Baaardzo praktyczne rady dla obecnych i byłych SJ. Mam nadzieję, że uda mi się dobrze wkleić załącznik.
Jak zbierać materiały
Na czym polega takie zbieranie materiałów? Na skrupulatnym wyszukiwaniu informacji dotyczących jakiegoś zagadnienia. Wiąże się to z czytaniem, a pod niejednym względem przypomina studiowanie. Niekiedy warto także porozmawiać z innymi.
W jakich sytuacjach zachodzi konieczność szukania informacji? Oto kilka przykładów: Podczas studium osobistego lub czytania Biblii
nasunęły ci się pytania, które uznałeś za ważne. Ktoś napotkany w służbie polowej poruszył jakąś kwestię i chciałbyś ją bliżej zbadać, by dać mu odpowiedź.
Zanim zaczniesz zbierać materiały, pomyśl o swych słuchaczach. Co już wiedzą, a
czego jeszcze muszą się dowiedzieć? Następnie sprecyzuj swój cel. Czy zamierzasz im coś wyjaśnić, o czymś ich przekonać, obalić jakiś pogląd czy też pobudzić ich do działania? Wyjaśnianie wiąże się z dostarczeniem dodatkowych informacji, dzięki którym dane zagadnienie stanie się zrozumiałe. Niewykluczone, że podstawowe fakty są jasne, ale może musisz szerzej wytłumaczyć, kiedy lub jak robić to, o czym mówisz. Przekonywanie polega na podaniu argumentów uzasadniających, dlaczego dana sprawa wygląda tak, a nie inaczej. Obalanie poglądów wymaga dokładnej znajomości wszystkich za i przeciw oraz
starannej analizy wykorzystanych dowodów. Rzecz jasna nie szukamy jedynie mocnych argumentów, ale też metod, jak je przedstawić w sposób życzliwy. Gdy chcesz pobudzić słuchaczy do działania, musisz przemówić im do serca — zachęcić ich oraz rozbudzić w nich pragnienie zastosowania w praktyce udzielanych rad. Może ci w tym pomóc podanie przykładów osób, które mimo przeciwności wprowadziły w czyn omawiane wskazówki.
Prywatne archiwum
Zwracaj baczną uwagę na interesujące wiadomości, które mógłbyś wykorzystać podczas przemawiania i nauczania. Jeżeli
natkniesz się w gazecie lub czasopiśmie na jakąś informację, przykład czy dane statystyczne, przydatne w służbie,
wytnij albo skopiuj odpowiedni fragment. Dołącz datę, tytuł publikacji i ewentualnie nazwisko autora bądź wydawcy. Na zebraniach zborowych notuj argumenty i przykłady, które mogą być pomocne w wyjaśnianiu prawdy drugim. Czy przyszedł ci kiedyś do głowy dobry przykład, ale nie miałeś sposobności od razu się nim posłużyć? Zapisz go sobie i przechowuj w swoim archiwum.
Rozmawiaj z innymi
Ludzie stanowią bogate źródło informacji. Kiedy Łukasz opracowywał swą Ewangelię, najwyraźniej sporo wiadomości uzyskał od naocznych świadków wydarzeń, które chciał opisać (Łuk. 1:1-4). Może ktoś ze współwyznawców mógłby rzucić trochę światła na interesującą cię kwestię. Według Listu do Efezjan 4:8, 11-16 Chrystus posługuje się „darami w ludziach”, by pomóc nam wzrastać w „dokładnym poznaniu Syna Bożego”. W wyniku dyskusji z doświadczonymi sługami Bożymi mogą ci się nasunąć ciekawe pomysły. Poza tym dzięki rozmowom przekonasz się, co myślą inni(...)
Szczególną ostrożność trzeba zachować przy korzystaniu ze źródeł świeckich. Nigdy nie zapominaj, że Słowo Boże jest prawdą (Jana 17:17). Jezus odgrywa kluczową rolę w realizacji zamierzenia Bożego. Dlatego w Liście do Kolosan 2:3 czytamy: „W nim są starannie skryte wszelkie skarby mądrości i poznania”. Uwzględniaj to przy ocenie wyników swych poszukiwań. W związku ze świeckimi materiałami zadaj sobie takie pytania: „Czy nie są to informacje przesadzone, krótkowzroczne albo zwykłe spekulacje? Czy nie napisano ich z samolubnych pobudek lub w celach komercyjnych? Czy nie przeczą temu, co podają inne wiarygodne źródła? A przede wszystkim — czy pozostają w zgodzie z prawdą biblijną?”
Księga Przysłów 2:1-5 zachęca nas
do szukania wiedzy, zrozumienia i rozeznania „jak srebra” i „ukrytych skarbów”. Oznacza to ciężką pracę, ale przynosi wspaniałą nagrodę.
Zbieranie materiałów wiąże się z wysiłkiem, lecz pomoże ci poznać pogląd Boga w danej sprawie,
skorygować błędne zapatrywania i mocno uchwycić się prawdy. Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodzejskiej, str. 33-38