Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org  (Przeczytany 1542 razy)

Offline Tokaji

Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« dnia: 06 Styczeń, 2020, 12:04 »
Hej kochani, jak czytacie stronę jw.org, to też macie wrażenie, że jest wyjęta z kontekstu, jakby z innego świata? Zobaczcie na screen, który załączam.

Czy widmo utraty rodziny w przypadku wyjścia z organizacji nie jest wywieraniem presji??? Jeśli nie, to co Świadkowie Jehowy uznają za wywieranie presji? Może Wy wiecie?

Czy takie "mijanie się z prawdą" w środkach przekazu, mające na celu wprowadzenie kogoś w błąd nie podlega pod jakiś paragraf?

Macie więcej przykładów? Zakładka "Najczęściej zadawane pytania" na stronie jw.org jest istną kopalnią  ;)
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń, 2020, 12:07 wysłana przez Tokaji »
"Ci, którzy marzą w nocy, budzą się i stwierdzają, że to był sen.
Ci, którzy marzą w dzień, są niebezpieczni, bo robią wszystko, żeby te marzenia spełnić."


Marzena

  • Gość
Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Styczeń, 2020, 12:09 »
Jak zawsze migają się. Piszą co innego oczekują zupełnie czegoś innego.


Offline Tokaji

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Styczeń, 2020, 12:31 »
Dlaczego nie napisali, że starsi nie dadzą potem spokoju rodzinie, póki nie zerwie ona kontaktów z ex Świadkiem?

Aaa, no tak... Marketing i PR
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń, 2020, 12:33 wysłana przez Tokaji »
"Ci, którzy marzą w nocy, budzą się i stwierdzają, że to był sen.
Ci, którzy marzą w dzień, są niebezpieczni, bo robią wszystko, żeby te marzenia spełnić."


Online Trzy Kominy

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń, 2020, 12:42 »
"Nie unikamy takich osób, tylko staramy się je pocieszyć i wesprzeć"


... Ha, ha k..., na pewno. Przez 5 lat tego nie doświadczyłem .
Ale akurat z tego się cieszę :D
Do religii przyłączają za to w co wierzysz, a wykluczają za to co wiesz.


Marzena

  • Gość
Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń, 2020, 13:06 »
"Nie unikamy takich osób, tylko staramy się je pocieszyć i wesprzeć"


... Ha, ha k..., na pewno. Przez 5 lat tego nie doświadczyłem .
Ale akurat z tego się cieszę :D

Sieją nieprawdę i to samo zaczynają zbierać. Nic się dla nich nie liczy prócz pozerstwa.
 


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń, 2020, 13:53 »
A to nie jest trochę taki głuchy telefon ? Góra chce dobrze, ale nim to dotrze na dół to jest tak poprzekręcane i zdeformowane po drodze przez inne osoby i wychodzi z tego takie coś jak można zaobserwować.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Tokaji

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń, 2020, 18:07 »
O Bugareszt, od góry w dół, to wszystko chodzi jak w zegarku, widzę to na co dzień. W każdej rodzinie znajdzie się ktoś, kto doniesie na bliskich (żeby Jehowa mógł zadziałać oczywiście), w każdym zborze masz starszych, nad zborami czuwa nadzorca okręgu, biuro główne itd. Wszystko po to, żeby mieć kontrolę. Nie wychylisz się ani w prawo, ani w lewo  ;) A jak się wychylisz, to machina perswazji jest uruchamiana  ;)

Szkoda, że w drugą stronę to tak nie działa i np. wgląd do sprawozdań finansowych zwykły Świadek ma tylko na poziomie własnego zboru. Wyżej musimy już ufać Jehowie, że dobrze zarządza pieniążkami, ale niestety ciągle mu ich brakuje.

Oto kolejny przykład manipulacji na stronie internetowej organizacji "prawdziwego Boga". Załączam screeny :)

Kiedy Świadkowie Jehowy tłumaczą dlaczego nie można o nich powiedzieć, że są sektą, nie odnoszą się do podręcznikowej definicji i zachowań sekty, a do tego co ludziom może się wydawać na temat sekt. Sami piszą, że odwołują się do wyobrażeń na ten temat.

(Swoją drogą, w świetny sposób temat po czym poznać sektę omówiła na tym forum Salome)
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń, 2020, 18:37 wysłana przez Tokaji »
"Ci, którzy marzą w nocy, budzą się i stwierdzają, że to był sen.
Ci, którzy marzą w dzień, są niebezpieczni, bo robią wszystko, żeby te marzenia spełnić."


Offline Cytryna

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Styczeń, 2020, 19:33 »
Poza tym wyśmienicie, w iście orgowskim stylu sugerują ,że Ci ,którzy sami się odłączyli nie mają wiary,wyrzekają się wiary ! Ja się wyrzekłam nie wiary ,tylko tej oszukańczej organizacji !!!


Offline donadams

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marzec, 2020, 09:23 »
jw.org mija się też z prawdą w wersji polskiej w stosunku do angielskiej. Są pewne subtelne zwroty, które ewidentnie nie są tłumaczone, bo brzmiały by gorzej w języku polskim, więc zamienia się je innymi, żeby były miękkie i przyjemne.

Już na pierwszej stronie jest przykład takiego zabiegu. W części "O nas", w jednym z ostatnich zdań w wersji angielskiej czytamy, że ponieważ świadkowie głoszą, są "known as Jehovah's Witnesses", czyli znani jako Świadkowie Jehowy. W wersji polskiej czytamy już, że są "nazywani Świadkami Jehowy", a to po prostu nie jest prawda z kilku powiązanych ze sobą powodów:

1. Historycznie to Świadkowie Jehowy sami nadali sobie taką nazwę, więc co najwyżej mogą być znani jako tacy, ale nie nazywani, co sugeruje udział osób trzecich.
2. Napisanie, że ktoś jest "nazywany" w określony sposób sugeruje, że zauważono pewną zależność, na przykład określone działanie, i było ono tak wyraźne, że postanowiono kogoś tak nazwać. Tak jest z wszelkimi przezwiskami, przydomkami itd. Ale to nie jest prawdą w przypadku świadków Jehowy, którzy podkreślam nazwali siebie tak samych. To tak jakbym ja nazwał się "głosicielem prawości", trąbił bym o tym przez rok, a jak ktoś by mnie tak określił publicznie, napisałbym artykuł o tym, że ludzie mnie tak nazywają.

Subtelna, ale manipulacja. Albo tłumacz nie potrafi odróżnić przymiotnika od czasownika. Nie wiem co gorsze.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


BetMen

  • Gość
Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marzec, 2020, 09:46 »
Mnie zawsze zastanawiało,dlaczego na stronie korporacyjnej jw.org są tylko informacje o wyrokach sądów przychylnych organizacji,a nie ma tych np.dotyczących odszkodowań za pedofilie?


Online NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marzec, 2020, 10:56 »
Tu mój ulubiony paragraf ze strażnicy
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-listopad-2016/czy-cenisz-slowo-boze/

"9 Niektórzy uważają, że mogą sami interpretować treść Biblii. Jednak w 1919 roku wyniesiony do chwały Jezus ustanowił wiernego niewolnika, żeby przekazywać pokarm duchowy wyłącznie za jego pośrednictwem. Posługuje się nim, by pomagać swoim naśladowcom zrozumieć Biblię i stosować się do zawartych w niej wskazówek. Kiedy wprowadzamy je w życie, przyczyniamy się do czystości, pokoju i jedności w zborze. Każdy z nas powinien się zastanowić: „Czy okazuję lojalność niewolnikowi, którym posługuje się Jezus?”."

Czy to zdanie mówi:
1 Jezus został wyniesiony do chwały w 1919
2 Ustanowił niewolnika w 1919
??
Wybierz prawidłowe.

Z tej samej strażnicy artykuł następny.
Dzieło jest wielkie to nawiązanie do słów Chrystusa, który raczej miał na myśli głoszenie dobrej nowiny ale obrazek sugeruje budowanie nowych obiektów bo w tym kierunku podąża rydwan Jehowy. Ciekawe może kiedyś ujrzymy ilustrację jak rydwan Jehowy jest załadowany materiałami budowlanymi.


Offline ondre

Odp: Celowe mijanie się z prawdą na stronie jw.org
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Marzec, 2020, 11:23 »
Tu mój ulubiony paragraf ze strażnicy
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-listopad-2016/czy-cenisz-slowo-boze/

"9 Niektórzy uważają, że mogą sami interpretować treść Biblii. Jednak w 1919 roku wyniesiony do chwały Jezus ustanowił wiernego niewolnika, żeby przekazywać pokarm duchowy wyłącznie za jego pośrednictwem. Posługuje się nim, by pomagać swoim naśladowcom zrozumieć Biblię i stosować się do zawartych w niej wskazówek. Kiedy wprowadzamy je w życie, przyczyniamy się do czystości, pokoju i jedności w zborze. Każdy z nas powinien się zastanowić: „Czy okazuję lojalność niewolnikowi, którym posługuje się Jezus?”."

Czy to zdanie mówi:
1 Jezus został wyniesiony do chwały w 1919
2 Ustanowił niewolnika w 1919
??
Wybierz prawidłowe.

Z tej samej strażnicy artykuł następny.
Dzieło jest wielkie to nawiązanie do słów Chrystusa, który raczej miał na myśli głoszenie dobrej nowiny ale obrazek sugeruje budowanie nowych obiektów bo w tym kierunku podąża rydwan Jehowy. Ciekawe może kiedyś ujrzymy ilustrację jak rydwan Jehowy jest załadowany materiałami budowlanymi.
Owszem i punkt.3 jeszcze : Więc morda w kubeł i robić, myśleć, czuć jak każe niewolnik.
Co do rydwanu to o majątek Króla trzeba dbać i pomnażać,  więc materiały budowlane jak najbardziej.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec, 2020, 11:34 wysłana przez ondre »