Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Sufizm uniwersalny  (Przeczytany 1466 razy)

Offline Terebint

Sufizm uniwersalny
« dnia: 05 Lipiec, 2019, 16:03 »
Podoba mi się jedna z modlitw założyciela sufizmu uniwersalnego Hazrata Inayata Khana:

Ukochany Panie, Wszechmocny Boże,
Poprzez promienie słońca,
Poprzez fale powietrza,
Poprzez wszechogarniające życie w przestrzeni,
Oczyść i zregeneruj mnie,
i proszę,
Uzdrów moje ciało, serce oraz duszę.

Według sufi, bardzo ważny podczas modlenia się jest oddech, więc wg. nich prawidłowo powinna się ona odbywać tak:

(wdech) Ukochany Panie, Wszechmocny Boże,
(wydech) Poprzez promienie słońca,
(wdech) Poprzez fale powietrza,
(wydech) Poprzez wszechogarniające życie w przestrzeni,
(wdech) Oczyść i zregeneruj mnie,
(na wstrzymanym wdechu) i proszę,
(wydech) Uzdrów moje ciało, serce oraz duszę.

Niby modlitwa, a brzmi jak poezja. :)
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Terebint

Odp: Sufizm uniwersalny
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipiec, 2019, 03:07 »

Najtrudniejsze jest zapomnieć to, czego już raz się nauczyliśmy. Uczenie się to jedna rzecz, a oduczanie druga. Proces praktyki duchowej zachodzi przez oduczanie. Ale w jaki sposób można się oduczać? Można to zrobić, stając się mądrzejszym. Im ktoś mądrzejszy się staje, tym bardziej jest skłonny zaprzeczyć swoim koncepcjom, ideom. Im ktoś ma mniej mądrości, tym bardziej kurczowo trzyma się swoich idei. W najmądrzejszej osobie jest gotowość poddania się. A najgłupsza osoba nigdy nie ustąpi, zawsze gotowa twardo bronić swoich racji. Dzieje się tak dlatego, że mądra osoba potrafi porzucić swą myśl, a głupiec jest przywiązany do niej. Dlatego właśnie nie zostaje mądry, ponieważ sztywno trzyma się swoich koncepcji; dlatego nie może zrobić postępu.

Dlatego też oczyszczenie umysłu jest jedyną metodą osiągnięcia celu w naszej praktyce. (Inayat Khan)
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2019, 03:14 wysłana przez Terebint »
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline 34Falilejczyk

Odp: Sufizm uniwersalny
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec, 2019, 11:41 »
ciekawe


Offline Terebint

Odp: Sufizm uniwersalny
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień, 2019, 15:57 »
Z porad Bahauddina:

"Bądź przygotowany, by zdać sobie sprawę, że wszystkie przekonania, które zbudowałeś w oparciu o swoje otoczenie, były niezbyt istotne, nawet jeśli w przeszłości okazały pomocne dla Ciebie. Z czasem mogą się okazać bezużyteczne i stać się pułapką".
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Terebint

Odp: Sufizm uniwersalny
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Październik, 2019, 21:35 »
Hazrat Inayat Khan:

[...]wiele osób sądzi, że bycie uduchowionym oznacza zdolność czynienia cudów, widzenia dziwnych rzeczy, cudownych zjawisk. Natomiast bardzo niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jakie to jest proste: że bycie uduchowionym oznacza bycie naturalnym.
źródło
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Terebint

Odp: Sufizm uniwersalny
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Październik, 2019, 00:00 »
"Człowiek z głową wypełnioną wiedzą o nazwach i formach nie jest zdolny do poznania Prawdy".

Hazrat Inayat Khan
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan