Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka ostatniej wieczerzy  (Przeczytany 1086 razy)

Offline krzysiekniepieklo

Pamiątka ostatniej wieczerzy
« dnia: 22 Listopad, 2019, 13:04 »

Tutaj chciałem poddać krytyce pamiątkę ostatniej wieczerzy obchodzoną wśród ŚJ. Najistotniejsze fragmenty Pisma na ten tema przedstawiłem poniżej:

Mt 26
26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.

Mk 14
22 A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». 23 Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. 24 I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana.

Łk 22

19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» 20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze5 we Krwi mojej, która za was będzie wylana.


J6
24 A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. 25 Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
 66 Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. 67 Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?» 68 Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. 69 A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga

No i teraz zastanówmy się, co z tych fragmentów wynika:

A więc Jezus obchodził Paschę razem z dwunastoma swoimi uczniami. Tam nad jeziorem złożył propozycję spożywania Jego Ciała i Krwi wszystkim, którzy tam byli i Jego słuchali, a był tam cały tłum. No ale jak Jezus skończył swoją mowę proponując im spożywanie Swojego Ciała i Krwi, to Żydzi uznali, że zwariować, odwrócili się i odeszli. Zostało przy nim dwunastu i tylko z nimi urządził ostatnią wieczerzę. A więc co może z tego wynikać?

Ano to, że propozycja Jezusa dotyczy wszystkich ludzi. Przecież jak składał swoją propozycję, to do wszystkich mówił. Kto nie wierzy Jezusowi, to się odwraca i odchodzi. Tamci poszli do tych, którzy według ich odczucia, składali im lepsze propozycje. Żeby uczestniczyć w pamiątce ostatniej wieczerzy, to po prostu starczy uwierzyć Jezusowi, bo kto nie wierzy, to nie uczestniczy.
Teraz z tych, którzy byli z Jezusem na wieczerzy, to uczestniczyli wszyscy w łamaniu Chleba i piciu z Kielicha Nowego Przymierza. Jezus nawet tego zdrajcę Judasza z tego nie wykluczył. Więc jak można mówić, że to jest tylko dla elit? Może być tak, że to te elity są Judaszami, którzy sprzedają za srebrniki tych. którzy im zaufali .
Przecież nieźle zarabiają na swojej elitarności.

No to teraz na koniec zadam pytanie – co by mogło świadczyć o tym, że spożywanie podczas pamiątki ostatniej wieczerzy jest według planu Bożego tylko dla elity?


Offline Roszada

Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad, 2019, 13:25 »
Wszystko już było omawiane. :-\
Po co zakładać kolejne wątki i to przez osobę która się pożegnała. :(


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad, 2019, 19:34 »
Wszystko już było omawiane. :-\
Po co zakładać kolejne wątki i to przez osobę która się pożegnała. :(

Nie wiem czy wiesz Roszada ale właśnie się przywitałem. Przeczytałem i pomyślałem, że masz rację. Więc się jeszcze raz przywitałem żeby nie stresować niepotrzebnie niektórych.


Offline kormoran

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 228
  • Polubień: 541
  • Każda zmiana ma iść ku lepszemu
Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopad, 2019, 21:23 »
Nie wiem czy wiesz Roszada ale właśnie się przywitałem. Przeczytałem i pomyślałem, że masz rację. Więc się jeszcze raz przywitałem żeby nie stresować niepotrzebnie niektórych.
Nie wiem czy wiesz Roszada ale właśnie się przywitałem. Przeczytałem i pomyślałem, że masz rację. Więc się jeszcze raz przywitałem żeby nie stresować niepotrzebnie niektórych.

Prorok jaki z ciebie że zmieniasz zdanie? Do mnie nie trafia takie zachowanie jak Twoje. Sorry ale zdecyduj się a nie zachowujesz się jak baba w ciąży. (przepraszam przysłowiowe baby w ciąży - taka metafora) nie jesteś dla mnie wiarygodny.


Online Gremczak

Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopad, 2019, 21:28 »
Prorok jaki z ciebie że zmieniasz zdanie?
Bo to fałszywy prorok.Mieli się tacy pojawić. :)


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopad, 2019, 21:35 »
Jako ateista jestem w stanie przyznać że był taki ktoś jak Jezus, może i było takie spotkanie przy wieczerzy, ale dla mnie nie ma takiej możliwości by Jezus wypowiedział w tym czasie,tym ludziom słowa by pili jego krew.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline dziewiatka

Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad, 2019, 03:58 »
Myślę że trochę mylisz fakty i to kolejny raz wsadzasz do jednego worka dwa różne wydarzenia,to kiedy większość się zgorszyła na wzmiankę o jedzeniu ciała i piciu krwi Jezusa  a tak zwaną ostatnią wieczerzą.To że nie tylko apostołowie zostali zaproszeni na tę uroczystość świadczy dalsze postępowanie Jezusa


Offline dziewiatka

Odp: Pamiątka ostatniej wieczerzy
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Listopad, 2019, 08:51 »
Prorok jak z koziej....... .Zdaje się że Judasza po uroczystości paschy odesłał,ale to szczegół.Z drugiej strony Jeżeli Judasz został objęty przymierzem to dlaczego Jezus odesłał go by go zdradził?