Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1918 - Zapowiadana rewolucja  (Przeczytany 750 razy)

Offline Roszada

1918 - Zapowiadana rewolucja
« dnia: 01 Maj, 2020, 16:44 »
W roku 1919 Towarzystwo Strażnica wynalazło sobie wstecznie dziwną naukę dotyczącą jakiejś rewolucji w roku 1918:

„Pilni badacze Pisma Świętego z łatwością stwierdzą, że prorok Ezechiel jest figurą Pastora Russell’a. Poddano myśl, że okres głuchoty Ezechiela, trwającej jeden rok, pięć miesięcy i dwadzieścia sześć dni (Ezechiel 32:21; 22. Uwagi), w ciągu którego to czasu nie mógł zwiastować żadnych nowych rzeczy, że okres ten stosuje się do pozafigurowego okresu, począwszy od śmierci Pastora Russell’a, 31 października, 1916, aż do 27 kwietnia, 1918. Podobnie jak z końcem głuchoty Ezechiela uczyniono publiczną proklamacyę, że miasto zostało zdobyte, tak i w poza figurze Chrześciaństwo miało być ukarane chłostą rewolucyi 27go kwietnia, 1918” (Strażnica 15.02 1919 s. 54 [ang. 15.02 1919 s. 6390, reprint]).

Jaka to chłosta rewolucji nastąpiła 27 kwietnia 1918? :-\
Nie wiem.


Offline Sebastian

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj, 2020, 22:14 »
W roku 1919 Towarzystwo Strażnica wynalazło sobie wstecznie dziwną naukę dotyczącą jakiejś rewolucji w roku 1918:

„Pilni badacze Pisma Świętego z łatwością stwierdzą, że prorok Ezechiel jest figurą Pastora Russell’a. Poddano myśl, że okres głuchoty Ezechiela, trwającej jeden rok, pięć miesięcy i dwadzieścia sześć dni (Ezechiel 32:21; 22. Uwagi), w ciągu którego to czasu nie mógł zwiastować żadnych nowych rzeczy, że okres ten stosuje się do pozafigurowego okresu, począwszy od śmierci Pastora Russell’a, 31 października, 1916, aż do 27 kwietnia, 1918. Podobnie jak z końcem głuchoty Ezechiela uczyniono publiczną proklamacyę, że miasto zostało zdobyte, tak i w poza figurze Chrześciaństwo miało być ukarane chłostą rewolucyi 27go kwietnia, 1918” (Strażnica 15.02 1919 s. 54 [ang. 15.02 1919 s. 6390, reprint]).

Jaka to chłosta rewolucji nastąpiła 27 kwietnia 1918? :-\
Nie wiem.
nie wiem czy ma to cokolwiek wspólnego z chłostaniem chrześcijaństwa
ale wikipedia podaje że (cyt.) "1918 – W Rosji Radzieckiej znacjonalizowano handel zagraniczny."

https://pl.wikipedia.org/wiki/27_kwietnia

niczego innego na temat 27 kwietnia 1918 nie wiem
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj, 2020, 22:47 »
nie wiem czy ma to cokolwiek wspólnego z chłostaniem chrześcijaństwa
ale wikipedia podaje że (cyt.) "1918 – W Rosji Radzieckiej znacjonalizowano handel zagraniczny."

https://pl.wikipedia.org/wiki/27_kwietnia

niczego innego na temat 27 kwietnia 1918 nie wiem

Dalej w tej Strażnicy piszą, s. 54:

Cytuj
Pewien brat nadesłał nam inne jeszcze potwierdzenie tej myśli. (...)
W kwietniu 1918 roku pilnie uważałem na dzienniki, spodziewając się wypełnienia tego proroctwa. Aż do 29 kwietnia nie wyczytałem nic tak ciekawego. Ale wówczas wyczytałem depeszę o następującem brzmieniu:
NIEMIECCY JEŃCY WOJENNI W ROSYI SĄ ZA REWOLUCYĄ.-
“Berlin, zaalarmowany sytuacyą w Omsku, domaga się natychmiastowego ich rozbrojenia. Obrady Kongresu. Przedstawiciele wszystkich narodowości z państw centralnych chcą założyć republikę.
“Moskwa, 27 kwietnia, 1918. — (Przez Stow. Prasę). — Od kilku dni obraduje tu kongres Jeńców wojennych, reprezentujących wszystkie narodowości mocarstw centralnych. Znajduje się tu kilkuset członków, wszyscy międzynarodowych poglądów, którzy zamierzają przygotować socyalną rewolucyę w zachodniej Europie i założyć tam republikę sowietów.

I jeszcze dwie takie notki.
Nie wiem co to za rewolucja


Offline Sebastian

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj, 2020, 14:58 »
z zachowanych notatek Włodzimierza Ilicza Lenina wynika, że wódz rewolucji był głęboko przekonany że robotnicy z całego świata popierają ideę komunizmu i popierają powstanie ZSRR;

spotkałem się z opiniami historyków że było to tylko myślenie życzeniowe wodza rewolucji

ale oczywiście takie myśli pojawiały sie tu i ówdzie w ówczesnej prasie - i jak ktoś potrzebował to mógł te wieści (o rzekomym poparciu robotników całego zachodniego świata dla ZSRR) uznać za spełnienie się jakichś tam specyficznie rozumianych proroctw biblijnych
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maj, 2020, 15:07 »
 :) W opinii pewnych historyków faktycznie robotnicze poparcie idei leninowskich może uchodzić za myślenie życzeniowe wodza rewolucji. Ale czy faktycznie? Rewolucja osiągnęła kolosalnie więcej niż twierdzą to ci historycy. Mentalnie to nawet do dziś ogólnoświatowa "brać robotnicza" w relacjach pracownik - pracodawca popiera raczej idee Lenina a nie ostatniego cara z rodu Romanowów.  ;)


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj, 2020, 17:18 »
Seb, czwarty i ostatni, w miarę czytelny fragment, jw. s. 55:

"Niemcy stanowczo domagały się rozbrojenia jeńców w Omsku, obsadzenia obozów przez wojska rosyjskie, oddzielenia Niemców i Austryaków, poczynienia środków, aby zapewnić wolny powrót jeńców z Syberyi oraz kroków ze strony rządu rosyjskiego, aby zapobiedz zebraniom kongresu w Moskwie. Zażądano również zaaresztowania komitetu jeńców i natychmiastowej odpowiedzi w tej sprawie.“
Był to początek ruchu bolszewickiego na drodze zorganizowanej.

Niestrawne to dla mnie. ;)


Offline Sebastian

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maj, 2020, 20:08 »
jak można żądać "aresztowania jeńców"? ja naiwny aż do dzisiaj myślałem że jeńcy są jeńcami właśnie dlatego że są aresztowani (znaczy: są już w niewoli);
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maj, 2020, 21:11 »
cyt. "był to początek ruchu bolszewickiego na drodze zorganizowanej"

wynikałoby z tego że dwie rewolucje (lutowa i październikowa) które przetoczyły się przez Rosję w 1917 roku albo nie były zorganizowane albo nie miały nic wspólnego z ruchem bolszewickim :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapowiadana rewolucja
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maj, 2020, 09:22 »
Seb!
Oni mieli wtedy jakąś fobię rewolucji. Zauważ, dziś raczej mówi się o wojnach, a nie o niej.

   „Rok 1918 z jego straszliwą rewolucją i przeraźliwą anarchią jest już bliski” (The Finished Mystery 1917 s. 405);

   „(...) po upadku odstępczego kościelnictwa w rewolucji, w 1918 roku przyjdzie koniec dla różnych niezgodnych, niechrześcijańskich elementów w Chrześcijaństwie” (The Finished Mystery 1917 s. 486);

   „Ten system i jego stronnicy okażą zasadniczo swoją niechrześcijańską naturę, kiedy chrześcijaństwo (Jeruzalem) wpadnie w ręce rewolucjonistów w 1918 roku” (The Finished Mystery 1917 s. 489);

Po latach tak wspomniano:

„Te dzieci Boże spodziewały się wówczas, że pierwsza wojna światowa przejdzie w ogólnoświatową rewolucję, że ta rewolucja obróci się w anarchię, a ta z kolei wpędzi wszystkie narody tego świata w Armagedon” (Strażnica Nr 17, 1959 s. 6 [ang. 15.11 1958 s. 691]).