DYSKUSJE DOKTRYNALNE > LITERATURA... POKARM NA CZAS SŁUSZNY

Czy płaskorzeźba egipska potwierdza relację biblijną? Kolejna próba manipulacji

(1/19) > >>

Kleryk:
Tytuł jednego z ostatnich artykułów na JW
Starożytna płaskorzeźba egipska potwierdza relację biblijną
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/historia/plaskorzezba-egipska-potwierdza-relacje-biblijna/



Czytając sam tytuł można by wnioskować, że relacja Biblijna dotycząca Egiptu została tym odkryciem potwierdzona.
Jednak dokładnie czytając artykuł dowiadujemy się, że chodzi tutaj o płaskorzeźbę, na której widać jak, jak Amon przyprowadza do Sziszaka ponad 150 związanych jeńców.
Co potwierdza jedynie to, że Sziszaka napadł na Judę. To i tylko to, nic więcej.
Wydarzenie to miało miejsce kilkaset lat po wyjściu Izraelitów z niewoli, które nie ma żadnego potwierdzenia historycznego.

Wnioski braci:

--- Cytuj ---Znajdujący się w Biblii dokładny opis najazdu Sziszaka na Judę świadczy o uczciwości jej pisarzy. Wiernie udokumentowali oni nie tylko zwycięstwa, ale też porażki swojego narodu. Taka uczciwość jest raczej niespotykana wśród innych starożytnych pisarzy.
--- Koniec cytatu ---

Wnioski historyków:
"Wśród historyków panuje konsensus, że Biblia nie zawiera poprawnego opisu początków Izraela. Nie ma śladów rzekomej obecności Izraelitów w Starożytnym Egipcie, Synaj pozostawał niezamieszkany przez całe drugie tysiąclecie p.n.e. W KadeszBarnea nie znaleziono oznak ludzkiej aktywności starszych niż sama monarchia Izraelitów. Ponad 100 lat badań archeologicznych i egiptologicznych nie wykazało niczego co mogłoby być powiązane z egipską niewolą, ucieczką i późniejszą wędrówką, a archeologowie generalnie zgadzają się, że Izraelici pochodzą z Kanaanu."

Temat Egiptu bardzo mnie interesował.
Miałem możliwość zobaczy kilka rożnych świątyń tamtejszych Bogów.
Zauważyłem bardzo duże podobieństwa pomiędzy Świątynią Jehowy a Świątyniami Egipskimi.

Nurtowało mnie pytanie:
Jak to możliwe, że Jehowa po wyjściu Izraelitów z niewoli kazał im zbudować świątynie przypominającą świątynie fałszywych bogów?

Przeczytałem kilka książek o Egipcie i pojawiło się kolejne pytanie.
Dlaczego tak dokładna chronologia egipska nie zgadza się z Biblijną?

Jakie są Wasze odpowiedzi na te pytania?



DeepPinkTool:
 :) Ciekawy materiał. Nie jestem historykiem ale z czystej ciekawości uważam, że czasem fajnie jest pogrzebać w zębach czasu.  ;)
Kleryku, przekazujesz w swoim wpisie dwie różne opinie na temat poprawności biblijnego opisu na temat Żydów w Egipcie. Wnioski braci zawierasz w cytacie z JW.ORG ale co do wniosków historyków czy mógłbyś podać jakich konkretnych historyków to dotyczy? Czy wszyscy historycy są zgodni? Wydaje mi się, że kiedyś czytałem jakieś materiały które mogłyby potwierdzać zapisy biblijne. Zastosowany przez Ciebie typ narracji trąci z lekka stylem strażnicowym. Z publikacji WTS często dowiadywałem się, że naukowcy twierdzą..., lekarze są zdania..., historycy udowodnili...
Jak napisałem na wstępie nie jestem historykiem i może jest tak jak napisałeś.  :)

Xevres:

--- Cytat: Kleryk w 17 Maj, 2019, 20:59 ---Tytuł jednego z ostatnich artykułów na JW
Starożytna płaskorzeźba egipska potwierdza relację biblijną
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/historia/plaskorzezba-egipska-potwierdza-relacje-biblijna/



Czytając sam tytuł można by wnioskować, że relacja Biblijna dotycząca Egiptu została tym odkryciem potwierdzona.
Jednak dokładnie czytając artykuł dowiadujemy się, że chodzi tutaj o płaskorzeźbę, na której widać jak, jak Amon przyprowadza do Sziszaka ponad 150 związanych jeńców.
Co potwierdza jedynie to, że Sziszaka napadł na Judę. To i tylko to, nic więcej.
Wydarzenie to miało miejsce kilkaset lat po wyjściu Izraelitów z niewoli, które nie ma żadnego potwierdzenia historycznego.

Wnioski braci:
Wnioski historyków:
"Wśród historyków panuje konsensus, że Biblia nie zawiera poprawnego opisu początków Izraela. Nie ma śladów rzekomej obecności Izraelitów w Starożytnym Egipcie, Synaj pozostawał niezamieszkany przez całe drugie tysiąclecie p.n.e. W KadeszBarnea nie znaleziono oznak ludzkiej aktywności starszych niż sama monarchia Izraelitów. Ponad 100 lat badań archeologicznych i egiptologicznych nie wykazało niczego co mogłoby być powiązane z egipską niewolą, ucieczką i późniejszą wędrówką, a archeologowie generalnie zgadzają się, że Izraelici pochodzą z Kanaanu."

Temat Egiptu bardzo mnie interesował.
Miałem możliwość zobaczy kilka rożnych świątyń tamtejszych Bogów.
Zauważyłem bardzo duże podobieństwa pomiędzy Świątynią Jehowy a Świątyniami Egipskimi.

Nurtowało mnie pytanie:
Jak to możliwe, że Jehowa po wyjściu Izraelitów z niewoli kazał im zbudować świątynie przypominającą świątynie fałszywych bogów?

Przeczytałem kilka książek o Egipcie i pojawiło się kolejne pytanie.
Dlaczego tak dokładna chronologia egipska nie zgadza się z Biblijną?

Jakie są Wasze odpowiedzi na te pytania?



--- Koniec cytatu ---


Chcesz powiedzieć, ze nie ma dowodów na to ze Izraelici byli w niewoli Egipskiej? 😂😂😂 no to padłem ze śmiechu 😂 im dłużej żyje na tym świecie tym bardziej widzę jedno: DEZINFORMACJA, to metoda, która jest dziś stosowana w każdym aspekcie związanym z Biblia itp. Przykre, ze ludzie, którzy czytają tylko internety potem uważają, ze nie ma dowodów na niewolę w Egipcie, ba, są dowody na to, ze armia Egiptu została zalana przez morze ale to trzeba gdzieś lecieć, gdzieś nurkować, coś zobaczyć, wyjść z domu a przecież pada, zła pogoda i drogo to poczytam internety i będę powtarzał coś co inni przeczytali w internetach i ja w to uwierzę i będę to głosił jako jedyna prawdę bo przecież w internetach pisali... eh... naprawdę nie wiem sam czy to powód do śmiechu czy smutku, ze ludzie tak łatwo dają się nabrać.

Drengr:

--- Cytat: Xevres w 18 Maj, 2019, 11:44 ---
Przykre, ze ludzie, którzy czytają tylko internety potem uważają, ze nie ma dowodów na niewolę w Egipcie, ba, są dowody na to, ze armia Egiptu została zalana przez morze.

--- Koniec cytatu ---

Xevres czy możesz podać linki do opracowań?

1. Dowody na niewolę Izraela w Egipcie
2. Zalanie armii Egiptu przez morze

Bugareszt:

--- Cytat: Xevres w 18 Maj, 2019, 11:44 ---
Chcesz powiedzieć, ze nie ma dowodów na to ze Izraelici byli w niewoli Egipskiej? 😂😂😂 no to padłem ze śmiechu 😂 im dłużej żyje na tym świecie tym bardziej widzę jedno: DEZINFORMACJA, to metoda, która jest dziś stosowana w każdym aspekcie związanym z Biblia itp. Przykre, ze ludzie, którzy czytają tylko internety potem uważają, ze nie ma dowodów na niewolę w Egipcie, ba, są dowody na to, ze armia Egiptu została zalana przez morze ale to trzeba gdzieś lecieć, gdzieś nurkować, coś zobaczyć, wyjść z domu a przecież pada, zła pogoda i drogo to poczytam internety i będę powtarzał coś co inni przeczytali w internetach i ja w to uwierzę i będę to głosił jako jedyna prawdę bo przecież w internetach pisali... eh... naprawdę nie wiem sam czy to powód do śmiechu czy smutku, ze ludzie tak łatwo dają się nabrać.

--- Koniec cytatu ---
Nie twierdzę że nie byli ale nie wydaje ci się dziwne że nie wspomnieli o piramidach ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej