Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1887 - Piotr miłuje bardziej Jezusa niż łowienie ryb  (Przeczytany 295 razy)

Offline Roszada

1887 - Piotr miłuje bardziej Jezusa niż łowienie ryb
« dnia: 11 Listopad, 2019, 20:05 »
Piotr miłuje bardziej Jezusa niż łowienie ryb:

   „I zapytywanie było najwięcej trafne, »Miłujesz mnie więcej niż te?« – łodzie, sieci, narzędzia, itd.?” (ang. Strażnica 01.05 1901 s. 2806 [reprint] – And the inquiry was most pointed, "Lovest thou me more than these?" – boats, nets, fishing tackle, etc.?).

   Prawdopodobnie po raz pierwszy wprowadzono tę interpretację w roku 1887, gdyż bardzo skrupulatnie ją wtedy omówiono (ang. Strażnica czerwiec 1887 s. 941 [reprint]).

Tak do dziś ŚJ to interpretują.
   Tu dodajmy, że organizacja Świadków Jehowy trochę inaczej oddaje tekst J 21:15 niż inne Biblie. Oto porównanie tekstów:

   J 21:15 – „czy mnie bardziej od tych miłujesz?” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997).

   J 21:15 – „czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?” (Biblia Tysiąclecia).

Był później wyraz pewnych wątpliwości w tę interpretację, ale jednak przyjęła się ona.

„Trudno ściśle ustalić” czy Piotr miłuje Jezusa mocniej niż inni Apostołowie, czy bardziej niż łowienie ryb

„Rybacy nie miłują ryb, lecz pasterze miłują owce, szczególnie w tym kraju, gdzie będąc na ziemi przebywał Jezus. Ponadto pasterz czuje się odpowiedzialny za owce powierzone jego pieczy. Ale co właściwie miał Jezus na uwadze, gdy pytał Piotra: »Czy mnie bardziej od tych miłujesz?« – to trudno jest ściśle ustalić. (...) Cokolwiek by jednak użyty tu zaimek »tych« znaczył, Jezus wskazał w tym miejscu Piotrowi, jak ten miał na ziemi dawać dowody miłości do swego niewidzialnego, zmartwychwstałego Pana i Mistrza...” (Strażnica Nr 15, 1968 s. 4).

Piotr miłuje bardziej Jezusa niż łowienie ryb

   Strażnica Nr 23, 1990 s. 30 (Pytania czytelników), podając trzy interpretacje J 21:15, opowiedziała się za tym, że Jezus myślał o „łowieniu ryb” mówiąc o miłości do Niego, co ukazują też inne publikacje:

   „Po skończonym posiłku Jezus prawdopodobnie wskazuje głową stertę ryb i pyta Piotra: »Szymonie, synu Jana, czy mnie bardziej od tych miłujesz?« Pytanie to zapewne oznacza: Czy wolisz łowienie ryb od dzieła, do którego cię przygotowałem?” („Największy ze wszystkich ludzi” 1991 rozdz. 130).

   „Jezus zapytał Piotra, czy kocha go bardziej »od tych«, czyli od ryb, które mieli przed sobą. Podkreślił w ten sposób, że Piotr powinien się zdecydować naśladować go pełnoczasowo, a nie poświęcać resztę życia na łowienie ryb” (Strażnica 15.04 2008 s. 32).

   „Potem, mając na myśli leżące przed nimi ryby, zapytał Piotra, czy go bardziej od »tych« miłuje. Zachęcił go, by zamiast angażować się w rybołówstwo, w pełni poświęcił się służbie dla Boga (Jana 21:1-22)” („Składajmy dokładne świadectwo o Królestwie Bożym” 2009 s. 30).
   Patrz też: Strażnica Nr 8, 1991 s. 8; Strażnica  Nr 4, 1992 s. 16.

Ostatni tekst:

*** w17 grudzień s. 13 Czy sobie przypominasz? ***
Co Jezus miał na myśli, kiedy zapytał Piotra: „Czy mnie bardziej od tych miłujesz?”? (Jana 21:15).
Jezus najprawdopodobniej nawiązywał do leżących w pobliżu ryb; mógł mieć też na myśli rybołówstwo, do którego Piotr wrócił po jego śmierci. Chrześcijanie powinni się zastanowić, jakie miejsce w ich sercu zajmuje praca zawodowa (w17.05 ss. 22, 23).

« Ostatnia zmiana: 11 Listopad, 2019, 20:11 wysłana przez Roszada »