Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Unorthodox - podobnie jak u ŚJ  (Przeczytany 767 razy)

Offline Drengr

Unorthodox - podobnie jak u ŚJ
« dnia: 15 Maj, 2020, 09:11 »
Polecam artykuł traktujący o kobiecie która postanawia opuścić środowisko ortodoksyjnych Żydów - chasydów.

Mechanizmy wewnątrz społeczności jak i trzymanie na siłę w niewiedzy przed światem zewnętrznym - ciekawy materiał dla ofiar ŚJ.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25933734,odeszla-ze-spolecznosci-ortodoksyjnych-zydow-jestem-wyjatkiem.html



„ Kiedyś, gdy odeszła jedna osoba, po prostu się o niej zapominało. W tej chwili ucieczek jest mnóstwo, chasydzi zaczęli tracić kontrolę nad swoimi ludźmi. Stąd też zastraszanie i manipulacje. To nowa strategia chasydów. Zrobią więc wszystko, żeby udowodnić, że życie poza społecznością nie może się udać. Ich celem nie jest nakłonienie tych, co odeszli, do powrotu. Chodzi o to, żeby członkowie społeczności nie zobaczyli, że funkcjonowanie poza nią jest możliwe.”
« Ostatnia zmiana: 15 Maj, 2020, 09:15 wysłana przez Drengr »


Offline donadams

Odp: Unorthodox - podobnie jak u ŚJ
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj, 2020, 09:36 »
Czy nie ma filmu opartego o tą historię? Wydaje mi się, że gdzieś mignął mi zwiastun chyba na Netflixie.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Takajaja

Odp: Unorthodox - podobnie jak u ŚJ
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj, 2020, 10:51 »
Czy nie ma filmu opartego o tą historię? Wydaje mi się, że gdzieś mignął mi zwiastun chyba na Netflixie.

Tak, jest na Netflixie.

Świetnie pokazuje..." bez nas jestes nikim, bez nas nie masz szans, tylko my mozemy ci pomoc"


Offline coma

Odp: Unorthodox - podobnie jak u ŚJ
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj, 2020, 13:22 »
Polecam ten film. Bardzo dobrze ukazuje nie tylko to z czym musi się zmierzyć osoba odchodząca z zamkniętej grupy, ale też jaką blokadę psychiczną przed "światem" mają osoby wewnątrz grupy.
Mam swoje 3 ulubione sceny (analogie do ŚJ)
1. Główna bohaterka przez przypadek zjada kanapkę z wieprzowiną- kiedy się o tym dowiaduje wybiega z lokalu, bo myślała, że zrobi jej się nie dobrze.
2. Babcia odbiera telefon od płaczącej głównej bohaterki (tej złej co zostawiła babciną religię) i odkłada go bez słowa.
3.  Parafrazujac "Zobacz jak ten świat wygląda, on nie jest dla ciebie, nie poradzisz sobie sama, bez nas".
Polecam!