Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1955 - Towarzystwo czyni rozróżnienie między chrześcijaństwem a chrystianizmem  (Przeczytany 785 razy)

Offline Roszada

Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-13 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1955: Chrześcijaństwo czy chrystianizm — które z nich jest „światłem świata”?: w88 1.7 24-25

*** w88 1.7 ss. 24-25 Wyroki Boże muszą być ogłaszane ***
W roku 1955 Świadkowie Jehowy rozpowszechnili miliony broszur pt. Chrześcijaństwo czy chrystianizm — które z nich jest „światłem świata”? Tysiące egzemplarzy tej broszury wręczono bezpośrednio duchownym chrześcijaństwa. A czego mogli się z niej dowiedzieć? Z otwartością właściwą Jeremiaszowi stwierdzono: „Pomimo wszystkich swych osiągnięć, które przyniosły mu postęp pod względem gospodarczym, umysłowym i militarnym, chrześcijaństwo nie okazało się ‛światłem świata’. Dlaczego nie? (...) Nie głosi i nie przestrzega [biblijnego] chrystianizmu”. Następnie postawiono pytanie: „Czy obnażanie fałszywej religii oznacza prześladowanie jej zwolenników? Czy jest to objaw niechrześcijańskiej nieczułości?”
Odpowiedź brzmiała: „Nie; gdyż inaczej Jezus Chrystus byłby obłudnym prześladowcą Żydów, (...) a wszyscy prorocy Jehowy czasów przedchrześcijańskich [z Jeremiaszem włącznie] byliby prześladowcami i ślepymi gorliwcami, gdyż wszyscy demaskowali fałszywą religię odszczepieńczych Żydów i pogańskich ludów”. Jeśli prawdziwi chrześcijanie mają być „światłem świata”, to siłą rzeczy muszą zostać zdemaskowane „ciemności” duchowe (2 Koryntian 6:14-17). Nie oznacza to atakowania poszczególnych ludzi; przedmiotem krytyki jest raczej system, który ich trzyma w niewoli.


Offline Roszada

W publikacji tej o dziwo nazwano Jezusa "pierwszym chrześcijaninem", a nie "chrystianinem":

„Nadto Jehowa położył w swym Synu Jezusie Chrystusie fundament pod chrystianizm i uczynił go pierwszym chrześcijaninem” (Chrześcijaństwo czy Chrystianizm – które z nich jest „Światłem Świata”? 1955 s. 28 [ang. s. 29]).

Myślałem, że pierwszymi chrześcijanami byli Apostołowie, a nie Jezus. :-\


Offline Roszada

   „W roku 1955 zorganizowaliśmy kampanię udostępniania każdemu duchownemu broszury Chrześcijaństwo czy chrystianizm – które z nich jest »światłem świata«?” (Strażnica Nr 3, 2003 s. 29).