Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy  (Przeczytany 2191 razy)

Offline Storczyk

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 23:24 »
DPT, ma rację bez łaski nie mamy szans.
Nikt sobie zbawienia  nie może wypracować  .Ten tekst to sposób na wykorzystanie młodych naiwnych .

Zbawienie wiąże się z  dniami skróconymi," inaczej nikt by nie ocalał."
 


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 23:44 »
W Biblii jest opisana polemika między wiarą a uczynkami w kontekście zbawienia /wybawienia. Podobno wiara bez uczynków nie istnieje, a tym samym nie ma mocy zbawczej. Nie napisano, czy uczynki bez wiary coś wnoszą. Teraz okazuje się, że trzeba zapracować. Najpierw chrzest, a potem arbeit, arbeit, arbeit; i jak długo trzeba pracować? Aż zapracujesz się na śmierć.

Zbawienie ma być od grzechu i złego. Nie grzeszysz i żadnych złych kobiet. Znów dochodzimy do początku. Adam nie grzeszył, a zaczął. Bo to zła kobieta była. 8-). Nirwana jest chyba lepsza. Podobno u Allaha w raju dostaje się 4 kobiety. Zdaje się jest to po śmierci. To nawet lepsze niż iść do Jezusa. Bo co tam robić? Siedzieć wieczność na tronie? Gdyby tak analizować dalej, to tych koncepcji na zbawienie jest wiele. Niektórzy są zdania, że będzie można wybrać. Tylko dziś trzeba wiedzieć, jaki wybór jest najlepszy ;D


Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Czerwiec, 2020, 10:37 »
Ominąłem pewny werset w Drugim Wątku:

Rzymian 1:16-18 podobny werset znajduje sie w Liscie do Galatów 3:11-16

Cytat:

List do Galatów 3:11-14

(11): Jest oczywiste, że nikt nie zostanie usprawiedliwiony przed Bogiem dzięki Prawu, ponieważ: Sprawiedliwy będzie żyć z wiary. (12): Prawo zaś nie opiera się na wierze, ale mówi: Kto wypełnia przepisy Prawa, dzięki nim żyć będzie. (13): Chrystus wyzwolił nas od przekleństwa Prawa – gdy stał się dla nas przekleństwem, bo jest napisane: Przeklęty każdy, kto zawisł na drzewie.

Jak widzimy pisze jak byk ze: Będziemy żyć z wiary
a nie przestrzeganiu jakiegoś tam prawa od osób trzecich(Ciała Kierowniczego).
Ten werset można przytoczyć do nakazów które nadaje Ciało Kierownicze i strażnica np w przypadku Transfuzji Krwi od 12 wersetu do 16 ale to omówię w innym wątku.


Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Czerwiec, 2020, 12:18 »
KONTYNUACJA

List Do Rzymian 4:-1-9(Poznańska)

(1): Czyż więc powiemy, że Abraham, nasz praojciec, zawdzięcza cokolwiek swemu ludzkiemu pochodzeniu?
(2): Jeśli Abraham doznał usprawiedliwienia dzięki uczynkom, to ma powód do dumy - ale nie wobec Boga.
(3): Cóż bowiem mówi Pismo? 'Abraham zawierzył Bogu i to uznano mu jako usprawiedliwienie'.
(4): Pracownikowi przyznaje się zapłatę jako należność, a nie z łaskawości.
(5): Temu zaś, który nie pracuje - wierzy natomiast w Tego, który bezbożnemu daje usprawiedliwienie - uznaje się wiarę za tytuł do usprawiedliwienia.
(6): Tak również Dawid nazywa błogosławionym człowieka, którego Bóg usprawiedliwia bez uczynków:
(7): 'Błogosławieni ci, którym nieprawości odpuszczono i których grzechy wymazano.
(8): Błogosławiony człowiek, któremu Pan nie pamięta grzechu'.
(9): Błogosławieństwo to dotyczy więc obrzezanych czy też nie obrzezanych? Mówimy bowiem: 'Abrahamowi uznano wiarę za usprawiedliwienie'.

Drugi werset powiadam nam ze:

Jeśli Abraham doznał usprawiedliwienia dzięki uczynkom, to ma powód do dumy - ale nie wobec Boga.

Czy to znaczy ze uczynki są mało ważne względem usprawiedliwienia? "bo to nie powód do dumy wobec Boga" jak to dalej nam Apostoł Paweł pisze ale to nie wszystko.

Czwarty werset mówi nam "dzięki temu ze uwierzył" i to uznano mu za sprawiedliwość! nie ze przestrzegał tam nakazów hmm? jakiś osób trzecich? np: Ciała Kierowniczego.

W Liście do Jakuba 2:23 mamy napisane:

Tak wypełniło się Pismo, które mówi: 'Uwierzył Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość', i nazwany został przyjacielem Boga.

Za wiare został nazwany Przyjacielem Boga i za to ze uwierzył stał sie sprawiedliwy nie za to że uwierzył Paną z "CK" np jak karzą wierzyć swoim członkom ze to oni są tym "Niewolnikiem Wierny i Roztropnym"


Wersety od 5 do 8:

Cytat: Wiara z tytułu do usprawiedliwienia

Zeby ktos sobie nie pomyślał czasem ze skoro jesteśmy
usprawiedliwieni z wiary to nie oznacza ze możemy sobie grzeszyć jak popadnie.  W 6 i 7 wersecie mamy napisane ze Bóg usprawiedliwia człowieka "Bez Jego Uczynków" i Paweł w wersetach 7-8 Paweł cytuje Psalm Dawida. Jest to odwołanie do Psalmu 32:1

Psalm 32:1-2

Paulistów:
Pouczenie Dawida. Szczęśliwy, komu odpuszczono nieprawość, komu grzechy zostały zmazane. Szczęśliwy człowiek, któremu PAN nie wylicza grzechów i w którego ustach nie ma zdrady.

Poznańska:
[Psalm] Dawida; pieśń pouczająca. Szczęśliwy, kto dostąpił odpuszczenia nieprawości i przebaczenia grzechu.
 Szczęśliwy człowiek, któremu Jahwe nie przypisuje winy, (którego dusza wolna jest od fałszu).


Podam wam dalsze wersety których nie będą omawiał bo chyba raczej wszystko jest jasno napisane możecie sobie zajrzeć sami i przeczytać: Rzymian 4:10-25

Jeśli chodzi o uczynki:

Rzymian 3:27-31
(27): Gdzież więc powód do chełpliwości? - Wykluczony. Jakim prawem? Prawem domagającym się uczynków? - Nie! Prawem wiary. (28): Sądzimy bowiem, że człowiek doznaje usprawiedliwienia dzięki wierze, bez uczynków nakazanych przez Prawo. (29): Czyż Bóg miałby być jedynie Bogiem Żydów? Czyż nie jest także Bogiem pogan? Oczywiście, że i pogan, (30): skoro jest jedynym Bogiem, który obrzezanym udziela usprawiedliwienia dzięki wierze oraz nie obrzezanym również dzięki wierze. (31): Czyż więc poprzez wiarę przekreślamy Prawo? Wręcz przeciwnie. My Prawo umacniamy.

(Jeśli chodzi o ten werset można przytoczyć do Transfuzji Krwi, omówię to w osobny wątku)

Co ciekawe Paweł w tych Listach pisze że doznajemy usprawiedliwienia nie z uczynków, ale wiary.
Dla uwagi wersety: Jakuba 2:23, Rzymian 4:-1-9, Galatów 5:1-6, Efezjan 2:8

Co ciekawe w innym liście mamy napisane ze uczynki są nam potrzebne:
 
Jakuba 2:17-28

(17): Tak też wiara nie przejawiająca się w czynach martwa jest sama w sobie. (18): Lecz powie ktoś: Ty masz wiarę, ja zaś mam uczynki. - Pokaż mi twoją wiarę bez uczynków, a ja z uczynków moich pokażę ci wiarę. (19): Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? - Dobrze czynisz; ale demony też wierzą i drżą. (20): A czy chcesz przekonać się, słaby człowiecze, że wiara bez uczynków jest bezowocna? (21): Czyż praojciec nasz Abraham nie dzięki uczynkom został usprawiedliwiony, złożywszy syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? (22): Widzisz więc, że wiara współdziała z jego uczynkami i dzięki uczynkom stała się doskonałą. (23): Tak wypełniło się Pismo, które mówi: 'Uwierzył Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość', i nazwany został przyjacielem Boga. (24): Widzicie więc, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia dzięki uczynkom, a nie przez samą tylko wiarę. (25): Podobnie tak i nierządnica Rahab czyż nie dzięki uczynkom dostąpiła usprawiedliwienia, przyjmując zwiadowców a inną drogą ich wyprawiając? (26): Jak bowiem ciało bez ducha jest martwe, tak też martwa jest wiara bez uczynków. [Biblia Poznańska, Jk 2]

Teraz ŚJ mogą sie doczepić ze uczynki są potrzebne. No właśnie ale pytanie jest takie: O jakie uczynki tu chodzi?
O takie jak to ŚJ mówią ze trzeba:
- Chodzić do służby
- Do nich na zebrania
- Zgadzać sie z ich naukami
- Byc Świadkiem Jehowy.

Bo jeśli tego nie robisz to jesteś "Martwy Duchowo" nie ważne czy pomagasz innym. Tak mi mówił :D ze opuszczam zebrania i nie chodzę do służby to moja wiara jest słaba, a gdy to robiłem była dobra ehh...

Czy tutaj chodzi o takie uczynki? przecież taki "Zenek" który: Ćpa, chla, gra w gry itp robi to po kryjomu gdzie starsi nie widzą i chodzi sobie na zebranka, do służby i powie: O mam świetne uczynki jestem duchowym człowiekiem bo chodzę do Służby i na Zebranka a jak tego nie robisz "To jesteś martwy Duchowo". Czy  to są te uczynki potrzebne do zbawienia? chyba nie bo Jakub przytoczył historie REHAB

Cytat: A nierządnica Rachab, czy nie przez swoje czyny została zbawiona? Przecież udzieliła schronienia zwiadowcom i uratowała ich, odsyłając inną drogą [Jakuba 2:25]

i tutaj pokazuje o jakie uczynki chodzi.

C.D.N


Offline dziewiatka

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 09:47 »
No tak ,prawo prawem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.Czyli po za Laską następują spekulacje.Klasa władzy w religii gotowa jest zgodzić się ze wszystkim ale i tak potem wymyśli swoje wymagania.


Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 10:44 »
Kolejne wersety to:

Rzymian 5:9-11

(8): Bóg natomiast okazał miłość swoją wobec nas przez to, że Chrystus umarł za nas wtedy, gdy my byliśmy jeszcze grzesznikami. (9): Tym bardziej więc teraz, gdy zostaliśmy usprawiedliwieni dzięki Jego krwi, będziemy wybawieni od Jego gniewu. (10): Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem dzięki śmierci Jego Syna, to tym bardziej dostąpimy zbawienia dzięki Jego życiu, gdy jesteśmy z nim pojednani. (11): I nie tylko to. Chlubimy się też w Bogu dzięki Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, przez którego teraz uzyskaliśmy pojednanie z Bogiem.
[Biblia Poznańska, Rz 5]

Dziewiąty (9) werset mówi nam ze zostalismy Usprawiedliwieni "Dzieki Krwi Jezusa Chrystusa" i dzieki temu zostalismy pojdednani z Bogiem nie przez to ze bedą słuchał "Ciała Kierowniczego" i dzieki temu przezyje Armagedon i moge w ten sposób przyjść do Boga dalej jest napisane:

Cytat:
zostaliśmy pojednani z Bogiem dzięki śmierci Jego Syna, to tym bardziej dostąpimy zbawienia dzięki Jego życiu, gdy jesteśmy z nim pojednani.

Dzięki czemu dostępujemy zbawienia? dzieki pojednaniu z Jezusem Chrystusem a nie z Pojednaniem Jezusem Chrystusem i zbawienie mamy dzięki "Jego Życiu" i w pojednaniu i dzięki nie mu mam pojednanie z Bogiem! a nie dzieki "Świadkami Jehowy i panami z Ciała Kierowniczego" bo jesli sie z nimi nie zgadzam i z ich z naukami to jak to mi mówili "ze moja wiara jest słaba i odchodze od Boga" hmm? czy oni tam wogóle czytają dobrze Biblie? czy tak jak im ktos każe?. Gdy czytałem List do Rzymian to klapki z oczów mi schodziły i widziałem te przekręty panów od "CK". Na to wychodzi ze robią to specjalnie tą cała szopkę i manipulacje. Głoszą po prostu inną Ewangelie:

Galatów 1:6-10(Poznańska)
Dziwię się, że tak szybko odstępujecie od Tego, który was powołał do uczestnictwa w łasce Chrystusowej, i zwracacie się ku innej ewangelii. Nie miej innej! Są jedynie tacy, którzy sieją zamęt wśród was i chcą sfałszować ewangelię Chrystusa.

Nawet jak im zacytujecie ten werset to pewnością powiedzą: Ze to kościół katolicki głosi inną Ewangelie. A oni głoszą nie skażona jak to w publikacjach pisze itp :)

Nie skażoną i prawdziwą, a kto Nowy Testament ma od spirytystów ? Wescota i Horta. I weź tu nie miej wątów ;/

1Koryntian 10:20-21
Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów

Tez Świadkowie lubią przytaczać ten werset :) to tez możecie im przytoczyć ze zasiadają do stołu demonów bo korzystają z tłumaczenia od Spirytystów. I niech wywalą to tak samo jak mówią żeby pozbyć sie krzyża czy tez obrazów świętych. Ja ich Biblie wywaliłem na śmietnik.


Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 11:43 »
Czy Bóg patrzy na ludzi szczególnie czy ma jakieś względy na kogoś?

Kazdy z was kto był Świadkiem Jehowy pewnie spotkał sie ze stwierdzeniami:

- Nami sie Bóg tylko posługuję
- Nam błogosławi
- My mamy najlepsze zrozumienie pisma
- To jehowa ma swoja organizacje i lód i my nim jesteśmy
- My będziemy zbawieni reszta jest ze świata i zginą w armagedonie.

Ale czy to jest zgodne z Pismem Świętym? - Nie.  A dlaczego? na początek przeanalizujmy wypowiedz Jezusa Chrystusa:

Ew. Marka 9:38-40
(Przekład Nowego Świata)

(38): Jan powiedział do niego: „Nauczycielu, widzieliśmy, jak ktoś wypędzał demony, używając twojego imienia, i próbowaliśmy go powstrzymać, bo nie jest jednym z nas”. (39): Ale Jezus rzekł: „Nie próbujcie go powstrzymywać, bo nikt, kto dokona potężnego dzieła, powołując się na moje imię, nie zacznie zaraz źle o mnie mówić. (40): Bo kto nie jest przeciwko nam, ten jest po naszej stronie.

To jest bardzo ciekawy werset a dlaczego? wyjaśniam.

Kontekst mówi nam o wypędzeniu demonów Jan reagował w ten sposób jak by sie oburzył ponieważ ktoś wypędzał demony ale nie był jednym z Apostołów. Podobnie "Świadkowie Jehowy" Reagują jak ktoś interpretuje Biblie nie tak jak oni chcą i mówią:

Cytat:
Ty nie możesz interpretować bibli morze to robić niewolnik. Bo nie jesteś Świadkiem Jehowy i każdy kto pokaże sprzeczność to od razu jest odstępcą i jest przeciwko "Świadkom" i przeciw Bogu.


Dalej Jezus mu rzekł:

Cytat: Nie próbujcie go powstrzymywać, bo nikt, kto dokona potężnego dzieła, powołując się na moje imię, nie zacznie zaraz źle o mnie mówić. Bo kto nie jest przeciwko nam, ten jest po naszej stronie.


No właśnie Jezus mówił zęby nie powstrzymywać takiej osoby jeśli ktoś źle oni nie mówi tak samo dalej "Kto nie jest przeciwko nam jest z nami" a Świadkowie Jak mówią?
Nie zgadzasz się z nami i kto nie jest "Świadkiem Jehowy" i nie należy do organizacji zginie w armagedonie.
A co Jezus powiedział ?.

A w przypadku jak mówią ze tylko oni mają "Mają Najlepsze Zrozumienie Pisma" a wszyscy inni odstępcy, nie znają Boga i prawdy, tylko nami Bóg sie posługuje. Jesli podasz cos nie ze straznicy to nie będą słuchać bo to kłamstwo.

Łukasza 14:11
Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony". [Biblia Paulistów, Łk 14]

Przjedźmy teraz do kolejnych wersetów są to:
Dzieje Apostolskie 10:34-36, 17:-24-29
Galatów 2:6-7
1 Jakuba 2:1

Dzieje Apostolskie 10:34-36

Paulsitów:
(34): Wtedy Piotr przemówił: "Teraz naprawdę rozumiem, że Bóg jednakowo traktuje wszystkich ludzi. (35): W każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje uczciwie. (36): On posłał do Izraelitów słowo jako Ewangelię o pokoju przez Jezusa Chrystusa, który jest Panem wszystkich.

Poznańska:
(34): Piotr zabrał głos: 'Teraz z całą pewnością rozumiem, że Bóg nie gardzi żadnym człowiekiem, (35): ale w każdym narodzie miły Mu jest ten, kto jest bogobojny i prawy. (36): Posłał więc Bóg słowo synom Izraela, głosząc dobrą nowinę pokoju przez Jezusa Chrystusa - On jest Panem wszystkich. [Biblia Poznańska, Dz 10]

Noi tutaj sobie przeanalizujemy po kolei. Jak możemy w wersecie 34 przeczytać: [...] 'Teraz z całą pewnością rozumiem, że Bóg nie gardzi żadnym człowiekiem [...] lub "jednakowo traktuje wszystkich ludzi" ale sens zachowany.

No właśnie skoro Bóg traktuje wszystkich jednakowo i nie gardzi nikim to jak można mówić że każdy kto nie jest "Świadkiem Jehowy" zostanie zgładzony ? hmm to Bóg traktuje wszystkich tak samo czy nie ?? w dalszej  części w wersecie 35:

Cytat: ale w każdym narodzie miły Mu jest ten, kto jest bogobojny i prawy.

Hmmm? to wkoncu jak Jest miły ten kto jest bogobojny i prawy, postępuje uczciwie?
czy? tylko jest miły dla tych którzy są w "Organizacji Świadków Jehowy" ? i im tylko błogosławi?.
ciekawe co by ŚJ odpowiedzieli :)

Galatów 2:6
(6): A jeśli chodzi o braci, którzy cieszyli się szczególnym szacunkiem — choć dla mnie nie ma znaczenia, kim byli, bo Bóg nie ocenia ludzi po tym, co widać na zewnątrz — nie przekazali mi nic nowego.
[Przekład Nowego Świata 2018, Ga 2]

Cyt: Bóg nie ocenia ludzi po tym, co widać na zewnątrz — nie przekazali mi nic nowego.

A Świadkowie Jehowy oceniają z zewnątrz nie patrząc na to co kto ma wewnątrz w jakie sposób w taki:

- Kazdy kto nie jest Świadkiem Jehowy jest ze świata
- nie zna Boga, i zostaną wszyscy zgładzeni.
- Jesli sie ochrzcisz musisz zrezygnować z przyjaciół i którzy nie są świadkami nie możesz sie z nimi przyjaźnić jednym słowem są gorsi niz ty.

Tu przytoczę fajny fragment Jakuba 2:1-2

Bracia moi! Wiara w naszego Pana, Jezusa Chrystusa, uwielbionego nie kieruje się względami na osoby. Jeżeli więc przyjdzie na wasze zebranie człowiek bogato ubrany, ze złotym pierścieniem na palcu, oraz ktoś ubogi, w nędznym ubraniu.

cytat: Wiara w naszego Pana, Jezusa Chrystusa, uwielbionego nie kieruje się względami na osoby

A Świadkowie mają względy? mają. Wszyscy po za organizacją są gorsi uważają ze Boga nie znają bo oni znaja najlepiej kazdy inny zwodzi,
specjalnie manipulują Biblia ze zakrywają imię Boże itp.

Pisałem o tym wyżej wiedz nie chce sie powtarzać :)

To by było na tyle w tym wątku jeśli coś kiedyś znajdę to dopisze :) następny wątek jaki poruszę to "Niewolnik Wierny i Roztropny" bede tylko powoływał się na Pismo Święte a szczególnie zrobię analizę Ewangelii Mateusz 24:45 na który sie powołują w kwestii "Niewolnika" ze to "Ciało Kierownicze" nim jest. Zaznaczę ze werset wyjęty i pozbawiony kontekstu.

« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec, 2020, 11:46 wysłana przez Kyuubi »


Offline Roszada



Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 12:00 »
W razie czego to dalsza część, jak ktoś chce czytać, to jest na blogu Kyuubi:  :)

https://bibliavsswiadkowiejehowy.blogspot.com/2020/03/wykluczenie-1kor-51-11.html


Wykluczenie. Bedą chciał to poprawić z czasem


Offline Roszada

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 12:43 »
Nie ma więc sensu przepisywanie całości.
Czy widziałeś żeby ja albo ktokolwiek przepisywał swoje cale teksty?
Daje się fragment kluczowy a później odsyłacz do artykułu.
Ty zanudzisz tu ludzi...
Te wersety z Bibliu każdy zna przecież.

Przedstawiaj konkretne zarzuty Towarzystwa i dawaj na nie riposty.
Na tym polega polemika, a nie na przepisywaniu wersetów z różnych Biblii.


Offline Kyuubi

Odp: Co zrobić żeby być zbawionym? a Świadkowie Jehowy
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 12:46 »
Nie ma więc sensu przepisywanie całości.
Czy widziałeś żeby ja albo ktokolwiek przepisywał swoje cale teksty?
Daje się fragment kluczowy a później odsyłacz do artykułu.
Ty zanudzisz tu ludzi...
Te wersety z Bibliu każdy zna przecież.

Przedstawiaj konkretne zarzuty Towarzystwa i dawaj na nie riposty.
Na tym polega polemika, a nie na przepisywaniu wersetów z różnych Biblii.

Ale jesli ktos wejdzie nowy? kto ma wątpliwości ja np nie znałem tych wersetów póki nie zacząłem czytac bibli ;d każdy ma swój styl ty masz swój ja mam swój.