Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1957 - Nieważny chrzest przyjęty w innym wyznaniu.  (Przeczytany 962 razy)

Offline Roszada

1957 - Nieważny chrzest przyjęty w innym wyznaniu.
« dnia: 07 Czerwiec, 2015, 12:33 »
Nieważny chrzest przyjęty w innym wyznaniu

„Często zadaje się pytanie, czy człowiek, który był już kiedyś ochrzczony z okazji ceremonii dokonanej przez inną grupę religijną powinien być ponownie ochrzczony, gdy zdobywa dokładną znajomość prawdy i oddaje się Jehowie. Opierając się na tym, co już omówiono, mamy mocną podstawę do tego, żeby powiedzieć: Tak jest, on musi być jeszcze raz ochrzczony. Jest rzeczą całkiem oczywistą, że dany człowiek przez żadną z tych organizacji religijnych nie był ochrzczony naprawdę »w imię Ojca i Syna, i ducha świętego«; gdyby bowiem tak był ochrzczony, byłby właściwie oceniał autorytet i urząd tych prawdziwych wyższych zwierzchności. A gdyby się już wówczas oddał Jehowie, to odłączyłby się od takich zniesławiających Boga systemów babilońskich jeszcze przez poddaniem się chrztowi. Zatem ważny jest nie akt ochrzczenia, lecz to, co ten akt symbolizuje” (Strażnica Nr 8, 1957 s. 11-12 [ang. 01.07 1956 s. 406]).
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec, 2015, 15:17 wysłana przez Mario »


Offline M

Odp: 1957 - Nieważny chrzest przyjęty w innym wyznaniu.
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec, 2015, 15:48 »
Chociaż to sprawa oczywista, bo jesteśmy w dziale 'Nowe światła' to warto dodać, że wcześniej tak nie było. Do roku 1955 jeśli dana osoba była ochrzczona na symbol oddania Bogu przez zanurzenie w wodzie w jakiejkolwiek innej organizacji religijnej (np. u baptystów) to nie musiała chrzcić się ponownie. Dopiero ten artykuł to zmienił
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec, 2015, 15:52 wysłana przez M »


Offline Roszada

Odp: 1957 - Nieważny chrzest przyjęty w innym wyznaniu.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwiec, 2015, 17:39 »
Chociaż to sprawa oczywista, bo jesteśmy w dziale 'Nowe światła' to warto dodać, że wcześniej tak nie było. Do roku 1955 jeśli dana osoba była ochrzczona na symbol oddania Bogu przez zanurzenie w wodzie w jakiejkolwiek innej organizacji religijnej (np. u baptystów) to nie musiała chrzcić się ponownie. Dopiero ten artykuł to zmienił
Tak jest masz rację, powinienem dać tekst wcześniejszy:

   „Inny znów mówi: »Gdy połączyłem się z nominalnym kościołem Baptyskim, zanurzony zostałem w wodzie, a ponieważ organizacja ta stosuje dobry symbol, czy mam być ponownie zanurzony, gdy przyszedłem do poznania obecnej prawdy?« Właściwa odpowiedź na te pytanie jest: Jeżeli przed zanurzeniem się w wodzie, jakie podane jest w pytaniu, zanurzony przedtem całkowicie poddał się Panu w poświęceniu i rozumiał, że był zanurzony jako naśladowca Pana Jezusa, to nie byłoby potrzeby powtarzanie symbolu po dojściu do poznania prawdy” (Strażnica 15.12 1922 s. 391 [ang. 15.10 1922 s. 311]).

„Jeśli ktoś już był ochrzczony, to czy musi powtórzyć chrzest, gdy poznaje prawdę? (...) To, czy dana osoba ma być ochrzczona, czy nie, zależy od jej zrozumienia chrztu w chwili jego pierwszego przyjęcia. Czy rozumiała znaczenie symbolu zanurzenia w wodzie? Czy w pełni doceniała znaczenie całkowitego oddania swego życia Panu, służenia Panu, pełnienia Jego woli? Czy dokonała przed Panem takiego aktu oddania się w swym umyśle i sercu przed zanurzeniem w wodzie, które jest publicznym symbolem uprzednio dokonanego oddania się? Jeśli tak, i jeśli chrzest był całkowitym zanurzeniem w wodzie, wówczas nie ma potrzeby, by ta osoba ponownie wykonywała ten symbol” (ang. Strażnica 01.03 1952 s. 159).