Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?  (Przeczytany 1722 razy)

Offline 34Falilejczyk

Mam takie pytanie czy istnieją na tym forum ex-mormoni, lub osoby zainteresowane mormonami. Chętnie nawiązałbym z takimi osobami kontakt ;-) pozdrawiam


Offline PoProstuJa

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 23:22 »
Mnie temat Mormonów zainteresował ze 2-3 lata temu jak w moje ręce wpadła księga Mormona i dowiedziałam się, że istniał ktoś taki jak Joseph Smith. Ogólnie historia z tymi aniołami moim zdaniem jest z kategorii kosmicznych, więc nie byłam w stanie uwierzyć, że ktoś mógł pójść za tym Smithem i propagować jego idee. Ale później mi się przypomniało, że Badacze Pisma poszli za Russellem... a jego piramidy też były kosmiczne  ;D

A więc traktuję Mormonów jako ciekawostkę, nie można mnie jednak uznać za jakiegoś pasjonata - wiedzę o nich mam niewielką - tylko to co na Wikipedii.


Offline Safari

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec, 2019, 07:20 »
Wejdz na forum DLA exMormonow (znam jedno pp angielsku), nie wiem czy po polsku jest ale jak lubisz, to warto poszperac. .
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline 34Falilejczyk

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwiec, 2019, 11:33 »
Wejdz na forum DLA exMormonow (znam jedno pp angielsku), nie wiem czy po polsku jest ale jak lubisz, to warto poszperac. .

No niestety po polsku nie ma takiego forum, przynajmniej się nie spotkałem z takim


Offline Proctor

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Sierpień, 2020, 17:22 »
Co Ty masz z tymi Mormonami?
Brakuje mi jeszcze tylko wątku: jaką zupę jedzą Mormoni.


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 10:54 »
Ogólnie w naszym kraju chyba jest tak, że najbardziej aktywni są byli Świadkowie Jehowy. Być może dlatego, że jest ich po prostu najwięcej. Co do innych toksycznych grup religijnych to jest kicha, przynajmniej po polsku. Nie ma ich na forach, nie udzielają się zbytnio. trafiłam kiedyś na blog mężczyzny, który był w sekcie Chrystianie. Ale to wszystko.
Do mnie np. nigdy nie napisał żaden eks moonista. Nawet nie wiem czy ktoś z mojej grupy odszedł czy nie. Natomiast pisało wielu byłych świadków Jehowy zwłaszcza po artykułach jakie napisałam na ich temat.
Oczywiście myślę o stronach polskojęzycznych, bo w angielskim jest już inaczej.

To są ponadto dość niszowe sekty. Świadkowie jehowy w porównaniu z mormonami czy z moonistami to swoista potęga. Więc wiadomo, że w takiej dużej grupie ludzi zawsze znajdą się jacyś którzy chcą coś robić, pisać, działać. W niszowych sektach jest tak, że odchodzący są dość osamotnieni, takie jest moje odczucie w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień, 2020, 11:09 wysłana przez Magda »
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Sebastian

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 14:09 »
odchodzących z sekty świadków Jehowy są w Polsce dziesiątki tysięcy, a aktywnych działaczy kilkunastu góra kilkudziesięciu

jeśli czynnie angażuje może 0,02% a może "aż" 0,05% ex-ŚJ, to w przypadku mniejszych sekt będzie to albo zero osób albo jedna osoba
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 14:33 »
odchodzących z sekty świadków Jehowy są w Polsce dziesiątki tysięcy, a aktywnych działaczy kilkunastu góra kilkudziesięciu

jeśli czynnie angażuje może 0,02% a może "aż" 0,05% ex-ŚJ, to w przypadku mniejszych sekt będzie to albo zero osób albo jedna osoba

Dokładnie tak.
Mnie szczególnie interesują sekty, które tworzyły "komuny", bo w takiej sekcie żyłam. Na tym blogu ex Chrystianina znalazłam wiele podobieństw, życie w komunie religijnej jest podobne, zwłaszcza że sekty są mocno zhierarchizowane. Co innego komuny hipisowskie, te są wręcz przeciwnie anarchizujące.
Tak że trudno będzie Falilejczykowi kogoś znaleźć.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Sebastian

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 14:51 »
mało wiem o adwentystach, ale wydaje mi się że nie są aż tak szkodliwi jak ŚJ (nie mają chyba w swojej doktrynie czegoś równie niebezpiecznego jak zakaz transfuzji, fałszywe proroctwa adwentystów dotyczyły XIX wieku i już dawno przebrzmiały, dzisiaj są "prawie normalną" religią która nie niesie większych niedogodności, może poza sabatem i dziesięciną)

myślę że znalezienie ex-adwentysty będzie dużo łatwiejsze niż znalezienie ex-mormona

po pierwsze, adwentystów w Polsce jest mało, ale dużo więcej niż mormonów (niepełne 10.000 osób, z czego niepełne 6.000 ochrzczonych) więc przypuszczam że mogą istnieć dziesiątki a może i setki ex-adwentystów i zapewne ktoś z nich coś tam na ten temat pisze w internecie

rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że przy odrobinie szczęścia (i przy zastosowaniu zasady Mateusza 7:7) można znaleźć jednego a kto wie może nawet dwóch albo i trzech ex-adwentystów publikujących w internecie
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 17:35 »
niestety, nawet co do adwentystów (mimo że są dużo większą grupą niż mormoni) ciężko jest o kontakt z ex-adwentystami z kilku powodów:

1) mimo że opracowali procedurę wykluczania stosują ją dużo rzadziej niż świadkowie Jehowy, więc informacja o niecałych 6 tysiącach ochrzczonych NIE oznacza że w sobotnich nabożeństwach uczestniczą tysiące osób, gdyż sekularyzacja dotyka wszystkich wyznań i równie dobrze może być w całej Polsce zaledwie dwa tysiące lub zaledwie tysiąc aktywnych wiernych

2) skoro w praktyce rzadko sięgają po wykluczenia, to łatwiej jest być sobie takim nieaktywnym "wierzącym niepraktykującym" czy nawet "już-niewierzącym niepraktykującym" i zapewne wiele osób które mentalnie opuściły Kościół Adwentystów formalnie tam nadal tkwi

3) może słabo szukałem ale poza facebookiem nie znalazłem forum adwentystów ani tym bardziej ex-ADS

google wskazały mi tylko jedno facebookowe ale za to olbrzymie (1182 osób) forum pod nazwą "Forum Adwentystów" którego opis sugeruje że jest to forum "prawowiernych" adwentystów (cyt. "Forum Adwentystów to grupa, w której omawiane są tematy związane z wydarzeniami czasów końca.") anie żądnych heretyków czy ex-ów
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień, 2020, 17:41 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Wrzesień, 2020, 18:11 »
ja też szukałam, znalazłam jednego, który był pastorem rzekomo, ale pisze głównie o Bogu, jak to co prowadzi itp. więc dałam sobie spokój. nie polecam, chyba że dla mocno wierzących.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Riki Baka

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Wrzesień, 2020, 13:26 »
Ja się interesowałem Mormonami (nie jako potencjalalny nawrócony lecz raczej z ciekawości co to za religia). Wydaje mi się, że jak na polskie warunki mam sporą wiedzę o nich. Jak coś to się możesz odezwać.


Offline Sebastian

Odp: Czy istnieją na tym forum ex- Mormoni, lub ex-adwentyści?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Wrzesień, 2020, 15:17 »
z tego co mi wiadomo, to Roszada nigdy nie należał do adwentystów (a więc NIE jest "ex-adwentystą"), ale od wielu lat polemizuje doktrynalnie (nie tylko ze świadkami Jehowy, ale także) z adwentystami (i wszystkie doktryny adwentystów ma dokładnie opracowane)

jeśli więc autor wątku chciałby podpytać Roszadę o to jak funkcjonuje społeczność zborowa adwentystów, to zapewne dużo się nie dowie, ale... jeśli autora wątku interesuje w co wierzą adwentyści (i w jakich kwestiach błądzą oraz jakie argumenty świadczą o tym że adwentyści błądzą) to Roszada na ten temat wie wszystko...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)