mtg:
Powszechnie uważa się, że agresja i stosowanie przemocy są domeną mężczyzn, kobiety natomiast charakteryzuje bezradność. Agresja u chłopców, a później mężczyzn, ma dużą dozę przyzwolenia społecznego, łączona jest z siłą i umiejętnościami wypełniania roli opiekuna rodziny, żywiciela zapewniającego byt partnerce i dzieciom.
Jak jednak pokazują liczne statystyki, kobiety też wykazują zachowania przemocowe w stosunku do swoich partnerów i nie tylko.
Zacisze domowe pielęgnowane przez kobietę nierzadko bywa świadkiem rozgrywających się tam tragedii. Perspektywa związków międzyludzkich, jakie tworzą kobieta i mężczyzna, pokazuje, że tzw. przemoc domowa pod względem sprawczym w większości jest udziałem mężczyzn, ale także kobiet.
Przemoc wobec partnera lub partnerki jest bardzo złożonym problemem społecznym i obejmuje jej wszystkie formy, czyli przemoc psychiczną, fizyczną, wykorzystanie seksualne, jak i przemoc ekonomiczną.
Partner lub partnerka czasem mieszka w wygodnym domu, jest dobrze ubrana, ale jednocześnie nie ma kontroli nad domowym budżetem, nie ma też wpływu na kluczowe dla rodziny decyzje finansowe, jak zakup samochodu, domu czy drobniejsze sprawunki.
Sprawca lub sprawczyni przemocy ekonomicznej często uzależnia drugą osobę od siebie, wmawiając jej, że jest bezwartościowa, ponieważ nie potrafi na siebie zarobić i wciąż siedzi w domu. Zastraszanie obejmuje np. utwierdzanie ofiary w przekonaniu, że nie poradzi sobie na rynku pracy, gdyż nic nie potrafi.
Wśród sprawców przemocy rodzinnej, a czasami również ofiar, panuje niejednokrotnie nieuświadomione przekonanie, iż mężczyzna, zgodnie z przypisaną mu rolą powinien sprawować kontrolę nad pozostałymi członkami rodziny.
Uprzywilejowana pozycja zazwyczaj uzasadniona jest poprzez tradycyjną rolę mężczyzny jako żywiciela rodziny i jednoczesne postrzeganie kobiet jako zależnych od mężczyzny.
Przemoc jest po prostu formą spełniania bądź próbą odzyskiwania tej kontroli.
Sytuacje, w których to kobieta jest agresorem, a mężczyzna ofiarą, są przez opinię publiczną najczęściej niezauważane i pomijane. W wielu wypadkach użycie przemocy przez kobiety wiąże się z obroną osobistą (w czasie ataku partnera) lub jest dokonywane w akcie desperacji spowodowanej powtarzalnością stosowanej wobec nich przemocy i niemożliwością ucieczki.
Natomiast przemoc seksualna to gwałt małżeński, który ma bardziej dewastujący wpływ na ofiarę niż gwałt dokonany przez nieznajomego, ponieważ szanse ofiary na ucieczkę od sprawcy są ograniczone, a doświadczenia ofiary, zarówno sprzed napaści jak i samego gwałtu, rzutują na relację z agresorem. Ofiara pozostająca w związku ze sprawcą może winić siebie, lub być obwiniana przez innych, za swoją sytuację w stopniu jeszcze większym niż ma to miejsce w wypadku gwałtów dokonanych przez nieznajomego.
Konkluzja:
Przemoc używana jest w celu ustalenia hierarchii między ludźmi. Ofiara znajduje się na niższej pozycji niż sprawca i ogranicza to, wraz z innymi skutkami użycia przemocy, psychologicznymi bądź fizycznymi, możliwości społecznego uczestnictwa ofiary.