Ciekawe nowe teksty dotyczące wykluczania z lat 2017-2018.
Dlaczego niektórzy rodzice nie naciskają na chrzest dzieci*** w18 marzec s. 11 ***
Pewna chrześcijanka tak wyjaśniła, dlaczego zniechęcała córkę do chrztu: „Wstyd się przyznać, ale główną przyczyną był strach przed wykluczeniem”. Niektórzy rodzice dochodzą do wniosku, że lepiej będzie, jeśli dziecko zostanie ochrzczone dopiero wtedy, kiedy przestanie zachowywać się niedojrzale (Rodz. 8:21; Prz. 22:15). Mogą myśleć: „Dopóki nie jest ochrzczone, nie można go wykluczyć”. Ale dlaczego takie rozumowanie jest zwodnicze? (Jak. 1:22).
Wykluczenie wyrazem miłości Jehowy
*** w18 marzec ss. 24-25 ***
Nawet wykluczenie jest wyrazem miłości Jehowy, bo chroni zbór przed złymi wpływami (1 Kor. 5:6, 7, 11). A ponieważ Boże karcenie jest zawsze słuszne, wykluczenie może uświadomić grzesznikowi, jak źle postąpił, i skłonić go do skruchy (Dzieje 3:19).
Nawrócony wykluczony
*** w18 marzec s. 26 ***
Pomyślmy o Grahamie, który został wykluczony, potem wrócił do zboru, ale jakiś czas później stał się duchowo nieaktywny. Po kilku latach poprosił o studium starszego, który starał się z nim zaprzyjaźnić.
Starszy ten wspomina: „Problemem Grahama była duma. Krytykował starszych, którzy podjęli decyzję o jego wykluczeniu. Dlatego przez kilka kolejnych spotkań omawialiśmy wersety dotyczące pychy i jej skutków. Graham zaczął się sobie dokładnie przyglądać w lustrze Słowa Bożego. To, co zobaczył, wcale mu się nie spodobało. Efekt był niesamowity! Kiedy sobie uświadomił, że zaślepiała go ‚belka’ pychy i że problemem było jego krytyczne nastawienie, szybko dokonał zmian. Zaczął regularnie przychodzić na zebrania, wnikliwie studiować Słowo Boże i codziennie się modlić. Ponadto zaczął wywiązywać się z duchowych obowiązków głowy rodziny, co bardzo ucieszyło jego żonę i dzieci”
Wykluczenie kogoś odbiera nam szczęście
*** w18 wrzesień s. 18 ***
Szczęście mogą nam odbierać stresujące wydarzenia, jak śmierć lub wykluczenie ze zboru ukochanej osoby, rozwód czy utrata pracy. Trudno też zachować dobre samopoczucie, jeśli w rodzinie ciągle dochodzi do konfliktów i najbliżsi nie potrafią ze sobą spokojnie rozmawiać
Wykluczenie za papierosy pochodzi od Jehowy
*** w17 luty ss. 27-28 ***
Ciało Kierownicze podporządkowuje się Słowu Bożemu (odczytaj Jana 17:17). Rozważmy pewien przykład. W Strażnicy z 1 czerwca 1973 roku (po polsku numer 20) pojawiło się pytanie: „Czy (...) osoby, które nie zerwały z nałogiem tytoniowym, kwalifikują się do chrztu?”. Odpowiedź brzmiała: „Świadectwo biblijne skłania do wniosku, że nie”. W Strażnicy podano kilka fragmentów z Biblii i wyjaśniono, że nieokazujący skruchy palacz powinien zostać wykluczony (1 Kor. 5:7; 2 Kor. 7:1). Następnie dodano: „
[Powyższe przepisy] nie stanowią (...) przejawu samowoli ani zapędów dyktatorskich. Jakakolwiek ich surowość w istocie swej pochodzi od Boga, który się wypowiada za pośrednictwem swego spisanego Słowa”.
Od Boga? Jehowa się papierosami zajmuje?
Podawanie podchwytliwych pytań
*** w17 marzec ss. 19-20 ***
Na przykład jak postąpisz, jeśli członek twojej rodziny albo bliski przyjaciel zgrzeszy, nie okaże skruchy i zostanie wykluczony? Czy bez wahania przestaniesz utrzymywać z nim kontakty? Do czego skłoni cię twoje serce?
*** w17 kwiecień s. 25 ***
Jak zareagujesz, gdy starsi zboru podejmą decyzję, której nie rozumiesz lub której nie akceptujesz? Na przykład co zrobisz, jeśli ty albo ktoś z twoich bliskich utraci przywileje służby? A co, jeśli twój współmałżonek, syn, córka lub bliski przyjaciel został wykluczony, a ty się z tym nie zgadzasz? A może uważasz, że jakiemuś grzesznikowi niesłusznie okazano miłosierdzie? Takie sytuacje mogą wystawić na próbę naszą wiarę w Jehowę i w to, że posługuje się On zborem.
*** w17 wrzesień s. 6 ***
A może ktoś z twojej rodziny jest wykluczony i musisz kontrolować emocje, żeby unikać niepotrzebnego kontaktu z nim. Często nie przychodzi to automatycznie, ale pomocne może być uświadomienie sobie, że w ten sposób naśladujesz Jehowę i stosujesz się do Jego nakazów.
*** w17 październik s. 16 ***
Kiedy członek rodziny zostaje wykluczony albo odłącza się od zboru, możesz się czuć, jakby ktoś zadał ci cios mieczem. Jak poradzić sobie z bólem?
Chciane czy niechciane odwiedziny starszych*** w17 marzec s. 20 ***
Z kolei starsi odwiedzają osoby wykluczone, które porzuciły grzeszne postępowanie, i starają się im pomóc.