Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Niepokojąca cisza w latach 1881-1905  (Przeczytany 1457 razy)

Offline Roszada

Niepokojąca cisza w latach 1881-1905
« dnia: 05 Lipiec, 2018, 21:12 »
Nie mogę się nadziwić, że w latach 1881-1905 nie oczekiwano niczego specjalnego (prócz oczekiwania wypełnienia proroctw dotyczących roku 1910 i 1914).
Czyżby żadna data nie była wyznaczana? :-\
Nie znam.

Oto te, które znam

Rok 1881

„W artykule dotyczącym naszej przemiany, w wydaniu grudniowym [1880] naszego czasopisma wyraziliśmy opinię, że jest to bliżej niż wielu myśli. Choć nie ośmielamy się dowodzić, że nasza przemiana nastąpi w jakimś ściśle określonym czasie, proponujemy przyjrzeć się pewnym dowodom, które zdają się wskazywać, że przemiana stanu materialnego w duchowy nastąpi o tej porze, lub jesienią roku 1881. (...) Przedstawimy teraz to, co wynika z typów i proroczych zapowiedzi, jako zdające się wskazywać, że przemiana świętych i zamknięcie drzwi wysokiego powołania nastąpi do roku 1881” (ang. Strażnica styczeń 1881 s. 180 [reprint]; cytat według Kryzys sumienia R. Franz, 2006 s. 202-203; patrz też s. 201-202, zawierające angielską fotokopię tego fragmentu).

„Gdy plaga za plagą nawiedzały systemy nominalnego Chrześciaństwa, prawdziwy lud Boży kilka razy spodziewał się, że już przyszedł czas na jego wyswobodzenie. Brat Russell spodziewał się, że kościół  będzie wzięty poza zasłonę w roku 1878, 1881, 1910 i 1914 – tak jak to było z Eliaszem, który wyszedłszy z Elizeuszem, szedł aż do czterech miejscowości, zanim rzeczywiście był wzięty. Te wszystkie chwilowe zawody w nadziei od Boga były przeznaczone i zrządzone” (Strażnica Nr 5, 1918 s. 76 [ang. 15.04 1918 s. 6237, reprint]). Patrz też Rok 1874.

Lata 1905-1907

   Jedna z wczesnych zapowiedzi Towarzystwa Strażnica dotyczyła lat 1905-1907. W roku 1893 organizacja ta zasugerowała, że jakaś „wielka burza” może nastąpić za 12 lub 14 lat:

A great storm is near at hand. Though one may not know exactly when it will break forth, it seems reasonable to suppose that it cannot be more than twelve or fourteen years yet future. (ang. Strażnica 1893 s. 194; fragment ten cytowany jest też w książce pt. Jehovah’s Witnesses in the Divine Purpose 1959 s. 52).
Tłumaczenie: „Wielka burza jest bardzo blisko. Chociaż dokładnie nie wiadomo, kiedy rozszaleje się ona, to rozsądnym jest przypuszczenie, że nie może to być później niż za dwanaście, czternaście lat które są jeszcze przed nami”.


Offline Roszada

Odp: Niepokojąca cisza w latach 1881-1905
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec, 2018, 13:52 »
Były ponoć pewne spekulacje, dodawanki, do 1881 dodawano 3,5 roku co dawało 1884. Jednak na piśmie nie wiem czy było gdzieś.

Badacze byli znani z prywatnych kombinacji, co wyraził Russell, ale o późniejszych datach:

„Pytanie (1910). – Co ma się wydarzyć w roku 1910, który jest pokazany w Piramidzie?
Odpowiedź. – Ja nie wiem. Jest wielu takich co mają coś do powiedzenia wam o latach 1910, 1911, 1912 i 1913 więcej niż ja. O ile ja wiem, to daty, które zdają się być pewne, na ile pojmujemy Pismo Święte, są lata 1874, 1878, 1881 i październik 1914. O żadnych innych między tymi datami ja nie wiem. Jeżeli ktokolwiek wie, to ma prawo o tym mówić.
Lecz czy brat nie mówi coś o 1910 roku w trzecim tomie? Tak, mówiłem iż możemy na przykład zmierzyć te schody [w piramidzie]. Lecz nie wiemy czy tam jest coś do mierzenia, lub nie. Przypuśćmy że zmierzymy te schody i miara wskazywałaby na rok 1910, lecz ja nie wiem, czy Pan Bóg miał coś przez to do powiedzenia, lub nie. Gdy minie rok 1910 to zobaczymy, może się coś takiego stanie w tym czasie. Może my wchodzimy już teraz na te schody. Rzeczy teraz idą bardzo szybko drodzy przyjaciele” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 56).
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec, 2018, 13:54 wysłana przez Roszada »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Niepokojąca cisza w latach 1881-1905
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipiec, 2018, 17:19 »
Lata 1905-1907
   Jedna z wczesnych zapowiedzi Towarzystwa Strażnica dotyczyła lat 1905-1907. W roku 1893 organizacja ta zasugerowała, że jakaś „wielka burza” może nastąpić za 12 lub 14 lat:
A great storm is near at hand. Though one may not know exactly when it will break forth, it seems reasonable to suppose that it cannot be more than twelve or fourteen years yet future. (ang. Strażnica 1893 s. 194; fragment ten cytowany jest też w książce pt. Jehovah’s Witnesses in the Divine Purpose 1959 s. 52).
Tłumaczenie: „Wielka burza jest bardzo blisko. Chociaż dokładnie nie wiadomo, kiedy rozszaleje się ona, to rozsądnym jest przypuszczenie, że nie może to być później niż za dwanaście, czternaście lat które są jeszcze przed nami”.

..hmmm... z ang. storm tłumaszony jest też na sztorm, nawałnica, huragan, wichura, zawierucha . Jak wiemy takie zjawiska mogą towarzyszyć trzęsieniu ziemi. A przecież:
"Trzęsienie ziemi. W Piśmie Św. trzęsienie ziemi zawsze wyobraża rewolucyę; i nie będzie rzeczą nierozsądną spodziewać się po tym okresie ogólnych wojen, że powstaną niższe warstwy społeczne Europy, niezadowolone z układu społecznego (a zwłaszcza ze stosunków, jakie się wytworzą po wojnie), że rewolucya będzie następnym wypadkiem w porządku rzeczy."
(Dokonana Tajemnica 1923 s. IV)
Czyżby więc "proroctwo" się wypełniło w Rewolucji rosyjskiej 1905 roku – ogólnokrajowym spontanicznym zrywie o podłożu społecznym i narodowym, skierowanym przeciwko absolutyzmowi carskiemu oraz uciskowi obszarników i przemysłowców?  ;) Wydarzenie to uważa się za początek zmian ustrojowych w Rosji, prowadzący do rewolucji lutowej i październikowej 1917 roku


Offline Roszada

Odp: Niepokojąca cisza w latach 1881-1905
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:10 »
Tym sposobem znajdzie się podkładka pod każde proroctwo Towarzystwa.
Zresztą ono tak robiło.
Zawsze pokazało, że coś się stało w danym prorokowanym roku. :)