Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia nazwy Betel - dom Boży  (Przeczytany 1379 razy)

Offline Roszada

Historia nazwy Betel - dom Boży
« dnia: 19 Marzec, 2018, 20:09 »
Nazwę Betel wymyślono w Towarzystwie Strażnica na początku XX wieku:

*** jv rozdz. 5 s. 59 ***
Po gruntownym remoncie dawniejsza rezydencja Beechera przy Columbia Heights 124 stała się nowym domem pracowników głównej siedziby Towarzystwa. Jak go nazwać? W Strażnicy z 1 marca 1909 roku napisano: „Ten nowy dom będzie się nazywać ‚Betel’ [to znaczy „Dom Boży”]”.

*** jv rozdz. 5 s. 59 ***
Później zakupiono przyległą posiadłość przy Columbia Heights 122, dzięki czemu Dom Betel się powiększył. W roku 1911 na tyłach Domu Betel wzniesiono jeszcze jeden budynek z pomieszczeniami mieszkalnymi.

Z czasem podkreślono, że zamieszkiwanie w nim rodziny biura głównego jest prawie równoważne z zamieszkiwaniem Boga:

„Po gruntownych naprawach dom ten był odpowiedni na mieszkanie rodziny biura głównego. Ponieważ to miał być dom, w którym Bóg miał mieszkać przez swego ducha, przeto nazwany został »Bethel«, co znaczy »dom Boży«” (Strażnica polonijna maj 1951 s. 75).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy Betel - dom Boży
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec, 2018, 21:00 »
Kilka nowszych tekstów:

   „Przyjechałam do Betel 20 czerwca 1945 roku. Skierowano mnie do służby w dziale czystości. Codziennie dbałam o porządek w 13 pokojach, w których miałam do zasłania 26 łóżek, a w dodatku sprzątałam korytarze, schody oraz myłam okna. Była to ciężka praca. Każdego dnia powtarzałam sobie: to prawda, że jestem zmęczona, ale za to usługuję w Betel, domu Bożym!” (Strażnica Nr 13, 2004 s. 26);

   „Jestem głęboko przekonany, że już teraz, przed nastaniem ziemskiego raju, Betel jest najwspanialszym miejscem na świecie. (...) Pragnę z Jego [Jehowy] pomocą dalej uważać Betel za swój dom...” (Strażnica Nr 17, 1989 s. 30).
 
Zobaczmy też jak Świadkowie Jehowy mają traktować domy Betel:

   „Biblia mówi o czystości cielesnej i o przyzwoitym wyglądzie, żeby zawsze przynosić chwałę Jehowie. Dotyczy to także zwiedzania Domu Betel w Brooklynie lub któregoś z biur oddziałów Towarzystwa. Pamiętajmy, że nazwa Betel oznacza ‘Dom Boży’. Toteż nasz ubiór, wygląd zewnętrzny i zachowanie powinny być takie same jak w Sali Królestwa, gdzie przychodzimy oddawać cześć Bogu” („Zorganizowani do pełnienia naszej służby” 1990 s. 131; por. też „Zorganizowani do spełniania woli Jehowy” 2005 s. 139).

Inne ciekawe teksty:

*** w15 1.4 s. 9  ***
Słowem „Betel” (które znaczy „dom Boży”) Świadkowie Jehowy określają ośrodki koordynujące ich działalność w różnych częściach świata

*** w99 1.4 s. 27 W poszukiwaniu raju ***
Jestem głęboko przekonany, że jeśli jakikolwiek dom zasługuje na określenie „Teraz raj”, to jest nim Betel — „Dom Boży”. Prawdziwy raj to przecież przede wszystkim raj duchowy, a właśnie nim cieszymy się w Betel.

*** w99 1.4 s. 27 W poszukiwaniu raju ***
Betel — wyjątkowy raj duchowy
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec, 2018, 21:05 wysłana przez Roszada »


Offline Villa Ella

Odp: Historia nazwy Betel - dom Boży
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec, 2018, 21:09 »
No właśnie. Pracowała za darmochę, wieczorem padając na pysk, bo jej wmówiono, że robi to dla Boga... A swoją szosą, to Butelczycy, nie potrafią po sobie zaścielić łóżka i posprzątać swojego pokoju?! Toż, to, prawdziwi wybrańcy bogów, nie mogący rąk skalać trzymaniem ściery i odkurzacza!
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy Betel - dom Boży
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec, 2018, 21:17 »
No właśnie. Pracowała za darmochę, wieczorem padając na pysk, bo jej wmówiono, że robi to dla Boga... A swoją szosą, to Butelczycy, nie potrafią po sobie zaścielić łóżka i posprzątać swojego pokoju?! Toż, to, prawdziwi wybrańcy bogów, nie mogący rąk skalać trzymaniem ściery i odkurzacza!
Rzeczywiście dopiero teraz to dostrzegłem:

  „Przyjechałam do Betel 20 czerwca 1945 roku. Skierowano mnie do służby w dziale czystości. Codziennie dbałam o porządek w 13 pokojach, w których miałam do zasłania 26 łóżek, a w dodatku sprzątałam korytarze, schody oraz myłam okna. Była to ciężka praca. Każdego dnia powtarzałam sobie: to prawda, że jestem zmęczona, ale za to usługuję w Betel, domu Bożym!” (Strażnica Nr 13, 2004 s. 26);

Wyłazili do pracy i w teren jak z barłogu niedźwiedzie? ;D
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec, 2018, 19:24 wysłana przez Roszada »


Offline Villa Ella

Odp: Historia nazwy Betel - dom Boży
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec, 2018, 21:33 »
No w sumie, jak mieli darmową służbę, to po co kalać rączki, które potem będą kartkować bezcenny pokarm duchowy?!
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.