Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata  (Przeczytany 2009 razy)

Offline Terebint

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« dnia: 15 Sierpień, 2019, 21:28 »
Wiecie, że wśród społeczności badackich jest 21 osób uznanych za Sprawiedliwych? Info to znalazłem na stronie wikipedii o prześladowaniu świadków Jehowy podczas III Rzeszy.

Cytuj
Świadków Jehowy zamordowanych w okresie III Rzeszy wielokrotnie upamiętniono również na stolperstein. Choć Świadkowie Jehowy sami byli prześladowani to udzielali też pomocy i schronienia Żydom. Do roku 2017 Instytut Pamięci Narodowej Jad Waszem uhonorował 21 członków społeczności badackich narodowości polskiej, węgierskiej, białoruskiej i słowackiej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.  źródło

Cieszy mnie to tym bardziej, że przecież im wtedy też nie było lekko. Badacze znaleźli się na cenzurowanym.

Zastanawia mnie tylko ile z tych osób to świadkowie Jehowy a ile to inne grupy badackie? Orientuje się ktoś bardziej w temacie?
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień, 2019, 00:03 »
biorąc pod uwagę że członkiem władz polskiej wikipedii jest betonowy świadek Jehowy, to sam brak wzmianki ilu spośród tychże sprawiedliwych było świadkami Jehowy pozwala przypuszczać że nikt (czyli że wszyscy należeli do innych grup badackich)

innymi słowami: gdyby tylko ŚJ mieli chociaż jednego sprawieliwego to niezwłocznie pochwaliliby sie tym na wikipedii
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Terebint

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień, 2019, 00:24 »
Całkiem sensowna dedukcja, ale przydałoby się jakieś oficjalne potwierdzenie. Jak dobrze pamiętam Badacze Pisma Świętego w obozach koncentracyjnych również byli naznaczani fioletowym trójkątem?

A ten administrator strony znany jest z imienia i z nazwiska?
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień, 2019, 21:24 »
Tylko Czesław Kasprzykowski, który zakładał biuro ŚJ w Polsce w 1920, a w 1925 został odstępcą został Sprawiedliwym...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Kasprzykowski

tak więc mamy jednego "sprawiedliwego" odstępcę i ani jednego sprawiedliwego wśród ŚJ :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Storczyk

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień, 2019, 22:28 »
Jak sie glebiej wczytać w historie tych prześladowań oktutnych, to one byly skutkiem glupoty Rutheforda, ktory slal listy do Hitlera z pogrozkami.Listy bez ladu i skladu pisane najprawdopodobniej po pijaku.Jak ktos ma to moze podpiąć .
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień, 2019, 22:37 wysłana przez Storczyk »


Offline Terebint

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpień, 2019, 00:17 »
Jak sie glebiej wczytać w historie tych prześladowań oktutnych, to one byly skutkiem glupoty Rutheforda, ktory slal listy do Hitlera z pogrozkami.Listy bez ladu i skladu pisane najprawdopodobniej po pijaku.Jak ktos ma to moze podpiąć .
Dokładnie tak samo uważam. Najbardziej wkurzające jest to, że facet pokrzykiwał na Hitlera zza Wielkiej Wody, kompletnie nie przejmując się konsekwencjami. Ale czy musiał? Czy to jego życie było na szali? Pewnie miał to w dupie...
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpień, 2019, 05:45 »
Jak sie glebiej wczytać w historie tych prześladowań oktutnych, to one byly skutkiem glupoty Rutheforda, ktory slal listy do Hitlera z pogrozkami.Listy bez ladu i skladu pisane najprawdopodobniej po pijaku.Jak ktos ma to moze podpiąć .

Storczyku, w tej kwestii, było dokładnie odwrotnie, "wchodził" Rutherford Hitlerowi w dupę.

Przecież wystosowali list wychwalający naczelnego wodza Rzeszy.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień, 2019, 08:58 »
Można tez napisać, że Rutheford dokładnie wiedział co robi. Aby zwrócić na siebie uwagę należało zagrać ofiarę. I takich ofiar w przeszłości było dużo, natomiast przywództwo siedząc bezpiecznie w USA mogło ogłaszać niesprawiedliwość i prześladowania na całym świecie. 

A tutaj link gdzie fragmentarycznie pokazano listy do Hitlera:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/historia-swiadkow-jehowy/polityka-rutherforda-co-mozna-bylo-przeczytac-w-listach-do-hitlera/

https://watchtower.org.pl/hitler_list.php
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień, 2019, 09:04 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Storczyk

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpień, 2019, 09:48 »
Storczyku, w tej kwestii, było dokładnie odwrotnie, "wchodził" Rutherford Hitlerowi w dupę.

Przecież wystosowali list wychwalający naczelnego wodza Rzeszy.
ok,chyba powinno być slowo kierował  listy opresyjnie.


Offline Storczyk

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień, 2019, 11:33 »
ok,chyba powinno być slowo kierował  listy opresyjne.


Offline Sebastian

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sierpień, 2019, 15:00 »
rację mają zarówno ci z was którzy piszą o pochwałach dla Hitlera jak i o krytyce Hitlera

Józef R. początkowo wysławiał Hitlera (a nawet prorokował że Niemcy wygrają wojnę) a potem krytykował tego samego Hitlera...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline dziewiatka

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sierpień, 2019, 17:05 »
Niezależnie co pisał sędzia R nie miało to wpływu na poczynania Adolfa względem świadków ,żydów czy kogokolwiek. To był człowiek który wyznaczył sobie cel a wszystko co stało na drodze do osiągnięcia go lub wydawało się że stoi należało zniszczyć.Jeżeli chodzi o świadków a raczej ich stosunek do żydów to coś na ten temat pisał Wilhelm Dichter ale to było po wojnie .że sprawiedliwymi cały problem w tym że to ofiary zgłaszają do tego tytułu lub ich dzieci ,a wiemy jak świadkowie zapatrywali się na takie działania.Do lat 90 nawet na swój temat nie prowadzili badań .


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpień, 2019, 22:24 »
rację mają zarówno ci z was którzy piszą o pochwałach dla Hitlera jak i o krytyce Hitlera

Józef R. początkowo wysławiał Hitlera (a nawet prorokował że Niemcy wygrają wojnę) a potem krytykował tego samego Hitlera...

Na ten moment nie mam możliwości, przyjdzie czas, wstawię co wielebny Rutherford słał do Szefa Rzeszy, wchodząc mu w zad, wielu na tym forum również dysponuje tymi materiałami.


Offline Terebint

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpień, 2019, 23:54 »
Na początku Rutherford "przymilał się" do Hitlera. Wydaje mi się, że mógł wyczuć w Adolfie bratnią duszę. Jednak, gdy ten niemiecki bękart ośmielił się zlekceważyć wielkiego sędziego to ten nie zbaczając na konsekwencje nawrzucał Adolfowi do pieca.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline 30LatPrzyPrawdzie

Odp: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sierpień, 2019, 23:58 »
Nie wiem czy mi sie uda wyslac list wystosowany z USA do Hitlera:)

Storczyk, to foty przedstawiające głosicieli z wózkiem przy bezdomnym.