PORTALE, BLOGI, FORA I INNE > Z KRAJU

Ksiazka ktora napisala SJ pod pseudonimem Erid Linay

<< < (6/6)

Annak:
Witaj RenlyB

  Masz racje po Twoim wpisie zwrocilam na to uwage.
 Ja raczej skupiam sie na tresci niz znakach interpunkcji czy ortografii(u mnie pewnie tez znajdzie sie
  rozne kwiatki) :)
 ale oczywiscie nie zmienia to faktu ze powinno byc wszystko poprawnie
 wlasnie ze wzgledu na czytelnika.
 Chyba zwroce uwage na blogu .
 Szansa nalezy sie kazdemu :)
 No i sama rozgladne sie za jakims korektorem dla mnie ;)
 
 Pozdrawiam.

Roszada:
Nie wiem czemu Izraelici mieliby przepisywać coś z tabliczek.
Każdy naród pozostawia po sobie jakieś źródła pisane.
Nie ma takiej społeczności, która nie chciała zachować swego istnienia dla potomnych.
Owszem w opisach wzorowano się czasem na poprzednikach, lub narodach 'mądrzejszych', jak dziś się wzorujemy coś pisząc np. z historii.

Czyżby Izraelici byli takimi nieukami, że musieli przepisywać różne kwestie dla swojej historii i wierzeń z pogańskich tabliczek?

Zresztą Biblia wymienia pewne źródła pozabiblijne, na które się ona powołuje:

„(...)Jest to opisane w Księdze Jaszara(...)” (Joz 10:13)

„(...)Pozostałe fakty z życia Salomona — wszystko, co uczynił, oraz jego mądrość — opisano w Księdze Dziejów Salomona(...)” (1Kl 11:41)

„(...)Pozostałe fakty z życia Jeroboama — jak prowadził wojny i jak panował — opisano w Księdze Dziejów Królów Izraela(...)” (1Kl 14:19)

„(...)Pozostałe fakty z życia Rechoboama — wszystko, co uczynił — opisano w Księdze Dziejów Królów Judy(...)” (1Kl 14:29)

„(...)Wszystkie jego potężne czyny i imponujące osiągnięcia, a także szczegóły tego, jak wywyższył Mardocheusza, opisano w Księdze Dziejów Królów Medii i Persji(...)” (Est 10:2)

*** it-1 s. 350 ak. 6 Chronologia ***
Biblia powołuje się np. na „Księgę Wojen Jehowy” (Lb 21:14, 15), „księgę dziejów królów Izraela” (1Kl 14:19; 2Kl 15:31), „księgę dziejów królów Judy” (1Kl 15:23; 2Kl 24:5), „księgę dziejów Salomona” (1Kl 11:41) i na różne inne podobne kroniki czy oficjalne zapiski z czasów Ezdrasza i Nehemiasza. Widać więc, że zawarte w niej informacje nie opierają się na czyjejś pamięci czy ustnych przekazach, lecz zostały starannie zbadane i udokumentowane. Historycy biblijni przytaczają także urzędowe dokumenty innych państw, jako że niektóre fragmenty Biblii spisano poza Izraelem, m.in. w Egipcie, Babilonie i w Persji (zob. ESTERY, KSIĘGA; EZDRASZA, KSIĘGA; KSIĄŻKA, KSIĘGA).

RenlyB:

--- Cytat: Annak w 15 Styczeń, 2020, 15:37 ---Witaj RenlyB

  Masz racje po Twoim wpisie zwrocilam na to uwage.
 Ja raczej skupiam sie na tresci niz znakach interpunkcji czy ortografii(u mnie pewnie tez znajdzie sie
  rozne kwiatki) :)
 ale oczywiscie nie zmienia to faktu ze powinno byc wszystko poprawnie
 wlasnie ze wzgledu na czytelnika.
 Chyba zwroce uwage na blogu .
 Szansa nalezy sie kazdemu :)
 No i sama rozgladne sie za jakims korektorem dla mnie ;)
 
 Pozdrawiam.

--- Koniec cytatu ---

Co innego pisanie na forum czy prywatnie, a co innego w książce, za którą ktoś płaci. Żeby nie było ;)
Po prostu nie lubię bylejakości. A tej niestety coraz więcej w internecie.
A ta Pani/Pan praktycznie w każdym zdaniu ma byka...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej