ludzi obawiających się niepotrzebnych kontaktów z nieznanymi osobami.

1: Zdezynfekować salę, poinformować nadzorcę obwodu....
Ktoś właśnie zaraził trzy zbory, a oni szorują krzesła i dzwonią do nadzorcy.  :o

2: Jak głosić nie rozmawiając z ludźmi?  I, oczywiście "Dobre imię organizacji.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec, 2020, 23:12 wysłana przez mav »


Offline pionier niewidzialny

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Marzec, 2020, 06:11 »
Dziekuje bardzo za udostepnie tego materiału


Offline donadams

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marzec, 2020, 10:50 »
Nie podoba mi się to, że nagle starsi mają kompetencje, żeby podejmować takie decyzje. Wygląda na to, że Biuro Oddziału ma kompetencje tylko do tego, żeby zarządzić zbiórkę pieniędzy. Powinni mieć jaja i podjąć konkretne decyzje. Podobno przewodzą działalności na terenie kraju, więc niech to robią.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Technolog

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marzec, 2020, 11:41 »
Odwołać zebrania, zdezynfekować salę, poinformować obwodowego - ani słowa o poinformowaniu Sanepidu czy innych służb, które zarządziłby kwarantannę lub inne środki zapobiegawcze dla osób powiązanych.


Offline Efektmotyla

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Marzec, 2020, 13:27 »
Nie podoba mi się to, że nagle starsi mają kompetencje, żeby podejmować takie decyzje. Wygląda na to, że Biuro Oddziału ma kompetencje tylko do tego, żeby zarządzić zbiórkę pieniędzy. Powinni mieć jaja i podjąć konkretne decyzje. Podobno przewodzą działalności na terenie kraju, więc niech to robią.
Niestety ograniczenie zebrań ograniczy napływ pieniędzy, tyczy się to też innych religii
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze


Offline pionier niewidzialny

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec, 2020, 14:08 »
Odwołać zebrania, zdezynfekować salę, poinformować obwodowego - ani słowa o poinformowaniu Sanepidu czy innych służb, które zarządziłby kwarantannę lub inne środki zapobiegawcze dla osób powiązanych.

Ciocia Dorootka z ciocią Gienią przetrą ściereczką i po sprawie  ;D


Offline Jaskier

 • Nieochrzczony głosiciel
 • Wiadomości: 37
 • Polubień: 139
 • Wielka Rzesza Baranów
Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marzec, 2020, 14:15 »
Jestem Ci bardzo wdzięczny za udostępnienie tego listu. Ciekawa sprawa, że po wykryciu że ktoś zarażony był na Sali, informują tylko nadzorcę. Ta awersja do powiadamiania odpowiednich służb będzie mieć kiedyś tragiczne konsekwencje... Powtórzy się sytuacja z Korei, gdzie jedna nadgorliwa babcia w jakimś kościele doprowadziła do epidemii w kraju. Mam tylko nadzieję, że teraz nie zaczną starszaki z pomocą duchową wydzwaniać.
Konto to umacnia zaufanie do danej przez Jaskra obietnicy, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1975, Towarzystwo Strażnica zmieni swoje zrozumienie jeszcze z dziesięć razy.


Online Siedemtwarzy

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Marzec, 2020, 18:25 »
Dziękuję za wrzucenie tego, jak i innych listów związanych z aktualną sytuacją. Biuro oddziału list ułożyło tak, aby nikt do nich się nie przyczepił. Grona starszych będą robić tak, żeby biuro się do nich nie przyczepiło. Głosiciele są na samym końcu.
Dochodzi do sytuacji, że wśród zborów zgromadzajacych się w jednej sali, jedne odwołały zebrania i służbę, inne nie widzą przeszkód w zgromadzania się na tejże sali i organizowaniu zbiorek i ganianiu po ludziach. Skoro wprowadzono kwarantanne na dwa tygodnie, to biuro mogło dać odgórnie przykaz, aby się powstrzymać na ten czas, zwłaszcza że Polacy jak się okazuje to pragmatyczny naród i dość ( przynajmniej wśród moich znajomych) przykłada się do ograniczenia poruszania się.  Zobaczymy co będzie dalej.


Offline Matylda

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marzec, 2020, 18:43 »
Odwołać zebrania, zdezynfekować salę, poinformować obwodowego - ani słowa o poinformowaniu Sanepidu czy innych służb, które zarządziłby kwarantannę lub inne środki zapobiegawcze dla osób powiązanych.
I ani słowa żeby się dowiedzieć czy starsze samotne ciocie maja w domu kromke chleba. I żeby im tą kromke ktos " mocny duchowo" razem choćby z tym ich gownianym pokrzepieniem, dostarczył.
Skur**syny!
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2020, 19:01 wysłana przez mav »


Offline Jaskier

 • Nieochrzczony głosiciel
 • Wiadomości: 37
 • Polubień: 139
 • Wielka Rzesza Baranów
Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marzec, 2020, 19:50 »
Właśnie zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. (za https://twitter.com/PremierRP/status/1238533684120215552/photo/1)
Konto to umacnia zaufanie do danej przez Jaskra obietnicy, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1975, Towarzystwo Strażnica zmieni swoje zrozumienie jeszcze z dziesięć razy.


Offline Roszada

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Marzec, 2020, 19:57 »
Podzielą zbory na 2 części po 49 osób. ;)


Online Gostek

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marzec, 2020, 20:47 »
Niestety ograniczenie zebrań ograniczy napływ pieniędzy, tyczy się to też innych religii
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

Ja myślę, że będzie wręcz przeciwnie. Bo jak pozamykają sale to będą mogli przyoszczędzić na prądzie, wodzie i ogrzewaniu..  ;D
Bracia są coraz bardziej świadomi, na co org przeznacza pieniądze i już nie są tak chojni jak kiedyś.
Tak, że bilans strat i zysków wyjdzie raczej na plus!  :D


Online zenobia

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Marzec, 2020, 21:19 »
I ani słowa żeby się dowiedzieć czy starsze samotne ciocie maja w domu kromke chleba. I żeby im tą kromke ktos " mocny duchowo" razem choćby z tym ich gownianym pokrzepieniem, dostarczył.

Dzisiaj maz miał tel. od kogoś ze zboru , własnie z troską czy nie potrzebuje jakiejś pomocy i radą w co wypadałoby się zaopatrzyc .
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2020, 21:56 wysłana przez mav »


Offline Matylda

Odp: List do starszych - Działalność zborowa podczas epidemii
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Marzec, 2020, 21:59 »

Dzisiaj maz miał tel. od kogoś ze zboru , własnie z troską czy nie potrzebuje jakiejś pomocy i radą w co wypadałoby się zaopatrzyc .
Dobre i to.