(mtg) list uzupełniający nasze archiwum WTS
przesłany przez DeepPinkTool
STRAŻNICA
TOWARZYSTWO BIBLIJNE I TRAKTATOWE
ZAREJESTROWANY ZWIĄZEK WYZNANIA ŚWIADKÓW JEHOWY W POLSCE
06-830 Nadarzyn, ul. Warszawska 14
tel. 729-80-40
1 lutego 1996
DO WSZYSTKICH GRON STARSZYCH W POLSCE
Drodzy Bracia!
Poniżej podajemy kilka wskazówek, które mogą się Wam przydać w zapewnieniu ochrony dzieciom, które padły ofiarą nadużyć seksualnych, oraz w postępowaniu z bratem(lub siostrą), winnym napastowania dzieci na tle seksualnym.
Gdy członek zboru jest podejrzany o molestowanie dziecka, starsi powinni bezzwłocznie skontaktować się z Towarzystwem Strażnica. Niekiedy prawo wymaga, aby starsi zgłosili takie podejrzenie do władz. Tam, gdzie istnieje taki wymóg, zgłoszenia może dokonać jedno z rodziców, opiekun lub sama osoba podejrzana. Dzięki temu nie jest naruszona poufność chroniona tajemnicą związaną z wykorzystaniem funkcji starszego. Jednak bez względu na to, czy skarga zostanie przedstawiona władzom, gdy się okaże, że członek zboru napastował seksualnie dziecko, należy poczynić odpowiednie kroki zgodnie z wytycznymi Towarzystwa.
Prócz tego należy podjąć stosowne działania w celu chronienia tego dziecka lub innych dzieci przed dalszym napastowaniem. Rodzice z pewnością będą żywo zainteresowani zastosowaniem odpowiednich środków ostrożności. Pomocne informacje można znaleźć we wkładce do Kursu Służby Królestwa dla starszych – Artykuły z angielskiego wydania Przebudźcie się! z 22 stycznia 1985 oraz Przebudźcie się! Nr 10 z 8 października 1993. Troskliwi starsi zechcą dać dowód szczerej chęci niesienia pomocy, słowo „nadzorca” nasuwa bowiem myśl o kimś, kto stoi na straży, osłania, jest pasterzem stada ( zob. Zważajcie na siebie samych i na całą trzodę, strony 90 i 93). Jeśli więc komitet sądowniczy ustali, że napastnik okazuje skruchę i można pozostać w zborze chrześcijańskim, starsi podejmą starania, aby zapewnić ochronę skrzywdzonemu dziecku. Taką samą troskę należy okazać wtedy, gdy pedofil zostaje wykluczony, a później oczyszcza swoje życie i zostaje przyłączony.
Należy przeprowadzić szczerą rozmowę z osobą, która w przeszłości dopuszczała się nadużyć seksualnych na dzieciach, i stanowczo przypomnieć jej , że obejmowanie dzieci lub sadzanie ich na kolanach jest niebezpieczne, że nigdy nie może przebywać sam na sam z dzieckiem, jeżeli w pobliżu nie ma nikogo dorosłego. W ten sposób uniknie pokusy lub nieuzasadnionych podejrzeń. Jednocześnie warto pamiętać, że w Mateusza 12:31 i w 1 Koryntian 6:9-11 Biblia wykazuje, iż jest możliwe zaprzestanie złego postępowania, okazanie skruchy i stosowanie się w życiu do prawych mierników Bożych. Dotyczy to wszelkiego rodzaju winowajców – również tych, którzy napastowali dzieci.
Chociaż w myśl zasad biblijnych nie można powiedzieć, że ktoś kto w przeszłości molestował dzieci, nigdy nie będzie mógł piastować w zborze przywilejów związanych z dawaniem drugim przykładu, to jednak starsi muszą być bardzo ostrożni, zwłaszcza gdy ktoś dopuszczał się takiego wykroczenia wielokrotnie lub gdy był za to wykluczony. Zanim otrzyma jakiś przywilej, koniecznie musi mieć dobre świadectwo zarówno w zborze jak i od osób postronnych. Oznacza to, że musi zmazać hańbę, jaką ściągnął na siebie swym występkiem. Z reguły mija sporo lat, zanim można go uznać za zupełnie wolnego od zarzutów – w zależności od rozgłosu, jakiego nabrała sprawa. Starsi wezmą pod uwagę wszystkie wiążące się z tym elementy i zdecydują, czy komuś takiemu można powierzyć jakiś przywilej (1 Tym.3:7). Nigdy jednak nie wolno się spieszyć. Musi upłynąć sporo czasu, zanim osoba winna nadużyć seksualnych na dzieciach będzie się nadawać do pewnych zadań, jeśli w ogóle będzie to możliwe.
Co należy uczynić, gdy ktoś taki przeniesie się do innego zboru? Należy tam przesłać kartę(y) sprawozdań głosiciela oraz opinię. Jeżeli nałożono na niego ograniczenia, komitet powinien jasno i wyraźnie przedstawić problem starszym w nowym zborze. Poinformuje ich o napomnieniach i ograniczeniach, oraz o tym, jak starsi obserwowali tę osobę i jej pomagali. Nawet jeśli upłynęło wiele lat i ograniczenia zostały zniesione, to jeśli w dalszym ciągu istnieją jakieś obawy (omówione w poprzednim aspekcie), starsi w nowym zborze powinni być o tym powiadomieni.
Ufamy, że powyższe wskazówki pomogą Wam bracia, odpowiednio pokierować sprawami w zborze, aby zapewnić ochronę ofiarom i potencjalnym ofiarom nadużyć seksualnych, równoważąc przy tym sprawiedliwość miłosierdziem. Przesyłamy Wam wyrazy naszej chrześcijańskiej miłości oraz serdeczne pozdrowienia.
Wasi bracia